Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

1048 км до загального "стажу". День 1.Частина 1: Стрий

Дивлячить по фотозвітах помітив,що більшість мандрівників у квітні-травні тягне в сторону Закарпаття...Потягнуло і нас)))
 Маршрут склав ось такий:Стрий-Підгірці-Бубнище-Гошів-Пилипець-Хуст-Сокирниця-Крайниково-Данилово-Мукачеве-Середнє-Ужгород-Невицьке.На все це у нас було 3 дні сумнівної(по прогнозах)погоди,близько 1000км(як виявилось ,в результаті намотали 1048км).Ну що ж,поїхали!День перший.
Виїзд планували на 6 год ,але в звязку з непередбаченими обставинами-не так сталось як гадалось і виїхали ми аж у 10год.Ну що ж мінус 4 год,будемо наганяти!
Пункт призначення-Стрий.Прибули
Стрий
Точна дата заснування Стрия невідома. Як видно з археологічних знахідок він існував вже в добу Київської держави і Галицько-волинського князівства.На підставі королівський привілеїв 1431 і 1460 р. міське управління в Стрию здійснювалось відповідно до так званого Магдебурзького права. Згідно з ним міське управління (магістрат) складалось з ради, на чолі якої стояв бургомістр, і судової лави, очолюваної війтом. Резиденцією старости та їх намісників був замок, а магістрат урядував в ратуші.
В першій половині XVII ст., в Стрию виникло чотири братства, які об'єднали широкі кола українського населення міста та передмість. При братствах діяли школи, які переросли у важливі культурні осередки, центри розповсюдження рукописної та друкованої книги. У 1784 р. відкрито першу державну школу, так звану нормальну, або головну, повітову школу.
14 березня 1990 року, вперше на Україні, над будинком Стрийської міської Ради піднято український національний жовто-блакитний прапор.
Звичайно ж найбажанішим обєктом для огляду являється костел Різдва Пресвятої Богородиці-одна із найстаріших будівель міста. Зведений у 1425році, пережив декілька реконструкцій.

Перша пожежа котра знищила костел і пів міста, вибухнула у році 1604.Як пишуть парафіальні хроніки, завдяки багатим пожертвам міщан було відбудовано костел вже в році 1640. Його було значно збільшено, а у фронтоні побудовано вежу тієї ж ширини, що й костел. В листопаді 1827 року вибухнула друга пожежа, котра з надзвичайною швидкістю огорнула значну частину міста, разом з костелом і плебанею. Спалахнув дах на вежі і на костелі, дзвони стопились, а найбільший зірвався і розбився.

Але  найбільша і найтрагічніша в історії санктуарія пожежа відбулась 17 квітня 1886 року. Від жару і вогню впала вежа костела, цілий інтер'єр був знищений, справжнім чудом можна вважати те, що вціліла фігура Розіп'ятого Христа, котра знаходилсь у бічному вівтарі. В полум'ї загинув також образ Різдва Божої Матері.

Реставрація та добудова храму, які проводились за пароха о. Людвика Оллендера, завершились у 1891 році. Добудовано нове захрестя, значно розширено неф, і побудовано нову вежу на якій на якій встановили 3 нові дзвони та годинник.Збудовано також чотири бічні вівтарі, до одного з них знаходиться скульптура Розіп'ятого Христа, вціліла в пожежі. У 1894р. костел освятив Львівський єпископ-помічник Йоан Пузина.

Велика пожежа міста 17 квітня 1886 р. цілком знищила оздоблення костьолу, при цьому згорів і орган. На внески громади відразу приступили до відбудови костьолу та відновлення оздоблення, які закінчили у 1891 році. На кошти околичних мешканців був справлений вітраж, а у складчину парафіяни закупили орган та дзвони (запис 1907 р.в інвентарі від 1935 р.).
Фрагмент фасаду костелу

8 вересня 1995 року храм був проголошений Санктуарієм Матері Божої Покровительки Людських Надій. 26.06.01 Святіший Отець Йоан Павло ІІ, перебуваючи в Україні з Апостольським візитом, освятив у Львові корону Матері Божої Стрийської , а 9.09.01 Львівський митрополит кардинал Мар'ян Яворський коронував цей образ. (взято з http://stryi.com.ua/history/churches/569-kostel)

Красень!

Оглянувши першу знахідку і втамувавши трохи свій інформаційний голод,вирушаємо на оглядини міста.
Вулиця Шевченка із симпатичною архітектурою,більшість будиночків-в минулому вілли чи палаци знаті
Палац 19ст-зараз житловий будиноктака  погода манить в дорогу...
Ще один,в минулому,палац на Шевченка
Колишній будинок окружного суду(кін.19ст),тепер-міська рада

будинки-палаци на Шевченка

а це вже палац  на вул.Незалежності

як і цей-зараз якийсь навчальний заклад
погляд на костел з вул.Незалежності

і знову виходимо на центральну і найцікавішу-вул.Шевченка

Дитсадок

забудова 19-20ст на площі Ринок


шануємо память..

Будівля на ринку
Храм без назви і даних)...
Погода почала псуватись,а через хвилину закапав дощ...


...дощ який перейшов у ливень з градом.
А це вже свіженьке,після дощу, місто))

Памятник трьом-Т.Шевченку,І.Франку і Л.Українці на площі

"Дошка пошани" біля бібліотеки
Памятний С.Бандері біля будівлі гімназії,в якій він вчився
Мала академія наук на Крушельницької

 Міський будинок культури-
зведений у1906році як будинок товариства "Сокіл",нині — Міський будинок культури, архітектор В. Крижановський.Зразу ж навпроти МБК-Церква Святого Архистратига Михаїла-
колишній костел Святого Йосифа збудований у стилі модерн з елементами готики. Нині – це православна церква Святого Михаїла. У минулому при цьому костелі жили сестри серафитки (у приміщенні сучасної ЗСШ №8).Грозові хмари нову нависли над нашими головами,та й час підганяв,тому на  цьому ми й закінчили знайомство з містом і вирушили далі...

Tags: Львівщина, Стрий, архітектура, мандрівки, монастир, палац, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments