Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Маловідомі,але не забуті. Ч.12

 Ще одна частина про об*єкти,які ніколи не стануть топовими в розділі "туризм-пам*ятки", об*єкти,про які мало хто й чував за межами їхнього рідного села,об*єкти,частині яких залишилось "прожити" ще зовсім недовге та й точно не славетне життя.  Але є таки зацікавлені,які товчуться бездоріжжям,ризикують отримати у вухо, бо:  "ти тут чужий" (то я жартую) та витрачають свій дорогоцінний час(замість того,щоб його спокійнісінько проспати у ліжечку)),аби побачити та показати ці маловідомі споруди. А мо* когось зацікавить настільки,щоб стати спонсором(власником) однієї із них?)
3. Стенятин (31)
Неосвячений храм в с.Свитазів
1. Свитазів (7)
 Існує легенда про те, що на битому шляху серед лісів і боліт стояла фортеця, укріплена валом і водяним ровом. Через р. Спасівка проходив міст,перед яким жив воєвода, а його свита жила за мостом. Кожного ранку міст опускався і свита поверталася на територію фортеці. Звідси й назва  села,від слова свита - Свитазів.
 Після скасування панщини село розросталося, збільшувалося. Виникла потреба будови церкви. Завершили зведення дерев'яного храму у 1884р. З 1961 по 1989 р. він стояв зачиненим,а у 1995р. - згорів..
За часів Австро - Угорщини в селі було відкрито 4 класну школу, збудовано читальню. В кінці ХІХ ст. в селі було понад 110 дворів,селяни займалися ремеслом. Серед ремісників виділялися кравці, столяри.
Мав бути римо-католицьким,а став господарським
1. Свитазів (6)
Споруда з усіма признаками храму-архітектор І.Обмінська-Вєчоркова
1. Свитазів (2)
Інтер*єр розписати не встигли
1. Свитазів (3)
 У певний період село Свитазів було заселено поляками, для них за проектом архітектора Ірени Обмінська-Вєчоркова почали зводити римо-католицьку церкву,яку так і не встигли освятити. Важкі часи настали для усіх..
Певний час будівля виконувала роль колгоспного магазину. Тепер колгоспів немає,але споруді так "сподобався" запах та гуркіт тракторів,що вона й дотепер виконує роль господарського приміщення.
Недохрам 30-их рр. ХХст.
1. Свитазів (5)
Народний дім
1. Свитазів (9)
 Сусіднє село Ільковичі цікавить нас спорудою старого млина.
Церква Покрови Прсв.Богородиці (та,що православна)
1. Свитазів (10)
Старий млин в с.Ільковичі
2. Ільковичі (1)
 Як би не хотілося знайти якусь цікавеньку інформацію про село,чи хоча б про той таки млин,- не зумів,тож якщо є щось,-то прошу ділитись у коментах.
Будівля млина
2. Ільковичі (5)
Погляд через розбиту шибку.. Дієвий!
2. Ільковичі (3)
А так десь там,знизу
2. Ільковичі (8)
 Перша письмова згадка про село Стенятин походить з 1436 р.(1449р.?).
У XVIII-XIX ст. до Першої світової війни територія була під владою Речі Посполитої. У 1905 р.була відкрита читальня товариства «Просвіта» та товариство «Дністер».
Під час Першої світової війни вздовж теперішньої межі з Волинською обл. проходив кордон («граничка»), тут були війська Австро-Угорщини, а на Волині – російського імператора. Стенятинці воювали за австрійського імператора.
Перед війною вимуровано велику докласну школу шестирічного навчання і громадський дім. Половину дому займала театральна зала, а в другій половині мала приміщення канцелярія громадської управи.
У 1929 р. було відкрито районну молочарню.
Мої чекають,заким набігаюсь)
2. Ільковичі (7)
Ставок. "Не входити,не ловити!"
2. Ільковичі (6)
Церква Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього з дзвіницею в с.Стенятин
3. Стенятин (1)
Храм за проектом в.Нагірного (1901р.)
3. Стенятин (3)
 Наприкінці літа 1920 р.Стенятин на нетривалий час був окупований частинами Червоної Армії, в той час тут діяв ревком.
В роки ВВВ на території села була прикордонна застава військ НКВС і пересильна в’язниця. У 50-х рр. ХХст.почато будівництво господарських об’єктів соціально-побутової сфери. У 1967 р. запрацювала дитяча дошкільна установа, а в 1979 р. – Стенятинська восьмирічна школа. У 1987 р. побудовано Народний дім.
Профіль. Сіро..
3. Стенятин (4)
Фото
3. Стенятин (2)
Каплиця і родинна усипальниця родини Жукевичів (кін.18ст.)
3. Стенятин (5)
Де були останки-тепер будматеріал
3. Стенятин (6)
 На даний час все що нас цікавить знаходиться на.. кладовищі: це і давні цікаві надгробки і каплиця-усипальниця Жукевичів (кін.18ст.) і дерев*яна церковця-каплиця (19 ст.?),яка от-от розвалиться.
Фото
3. Стенятин (18)
Мармурові(?) плити з іменами та датами
3. Стенятин (19)
Ті,хто був похований у каплиці-гробниці
3. Стенятин (20)
 В приміщенні усипальниці Жукевичів збереглося декілька мармурових плит,вмурованих у стіни. Плити містять інформацію про осіб,похованих у підвальному приміщенні каплиці(?). Частково зберігся інтер*єрний розпис та плитка на підлозі. З дерев*яною каплицею ситуація гірша...
Інтер*єр
3. Стенятин (21)
Про відновлення не йдеться
3. Стенятин (30)
Давні надгробки
3. Стенятин (9)
Давні надгробки-2
3. Стенятин (13)
  В селі також є мурований храм, зведений протягом 1901- 1903рр.(?) та освячений на честь Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього.
У 1944 р. храм частково знищила пожежа; згодом його було відбудовано силами громади.
Старий малятко не вберіг ..
3. Стенятин (15)
Церква-каплиця (?) (19ст.?)
3. Стенятин (22)
Фасад
3. Стенятин (16)
Цвинтарні каплиці
3. Стенятин (12)
Tags: Ільковичі, Львівщина, Свитазів, Стенятин, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments