Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Райцентри Хмельниччини: Віньківці та Нова Ушиця

"Оце це-це-це райцентр,
Як я мріяв колись про це..."
                        "Райцентр",  А.Миколайчук
 Не знаю, якого масштабу були тогочасні райцентри та які запити були в людей покоління Миколайчука,але в окремих районних центрах,на сьогодні,життя якщо ще й не зупинилося,то давно вже не "б*є ключем".
Воістину,відвідуючи певні пункти,яким припав цей хрест чи благословіння (бути районним центром,мається на увазі), дивом дивуєшся: за віщо?
15. Нова Ушиця (4)

 Після малолюдних ,певною мірою диких(без образ) сіл,типу Слобідка Шелехівська чи Дзеленці ми мчимося у напрямку цивілізації,де казино та ресторани на кожному провулочку,а на великих проспектах в цей час мають проходити карнавали,чи хоча б тематичні фестивалі і дні подяки. Правда небо чомусь трішки похмурніло,ніби хотіло повпливати цим на наш молодечо-наївний запал. Дзуськи! Пізно! Вкочуємось у РАЙЦЕНТР. Ось вони які,-Віньківці!
Пам'ятний знак на честь воїнів-земляків (1975р.) в смт. ВІньківці
13. Віньківці (2)
Братська могила радянських воїнів (1955р.;1977р.)
13. Віньківці (3)
Районний БК
13. Віньківці (4)
 Перша писемна згадку про Віньківці датується 1493 р.  У 1616 р. польський шляхтич С. Лянцкоронський купив кілька маєтностей на Поділлі в Ліховських, зокрема, Віньківці. Зоф'я Замєховська, вдова С. Лянцкоронського: заснувала римо-католицький монастир у Віньківцях бл. 1630 р.
Після 1863 р. К. Косельський вибудував у Віньківцях палац, який був однією з найкращих резиденцій в околицях. Палац був закладений на узгір'ї, головний фасад- дворівневий, а тильний - трирівневий. Нижній поверх становила аркадова галерея з терасами нагорі. Посередині тераси знаходився ганок з чотирма колонами.
О,це справді цікаво,не даремно ж Віньківці й донині у почесті-бути райцентром це ж вам не просто - "хутір при дорозі")).
Будиночок із певним призначенням
13. Віньківці (5)
Центральна площа. З Шевченком
13. Віньківці (6)
Центральна площа. З поштою
13. Віньківці (9)
 Емм.. А де ж палац?  А там ще згадка про кляштор була.. Гай-гай,поросло травою.. Образно,не в прямому розумінні.
Будівля палацу ще таки існує.Теоретично. Перебудована до невпізнання,з новою,світлою, місією-бути лікарнею,але таки є. А от про монастир.. Є храми,три(а може й побільше),та всі новобуди.
У центрі гнітюча тиша(ха-ха,це ми ще до наступного райцентру не добралися,для порівняння), а це ще далеко не карантин(о,про нього зараз пишуть усі,хто хоче бути в тренді). Пообідати? Ні,не чули. А Гугл видає кафе й "забігайлівки" одна за одною,але: та не ремонті,ця закрита,а цієї давно нема,а... а ви можете щось у магазині взяти. Ок.
Свято-Воскресенський храм.Тил
13. Віньківці (10)
Воскресенська церква-одна із трьох храмів-новобудів
13. Віньківці (11)
 Враження? Ні,не депрес,але якось "розмито",не вловив характеру цього селищ,хоча  й негативу не визиває.
Декомунізація в смт. Нова Ушиця
15. Нова Ушиця (3)
 Вперше назва селища згадується в сер. XV ст. В 1439 р. польський шляхтич Сенько одержав королівську грамоту на володіння Літнівцями. За переказами, назва Літнівці походить від того, що в них знаходилась літня резиденція польських панів. У 1702–1703 рр. Літнівці отримали привілей користуватися магдебурзьким правом.
 Після другого поділу Польщі і приєднання Поділля до Росії царським указом від 16 липня 1795 р. було утворено ряд повітів, у тому числі Ушицький повіт, до якого ввійшло і Літнівецьке староство.
В 1829 р. місто було перейменоване на Нову Ушицю. Це було пов'язане з назвою повіту, центром якого було м. Ушиця на Дністрі (нині селище Стара Ушиця).
Костел Преображення Господнього (1994р.?)
15. Нова Ушиця (4)
Храм
15. Нова Ушиця (5)
Залишки забудови на ринковій площі
15. Нова Ушиця (7)
 Отож,ще один районний центр Хмельницької обл.,- смт.Нова Ушиця,з кількіст населення бл. 4тис.чол. та цілим списком архітектурних пам*яток :будинок земської лікарні,ринкова площа з єврейськими будинками,плебанія,народний будинок,садиба Рингач,завод «Монополь»,тюремний замок... Ооо,чи встигнемо все це оглянути.
 Та спочатку б підкріпитися,ми ж у самому центрі. І ми навіть знайшли-в районі автостанції,аж два заклади,та як виявилось-один вже закривався(о 14год. це як мінімум ранувато),а в іншому готувався поминальний обід,з якого нам нічого не перепало. Запропонували підігріти печені пиріжки невідомого терміну давності. Не захотів щоб у ближньому майбутньому, персонолу довелося влаштовувати ще одні поминки,тож відмовився.
Кращі екземпляри в ненайкращому стані
15. Нова Ушиця (8)
Фото
15. Нова Ушиця (9)
 Власне сучасною домінантоюта символом Нової Ушиці,не дивлячись на список пам*яток,є новий, закладений у 1994р. костел Преображення Господнього.Так,він справді гармонійний. А ще мені сподобалось декілька будиночків (два з яких-на колишній ринковій площі),а от решту побаченого...
 А пошуки споруд тюремного замку це взагалі щось. Я й досі не знаю напевне,чи вірно ми (з допомогою місцевих жителів) ідентифікували цей історичний комплекс. Надіюся що так).
Комплекс споруд тюремного замку (1843р.) (?)
15. Нова Ушиця (11)
Десь, щось, під №14
15. Нова Ушиця (12)
Адмінбудівля(?) під типовою "плиткою-цеглинкою"
15. Нова Ушиця (13)
 У порівнянні з попереднім райцентром (Віньківці), Нова Ушиця- село-селом. Нехай не ображаються місцеві,бо я ж не сказав,що село не має колориту та плюсів. Тутешня провінційність невеличких вуличок мені сподобалася: квітнуть грядки,стигнуть вишні,собаки проводжають гавкотом.. Побачив зеленого дятла! Гарно. Хочеться вітатись із людьми.
Кобзар тут явно ...нетиповий
15. Нова Ушиця (14)
Колонада-вхід до парку
15. Нова Ушиця (15)
 П.С. Тут ми таки змогли знайти відкритий заклад, у якому смачно пообідали!
Симпатичні особнячки
15. Нова Ушиця (17)
Tags: Віньківці, Нова Ушиця, Хмельниччина, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 11 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…