Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Отроків.Сепаратизм чи децентралізація?

16. Отроків (1)
 У маєтку певний час діяла бухгалтерська школа, згодом - зерноприймальний пункт. В 1950-х тут відкрили школу для розумово відсталих дітей, яку згодом перепрофілювали на звичайну школу.В частині садиби господарювали свині. Вже чотириногі. До 2008 р. територія була на балансі сільради, аж поки її вирішили продати. Торги почалися з 25 тис. гривень,а закінчились на 40 тисячах. Історичну пам’ятку під свою опіку взяв львівський архітектор Ігор Скальський.

Двір
16. Отроків (3)
Комплекс споруд садиби Мархоцького-Сциборовського
16. Отроків (4)
Одна із брам Форуму
16. Отроків (5)
Тоді ж,у 2008 р. тут започаткували фестиваль «Отроків». Упродовж трьох днів подія об’єднує як професійні, так і аматорські гурти, митців і гостей, що приїздять сюди щороку наприкінці серпня. «Отроків» -  своєрідні обжинки молодих новоушицьких талантів і фестиваль лазерного шоу. Роботи тут вистачає. Аби відновити споруду, І. Скальський неодноразово запрошував архітекторів,він намагається відбудувати вцілілі фрагменти обійстя та облаштувати тут центр зеленого туризму. На даний час в маєтку вже діє готель з непоганими номерами. Нам пропонували). Однак, щоб привести все до ладу, знадобиться ще не один рік.
Панорама
16. Отроків (6)
Будівля стайні
16. Отроків (7)
Ворота й корпус
16. Отроків (8)
 Колись замок у Отрокові оточував великий ландшафтний парк, на будівництво якого граф виділив чималу суму. Щоправда, тамтешніх пам’яток, які вціліли до наших днів, зовсім мало. Збереглася Тріумфальна арка, через яку здійснювався в’їзд до резиденції, та романтичні гроти в долині р. Ушиці.
Полундра!  Всі на вихід!
16. Отроків (9)
Корпус із вежею
16. Отроків (10)
В*їздні ворота між житловими корпусами
16. Отроків (11)
 У 1790 р. молодий польський поміщик Ігнацій Мархоцький отримав у спадок від дядька містечко Миньківці та кільканадцять навколишніх сіл на Поділлі. Землі графу дістались прикордонні, ще й незадовго до чергового Поділу Польщі. Тож проблему вибору між Сходом і Заходом Сцибор-Мархоцький вирішив по-своєму: оголосив свої володіння незалежною державою, встановивши прикордонні стовпи. На східному написав: «Кордон державки Миньковецької від держави Російської», а на західному - «Кордон державки Миньковецької від держави Австрійської».
Кругла кутова вежа
16. Отроків (12)
Друга вежа
16. Отроків (13)
 Сучасники вважали Мархоцького диваком, нині ж історики називають його реформатором,за часів правління якого у Миньківцях запрацювали школа, аптека, суконна, паперова і каретна фабрики, цегельний і лакофарбовий заводи, бібліотека та одна з перших подільських друкарень. Окрім того, тут був монетний двір, що карбував власні гроші. Мархоцький заснував у своїх володіннях сирітський притулок і шпиталь. Для зручності подорожніх граф звелів збудувати готель, а дороги наказав обсадити різними сортами плодових дерев.
Вежа й мури Форуму
16. Отроків (20)
Комплекс садиби
16. Отроків (2)
 Та крім хисту господарника й реформатора Сцибор-Мархоцький мав також й інші, своєрідні риси :він шанував язичницькі свята, носив римську тогу, читав проповіді та встановлював пам’ятники видатним, на його думку, особистостям. Крім церкви та костелу, в його державі були споруди, присвячені Вільгельму Теллю та Жан-Жаку Руссо.З неабияким розмахом на поміщицьких землях відзначали свято Церери, римської богині родючості, яке збігалося з обжинками. У 1804 р.він запровадив Статут землеробів, що вводив замість панщини систему грошових виплат. Сувора кара загрожувала тому, хто б назвав підданого Мархоцького холопом. За свої витівки та непорозуміння із сучасниками Мархоцький навіть потрапляв до в’язниці. Так, у 1816 р. графа заарештували й відвезли до Кам’янця-Подільського, звинувативши в порушенні релігійних канонів. Ігнацію вдалося довести свою непричетність до богохульства, але з’явилися нові звинувачення, що буцімто граф  змушував селян не визнавати ніякої влади, крім своєї. Тоді на його захист виступили громадяни Миньковецької держави. Вони відправили послання імператору Алєксандру І на підтримку Мархоцького.
Комплекс садиби-2
16. Отроків (23)
Одна із сторожових веж Форуму
16. Отроків (24)
 Для своєї сім’ї поміщик спорудив відразу чотири резиденції. Зимову - у селі Миньківці, яке колись було столицею самопроголошеної держави. Літню та осінню - в навколишніх селах Притулівці та Пробійній. А весняну Мархоцький звів наприк. XVIII ст., за зразком середньовічного замку, в Отрокові на високому пагорбі над р. Ушиця. Саме вона й стала найрозкішнішою з осель правителя.
Усе, що нині можна побачити на місці колишніх розкошей, - це залишки паркових споруд і млин у одному з сіл та руїни в Отрокові.
Тріумфальна арка
16. Отроків (25)
Арка замкового(?) комплексу
16. Отроків (28)
 Дивакуватий граф помер в 1827 р., однак син Людвіг продовжив батьківську справу. На жаль, після польського повстання Мархоцький-молодший попав у заслання, а маєток в 1836р. конфіскували. Селяни знову стали кріпаками. Більшість процвітаючих виробництв закрились. Нові власники перебудували головний замок на панський палац. Однак після революції більшість архітектурних забав "правителя", зруйнували.
Фото
16. Отроків (29)
Tags: Отроків, Хмельниччина, архітектура, вежа, замок, мандрівки
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments