Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Буськ. Знову

2. Буськ (26)

 І знову-знову-знову,- потворний повторний візит у чергове містечко,про яке я вже писав свого часу. Тож про історію,список пам*яток та їхній опис можна почитати ось тут.
Цього разу ми приперлися сюди вчотирьох: я- "добивати" непобачене,дружина-прогулятись та пильнувати дітей (хі-хі!), а малюки-...а їм взагалі байдуже,куди везуть,аби їсти вчасно дали та вигуляли вдосталь)).
Храм Петра і Павла (1998р.) та ратуша (1999р.)
2. Буськ (1)
Закульбабчине городище
2. Буськ (2)
 Основною родзинкою,яку я не побачив ні при першому,ані при другому візитах(а цей вже був третім) була синагога. Тож я,залишивши сімейку в автівці (малята втомились у дорозі та заснули), відправився досліджувати небачені закутки. Спочатку прогулявся парком. Більше запущений,аніж облагороджений,та в цьому є певний шарм,- певне відчуття дикої природи,насолодитись сповна яким не дозволить шалено оглушливе каркання ворон.
Однією із стежин виходжу до костелу Св.Станіслава збудованого за проектом відо­мого європейського зодчого Бернарда Меретина за зразком костелу в с.Годовиця (Пустомитівський р-н, Львівська обл..) і відкритого у 1780 р
Костел Св.Станіслава (1790р.)
2. Буськ (4)
Тил храму
2. Буськ (3)
Будинки на Київській
2. Буськ (6)
 У Буську народився президент Західноукраїнської Народної Республіки Євген Петрушевич. В польські часи місто часом називали «Галицькою Венецією» (о,невже ці тупі порівняння були вже тоді? Не вірю!) – через справді чималу кількість води в Буську: тут є Буг з притоками, тут є Полтва та численні ставки (правда, від меліоративних робіт деякі місцеві річечки вже висохли). Колись у місті налічувалось 68 мостів і містків(?)!
Будинки на Київській-2
2. Буськ (7)
Будівля кінотеатру (30-ті рр.ХХст.)
2. Буськ (8)
Симпафото
2. Буськ (9)
 Добавимо ще? Отож,- саме у Буську знаходиться перший пам’ятник Незалежності, який було споруджено в Україні на честь Акту про державну незалежність України. Його звели у 1992 р.
Місцями досить пошарпано
2. Буськ (10)
Фото
2. Буськ (11)
"Ангел-охоронець"(1997р.) на площі Ринок
2. Буськ (12)
 До 1937 р. щороку польська громада святкувала на площі Ринок у жовтні Свято Пресвятої Діви Марії Розарію. В той час святкування на площі були розставлені торговельні ятки з крамом. Загалом на ринковій площі не було ні дерев, ні квітів, ні огорожі, на  площі був бруд і болото – особливо під час дощів.
На площі було декілька невеликих  будиночків: магазинчики, бідна ятка, ятка для різників. На розі південно-східної частини площі стояла невелика ратуша, завершена невеличким куполом, всередині якого був вмонтований невеликий механічний дзвіночок, а зверху стояв на одній нозі бузьок – гордість Буська. В базарний день до ратуші приходив з міської Ради поліцай, дзвонив цим дзвоником, скликав людей і виголошував усілякі новини,постанови чи розпорядження. Сьогодні з цих забудов не залишилось і сліду,а ринок має сучасний вигляд і культурно впорядкований.
Синагога (кін.ХІХст.)
2. Буськ (13)
Божниця-житлова будівля
2. Буськ (15)
Все та ж синагога. Відреставрована
2. Буськ (16)
 Навколо площі Ринок всі будинки побудовані ще в ХІХ- поч.ХХ ст., як одно, так і двоповерхові. В них не було ні води, ні каналізації, ні світла. Нечистоти вивозив асенізатор кінною бочкою, в місті відчувався неприємний запах, воду брали зі свердловин з ручною помпою, які були в кількох місцях центральної частини міста. Світло появилось вже в друг. пол. 1930-их рр.
Після війни всі будинки навколо площі Ринок були реконструйовані, добудовано ще третій поверх, проведено водопостачання і каналізацію. Проведено відповідний благоустрій. На сьогодні в цьому мальовничому серці міста досі збереглись ошатні дво-три поверхові будиночки неповторної архітектури. Посередині ринкової площі розміщується Монумент «Ангел-охоронець», що був споруджений в 1997 р. до 900-річчя міста на кошти діаспори.
Церква Св.Миколая з дзвіницею (поч.ХХст.)
2. Буськ (18)
Храм золотоверхий. Ага
2. Буськ (19)
Фото
2. Буськ (21)
 Єврейська громада в Буську бере початок ще з XVI ст. Відомо, що за переписом 1864 р. у Буську майже 35% жителів міста були євреї. Вони селилися переважно в центральній частині міста і мали у власності більшість міських крамничок. Біля площі Ринок збереглася колись велика цегляна синагога, яка збудована в стилі бароко у 1842-1843 рр. – до цього часу місцеві юдеї послуговувалися дерев’яними божницями. Стіни молитовного залу були прикрашені карнизом.Західна сторона розділена на два поверхи. На східній стіні була ніша для Тори, прикрашена двоповерховим неокласичним порталом. З боків стояли два ряди колон із коринфськими капітелями.
Школа (поч.ХХст.)
2. Буськ (20)
"Стильне" оновлення старої забудови
2. Буськ (22)
Старі кам*яниці
2. Буськ (24)
 Під час Другої світової війни елементи інтер’єру головного залу синагоги використано як будівельний матеріал. За радянських часів у синагозі діяв спортзал, згодом її перетворили на склад, а пізніше в одній частині синагоги влаштували житлові приміщення, з іншої ж зробили смітник. Будівля швидкими темпами руйнувалася. На поч. 2000-их рр., з метою збереження цінної пам’ятки і через відсутність у Буську юдейської громади, було вирішено передати незаселену частину общині християн-євангелістів, яка частково відновила будівлю з консервацією основних елементів декору, в іншій частині будівлі проживають люди.
Панорама
2. Буськ (26)
Палац Бадені (1810р.)
2. Буськ (25)
Бічне крило палацу
2. Буськ (55)
 У Буську збереглася ще одна юдейська пам’ятка – найдавніший в Україні і один із найдавніших в Центрально-Східній Європі кіркут. На ньому знайдена найстаріша на наших землях мацева, датована 1520 р., з епітафією: «Дав прикрасу замість праху (цит. Іс.61:3). Тут похована людина чесна, р. Єгуда, син р. Якова, званий Юдою. Помер у вівторок 5-го кіслева 5281 р. від створення світу (23 листопада 1520 р.). У вузлі життя нехай буде його душа [пов’язана разом із душами] Авраама, Ісаака, Якова і усіма праведниками».
Гуляючи цим кладовищем можна натрапити на сотню красивих і водночас зруйнованих могил євреїв, які ще століття тому тут жили своїм мирним життям. Сам кіркут за обсягом доволі великий, розкинутий на декількох пагорбах, деякі з яких простягаються до житлових будинків. Частина могил вже є знищеними, а деякі й зовсім врослися в землю.
На жаль час,а вірніше його нестача, не дозволив і цього разу відвідати мені окописько. Буде причина приїхати ще раз(крім цвинтару залишилось ще декілька цікавих небачених кам*яниць).
Портик з колонами
2. Буськ (56)
Пляц та госпбудівлі
2. Буськ (59)
Фото
2. Буськ (62)
 А тут вже й мої прокинулись,та дали про себе знати (зателефонувавши),тож прийшлось повертатися до автівки,обідати (полуднувати) та вирушати до найцікавішої пам*ятки містечка-палацу графа Бадені.
Парковий фасад
2. Буськ (64)
Декор
2. Буськ (73)
 В самому центрі міста, за сто метрів від Ратуші, за високим парканом з брамою розташовується старий палац колишньої багатої родини Бадені. За переказами, його спорудив ще Войцех Мієр в 1810 р. Палац – класицистичний, двоповерховий. Головний фасад в центрі прикрашений портиком, парковий фасад вирізнявся псевдоризалітами, довгим балконом та кам’яними вазами на балюстраді. Загалом зовнішнє оздоблення будівлі досить скромне. Про інтер’єри в ХІХ ст. нічого не відомо. Проте є описи палацу в міжвоєнний період. Під час першої світової війни з буського маєтку було вивезено кілька живописних полотен та кілька малюнків.
Відомо, що сходовими клітинами займався майтер Пьотр Віталіс Варасімович. В 1932 р. палац було відремонтовано, хоча власники навідувались сюди вже лише влітку, мешкаючи переважно в маєтку в Живцю.
Гаражі(?)
2. Буськ (65)
Фото
2. Буськ (79)
 До будівлі палацу з боків прибудовані флігелі. У одній з кімнат палацу зберігся старий паркет, викладений сімома кольорами. В іншій – ліплений герб графської родини.
Палац оточував чималий ландшафтний парк (ХІХ ст.). Довгий час (з 1961 р.) в резиденції Бадені квартирували військові. У 2019 р. на території палацу Бадені було проведено фестиваль “Badeni fest” у стилі ретро.
Квіточки
2. Буськ (72)
Tags: Буськ, Львівщина, архітектура, мандрівки, палац, памятники, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments