Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Берестечко-Пляшева: Черговий візит

2. Пляшева (33)
Так,останнім часом я частенько повторно навідуюсь у місця,які знаходяться відносно недалеко від мого населеного пункту. І так,там я буваю не вперше і навіть не вдруге,але знову і знову видобуваю із них щось новенького для себе. Берестечко-не виняток,сюди як мінімум разок я ще навідаюсь - щоб заспокоїти цікавість до пам*яток,.. або десяток разів-щоб відпочити у затишному місці із смачною кавою,забувши про буденні проблеми. Тут мені це вдається.
Троїцький храм (1910р.)
1. Берестечко (1)
Сквер із Хмельницьким
1. Берестечко (5)
 Як зазвичай,щоб ознайомитись з історією та пам*ятками я вас відправлю (чи направлю) сюди та от сюди,-там вже описано все,що я бачив у Берестечку та Пляшевій до останнього візиту. Тут напишу про об*єкти,які побачив вперше.
Євреї жили в Берестечку з сер. XVI ст.  У 1920-30-х рр. у Берестечку діяло 6 синагог, у тому числі 3 хасидські. Із них на даний час залишилася лише одна. Розташована вона на північ від площі Ринок і на південь від р. Стир за адресою вул. Шевченка, 11.
Синагога (1827-1885рр.)
1. Берестечко (6)
Божниця / музична школа
1. Берестечко (7)
 Синагога збудована, ймовірно у XVІІІ ст.  Під час Другої світової війни будівля була пошкоджена. Ймовірно, саме тоді були втрачені склепіння і внутрішні колони, зруйнований пуліш, який спочатку був прибудований із західного боку до чоловічого залу. Після війни будинок було пристосоване під житло. У 1980-х рр. приміщення не використовувалося. В 1990-х рр. було зроблено спробу відремонтувати будівлю і пристосувати її під музичну школу.
До перепланування обсяг синагоги складався лише з прямокутного чоловічого залу. На даний час будівля не має традиційної для єврейського храму орієнтації: мізрах орієнтований на південний схід. Стіни побудовані з цегли, оштукатурені сучасною штукатуркою. Колишній вхід замурований, а новий пробитий в ніші Арон га-Кодеша. Дах новий, з дерев’яними конструкціями, чотирьохсхилий, перекритий шифером. Будівля двоярусна, на західній стіні сліди втрачених галерей з пулішем. Фасади увінчані сучасними карнизами. Віконні прорізи – з прямокутним завершенням, ймовірно перерубані.
На даний час використовується як приміщення дитячої музичної школи.
Стіл у покинутій хаті
1. Берестечко (9)
Осінь малює
1. Берестечко (10)
Три мечі,три дати...
1. Берестечко (11)
 Наступна цікавинка,яку я бачив кожного разу перебуваючи тут-келії монастиря тринітаріїв. Чомусь ніколи не звертав уваги на приземкувату витягнуту сіру будівлю біля автостанції. А цього разу приглянувся,-та тут і охоронна таблиця є! Як виявляється,- це не просто кафе "Казкове" + трикотаж + "Богдан", а старовинна будівля з цікавою (напевне) історією.
Дзвіниця Троїцького костелу (друг.пол.18ст.)
1. Берестечко (12)
Фото
1. Берестечко (14)
Костел,як завжди,за гіллям
1. Берестечко (15)
 Випадково натрапив на неідентифікований класнючий особняк на вул.Дружби. Цікавий,хоча й запущений. Також напевне свого часу немало пережив.
Келії Тринітарського монастиря (1711р.)
1. Берестечко (19)
Поліцейське відділення
1. Берестечко (20)
Цікавий будинок на вул. Дружби
1. Берестечко (22)
Профіль особняка
1. Берестечко (23)
 Спочатку Берестечко належало боярському роду Боговитіних, а з плином історії переходило у власність представників інших родів.
У XVI ст. на острові серед вод р.Стир був збудований замок. З часом його не стало. З 1795 р. Берестечком володів Йозеф Вінцентій Плятер. Його дружина Катерина у 1802 р. на місці колишнього замку ініціювала будівництво палацу. Це була двоповерхова споруда у стилі класицизму з портиком на головному фасаді і чотирма тосканськими колонами. На задньому фасаді містився двоповерховий еркер. Звідти відкривався вигляд на парк. На другому поверсі головного фасаду кутові вікна були квадратні і без декору, на відміну від прямокутних вікон, які по периметру оперізували всю споруду.
Палац Плятерів.Тил
1. Берестечко (24)
Палац (1802р.)
1. Берестечко (25)
 Чотирисхилий дах палацу спочатку був покритий ґонтом, а згодом бляхою. Частина приміщення призначалася для житла, інша – для світських прийомів. Парадні зали були оздоблені фресками роботи італійського маляра Кормароні.
Двір
1. Берестечко (26)
Палац / психоневрологічний інтернат
1. Берестечко (27)
 Ріг палацу Плятерів дотикався до рогу старого будинку польського шляхтича Яна Якуба Замойського. З часом будинок занепав і його переобладнали під зимовий сад з великими вікнами. Поряд із палацом був закладений парк, запроектований Діонісієм Макклером, який розкинувся на двох берегах Стиру. Частиною парку був великий газон перед палацом. На іншому березі росли кедрові сосни,бархат амурський, сріблясті клени та інші види дерев та кущів.
Палац постраждав під час Першої світової війни. Його відбудували,проте були знищені рештки давніх фресок. Палац вистояв у Другій світовій війні. Тут у 1959 р. відкрили психоневрологічний інтернат. Так ця споруда використовується і до нашого часу. Мене туди,звісно ж,не впустили. Але...
Панорама
1. Берестечко (39)
Алея
2. Пляшева (2)
Святині на о.Журавлиха
2. Пляшева (3)
 Але,як виявляється,будівлю палацу-диспансера можна обійти з сторони парку (тильна сторона споруди) і звідти вже, якщо не наткнутись на медперсонал, потрапляємо прямісінько у двір колишнього палацу. Всередину будівлі зайти я не наважився. Дивний вираз обличчя в охоронця на прохідній та запитання: "Як?!" (він же мене 20 хвилин тому не пропускав,а тут я чимчикую прямісінько від "психушки"),-оце вартувало ризику)). Я пояснив бідолашному "як"(хоч він це й без мене знав-відав) і з виглядом переможця вийшов за браму.
Збіговисько
2. Пляшева (18)
Сонечка-жучки,вони ж божі корівки
2. Пляшева (19)
Під вербою
2. Пляшева (20)
 Ви бачили тисячі сонечок в одному місці? Це оті маленькі червоненькі,оранжеві та навіть чорні поцятковані комашки.Ні? А я побачив у Пляшевій,на стіні Георгіївського собору. Колись вже щось подібне мені довелось спостерігати у Раві-Руській,-також на стіні храму ( костел Св.Йосифа). Не знаю,чи це були ті ж "паломники" (жартую),але цього разу їх було набагато більше,тисячі. Чимусь їх приманила біла стіна,чи просто гуртувались до зимівлі..
Дзвіниця
2. Пляшева (21)
Георгіївський собор (1910-1914рр.)
2. Пляшева (22)
Фасад барочної споруди
2. Пляшева (24)
 А ще,із бонусів: якщо стати спиною до храмів,а лицем до монументу козакам ми бачимо алею,яка веде поміж дерев до самого пам*ятника. Так от,тут основне "поміж дерев",-саме там ми назбирали багацько грибів(а ще більше довелося викинути,-червиві).Неочікувано,але приємно.
Вечірнє
2. Пляшева (23)
Церква Св.Михаїла (1650р.)
2. Пляшева (30)
Вхід до підземелля
2. Пляшева (39)
 А наостанок я спостерігав за вечірнім полюванням лиликів,стоячи у вечірній тишині,підсвічений місяцем, біля історичних пам*яток в автентичному,своєрідно містичному та незаперечно героїчному місці...
Ліхтарі
2. Пляшева (41)
Криниця
2. Пляшева (42)
Козаки
2. Пляшева (33)
Жовтневе..
2. Пляшева (43)
Tags: Берестечко, Волинь, Пляшева, Рівненщина, мандрівки, палац, памятники, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments