Перша згадка про Лопатин в історичній літературі належить до 1366 р. Тоді він входив до складу Белзького князівства як волосний центр і був завойований польським королем Казимиром ІІІ. Спочатку містечко називалося Лопачин, а також згадувалося як Лопатин Двір.

Стара забудова містечка

БФ "Діти в потребі". Фахверкове

Будівля товариства "Сокіл"

О,а тут таки оглядаються на незнайомців з фотоапаратом. А ще колиці чужаки намагаються "косити" під місцевих: двоє дітей ж(одне на велосипеді, друге-в колясці),ще й до молока домашнього придивляються.. Вітаються проходячи поряд.Певне якісь нові жителі селища ( тра* буде розвідати),або ж приїхали до кого в гості (теж тре* розізнати). Аж ні!)
Панорама.Гармонійно

Ліхтар+.. Атмосферно

ДП "Лопатинський спиртовий завод". Освіжаюче)

В ХІІ-ХІІІ ст. Лопатин був під владою Угорщини, а далі – Польщі. До поділів Речі Посполитої був селом в Щуровецькому старостві. Згодом Лопатин стає осередком поширення католицизму у всій окрузі завдяки побудованому у 1414 р. польським князем Зимовитом костелу. Очевидно це посприяло розвитку населеного пункту, бо воно стало центром повіту Белзького воєводства. Та розквіт Лопатина не був тривалим,- з кін. XVI і до XIX ст. це знову рядове село.
Пластик під дранку. Оригінально

Селищна музична школа (синагога?).Творчо

Історія на узбіччі... Дежавю

А ця будівля колись була...Просто була

Під час нападу татар у 1629 р. Лопатин був майже знищений, а через 20 років-новий набіг та знову погроми..
У 1772 р. Галичина перейшла під владу Австрії. Однак це не принесло населенню Лопатина полегшення. На зміну одним поміщикам приходили інші, а панщина і експлуатація залишились і ще більше посилювались.
Церква Успення Пресвятої Богородиці (1928р.) з дзвіницею. Типово

Волинський Бог був явно українцем!)

Дзвіниця з аркадою

Упродовж 19ст. – поч. 20 ст. Лопатин належав графам Холоневським, Замойським та шляхтичам Млодецькому і Вишневському. У 1850-х рр. село отримало статус містечка та відкрили установи мирового судді та збирання податків. У друг. пол. 19 ст. збудовано лісопильню, млин і ґуральню (нині Лопатин. місце провадження діяльності ДП "Лопатинський спиртовий завод"). 1862р. відкрито парафіяльну школу, яку у 1870-х рр. реорганізовано у двокласну.
Храм Успення

Вілла бургомістра.Тильний фасад

Будинок Ігнація Жака

А от про дві симпатичні вілли я тривалий час не знав. А вони тут є,-одна арт-декова,інше-еклектична,обидві по-своєму цікавенькі та гармонійні. А ще нам сподобалося біля спиртзаводу. Ні-ні,оце не потрібно одразу: "Угу,воно й не дивно"). Просто там справді затишно-цей в міру заср..ний ставок,старенька будівля біля води і площа,де може поганяти наш юний веломен.
Хз..Щось обшарпане

Арт-деко

Воїнам і односельчанам. Пам*ять

Найвизначніша архітектурна перлина Лопатина – тутешній костел 1772 р. Він був побудований взамін дерев’яному на замовлення буського каштеляна А. Холоневського. Зовні святиня має риси схожості з римо-католицькими храмами в Наварії і Годовиці, авторства знаменитого Бернарда Меретини. Автором лопатинського проекту був Мартин Урбанік, або Клеменс Ксаверій Фесінгер.
Лопатинський костел був відомий завдяки чудотворній іконі Божої Матері. Це копія Ченстоховської чудотворної ікони,яка була привезена на Волинь М. Нестоємським. Протягом кількох століть Лопатинська Матір Божа була місцем паломництв християн не лише Галичини і Волині, але й усієї Польщі. Тричі про неї видавались книги із записами усіх чуд. Після Другої світової війни римо-католики відвезли святиню до Польщі, де вона перебуває й тепер.
Час лікує,час руйнує
Вілла Генриха Сухестова. Еклектично

Вілла / музична школа

Сідаємо в невеличкому скверику,більшу частину якого займає дитяча площадка і, під спів пташок та двох наших солов*ят,смакуємо кавою.
Панорама.Затишно

Флігелі палацу Замойських

Флігель №1: катівня НКВД- закинута будівля

На лопатинських вулицях є кілька вишуканих вілл польського періоду. Насамперед це палацик єврейської родини Сухеставів, що мали в містечку маєток і кілька дрібних промислових підприємств. Генрик Сухестав збудував свою віллу на місті зруйнованого палацу родини Замойських. У 1939р. садибу забрали росіяни,а самого власника арештували та ув*язнили..
Сьогодні тут розміщена музична школа.
Інша вілла належала лопатинському старості Ігнацію Жаку. Садиба за життя власників була оточена клумбами, потопала в зелені екзотичних дерев і кущів. В радянський час будівлею користувалася тутешня лікарня,та після спорудження нового лікарняного корпусу споруда стоїть пусткою.
Інтер*єр підвалівІнша вілла належала лопатинському старості Ігнацію Жаку. Садиба за життя власників була оточена клумбами, потопала в зелені екзотичних дерев і кущів. В радянський час будівлею користувалася тутешня лікарня,та після спорудження нового лікарняного корпусу споруда стоїть пусткою.

Двері в камеру(?)

Товщина стін вражає!

Від палацу Замойських у Лопатині дотепер збережені лише флігелі. Сам палац спалили росіяни у серпні 1914р.,а в’їздну браму розібрали в 70-х рр. 20ст.
На стіні одного із флігелів розміщена табличка із текстом: "Тут з 1940 по 1953 рр. органи НКВС і МГБ під керівництвом компартії більшовиків мордували і жорстоко вбивали борців за волю України". Зараз будівля не в кращому стані-без вікон та дверей..
Інший флігель служить корпусом лопатинської школи(?).
"Борцям за волю України" в оточенні не зовсім українських пам*ятокІнший флігель служить корпусом лопатинської школи(?).

Флігель №2 : навчальний корпус №1(?)

Флігель-корпус.Профіль

У східній частині селища, при дорозі до Бродів знаходиться дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці,збудована за проектом архітекта Я. Рудницького у 1928 р.на місці розібраної у 1927р.(1920р.) дерев'яної церкви з XVII ст.
На захід від храму, біля огорожі, стоїть дерев'яна триярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом, стіни вертикально покриті дошками. Колір храму-типово волинський. Накриття даху-типово сучасне (бляшано-блискуче).
Вуличка
Вуличка-2

Костел Непорочного зачаття Діви Марії (1772р.) з дзвіницею

До теперішнього часу в Лопатині збереглася будівля синагоги (колись їх було дві). З польських часів її не перебудовували, в перші роки радянської влади тут був лопатинський кінотеатр, а тепер селищна музична школа.
Храм.Фасад. Барочно

Інтер*єр

Інтер*єр-2

В самому центрі селища доживає свої дні (напевне) ще одна цікавенька будівля,яка свого часу належала спортивному товариству "Сокіл".
А ще трохи цікавинок можна надибати ходячи по місцевому кладовищі.. Туди ми цього разу не подалися,-залишили на наступний візит).
Інтер*єр-3

Інтер*єр-4

Фото
