Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Старий Крим.Монастир Сурб-Хач

 Поперло мене якось цього літа (2012) в Старий Крим,ану ж думаю ,подивлюсь що за монастирський комплекс заховався в тамтешніх лісах,і чи варте воно того щоб топати кілометрів 7(від автостанції в Старому Криму) до нього...Прийшов,побачив,переміг зафіксував!Ділюсь фоками)


Крім монастиря Сурб-Хач в Старому Криму є ще багато чого подивитись-і мечеть і руїни медресе і руїни православної церкви...жаль що я того не знав,ну не цікавився ніколи,тому й прямував собі до монастиря по вулиці,паралельній тій,що зберігала більшість памяток.Ех...
Піднапрягав ще той факт,що на все про все у мене було біля 2,5год(саме стільки часу залишалось до останнього автобуса на Сімферополь)-це щоб протопати близько 13км і оглянути комплекс..
Монастир Сурб-Хач є єдиним монастирським комплексом Вірменської Апостольської Церкви XIV - XIXст., що зберігся на території Україниозташований в лісистій гірській місцевості неподалік від міста Старий Крим.
Хачкари з іменем комплексу

Заснування монастиря і зародження в ньому Єпархіального престолу Вірменської Апостольської Церкви відноситься до середини XIV століття. Дослідники повязують цю подію з масовою міграцією вірменського населення з корінної Вірменії в Крим і релігійною політикою генуезців, спрямованою на окатоличування підданих Генуезької Газарії, з яких значну частину складали вірмени.
Нижній фонтан

Турецьке вторгнення 1475 р. не перервало духовної і культурно-просвітницької діяльності монастиря. У XVII - XVIII ст. обитель неодноразово перебудовувалася, що якнайповніше відбите у будівельних написах, які збереглися на стінах будівель монастиря.
Оформлення нижнього фонтану

У кінці XVIII століття зусиллями духовенства Вірменської Церкви обитель відроджується. Хоча єпархіальний престол в монастирі Сурб-Хач відновлений не був, обитель традиційно зберігає статус найбільшого духовного центру кримських вірмен.
Тераса з нижнім фонтаном

У 1925 р. постановою радянської влади монастир Сурб-Хач як духовна установа ліквідовується, після закриття на його території аж до Великої Вітчизняної війни розташовувався піонерський табір. У військові роки монастир серйозно постраждав від бойових дій і розграбування.
Нижнє джерело

У післявоєнний період будівлі монастиря були покинуті і, незважаючи на проведення деяких відновлювальних робіт, активно руйнувалися. У кінці 80 - 90их рр. XX ст. в обителі проводилися реставраційні роботи. У 1994 р. в храмі Сурб-Ншан були відновлені богослужіння. У 2002 р. постановою Ради Міністрів АРК монастир повертають Вірменській Апостольській Церкві. Зараз в трапезній знаходиться музейна експозиція, присвячена історії монастиря, який з 2009 р. є діючим.
Верхній фонтан(з цілющою водою)

Комплекс будов монастиря включає:
1. Церква Сурб-Ншан(Св. Хреста), 1358 р.;
2. Трапезна монастиря, XVIII ст., з добудованим у кінці XIX ст. другим поверхом;
3. Келії(братський корпус), 1694 р.;
4. Два фонтани і сходи в монастирському саду, XVIII - XIX ст.
Хачкар при вході в комплекс

Хачкар при вході в комплекс

Є версія,що назва монастиря пов'язана з «хачкаром» (присвятним каменем), вивезеним з древньої вірменської столиці Ані, зруйнованої в XIII столітті. І коли засновники несли цей «хачкар», на вершині гори виникло знамення, що вказало Святому Георгію місце для закладки храму Сурб-Ншан («Святе Знамення»/"Святий Хрест")
Вид на братський корпус і готель

Найдавнішу споруду комплексу-церкву Сурб-Ншан(Св. Хреста) заснував духовний провідник вірмен Криму Ованес Себастаці та його рідні брати. Ця споруда близька за архітектурою до церков XII - XIII століть у самій Вірменії. Храм є тринефною хрестово-центрокупольною(зовні - прямокутною, зсередини - хрестоподібною) спорудою з бічними прибудовами; всі три його напівциркульні абсиди заховано в товщу східної стіни.
Дзвіниця/вартова вежа

У кінці XIV століття до храму було прибудовано гавіт(притвор). Внаслідок цього різьблений, багато орнаментований портал у західній стіні храму опинився всередині гавіту. Гавіт прикрашають вмуровані в кладку стін присвятні камені(хачкари) із зображенням хрестів і написами. Найдавніший хачкар датується 1551 роком. Над гавітом височіє дзвіниця, куди ведуть вузькі й круті сходь в правому від входу кутку цього приміщення.
Храм Сурб-Ншан(Святий Хрест)

Дзвіниця по архітектурі нагадує сторожову вежу, зовнішні мури глухі, головний вхід захований.
Вид на трапезну і братські келії

Внутрішній двір братського корпусу

У XV столітті було побудовано трапезну, що складається з двох залів. Як у храмі, так і в двох подальших будовах використано арочний-склепінчасту конструкцію.
У 1694 році при духовному предводителі архієпископі Акобе до монастиря з півдня було прибудовано чернечу частину, або обитель, що складається з дворика та Г-подібної, розділеної на келії, двоповерхової будівлі.
Плита в стіні при вході в храм

Інтерєр трапезної

Інтерєр трапезної.Макет комплексу

Інтерєр трапезної

Протягом багатьох століть у монастирі зберігався кам'яний хрест - священна реліквія, звана "Сурб Хач", освячена, за переказами, апостолом Тадеєм і привезена до Тавріки першими переселенцями з Вірменії.
Головний хачкар на центральному дворику

Центральна напівциркульна апсида храму Сурб Ншан, як і дві бокові, орієнтована на схід і захована в товщу стіни.
Інтерєр храму Сурб-Ншан
 
Нефи храму Сурб-Ншан перекриті майже циліндровими, трохи стрілчастого перетину склепіннями, крівля двоскатна, кам'яна, із своєрідної "черепиці" - великих профільованих плит. Храм увінчано традиційним у вірменській архітектурі пірамідальним кам'яним шатром на високому гранованому барабані.
Інтерєр храму Сурб-Ншан

З чотирьох сторін барабан прорізано щілистими вікнами та прикрашене нішами, колонками, орнаментальними "плетінками" та написом, із якого відома дата спорудження храму - 1338 р. Перехід від квадратного низу до круглого зсередини і дванадцятигранного зовні барабану здійснено за допомогою вітрил - трикутних сферичних склепінь.
Інтерєр храму Сурб-Ншан

Купол усередині сферичний. Капітелі пілонів(стовпів) і ніша з резервуаром для омивання богослужебних посудин прикрашені різьбленими орнаментами, що нагадують орнаменти в мечеті хана Узбека.
Інтерєр храму Сурб-Ншан

Монастир було оточено фруктовими садами, городами та квітниками. Нижче за монастирські мури, в саду на терасованому схилі, збереглися цікаві фонтани з кристально-чистою водою, оформлені архітектурними деталями.
Інформаційний "спонсор" http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Crimea.StaryCrimea.htm.
Монастирський комплекс Сурб-Хач

Ансамбль монастиря Сурб-Хач - один із найкращих творів вірменської архітектури в Криму.
Храм Святого Хреста

У всі часи Сурб-Хач окрім того, що виконував духовну і культурну роль, був й оборонною спорудою з військовими функціями. Високі глухі стіни, вузькі вікна, бійниці, потужна система засувів, існування таємного виходу – все це робило монастир здатним вистояти довгу облогу.
Трапезна

Такий от він-релігійно-оборонний комплекс посеред лісу Старого Криму.Вартий відвідин..
Храм Сурб Ншан

Монастирський комплекс Сурб-Хач

Tags: Крим, Старий Крим, дзвіниця, мандрівки, монастир, фонтани, храми
Subscribe

 • Зимовий спокій Унівської святині

  Це кому що більше до вподоби: чи сотні паломників,шум,сонце,сидіння на траві та співання пісень або ж тиша,майже цілковите безлюддя,спокій та...…

 • Весняне: печери та квіти

  Депресивненький якийсь такий квітень. Холодно,сіро,тривожно.. Переглядав знимки з минулих років,-яким він був тоді. Виявляється,що навіть торік,вже…

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments