Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Язловець: одна із перлин Тернопілля

 То була чудова поїздка з багатьма цікавими пунктами. Та окремі із них викликали справжнє захплення. Справді,на "якомусь-там" році поїздок Україною є ще ті місця,які можуть викликати захоплення. До переліку таких потрапив і Язловець-так званий "ключ Поділля",-важливий форпост в обороні південно-західних кордонів цих земель в часи правління Коріатовичів (14ст.).
 Протягом 1947-1991рр. село називалось Яблунівка. Теж непогано.
9. Язловець (30)
У супроводі ароматного бузку
8 (3)
Мури та вежа замку
9. Язловець (5)
 Наприк. ХІV ст. в урочищі Язловця, поблизу торгового шляху “Вія Регія” було споруджено замок. Відтоді одна з гілок родини Абданків - Бучацьких стала постійно проживати у ньому. З часом їх прізвище змінилося на Язловецькі.
Язловецький замок належав різним магнатським сім’ям. Розміщений він на підвищеному горбі, нижче Подільського плато, в меандрі р. Вільховець, лівої притоки Стрипи.На північ від замку, нижче горба знаходилося місто, обгороджене стіною, що не дотикалася до замку. Твердиню було побудовано з двох частин : власне замок на найвищому і, водночас, найвужчому місці мису та дещо нижче, на захід - нижній замок, який включав також палац, побудований у ХVІІ ст.
Замкове подвір*я
9. Язловець (6)
Замкове подвір*я-2
9. Язловець (12)
Залишки мурів. Вид із..мурів
9. Язловець (9)
 На думку більшості дослідників Язловецький замок є одним із найдавніших на Поділлі. В західному кут знаходилася башта, а поблизу воріт,замурованих в пол. ХVІ ст.,до північної стіни було прибудовано житловий будинок, біля якого знаходився глибокий колодязь.
 У 1644-1658 рр. О. Конєцпольський оточує замок зі сходу, заходу і півдня зовнішнім оборонним поясом - нижнім замком. Східна частина нижнього замку складається з двох, з’єднаних стіною квадратних башт, одна з яких була надбрамною, з підйомним мостом; західна частина - з прямокутного двоповерхового казематного будинку з арочним проїздом посередині і двома наріжними бастіонами, до яких з заходу примикали довгі мури з бійницями і невеличкими овальними бастеями. За міцністю і оборонними засобами замок над Вільховцем вважається однією з найкращих фортець краю. Його ніколи не намагались здобути татари, не спокушалось на нього і козацьке військо.
Твердиню вкрила зелень
9. Язловець (25)
Весняне
9. Язловець (14)
Склеп? Грот? Гараж?)
9. Язловець (8)
Різьблений портал,як один із залишків декору
9. Язловець (15)
 Лише через недбальство і бездарність командирів замок двічі здавали майже без бою туркам(1672 р., 1676 р.). У турецько-польській війні він був доведений до руїни і відбудований на поч. ХVІІІ ст. Яном Конєцпольським. Останні власники замку Любомирські, Понятовські не турбувалися про його вигляд і стан. Натомість розбудували і прикрасили палац (1746 р.), поряд заклали парк.
Наскрізний арковий прохід(проїзд) у вежі-донжоні
9. Язловець (16)
Комплекс нижнього замку з палацом
9. Язловець (19)
Вид на Язловець
9. Язловець (21)
Панорама незайманого лісу
9. Язловець (22)
 У 1590р. М. Язловецький на протилежному від замку пагорбі збудував парафіяльний костел,за який буквально від моменту заснування активно судилися. У 1639 р. він став домініканським. Монахи заходилися будувати й монастир, який до наших днів не зберігся.Після переходу Язловця під Австрію, монахи переїжджають до Чорткова. Монастир і костел стають військовим складом. Лише у 1824 р.(1830р.?) львівський архієпископ домігся передачі костелу до парафії.
У XVII ст. до обох боків головного об’єму прибудували дві напівкруглих каплиці. Колись храм був оточений оборонним муром, залишки якого збереглися і дотепер. Фасади костелу прикрашають два різьблених ренесансних портали.
Фото
9. Язловець (24)
Вежа-донжон та в*їздні ворота на...третьому ярусі
9. Язловець (26)
Палац (1644-1659рр.; 18ст.) та двір
9. Язловець (27)
Герб на фронтоні
9. Язловець (29)
 Прагматичні австрійці позбавили завмерлий Язловець статусу містечка. Власники часто змінювались, але палацом не переймались, тож він потроху занепадав. Коли Язловець успадкував барон Віктор Блажовський, то надав перевагу сусідньому селу Новосілки, в якому постійно мешкав. І, можливо, колишня резиденція Понятовських повторила б сумну долю багатьох шляхетських гнізд, якби не...
Порал із виходом у парк
9. Язловець (30)
Палац-монастир. Парковий фасад
9. Язловець (31)
А лицарі гуляють в парку. З Артуром..
9. Язловець (32)
Парк
9. Язловець (34)
 Її звали Марцеліна Даровська,народилася у 1827 р.неподалік Умані. Належала до багатої шляхетської сім’ї. Після смерті чоловіка й сина вона вирішила присвятити життя Богові. Разом з Ю.Карською 1857 р. заснувала в Римі згромадження Сестер Непорочного Зачаття Пресвятої Діви Марії, щоб працювати над відродженням сім`ї, належно виховуючи молодих жінок. У 1862 р. з благословення папи Пія ІХ Марцеліна вирішує перенести Згромадження на Галичину. Вона прямує до Язловця і  просить тодішнього його власника  К. Блажовського подарувати палац і парк монастирю, при якому діятиме жіноча школа. Єдиною умовою барона було, аби сестри щороку безкоштовно брали на навчання одну бідну дівчинку із сусідніх сіл.
Гробниця Блаженної Марцеліни Даровської (1874р.)
9. Язловець (36)
Гробниця Марцеліни
9. Язловець (38)
Галерея-усипальниця сестер
9. Язловець (39)
Всередині склепу
9. Язловець (40)
  Марцеліна здобула велику позику і швидко відновила занедбаний палац. Школа, де викладали монахині, вважалася однією з найкращих у краї, серед її учениць були онука барона Блажовського та донька Юзефа Пілсудського.
Якщо інші монастирі славились своїми чудотворними образами, то язловецький пишався чудотворною скульптурою Діви Марії. Її у 1883 р. виконав з каррарського мармуру скульптор Т. Сосновський. Молитви до статуї зцілили багатьох вірян, тож у 1939р. папський престол дав дозвіл на її коронацію.
В оточенні чудової природи
9. Язловець (41)
Арка. Парковий портал
9. Язловець (42)
Палац / монастир+лікарня
9. Язловець (33)
Вежа  замку
9. Язловець (43)
 Совіти закрили монастир у 1946 р. та монахиням вдалося врятувати свою святиню – вони переправили чудотворну статую до Польщі. У монастирі розмістили протитуберкульозний санаторій, замок продовжував руйнуватись.
У 1996р. Папа Іоанн Павло ІІ проголосив М.Даровську блаженною, а через рік відновили монастир в Язловці. Щоправда, не в повному обсязі,-сестри займають ліве крило палацу, а протилежне продовжує утримувати лікарня. Чудодійна скульптура в Україну так і не повернулась, натомість виготовили її точну копію, що зайняла гідне місце у монастирській каплиці. Також при обителі функціонує кімната-музей заснов­ниці Згромадження.
Дзвіниця костелу Успіння Діви Марії
9. Язловець (44)
Костел Успіння Діви Марії (1590р.)
9. Язловець (46)
Декор у вигляді зеленої "чуприни"
9. Язловець (45)
 У глибині парку ховається споруда, що одночасно нагадує церкву, склад і фортецю. Це монастирська гробниця, побудована у 1874 р. за зразком римських катакомб. Там знайшли вічний спочинок 84 сестри, серед яких і блаженна Марцеліна.
Інтер*єр
9. Язловець (47)
Склепіння
9. Язловець (48)
Вежа-дзвіниця
9. Язловець (50)
 На даний час стінах монастиря облаштували кімнати для туристів та паломників на кшталт сучасних хостелів. Нічліг та харчування платні, ці кошти йдуть на існування монастиря.
Зараз у монастирі є лише три сестри (2019р.). Живе монастир на пожертви.
Бічний портал домініканського храму
9. Язловець (51)
Залишки старої забудови
9. Язловець (52)
Церква Св.Миколая Чудотворця (1551р.)
9. Язловець (53)
На старому цвинтарі вціліла каплиця-усипальня Блажовських. Навіть риштуванням обтягнута (правда,лише вежа),з натяком на ремонтні роботи. Готична,коли що.
Вірменський храм
9. Язловець (54)
Інтер*єр
9. Язловець (56)
Фото
9. Язловець (57)
Каплиця-усипальниця Блажовських (1860р.)
9. Язловець (58)
 А от синагога не збереглася. Є інфо про збережену будівлю ратуші,навіть фотка,як привид,блукає мережею. ЇЇ, на жаль, ми також не ідентифікували(чи не побачили).
Каплиця на ремонті
9. Язловець (59)
Інтер*єр усипальниці
9. Язловець (60)
Фото
9. Язловець (61)
 З останнього-цвинтар із старими цікавими надгробками.Люблю блукати старими кладовищами. Бррр...
Кладовище
9. Язловець (62)
Tags: Тернопілля, Язловець, вежа, замок, каплиця, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments