Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

1048 км до загального "стажу". День 2.Частина 3:Памятки Мараморощини

Продовжуємо нашу мандрівку цікавими місцями Закарпаття.І в цій частині в поле зору потраплять села Хустського району цікаві своїми деревяними готичними храмами,а саме мармарошською готикою.Що це таке і як це виглядає більш-менш покажуть наступні світлини....Усі чотири села(а їх таки чотири)знаходяться зовсім близько одне від одного і тому щоб відвідати їх усіх багато часу не потрібно(як не дивно,ми були лише у трьох,каюсь..).Почнемо з с.Данилово.
Село Данилово було засновано в 1390 році і славилось своїми солекопальнями. Селяни переправляли сіль по Тисі до Дунаю, а звідти і до Чорного моря. Село дивом пережило татаро-монгольську навалу: всіх дітей татаро-монголи скидали в глибочину, дорослі селяни знаходили притулок у лісі, а шахтарям, які працювали у солекопальнях обрубали канати і люди залишились напризволяще. Живими лишилися тільки двоє чоловіків: фін Ганзалес і угорець Гардагет, які заснували поселення.
Храм та дзвіниця

Церква Св. Миколая була побудована у 1779 році, навіть зберігся напис над входом про час спорудження: „Року Божого во славу Ісуса Христа 1779-го, 14 травня ”. В часи радянської влади було заборонено правити службу в церкві, тим паче, що недалеко було побудовано православну церкву, яку відвідують майже всі мешканці села. Але з недавніх часів, а саме після смерті папи Іоанна Павла ІІ було розпочато служіння і в церкві Св. Миколая.
Шпилями до неба...

Навколо церкви розкидані могили: одні з металевими хрестами, інші з дерев’яними, ще інші взагалі без хреста.Поміж інших вирізняється могила з кам’яним хрестом між двома дубами.
Церква Св. Миколая

Поруч з храмом знаходиться двоярусна каркасна дзвіниця.Якоюсь приземкуватою вона здається біля шпилястої красуні)
Дзвіниця

Зараз Данилівська церква знаходиться в жалюгідному стані: дерево прогнило, дах потребує негайного ремонту. Хоча вже привезено новий дубовий дах, але є загроза, що під його вагою, стіни проваляться.Церква з трьох сторін оточена могилами – це також ускладнює ремонтні роботи.
Камяний хрест на невідомій могилі

Стоїть церква на пагорбі,плюс ще чималенька висота-не так вже й мало,-35м,надають споруді величності.Весь храм неначе тягнеться хрестами до неба...зачаровує.Забігаючи наперед скажу,що церква в Даниловому вразила найбільше серед трьох побачених.

Дах споруд вкритий гонтом,що на даний час побачиш ой як нечасто-люблять сучасні реставратори заковувати все у металеву броню...

Доречі церква в Данилово являється намолодшою серед готичних храмів Хустського р-ну.

А ось і надпис над входом

Робимо останню знимку цієї чудової "парочки" і з побажаннями швидкого одужання від ран часу,відправляємось у наступне село...

Крайниково-ще одне село на Хустщині,в якому збереглась готична церква Св.Михайла 1666-68рр.
Будівля ховається між гіллям дерев,що ніби захищають її від сторонніх очей.

Розміри храму: 25 метрів заввишки і 14 метрів завдовжки. Бічні фасади - це взаємодія тесаних дубових площин зрубів і високих схилів вкритих лемехом дахів. Головний зруб об'єднує наву, бабинець і стриману закриту галерею з трикутними прорізами на західному фасаді. Чудовими архітектурно-художніми деталями є могутній одвірок галереї, прикрашений «мотузочком» і датами спорудження, вхідні двері з одвірком, орнаментованим стародавніми символами сонця, чотириаркова галерея над опасанням, маленькі чотирикутні віконця та здвоєні вікна нави, розкішне завершення вежі з аркадами голосниць та чотирма маленькими шпилями довкола головного шпиля.
Храм не лише ховається між дерев,але й обгорожений сіткою,а брама-закрита.

Та,як не дивно,тут таки проводять реставраційні роботи-покрівля з однієї сторона церкви(ну,крім шпиля)замінена на нову!
Слава реставраторам,що не спаплюжили красу архітектурної памятки "блєхою"!

друга ж сторона,поки що,покривається мохом і чекає свого часу...Доречі під мохом святиня виглядає навіть цікавіше...

а ось і вхід з "шнурочками"

Що  особливого ми помічаємо?А помічаємо те,що поряд немає дзвіниці!І тільки вдома дізнаємось,що дерев'яну каркасну дзвіницю, що колись стояла біля церкви, перенесено разом із дзвонами до православної церкви, збудованої в 1927 році.
Улітку  1997 р. церкву повернуто невеликій греко-католицькій громаді.

Наступна зупинка в маршруті-село Сокирниця,з третьою і для нас останньою деревяною красунею.
В цьому селі збереглася церква Святого Миколи Чудотворця-друга по віку серед готичних архітектурних пам’яток, що входить до четвірки відомих дерев’яних церков району.Стоїть вона в самому центрі села,що є плюсом бо нескладно знайти і водночас великим мінусом,так як навколо храм застроюють різними спорудами(ззаду наприклад звели великий сучасний костел,чи церкву,яка ну аж ніяк не вписується в рамки готичного ансамблю...)
Один з входів на подвіря храму

Реставратори вважають, що сокирницьку церкву було збудовано в селі Шашвар на початку 17ст. Спочатку храм був хатнього типу та вкритий соломою. У 1770 р. церкву перенесли в Сокирницю та перебудували до сучасного вигляду.

Біля церкви стоїть висока каркасна дзвіниця бойківського стилю зведена в 1770 р.

Церква відрізняється від четвірки хустських готичних храмів тим,що вона ширша і нижча,а ще вона-недіюча...

"Шнурований" вхід відомий нам з с.Крайниково.

На стінах церкви — кілька десятків дерев’яних хрестів. За інформацією- давно біля цієї церкви за окрему плату ховали людей. А хрести з їхніх могил прибивали на сам храм. Отож, виявляється, тут навколо — цілий цвинтар.

Памятка архітектури,звичайно ж...

Ще декілька фото..

...і ми прощаємось із готичними шпилястими деревяними храмами Хустського р-ну,скажу ще на завершення що четверте село,яке ми на жаль не відвідали-це Олександрівка,в якій збереглася теж досить симпатична церква Св.Параскеви із дзвіницею...Далі буде...

Tags: Данилово, Закарпаття, Крайниково, Сокирниця, архітектура, дзвіниця, мандрівки
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments