Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

1048 км до загального "стажу". День 3.Частина 3:Мукачево-замок Паланок

Попередню розповідь ми закінчили на Мукачевому.Приділивши увагу самому місту і не пожалівши при цьому ні однієї проведеної там хвилини ми відправились для знайомства з основною його памяткою,що цікавить туристів напевне найбільше-з замком,у якого навіть місце знаходження-та й те незвичне,-на горі вулканічного походження....

Не побачити цього красеня просто неможливо-здалеку замок неначе  позує для фотообєктивів зацікавлених туристів,гордо підносячись і споглядаючи на усіх зверху вниз.А що,часи бойової слави залишились позаду,можна й на заслужений відпочинок,онуків приїжджих потішити,історію пригадати...

Замок "Паланок"

Мукачівський замок - це зразок середньовічної фортифікаційної архітектури, в якому поєднані різні стилі. Розташований на горі вулканічного походження висотою 68 м і займає площу біля 14 тис. кв. м. Замок складається з трьох частин і розміщений на трьох терасах. Найстаріший Верхній замок XIV -XVI ст.. знаходиться на вершині гори, Середній XVII ст.. - на терасі на 6 м нижче і Нижній замок теж XVII ст. - ще на 10м нижче від середнього. У XVIII ст.. на четвертій терасі ще  10-ма м. нижче збудована вежа для охорони воріт, а також дорога до замку  західним схилом гори. Ця дорога збереглася до сьогодні, а від  вежі,  зруйнованованої на початку XX ст., залишився лише фундамент.
 Небагато памяток на даний час можуть похвалитись таким проявом уваги до себе.
"Парковка"при вході до замку

Весь замок і кожна його частина оточені кам'яними кріпосними стінами 3-3,5 м. завтовшки, сухими ровами глибиною 10-12 м., через які були перекинуті дерев'яні, колись підйомні, мости. Охороняють замок 8 могутніх бастіонів, прибудованих у XVII ст.на кутах усіх трьох частин замку, де колись була розміщена артилерія. Ворота в Нижній замок, де знаходилася сторожа, охороняють два могутні кулеподібні бастіони. Середній замок має 4 бастіони, великий двір, оточений дво-, триповерховими будівлями, в яких розміщувалися казарми для гарнізону, арсенал, рицарський зал, кухні, комори. Із північного боку двору стояв будинок коменданта, який розібраний вже у другій половині XX ст.., (залишився лише фундамент). За ним височать кам'яні стіни XIV ст. Верхнього замку, в який можна піднятися сходами зліва й прворуч. Зліва - це сходи квадратної вежі кінця ХV ст..Праворуч - це так званий "хід-пастка", вирубаний під південно-східною вежею у кінці XVII ст.
Західний бастіон замку

Відійшовши від теми історії замку скажу:всі люди як люди,заходять всередину через ворота і роздивляються все що їх цікавить,а от мене поперло побачити замок "не так як усі",одним словом обхід я почав не зсередини,а ззовні-вилізши на кріпосну стіну попрямував по периметру.Плюс такої прогулянки-не зовсім стандарті ракурси огляду,мінус-кропива,колючки і рихла цегла під ногами...
Частина муру (праворуч від центрального входу)

Верхній замок, колишня резиденція його володарів, має закрите звідусіль подвір'я, дво-. триповерхові будівлі - колишні розкішні князівські палати XVI-XVII ст.., три круглі вежі XIV ст.. добудовані у XVII ст., замкову каплицю XVII ст. Із півночі Верхній замок захищають два бастіони. У південній частині двору знаходиться криниця глибиною 85 м., воду з якої використовували до кінця XIX ст.. За австрійськими джерелами XIX ст. відомо, що на глибині 71 м. у криниці вирубано кам'яні спіральні сходи, які закінчуються на рівні 1,6 м. від дна нішами: одна - у південному напрямку, друга - у північному. За легендою із дна криниці вів таємний підземний хід до берега Латориці. Навколо замкової гори ще в XVI ст.  вирубаний водяний рів, який наповнювався водою із річки Латориці. Пізніше, у XVII ст. , рів був укріплений дубовим частоколом - паланком.
"Замковий"міст-перехід до Нижнього замку

Назва "Паланок" збереглася до наших днів, хоч сам рів і частокіл давно зруйновані. Точної дати заснування замку немає, але перші письмові згадки про нього зафіксовані в XI ст. Спочатку була побудована одна квадратна кам'яна вежа - донжон на вершині крутої скелі. Вона не збереглася до наших днів. Належав замок спершу угорським королям династії Арпадовичів, а з початку XIV ст. - династії Анжу: королям Карлу Роберту, Людовику Великому, Єлизаветі Анжуйській. Замок служив для охорони торгових і воєнно-стратегічних шляхів. З 1396 по 1414 рік Мукачівським замком володів подільський князь Федір Коріятович з роду литовських князів Гедимінасів.Він отримав їх у подарунок від угорського короля Жигмонда, якому був родичем, віддавши йому свої права на Поділля. Федір Корятович значно укріпив замок і перетворив його у свою резиденцію.
Вежа Федора Коріатовича

Впродовж XV - XVI ст. Мукачівський замок належав багатьом володарям, які його розбудували. З 1629 по 1711 рік Мукачівський замок у володінні сім'ї трансільванських князів династії Ракоці. Дердь І Ракоці перетворив замок у столицю свого князівства. По його смерті у 1648 році вдова Жужанна Лорантфі продовжила реконструкцію замку. Вона споруджує Середній і Нижній замок, а також зовнішнє оборонне кільце з водяним ровом і паланком. Перебудований у стилі воєнного французького інженера, замок набув вигляду типового середньовічного замку з високими вежами (колись їх було 14) і могутніми бастіонами.
Один з бастіонів.Погляд ззовні

По смерті Софії Баторі у 1680 р. замок перейшов до вдови Фсрснца І Ракоці - княгині хорватського походження Ілони Зріні. Із 1685 по 1638 р. вона мужньо обороняла замок у час найтривалішої з його облог (майже три роки), яку здійснили австрійські імператорські війська. Вся Європа слідкувала за подіями в Мукачеві. На стіні будови Верхнього замку у 1993 р. був встановлений бронзовий барельєф з зображенням княгині Ілони Зріні. Після капітуляції замку імператор Леопольд І наказав відбудувати його у відповідності  вимогам фортифікації того часу. Були знесені високі вежі і старий донжон. Замок набув вигляду низької фортеці з виступаючими бастіонами і кількома лініями польових укріплень під горою.  Після цієї перебудови Мукачівський замок став найміцнішою фортецею на сході Австрійської імперії.
Західна сторона замку

З 1703 по 1711 р. Мукачівський замок стає оплотом Національно-визвольної війни угорського народу під керівництвом трансільванського князя Фсренца II Ракоці, сина Ілони Зріні. Найактивнішу участь у цій війні взяли русини-українці. Після поразки війни "куруців" Мукачівський замок знову переходитьдо рук Габсбургів. Поступово споруда втрачає своє військове значення і в 1782 році наказом Імператора Йосипа II тут відкривають державну політичну в'язницю , у якій протягом  100 років перебувалоблизько 20 тисяч в'язнів. У 1896 році в'язниця в замку була ліквідована. Поступово він  занепадає і руйнується.

Угорська символіка на аля-пєдесталі під українським пропором...чого вам ще тут не вистачає?
Турул-символ свободи угорського народу

У період Чехословацької республіки в замку  розташовувалися військові частини. На час Другої світової війни, уже в складі Угорщини, замок займали угорські військові частини. Після визволення Закарпаття у жовтні 1944 р. і возз'єднання з Радянською Україною, у замку спершу знаходилися військові частини Радянської армії, а потім відкрито профтехучилище. Зараз замок реставрується, щоб пристосувати його під музейно-туристичний комплекс. В музеї розгорнуто експозиції історії, етнографії, природи та старожитностей. У 12 залах експонуються твори живопису, в тому числі старовинні ікони. До уваги відвідувачів кілька меморіальних кімнат, колекція писанок Закарпаття.
Стіни з примикаючими бастіонами

Турул-символічна мадярська пташка-тотем

Із стін і бастіонів відкриваються непогані панорами на місто.
Мукачево із стін замку

Про замкову гору і замок існує декілька легенд. Перша пояснює назву "Мукачеве". Легенда мовить, що замок  побудовано людськими муками. На селян  із околиць накладали величезний податок податками; із різних кінців краю доставлялися будівельні матеріали та продукти харчування; до роботи залучалася тяглова сила у вигляді коней та худоби – люди були позбавлені можливості обробляти землю, збирати урожай; на будівництві раби потерпали від голоду, катувань, травм, хвороб, епідемій, нещасних випадків. Замкову гору насипали «мозолями, потом і кров’ю людською», звідси й назва міста – Мукачеве, від слова «му'ка» .
Ліворуч-приміщення Середнього замку,в центрі Східний бастіон Верхнього замку

Інша легенда розповідає про появу колодязя. Виникла потреба копати криницю... Як довго не рили землю - дістатися води не могли. Щодня чуючи одну й ту ж саму фразу: «Пресвітлий княже, води немає», Корятович  зневірився у можливості знайти воду. Аж якось  до князя прийшов чорт і запропонував угоду: мішок золота в обмін на криницю, повну води. Та грошей у казні не має,  князь не може заплатити нечисті. Чоловік пропонував душу, але той відмовився, вимагаючи грошей. Один з вірних лицарів Корятовича, підслухавши розмову князя з чортом, запропонував йому обдурити того: «Федоре, мішок золота не обов’язково має бути великим: маленький – теж мішок». Вкинувши у мішечок дві останні золоті монети, його віддали чорту, а той, страшенно обурившись, заявив: «Все одно води не питимете!», і з цими словами стрибнув у глиб криниці. З того часу з глибин копальні кожного вечора чути виття обдуреного чорта...
Внутрішній двір Середнього замку

Водонапірна вежа.Верхній замок.

Вежа Коріатовича.Сходи  до Верхнього замку

Вежа Коріатовича

Замкова криниця

У кого немає бажання обходити весь замок,може задовільнитись і його макетом))
Макет замку "Паланок"

І на закінчення екскурсії-всі помахали ручкою і зробили заключний кадр на згадку!)

Tags: Закарпаття, Мукачево, вежа, замок
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments