Маліївці: водоспад і не тільки

Одинадцять пунктів у день + дорога додому-це немало,навіть якщо ти власним транспортом та прокинувся о 5-ій ранку.Але хвала довгим літнім світловим дням та ранньому сонечку,яке піднявшись разом з тобою та,навіть не попивши кави,одразу починає виконувати свою щоденну роботу.
 Ми також особливо не затримувались,тож вже о 08.40 год. були у четвертому із запланованих -селі Маліївці Дунаєвицького району що на Хмельниччині.
23. Маліївці (11)
Пам'ятний знак на честь воїнів-односельчан (1985р.)
23. Маліївці (1)
 Палац,парк,стилізована під замкову водонапірна вежа,фонтани(скромні,то що ж) та 18-ти метрова вежа із водоспадом(рукотворним) та гротами,-от що вас чекатиме у цьому подільському непримітному селі.
Найдавніша писемна згадка 1493 р. свідчить про те, що поселення належало шляхтичам Яну і Петру Малейовським, від прізвища яких село і отримало свою назву(?).
Палац-санаторій
23. Маліївці (2)
Палац Орловських (1788р.)
23. Маліївці (4)
 Зовні палац досі зберігає свій первозданний вигляд (якщо не брати до уваги того,що свого часу були позбивані герби власників та інші елементи ліпного декору).Можна довго милуватися ліпниною, різьбленими канделябрами і мармуровими барельєфами.А родзинка-гордовиті атланти, котрі тримають на плечах муровану балюстраду.
Зводили будівлю за планом відомого архітектора Мерліні у 1788р. Навколо головної будівлі в різні роки було збудовано кілька господарських споруд, оранжерею, домову каплицю. Більшість з них – назавжди втрачено.
Володіли маєтком Орловські аж до 1917 р.,а розквіт його припадає на часи Олександра Орловського та його синів Мечислава і Ксаверія Францішека – останнього власника маєтку.
Одна із господарських будівель садиби(?)
23. Маліївці (7)
Парковий фасад будівлі
23. Маліївці (9)
  Колись маєток у Маліївцях славився не лише своєю розкішшю і красою, неймовірним парком з чудернацькими фігурами та фонтанами. Розповідають, що в садибі була багата бібліотека та колекція живопису європейських майстрів. Але під час громадянської війни К. Францішек частину колекції та бібліотеки перевіз до Франції. Те, що залишилось, передали до різних музеїв, архівів та бібліотек. Значну частину творів мистецтва  розграбували.
Уже понад сімдесят років (з 1945р.) у графських хоромах розміщений обласний дитячий протитуберкульозний санаторій. Щоправда, і його подальше існування – під питанням.
Один із двох паркових ставків
23. Маліївці (10)
Скеля із водоспадом та гротом
23. Маліївці (11)
 На північ від палацу Орловські висадили фруктовий сад, а на південь на терасах було закладено ландшафтний парк площею 17,2 га.,який з’явився завдяки відомому паркобудівничому Д. Макклеру та майстру-садівнику Д. Клігеру.
Були присутніми окремі регулярні елементи парку,зокрема – це мереживо доріжок у формі кленового листа, які крутими схилами вели до ставків. На сьогодні більшість паркових оздоблень – фонтанів, бесідок, декоративних руїн, було винищено. Але справжньою його перлиною можна милуватись і зараз. Мова про скелю святого Онуфрія, як її називали Орловські.
Верхня печера
23. Маліївці (30)
Вхід у нижню печеру
23. Маліївці (33)
 Водоспад у Маліївцях є справді унікальним місцем,- за слов’янських часів саме на цій кручі було велике язичницьке капище. З приходом християнства тут оселилися мандрівні монахи, облаштувавши собі келію в невеличкій печері.
На поч.XVIII ст. тут діяв василіянський монастир. У 1763 р.(1673р.?)над скелею було збудовано Хрестовоздвиженську церкву,яку у 1795 р. відібрали у отців-василиян і передали православним. Новий храм збудували у 1890-их рр.,а в 30-их рр. ХХст. його було зруйновано. Вже за часів Незалежності на місці церкви встановлено хрест.
 Також тут знаходилася скульптурна група, що нагадувала хрещення Ісуса. Деякі муровані скульптури збереглися досі.
18-ти метрова та штучний водоспад
23. Маліївці (12)
Водовідведення за допомогою дерев*яних колод
23. Маліївці (35)
Штучний водоспад над печерами, ймовірно, спорудили вже Орловські, підвівши до нього дерев’яний водогін. Вже в радянські часи, коли водогін прогнив від часу, рятувати водоспад взялася лікар Маліївецького дитячого санаторію, котрий розташований у палаці Орловських, Олександра Соколова. Вона купила металеві труби, замінила водогін і водоспад ожив. Вода з водоспаду стікає до озера.
Якщо податися від водоспаду через місток – натрапите на озеро. Власне, це одне з каскаду озер. Колись панство спускалося сюди через парк доріжками прямісінько від палацу.
Фонтан "Лев" (кін.18ст.)
23. Маліївці (36)
Парк
23. Маліївці (40)
 На північ над палацу знаходиться ще одна цікава споруда - водонапірна башта, яка забезпечувала мешканців палацу водою. Збудована на поч. ХІХ ст. ( 1900 р.?). На її даху знаходився оглядовий майданчик.
Вежа стилізована під замкову башту і має висоту 25 м. Завершується вінцем машикулів – навісних бійниць. З обох сторін до башти примикає паркова огорожа, яка замикає по периметру фруктовий сад.З півдня паркової огорожі знаходиться в'їзна брама маєтку, на пілонах якої встановлено кам'яні вази.
Водонапірна вежа (19ст.)
23. Маліївці (41)
Інтер*єр вежі
23. Маліївці (43)