Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Маєток у Качанівці. Ч.1

 Не знаю,як тут влітку, чи на яке свято. Або ж погожими днями золотої осені. А взимку тут тихо,заспокійливо-тихо та затишно,без напливу людей,шумних компаній на галявинах та понад озером і гавкотіння собак(я думаю що й такий фактор присутній),- природа і архітектура,архітектура та історія,історія,яка вже обросла легендами.  А через тиждень в Качанівку завітає весна..
3. Качанівка (50)
Георгіївська церква (1817-1827рр.)
3. Качанівка (5)
Маршруткою із Ніжина,через містечко Ічня,-саме так я сюди добирався,бо ж попередньо доїхав із Києва у Ніжин,на огірочок подивитись). Вибратися із Качанівки буде важче,аніж потрапити туди,оскільки не всі маршрутки повертаються тим самим шляхом,тож вже біля 14.30 (орієнтовно),вам варто починати хвилюватись,або ж,як мінімум-чекати при дорозі навпроти пілонів в*їздної брами. Мені пощастило,-дочекався. А ходять слухи (інфоджерело-працівники музею),що автобус може і не їхати(ну,може у водія справи вдома.чи ще чомусь).
У стилі ампір
3. Качанівка (2)
Храм Георгія Хозевіта-фамільна усипальня Тарновських
3. Качанівка (4)
 А що гарно там,то вже гарно! Навіть без зелені та цвіту. Хоча,як для мене,то чомусь різноманітні садиби та замки більше мені імпонують та приваблюють  в оточенні жовто-багряних барв,тобто восени.Особливо коли та осінь картинно-правильна,з усіма витікаючими: погодою,барвами та звуками.
Хрестоподібна + ризниця + хрещальня
3. Качанівка (3)
Корівник (сер.19ст.)
3. Качанівка (7)
 Наприк. XVIII - поч. XX ст. поширилось будівництво палацово-паркових комплексів. Будівництвом палаців займалися кращі архітектори епохи,обиралися особливо мальовничі місця.
Започаткування будівництва архітектурного ансамблю та паркової зони в Качанівці відноситься до періоду 70-х рр. ХVІІІ ст., коли садиба належала графу П.О. Румянцеву-Задунайському. На його замовлення архітектором К. Бланком був розроблений проект палацу,тоді ж було закладено сад, що поклав початок тому чудовому парку, яким так славилась Качанівка пізніше. Будівельними роботами керував зодчий М. Мосцепанов
Корівник з коровлонами(!)
3. Качанівка (9)
Будинок управителя (кін.19ст.)
3. Качанівка (10)
У 1808 р. Рум’янцев продав садибу поміщику Г.Я. Почеці, після смерті якого маєток успадкував син дружини від першого шлюбу Г.С. Тарновський, і 70 років садиба належала вже його родині.
На час будівництва садиб XVIII–XIX ст. склалася характерна для епохи класицизму схема побудови садибних комплексів: головний дім, об’єднаний флігелями, і великий парадний двір з парком. Під час планування парку М. Мосцепанов використовував стильові напрямки, притаманні садово-парковому мистецтву того часу: регулярний англійський парк - біля головної частини садиби, і ландшафтний - на віддалі від архітектурного ансамблю. Частина парку, оточена системою великих і малих ставків, розкривала просторові пейзажі та романтичні краєвиди, доповнені архітектурою «малих форм». Головна вісь ансамблю - широка алея від палацу до церкви. Друга вісь - перпендикулярна до головної.
Фасад будинку управителя
3. Качанівка (11)
Фото
3. Качанівка (13)
Каретний сарай (1898-1902рр.)
3. Качанівка (12)
 Ансамбль формувався протягом тривалого часу. Завершення цього процесу припало на період господарювання В.В. Тарновського (молодшого). За час володіння Тарновськими палац пережив п’ять будівельних циклів.
Доведений до межі розорення В. Тарновський (молодший) в 1897 р. був змушений продати садибу «цукровому королю», мільйонерові П.І. Харитоненку,а той в свою чергу розгортає роботи по перебудові, ремонту та влаштуванню споруд центральної частини садиби. Перебудова відбувалася в притаманному для кін. XIX - поч. XX ст. стилі неокласицизму. В такому завершеному вигляді і збереглися до нашого часу пам’ятки комплексу.
"ХЗ" будівля
3. Качанівка (14)
Будинок садівника (1903-1905рр.)
3. Качанівка (15)
Оригінальний будиночок
3. Качанівка (16)
Фото
3. Качанівка (17)
 Після смерті П. Харитоненка в 1914 р., Качанівка переходить у власність його доньки Олени, яка фактично і являлась останньою власницею садиби. В 1918 р. садиба була націоналізована. В Інвентарі за 1918 рік перераховано наступні садибні споруди: дім господарів (палац), два флігелі, електрична та водонапірна станції, корівник кам’яний, сарай каретний кам’яний, оранжерея, альтанка кам’яна, телятник дерев’яний, дім для службовців кам’яний двоповерховий, конюшня кам’яна, огорожа при в’їзді на парадне подвір’я та біля церкви, будинок поруч електростанції, сарай дерев’яний, дві дерев’яні льодовні, амбар дерев’яний.
Залишки муру
3. Качанівка (18)
Корівник,свинарник,стайня або й інша споруда
3. Качанівка (19)
Головна алея
3. Качанівка (20)
 З квітня 1925 р. до Качанівки з Ніжина переводять дитяче містечко, де нараховувалось до 500 дітей-сиріт. Під час німецької окупації в маєтку розміщувалась школа військово-прикладного виховання для дітей німецького походження з України, з лютого 1944 по 1945 рр. - госпіталь для військових, а в 1953 р. - тубсанаторій.
 24 листопада 1981 р. Качанівка була оголошена Державним історико-культурним заповідником. У лютому 2001 р. заповіднику надано статус національного.
Будівля електростанції (1898-1902рр.)
3. Качанівка (21)
Будинки електротехніка та механіка(?)
3. Качанівка (22)
Тильна сторона будівлі південного службового флігеля
3. Качанівка (23)
Пам*ятник Т.Г.Шевченку (1965р.)
3. Качанівка (25)
 Качанівський палацово-парковий ансамбль в радянський час не раз перебудовували та переплановували, що істотно змінило вигляд історичних будівель, привело до знищення їх унікального історичного вигляду. Більшість споруд ансамблю кін. ХVIII - поч. ХХ ст. втрачені за перші 50 років радянської влади. І все ж до нашого часу в колишній садибі лишилися будівлі різного призначення, величезний парк і ставки. На території заповідника відповідно до Державного реєстру національного культурного надбання знаходиться 15 будівель кін. ХVІІІ - поч. XXст., загальна територія заповідника складає 568, 63 га, з них 443, 0 га — парк, 125, 63 га — водний масив.
Скульптура "Зима" (19ст.)
3. Качанівка (26)
Фонтан в Інтимному скверику
3. Качанівка (28)
Безтурботні,інтимні..
3. Качанівка (29)
 Значна площа парку сприяла тому, що за принципом композиційної і функціональної єдності, його територію було поділено на 10 ландшафтних районів, які самі по собі є унікальними пам’ятками садово-паркового мистецтва. Більшість цих районів було сформовано і скомпоновано в друг. пол. ХІХ ст. всі райони різняться між собою своєрідністю рельєфу, плануванням, об’ємами і ландшафтною композицією: східний берег Майорського ставу, Майорський став, західний берег Майорського ставу, великі поляни, балка «Судине», урочище «Манджола», Великий став, торф’яне болото, заозер’я, район трьох балок. Інфо.
Альтанка М.І.Глінки (1830-ті рр.;кін.19ст.)
3. Качанівка (45)
Одна із підпірних стін альтанки
3. Качанівка (46)
Панорама Майорського ставу
3. Качанівка (47)
Альтанка на пагорбі,а в пагорбі-підвал
3. Качанівка (48)
 На вершині одного із пагорбів, на території парку,розташована одна із складових палацово-паркового ансамблю,-альтанка Глінки. Глінка був частим гостем в садибі Качанівка,саме тут він провів літо 1838 р. і працював над своєю оперою "Руслан і Людмила". Нові композиції автора також досить часто вперше виконувалися в цій садибі. Пізніше господарі будинку побудували на честь Глінки альтанку, яка служила музичним салоном. Альтанка виконана у формах романтизму. Зазнала деяких змін наприк. XIX ст. Споруда з цегли, тинькована, 8-кутна в плані, дах – куполом з фігурним шпилем.Під альтанкою в товщі пагорба міститься підвал із склепінням, з декоративними нішами і внутрішньостінними сходами. Підвал має 4 дверні отвори (3 з них закладені). Перед входами –трапецієподібні майданчики, обмежені підпірними стінами, спорудженими по зрізу пагорба. Вікна та двері мають стрілчасту форму.
Дуби
3. Качанівка (49)
Через тиждень-весна
3. Качанівка (50)
Понтон
3. Качанівка (51)
 Гостьовий альбом палацу налічує понад 600 автографів відомих постатей, серед яких М. Врубель, М. Костомаров, П. Куліш, В. Забіла та ін.
Садиба допомогла І. Рєпіну створити його найвідомішу картину «Запорожці пишуть листа турецькому султанові».
Тут був обід (мій!)
3. Качанівка (52)
Парк
3. Качанівка (55)
Парковий місток в балці «Пуста криниця» (1860-1870рр.)
3. Качанівка (84)
Один із паркових-аркових
3. Качанівка (85)
 Національний історико-культурний заповідник «Качанівка» включено до переліку 100 об'єктів, які будуть реконструйовані в межах Національної програми «Велике будівництво».
Паркові пейзажі
3. Качанівка (87)
Паркові пейзажі-2
3. Качанівка (88)
Дуб Довженка
3. Качанівка (82)
Ще одне пам*ятне дерево
3. Качанівка (89)
 Тарас Шевченко у травні 1843 р., під час своєї першої подорожі по Україні, їхав з Петербурга прямим призначенням у Качанівку, куди перед тим переслав одну з своїх найкращих картин - «Катерина».
В садибному парку збереглась галявина, де під віковим дубом поет спілкувався з місцевими селянами і кріпосними музиками. Неподалік височіє могила-курган художника Григорія Честахівського, товариша і духівника Т.Шевченка, який передав у Качанівку особисті речі, рукописи, художні твори Кобзаря.
Огорожа заповідника
3. Качанівка (91)
В*їзні пілони
3. Качанівка (92)
Майорський став
3. Качанівка (94)
 Далі буде...
Tags: Качанівка, Чернігівщина, мандрівки, палац, парк
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments