Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Лопатин. Чудовий костел і не тільки..

Є місця,поблизу яких,чи навіть і безпосередньо через які проїжджаєш десятки разів,вони знаходяться фактично "перед носом",а от щоб зупинитись та докладніше прогулятись-роздивитись,-все якось часу не вистачає. А от коли врешті наважуєшся на таке,то з подивом помічаєш(ну,не завжди),що там є стільки цікавинок,що ти й за меншим об*ємом прямував "за тридев*ять земель".
Перша згадка про Лопатин в історичній літературі належить до 1366 р. Тоді він входив до складу Белзького князівства як волосний центр і був завойований польським королем Казимиром ІІІ. Спочатку містечко називалося Лопачин, а також згадувалося як Лопатин Двір.
1. Лопатин (4)
Стара забудова містечка
1. Лопатин (1)
БФ "Діти в потребі". Фахверкове
1. Лопатин (2)
Будівля товариства "Сокіл"
1. Лопатин (3)
 О,а тут таки оглядаються на незнайомців з фотоапаратом. А ще колиці чужаки намагаються "косити" під місцевих: двоє дітей ж(одне на велосипеді, друге-в колясці),ще й до молока домашнього придивляються.. Вітаються проходячи поряд.Певне якісь нові жителі селища ( тра* буде розвідати),або ж приїхали до кого в гості (теж тре* розізнати). Аж ні!)
Панорама.Гармонійно
1. Лопатин (4)
Ліхтар+.. Атмосферно
1. Лопатин (5)
ДП "Лопатинський спиртовий завод". Освіжаюче)
1. Лопатин (6)
 В ХІІ-ХІІІ ст. Лопатин був під владою Угорщини, а далі – Польщі. До поділів Речі Посполитої був селом в Щуровецькому старостві. Згодом Лопатин стає осередком поширення католицизму у всій окрузі завдяки побудованому у 1414 р. польським князем Зимовитом костелу. Очевидно це посприяло розвитку населеного пункту, бо воно стало центром повіту Белзького воєводства. Та розквіт Лопатина не був тривалим,- з кін. XVI і до XIX ст. це знову рядове село.
Пластик під дранку. Оригінально
1. Лопатин (8)
Селищна музична школа (синагога?).Творчо
1. Лопатин (9)
Історія на узбіччі... Дежавю
1. Лопатин (10)
А ця будівля колись була...Просто була
1. Лопатин (11)
 Під час нападу татар у 1629 р. Лопатин був майже знищений, а через 20 років-новий набіг та знову погроми..
У 1772 р. Галичина перейшла під владу Австрії. Однак це не принесло населенню Лопатина полегшення. На зміну одним поміщикам приходили інші, а панщина і експлуатація залишились і ще більше посилювались.
Церква Успення Пресвятої Богородиці (1928р.) з дзвіницею. Типово
1. Лопатин (12)
Волинський Бог був явно українцем!)
1. Лопатин (13)
Дзвіниця з аркадою
1. Лопатин (14)
 Упродовж 19ст. – поч. 20 ст. Лопатин належав графам Холоневським, Замойським та шляхтичам Млодецькому і Вишневському. У 1850-х рр. село отримало статус містечка та відкрили установи мирового судді та збирання податків. У друг. пол. 19 ст. збудовано лісопильню, млин і ґуральню (нині Лопатин. місце проваджен­ня діяльності ДП "Лопатинський спиртовий завод"). 1862р. відкрито парафіяльну школу, яку у 1870-х рр. реорганізовано у двокласну.
Храм Успення
1. Лопатин (16)
Вілла бургомістра.Тильний фасад
1. Лопатин (18)
Будинок Ігнація Жака
1. Лопатин (20)
 А от про дві симпатичні вілли я тривалий час не знав. А вони тут є,-одна арт-декова,інше-еклектична,обидві по-своєму цікавенькі та гармонійні. А ще нам сподобалося біля спиртзаводу. Ні-ні,оце не потрібно одразу: "Угу,воно й не дивно"). Просто там справді затишно-цей в міру заср..ний ставок,старенька будівля біля води і площа,де може поганяти наш юний веломен.
Хз..Щось обшарпане
1. Лопатин (19)
Арт-деко
1. Лопатин (22)
Воїнам і односельчанам. Пам*ять
1. Лопатин (23)
 Найвизначніша архітектурна перлина Лопатина – тутешній костел 1772 р. Він був побудований взамін дерев’яному на замовлення буського каштеляна А. Холоневського. Зовні святиня має риси схожості з римо-католицькими храмами в  Наварії і Годовиці, авторства знаменитого Бернарда Меретини. Автором лопатинського проекту був  Мартин Урбанік, або Клеменс Ксаверій Фесінгер.
Лопатинський костел був відомий завдяки чудотворній іконі Божої Матері. Це копія Ченстоховської чудотворної ікони,яка була привезена на Волинь М. Нестоємським. Протягом кількох століть Лопатинська Матір Божа була місцем паломництв християн не лише Галичини і Волині, але й усієї Польщі. Тричі про неї видавались книги із записами усіх чуд. Після Другої світової війни римо-католики відвезли святиню до Польщі, де вона перебуває й тепер.
Час лікує,час руйнує
1. Лопатин (24)
Вілла Генриха Сухестова. Еклектично
1. Лопатин (25)
Вілла / музична школа
1. Лопатин (26)
 Сідаємо в невеличкому скверику,більшу частину якого займає дитяча площадка і, під спів пташок та двох наших солов*ят,смакуємо кавою.
Панорама.Затишно
1. Лопатин (29)
Флігелі палацу Замойських
1. Лопатин (31)
Флігель №1: катівня НКВД- закинута будівля
1. Лопатин (34)
 На лопатинських вулицях є кілька вишуканих вілл польського періоду. Насамперед це палацик єврейської родини Сухеставів, що мали в містечку маєток і кілька дрібних промислових підприємств. Генрик Сухестав збудував свою віллу на місті зруйнованого палацу родини Замойських. У 1939р. садибу забрали росіяни,а самого власника арештували та ув*язнили..
Сьогодні тут розміщена музична школа.
Інша вілла належала лопатинському старості Ігнацію Жаку. Садиба за життя власників була оточена клумбами, потопала в зелені екзотичних дерев і кущів. В радянський час будівлею користувалася тутешня лікарня,та після спорудження нового лікарняного корпусу споруда стоїть пусткою.
Інтер*єр підвалів
1. Лопатин (35)
Двері в камеру(?)
1. Лопатин (38)
Товщина стін вражає!
1. Лопатин (39)
 Від палацу Замойських у Лопатині дотепер збережені лише флігелі. Сам палац спалили росіяни у серпні 1914р.,а в’їздну браму розібрали в 70-х рр. 20ст.
На стіні одного із флігелів розміщена табличка із текстом: "Тут з 1940 по 1953 рр. органи НКВС і МГБ під керівництвом компартії більшовиків мордували і жорстоко вбивали борців за волю України". Зараз будівля не в кращому стані-без вікон та дверей..
 Інший флігель служить корпусом лопатинської школи(?).
"Борцям за волю України" в оточенні не зовсім українських пам*яток
1. Лопатин (32)
Флігель №2 : навчальний корпус №1(?)
1. Лопатин (33)
Флігель-корпус.Профіль
1. Лопатин (37)
 У східній частині селища, при дорозі до Бродів знаходиться дерев'яна церква Успіння Пресвятої Богородиці,збудована за проектом архітекта Я. Рудницького у 1928 р.на місці розібраної у 1927р.(1920р.) дерев'яної церкви з XVII ст.
На захід від храму, біля огорожі, стоїть дерев'яна триярусна дзвіниця, накрита наметовим дахом, стіни вертикально покриті дошками. Колір храму-типово волинський. Накриття даху-типово сучасне (бляшано-блискуче).
Вуличка
1. Лопатин (40)
Вуличка-2
1. Лопатин (41)
Костел Непорочного зачаття Діви Марії (1772р.) з дзвіницею
1. Лопатин (42)
 До теперішнього часу в Лопатині збереглася будівля синагоги (колись їх було дві). З польських часів її не перебудовували, в перші роки радянської влади тут був лопатинський кінотеатр, а тепер селищна музична школа.
Храм.Фасад. Барочно
1. Лопатин (43)
Інтер*єр
1. Лопатин (45)
Інтер*єр-2
1. Лопатин (46)
 В самому центрі селища доживає свої дні (напевне) ще одна цікавенька будівля,яка свого часу належала спортивному товариству "Сокіл".
А ще трохи цікавинок можна надибати ходячи по місцевому кладовищі.. Туди ми цього разу не подалися,-залишили на наступний візит).
Інтер*єр-3
1. Лопатин (47)
Інтер*єр-4
1. Лопатин (48)
 Фото
1. Лопатин (49)
Tags: Лопатин, Львівщина, архітектура, мандрівки, палац, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment