?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Старий Крим.Монастир Сурб-Хач

 Поперло мене якось цього літа (2012) в Старий Крим,ану ж думаю ,подивлюсь що за монастирський комплекс заховався в тамтешніх лісах,і чи варте воно того щоб топати кілометрів 7(від автостанції в Старому Криму) до нього...Прийшов,побачив,переміг зафіксував!Ділюсь фоками)


Крім монастиря Сурб-Хач в Старому Криму є ще багато чого подивитись-і мечеть і руїни медресе і руїни православної церкви...жаль що я того не знав,ну не цікавився ніколи,тому й прямував собі до монастиря по вулиці,паралельній тій,що зберігала більшість памяток.Ех...
Піднапрягав ще той факт,що на все про все у мене було біля 2,5год(саме стільки часу залишалось до останнього автобуса на Сімферополь)-це щоб протопати близько 13км і оглянути комплекс..
Монастир Сурб-Хач є єдиним монастирським комплексом Вірменської Апостольської Церкви XIV - XIXст., що зберігся на території Україниозташований в лісистій гірській місцевості неподалік від міста Старий Крим.
Хачкари з іменем комплексу

Заснування монастиря і зародження в ньому Єпархіального престолу Вірменської Апостольської Церкви відноситься до середини XIV століття. Дослідники повязують цю подію з масовою міграцією вірменського населення з корінної Вірменії в Крим і релігійною політикою генуезців, спрямованою на окатоличування підданих Генуезької Газарії, з яких значну частину складали вірмени.
Нижній фонтан

Турецьке вторгнення 1475 р. не перервало духовної і культурно-просвітницької діяльності монастиря. У XVII - XVIII ст. обитель неодноразово перебудовувалася, що якнайповніше відбите у будівельних написах, які збереглися на стінах будівель монастиря.
Оформлення нижнього фонтану

У кінці XVIII століття зусиллями духовенства Вірменської Церкви обитель відроджується. Хоча єпархіальний престол в монастирі Сурб-Хач відновлений не був, обитель традиційно зберігає статус найбільшого духовного центру кримських вірмен.
Тераса з нижнім фонтаном

У 1925 р. постановою радянської влади монастир Сурб-Хач як духовна установа ліквідовується, після закриття на його території аж до Великої Вітчизняної війни розташовувався піонерський табір. У військові роки монастир серйозно постраждав від бойових дій і розграбування.
Нижнє джерело

У післявоєнний період будівлі монастиря були покинуті і, незважаючи на проведення деяких відновлювальних робіт, активно руйнувалися. У кінці 80 - 90их рр. XX ст. в обителі проводилися реставраційні роботи. У 1994 р. в храмі Сурб-Ншан були відновлені богослужіння. У 2002 р. постановою Ради Міністрів АРК монастир повертають Вірменській Апостольській Церкві. Зараз в трапезній знаходиться музейна експозиція, присвячена історії монастиря, який з 2009 р. є діючим.
Верхній фонтан(з цілющою водою)

Комплекс будов монастиря включає:
1. Церква Сурб-Ншан(Св. Хреста), 1358 р.;
2. Трапезна монастиря, XVIII ст., з добудованим у кінці XIX ст. другим поверхом;
3. Келії(братський корпус), 1694 р.;
4. Два фонтани і сходи в монастирському саду, XVIII - XIX ст.
Хачкар при вході в комплекс

Хачкар при вході в комплекс

Є версія,що назва монастиря пов'язана з «хачкаром» (присвятним каменем), вивезеним з древньої вірменської столиці Ані, зруйнованої в XIII столітті. І коли засновники несли цей «хачкар», на вершині гори виникло знамення, що вказало Святому Георгію місце для закладки храму Сурб-Ншан («Святе Знамення»/"Святий Хрест")
Вид на братський корпус і готель

Найдавнішу споруду комплексу-церкву Сурб-Ншан(Св. Хреста) заснував духовний провідник вірмен Криму Ованес Себастаці та його рідні брати. Ця споруда близька за архітектурою до церков XII - XIII століть у самій Вірменії. Храм є тринефною хрестово-центрокупольною(зовні - прямокутною, зсередини - хрестоподібною) спорудою з бічними прибудовами; всі три його напівциркульні абсиди заховано в товщу східної стіни.
Дзвіниця/вартова вежа

У кінці XIV століття до храму було прибудовано гавіт(притвор). Внаслідок цього різьблений, багато орнаментований портал у західній стіні храму опинився всередині гавіту. Гавіт прикрашають вмуровані в кладку стін присвятні камені(хачкари) із зображенням хрестів і написами. Найдавніший хачкар датується 1551 роком. Над гавітом височіє дзвіниця, куди ведуть вузькі й круті сходь в правому від входу кутку цього приміщення.
Храм Сурб-Ншан(Святий Хрест)

Дзвіниця по архітектурі нагадує сторожову вежу, зовнішні мури глухі, головний вхід захований.
Вид на трапезну і братські келії

Внутрішній двір братського корпусу

У XV столітті було побудовано трапезну, що складається з двох залів. Як у храмі, так і в двох подальших будовах використано арочний-склепінчасту конструкцію.
У 1694 році при духовному предводителі архієпископі Акобе до монастиря з півдня було прибудовано чернечу частину, або обитель, що складається з дворика та Г-подібної, розділеної на келії, двоповерхової будівлі.
Плита в стіні при вході в храм

Інтерєр трапезної

Інтерєр трапезної.Макет комплексу

Інтерєр трапезної

Протягом багатьох століть у монастирі зберігався кам'яний хрест - священна реліквія, звана "Сурб Хач", освячена, за переказами, апостолом Тадеєм і привезена до Тавріки першими переселенцями з Вірменії.
Головний хачкар на центральному дворику

Центральна напівциркульна апсида храму Сурб Ншан, як і дві бокові, орієнтована на схід і захована в товщу стіни.
Інтерєр храму Сурб-Ншан
 
Нефи храму Сурб-Ншан перекриті майже циліндровими, трохи стрілчастого перетину склепіннями, крівля двоскатна, кам'яна, із своєрідної "черепиці" - великих профільованих плит. Храм увінчано традиційним у вірменській архітектурі пірамідальним кам'яним шатром на високому гранованому барабані.
Інтерєр храму Сурб-Ншан

З чотирьох сторін барабан прорізано щілистими вікнами та прикрашене нішами, колонками, орнаментальними "плетінками" та написом, із якого відома дата спорудження храму - 1338 р. Перехід від квадратного низу до круглого зсередини і дванадцятигранного зовні барабану здійснено за допомогою вітрил - трикутних сферичних склепінь.
Інтерєр храму Сурб-Ншан

Купол усередині сферичний. Капітелі пілонів(стовпів) і ніша з резервуаром для омивання богослужебних посудин прикрашені різьбленими орнаментами, що нагадують орнаменти в мечеті хана Узбека.
Інтерєр храму Сурб-Ншан

Монастир було оточено фруктовими садами, городами та квітниками. Нижче за монастирські мури, в саду на терасованому схилі, збереглися цікаві фонтани з кристально-чистою водою, оформлені архітектурними деталями.
Інформаційний "спонсор" http://serg-klymenko.narod.ru/Other_World/Ukraine.Crimea.StaryCrimea.htm.
Монастирський комплекс Сурб-Хач

Ансамбль монастиря Сурб-Хач - один із найкращих творів вірменської архітектури в Криму.
Храм Святого Хреста

У всі часи Сурб-Хач окрім того, що виконував духовну і культурну роль, був й оборонною спорудою з військовими функціями. Високі глухі стіни, вузькі вікна, бійниці, потужна система засувів, існування таємного виходу – все це робило монастир здатним вистояти довгу облогу.
Трапезна

Такий от він-релігійно-оборонний комплекс посеред лісу Старого Криму.Вартий відвідин..
Храм Сурб Ншан

Монастирський комплекс Сурб-Хач

Comments

neo7777vitaha
18 серпень 2013 16:01 (UTC)
Взаємно!А як будемо в Сімферополі-постараюсь вийти в "нет"-може дійсно пересічемось).
Історія з щасливим фіналом!А могло бути зовсім по іншому,як в нас це зазвичай буває...

Profile

риська
neo7777vitaha
Віталій Ільницький

Latest Month

листопад 2019
S M T W T F S
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Tags

Розроблено LiveJournal.com