Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Мандруємо Львівщиною. День I. Ч4: Старий Самбір

Логічно було б після Самбора відвідати й Старий Самбір-тому саме так ми й зробили.Містечко не обіцяло показати стільки атракцій як його попередник,але ми були готові задовільнитись і тим,що нам запропонують,тим більше що й дорога недалека-кілометрів 20,так що-вперед!
 

Одна з версій походження назви-від слів  "сам" і "бір" (сосновий ліс).Місто було засноване 1199р як Самбір.Після того, як воно було зруйноване монголо-татарами(1241р) частина мешканців переселилася в новому місті, яке назвала Новим Самбором,старе поселення почало називатися Старим Самбором або Старим Містом - на відміну від Нового Самбора. Невдовзі Новий Самбір став просто Самбором.
Автостанція
 
Нікому не відомий час, коли у Старому Самборі поселилися євреї. Перша інформація про них походить з 1519 року, коли король Зиґмунд І повідомляє самбірського старосту, разом з іншими старостами, що гебреям дозволяється мешкати всюди, де вони забажають. Отож вони мали змогу поселитися і у Старому Самборі.
В 1553 році Старий Самбір дістав привілей на Магдебурзьке право і стає єврейським центром для оточуючих його штетлів та сіл – Хирова з його трьома сотнями єврейських родин, Старої Солі, Фельштина, села Стрілки. Кожна гебрейська родина тримала зв’язок з гебрейською громадою Старого Самбора. В ΧΥΙ ст. тут вже існували різничий, пекарський, ковальський, ткацький, шевський, кравецький та кушнірські цехи.
Кінотеатр
ім. Т Шевченка(1953р)

Місто часто переслідували різні лихоліття:1690р воно потерпає від саранчі, а 1705р.- від епідемії чуми,з 1883 по 1835рр. в місті були страшні посухи та пожежі,а у 1837р. Старий Самбір розрушив землетрус. З того часу воно не відігравало значної ролі в регіоні. Натомість процвітає Новий Самбір.
Фахверкова кам'яничка на площі Ринок

Якщо подивитися на план міста, то воно виглядає, як одна довга вулиця. Зрештою, воно і виникло як місто при дорозі з Русі до Угорщини. З іншого боку місто розтягнулося уздовж Дністра. Зі старої архітектури у Старому Самборі збереглася тільки греко-католицька церква та костьол св. Миколая. Ратуша, на жаль, не збереглася.
Костел Святого Миколая

Храм Св. Миколая у Старому Самборі збудовано у 1830 р.,на місці попереднього храму(розібраному у 1753р),у так званому терезіанському стилі (від імені австрійської імператриці Марії Терези). Вибір стилю залежав від колятора, яким на той час був астрійський уряд.
Костел Святого Миколая

Будову завершував о. Григорій Літинський, який був парохом у Старому Самборі у 1830-1839 рр. Храм збудовано за проектом львівського архітектора чеського походження Йосифа Вандрушка.
 У 1890 р. костел освячений єпископом Л. Солецьким.
Костел Святого Миколая та старий будинок поряд

За часів радянської влади храм,як і більшість святинь,був зачинений та  використовувався як склад. Громаді костел передали у 1991р.
Костел Святого Миколая

Костел Святого Миколая.Арочний вхід

Другою старосамбірською памяткою архітектури,як ми вже згадували,є греко-католицька церква,інформації про яку я ну ніде не зміг "нарити",так що коли щось маєте-то поділіться)
Греко-католицька церква

Греко-католицька церква

Каплиця

Вид на храми

Ну і ще однією цікавинкою Старого Самбора є звичайно ж кірхут-єврейський цвинтар,один з найстаріших в Україні.
Таблиця з історією поховання

Дивний монумент

Цвинтар розташований біля південної околиці міста,на частково залісненому схилі пагорба,так що проїхати його просто таки неможливо.
Мацеви

Його історія почалася ще з 16-го століття. Тут були поховані знатні представники місцевої єврейської громади. За часів Радянського Союзу на це місце приїхав бульдозер і зрівняв кладовище із землею.
Мацеви

Цвинтар був відреставрований у 1998—2001 рр. за ініціативою і на кошти уродженця Старого Самбора Джека Ґарднера. Відновлено близько 900 надгробків, Це одне з найбільших старовинних єврейських кладовищ, що існують в Україні. Відреставрованим пам’ятникам щонайменше два — три століття. Сьогодні пам’ятник і цвинтар занесені до 15 наукових центрів та музеїв юдаїки — від України до Австралії.
Мацеви

Цвинтар відділили від дороги невисоким муром.
Мацеви

Роботи з відновлення цього меморіалу ускладнювалися тим, що за єврейською традицією не можна торкатися кісток померлого. Якщо зробити це, то душа не вознесеться на небеса. Але тут була братська могила і перепоховання не проводилось. За всіма законами єврейської релігійної традиції, померлі були перепоховані саме тут.
Мацеви

Мацеви

Коли ми олядали надгробки до нас підійшов місцевий житель,який розказав,що кожного року на кладовище приїжджає велика кількість євреїв для вшанування памяті померлих.Як він уточнив-вони моляться і цілують головний надгробок...
Мацеви

Тоді ж мацеви розчищають від хащів,трави та пилу,приводять їх у нормальний стан,впорядковують територію поховання.Елементарні роботи(такі як-покосити траву,чи ще щось) роблять на протязі року(та цього видно недостатньо,бо частина надгробків все ж таки "ховається" у зарослях)...
Мацеви

Мацеви

Звичайно ж,порівнючи із кірхутом в Самборі,від якого майже нічого не залишилось,старосамбірське поховання можна вважати "по-людськи" впорядкованим і доглянутим..Та й а це спасибі...
Кірхут

Кірхут

...Вечірнє сонце вже ховало свої останні промені за гілками дерев,а нам ще потрібно було знайти місце для нічлігу,та й відпочити було б не зайвим...
Останні фото єврейського поховання в Старому Самборі:
а)


б)

в)

г)

д)

А неподалік від цвинтаря протікає Дністер,на березі якого,при бажанні,можна знайти досить мальовниче місце для відпочинку від дневних емоцій..
Дністер

Tags: Львівщина, Старий Самбір, кладовище, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments