Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Щуровичі + Лешнів: храми-велети і не тільки..

  Два велими цікавих села,які справді вартують уваги,та ще й знаходяться на відстані всього 5км. один від одного. Два старовинні населені пункти,які колись були містечками,з усіма привілегіями магдебурії,а тепер-звичайнісінькими собі(якби ще й не пам*ятки) типовими селами на Львівщині. Щуровичі та Лешнів.
5. Лешнів (23)
Костел Св.Трійці в с.Щуровичі
4. Щуровичі (6)
Святотроїцький костел.Фасад
4. Щуровичі (2)
 Перша згадка про Щуровичі – 1500р.(1521р.?). Село у ХVI – XVIII ст. було укріпленим містечком, яке мало Магдебурзьке право (надане у 1529 р.). Бл. 1550 р. власник міста буський староста А. Гурка біля греблі на р.Стир спорудив замок. У 1553 р. були споруджені міські укріплення (вони були і раніше, тільки місто було перенесене у більш зручне місце). Біля міста була переправа через р.Стир.
Купол
4. Щуровичі (4)
Храм (1924-1939рр.)
4. Щуровичі (3)
 Типовий пейзаж: у центрі села,біля сільського "ЦУМу",крутились (причому увесь час,допоки я пішкарив сільськими вулицями) два небритих та вельми пожмаканих місцевих(?) інтелигенти. Мирні,зайвих питань та зауважень не задавали. Побіля школи якась тітка лаяла чужих дітей-от вони без діла ганяють вулицею,а не вміти читати для дівчинки,- то встидно ( не дослівно,та суть така). Біля дерев*яного храму бабуська з відром човгала до криниці(яка знаходиться біля тієї ж церкви) по воду. Сільські собаки смачно обгавкали мене,коли я кружляв навколо мурованого велета,-зачули сморід чужого,то вже й не пропустять! Дитя( таки дитя),яке на вигляд мало 13-14 років,з поважним видом сиділо за кермом тракторця,який торохтів вуличкою,а в причіпі напівлежав із видом справжнього філософа його батько(?). Звичайнісінький собі день...За винятком одного: а що це за приблуда снує від храму до школи,від школи до костелу,від костелу до млина? Це був я).
Тильна сторона гіганта
4. Щуровичі (5)
  "На згадку про конституцію 1791" (1926р.)

4. Щуровичі (7)
Симпатичний будиночок біля школи
4. Щуровичі (8)
 Містечко зазнало великих збитків через сильну пожежу 5 липня 1884 р.: згоріли церква, костел, синагога, початкова школа, ратуша, житлові доми.
Будівля із своєю історією
4. Щуровичі (9)
Школа
4. Щуровичі (11)
Алея - шкільна доріжка
4. Щуровичі (12)
 Будівництво римо-католицької святині в Щуровичах тривало з 1924 р.по 1939 р. Зведений на лівому березі р.Стир і орієнтований вівтарем на схід. Після ВВВ споруда використовувалася як магазин, всередині костел було поділено на два поверхи. Будівля чималих розмірів, повністю з нетинькованої цегли. На фасаді від заходу кути бічних веж підкреслені виступаючою цеглою. З протилежного боку костелу видно, як цеглу виривали зі стін. Цікаво, що у стінах будівлі є багато маленьких ніш, невідомого призначення.
В костелі багато вікон різної форми, які закриті зі середини дошками чи бляхою. Вхідні двері також зачинені. По периметру будівля позаростала кущами.
Церква Воздвиження Чесного Хреста з дзвіницею
4. Щуровичі (14)
Храм (1934р.)
4. Щуровичі (15)
"Оновлення": "золото" з вкрапленням коричневої "блєхи"
4. Щуровичі (16)
 Дерев*яна церква Воздвиження розташовується на південь від центру села. Збудована у 1934 р. майстром Й. Літовінським.
Святиня хрестова у плані, одноверха, поставлена на цегляний підмурівок. Усі вікна (окрім присінку) арочної форми. Цікаво, що стіни будівлі до рівня карнизу горизонтально оббиті дошками, тільки присінок та ризниці вертикально шальовані деревом. На таблиці, що висить на стіні храму читаємо: "У 1890 - 1902 рр. в с.Щуровичах жила національна героїня України ОЛЬГА БАСАРАБ, батько якої о.Михайло Левицький був священиком. Похований на сільському цвинтарі". На південь від церкви є маленька дерев'яна капличка, а на захід від святині стоїть стара дерев'яна, двоярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом і нова, цегляна, стінового типу на п'ять дзвонів.
Стара дзвіниця
4. Щуровичі (13)
Монумент пам*яті
4. Щуровичі (17)
На мою думку,це-млин
4. Щуровичі (18)
 У центрі села знаходиться закинутий сквер з іржавими качелями,поряд із яким-монумент на пам*ять про загиблих. За сквером-велика двоповерхова будівля школи. Нова,доглянута.
Торець будівлі,ідентифікованої як "млин"
4. Щуровичі (19)
Панорамне
4. Щуровичі (20)
Залишки кіркуту на околиці с.Лешнів
5. Лешнів (1)
 Прямуємо у східному напрямку та,переїхавши р.Стир,через декілька хвилин потрапимо у сусіднє село,не менш цікаве аніж Щуровичі. Лешнів.
При в*їзді у село одразу ж бачимо першу цікавинку-залишки старого єврейського кіркута,на якому збереглося зо два десятки похилених надгробків.
Затерті,порослі мохом мацеви
5. Лешнів (2)
Вертикалі
5. Лешнів (3)
 В Лешневі була синагога, яку розібрали наприк.1950-х - на поч. 1960-х рр. Тепер цю цікаву в архітектурному плані споруду можна побачити лише на старих світлинах, поштівках або ж у давніх австрійських та польських путівниках(?).
Залишки бернардинського костелу
5. Лешнів (5)
Апостол Матвій(?) у золотій "шапочці"
5. Лешнів (6)
 Сучасне село Лешнів – колишнє містечко,перша письмова згадка про яке відноситься до 1466 р.(1471р.?), засноване краківським каштеляном Мацеєм Лешньовським  у 1627 р. на місці давнього поселення на р. Солонівка. Містечко мало велику Ринкову площу, Бернардинський монастир з костелом Св. Матвія XVII ст., синагогу, дві церкви та багато інших цікавих споруд. Лешнів мав унікальну систему підземних ходів, які, за переказами, пересікали містечко з півдня на північ та із заходу на схід.
Купол(не автентика!) та безкупольний храм
5. Лешнів (7)
Фото-1
5. Лешнів (8)
Фото-2
5. Лешнів (9)
  Лешнів колись був досить рухливим торговельним осередком. Управитель Мацей Лешньовський утримував бернардинів у своїх військових відділах як капеланів. У 1627 р. він вирішив спорудити для них монастир у своєму родовому с.Лешневі. 1629 р. бернардинці починають спорудження мурованого костелу та дерев'яного кляштора біля північно-східної стіни міських укріплень. 1637 р. храм освятили на честь святого Матвія .
У 1641 р. Лешнів перейшов у власність великого гетьмана коронного Станіслава Конєцпольського. Вже саме з цим іменем пов'язане продовження історії костелу. У 1681 р. сталася велика пожежа, внаслідок якої первісна споруда святині була зруйнована так сильно, що не піддавалася відновленню,тому на її місці зводять новий храм, який було освячено в 1697 р.під титулом апостола Матвія.
Костел Св.Матвія (17ст.)
5. Лешнів (10)
З тилу також не надто оптимістично..
5. Лешнів (12)
Милуєшся небом,не виходячи із храму
5. Лешнів (13)
Залишки розписів. Тріо
5. Лешнів (16)
  У 1801 р. в костелі спалахнула пожежа, яка призвела до нових руйнувань. У XIX ст. костел використовувався як парафіяльний. Католицька парафія включала в себе 6 сіл. Під час пожежі 12 квітня 1881 р. згорів та обвалився дах монастиря та костелу, а 1884 р. - знищені дах та вікна святині, а також значно пошкоджені фундаменти. У 1901 р. розпочався масштабний ремонт: фундаменти скріплено анкерами, поштукатурено зовнішній фасад та дах накрито бляхою. Через два роки помальовано пресбітерій та пересунуто головний вівтар на три метри у бік апсиди. У 1904 р. бляхою накрита будівля монастиря, а 1907 р. «відновлено фронт костелу» та замінені вікна. 1909 р. відновлено розпис храму.
Ліпнина також присутня
5. Лешнів (17)
Храм Св.Миколая (1904р.? 1906р.) з дзаіницею
5. Лешнів (19)
 Під час першої світової та польсько-української воєн костел зазнав значних ушкоджень. Так, у 1914 - 1915 рр. пошкоджений дах споруди, а під час відступу у 1918 -1919 рр. українське військо підірвало склади боєприпасів, які були під стінами монастиря і як наслідок, істотних пошкоджень зазнали монастир та костельна дзвіниця.
У міжвоєнний період, протягом 1921-1926 рр., відбулися ремонтно-відновлювальні роботи,під час яких відбудували дзвіницю, поштукатурено будівлі костелу та монастиря, замінено покрівлю даху, споруджено малу храмову вежу. У 1936-1938 рр. відновлені склепіння костелу. Під час другої світової війни Лешнів опинився на лінії фронту, приміщення монастиря приходить у стан повного занепаду, а 1976 р. його було остаточно розібрано.
Мурована святиня.Профіль
5. Лешнів (20)
Залишки оборонних земляних валів
5. Лешнів (22)
З усіх будівель монастиря уцілів лише костел, а й він перебуває в аварійному стані. Стіни вже розсікли глибокі тріщини, що свідчить про критичний стан будівлі. Регрес триває, чому сприяє коріння маленького «лісу», що розростається в верхній частині костелу. Мало що збереглося і в інтер'єрі храму, хоча місцями вціліли фрагменти ліпнини та розписів храму. У червні 2019 р. внаслідок несприятливих погодних умов впала верхня частина купола, що увінчувалася хрестом(Вікі).
 А ще тут непогано збереглися оборонні земляні вали. Варто оглянути.
Tags: Лешнів, Львівщина, Щуровичі, дзвіниця, кладовище, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments