Скала-Подільська. Ч.2: Замково-храмова

Осьдечки-тутечки сновигали вуличками цього містечка селища,а отут то вже й до замку дібралися. Швидше до його руїн,чи залишків.Та й не тільки замку..
Напр. XVIII ст. власником Скали-над-Збручем став Юзеф Вінцентій Голуховський. Свою резиденцію він звів на південній околиці міста. На основі природного лісового масиву розбив при маєткові великий парк, який зберігся й до сьогодні.
Онуком Юзефа був Агенор Ромуальд Голуховський, він продовжив розбудову маєтку, значно збагативши його. Серед парку Голуховські розбудували одноповерховий палац з балконом і терасою. Споруду по боках прикрашали декоративні двоповерхові вежі. На жаль,палац було значно пошкоджено в часи Першої світової війни.
22. Скала-Подільська (70)
Флігель маєтку Голуховських
22. Скала-Подільська (1)
Селищна лікарня із симпатичною вежею
22. Скала-Подільська (2)
Одна із кількох збережених будівель маєтку Голуховських
22. Скала-Подільська (4)
 Останнім власником Скали був граф Агенор Марія-Йоахім Голуховський. Він хотів почати реставрацію палацу у вересні 1939р.,та завадила війна. Згодом німці влаштували в панському маєтку табір примусової праці «Лігеншафт».
Сьогодні в колишньому маєтку розміщується селищна лікарня. Зберігся флігель з гарною двоповерховою вежею, офіцини, стара огорожа та в’їзна брама із сторожкою. Десь у парку загубилися 500-річний дуб та липа, під якою, за легендою, зізнавався у коханні майбутній президент УНР Михайло Грушевський.
Неподалік, в провулочку, зберігся мавзолей родини Голуховських. Зараз це стара занедбана капличка.
Костел Успіння Божої Матері (1719-1724рр.)
22. Скала-Подільська (5)
Готично.Стримано.
22. Скала-Подільська (6)
 «Останнє відлуння готики на Поділлі(в Україні)»- ось що знаходиться в центральній частині містечка. Пізньоготичний костел Вознесіння Пресвятої Діви Марії, збудований у пер.пол.XVII ст. Оборонний храм оточений муром із вежами, які збереглися до наших днів.
Очевидно, зруйнований турками напр. XVII ст., храм був відновлений у 1719-1724рр. коштом старости В. Мержеєвського. Висока вежа зі шпилем та годинником збудована значно пізніше - у 1900 р. Вхідний портал прикрашений гербами фундаторів, а на фасаді храму можна побачити вимуровані меморіальні дошки на честь Тадеуша Косцюшка та Адама Міцкевича.
Подвір*я оточене муром із вежами
22. Скала-Подільська (7)
Храм
22. Скала-Подільська (8)
Руїни каплиці-мавзолею Голуховських
22. Скала-Подільська (27)
  Неподалік від костелу, напроти замку знаходиться ще одна культова споруда Скали – Миколаївська церква,відома тим, що 14 травня 1896р. в ній обвінчався М. Грушевський.
Церква  збудована у 1882р. на місці давнішої оборонної. На великому дзвоні відлито: «Фундаторъ сего дзвона брацтво въ Скале. Року 1891 вылить Антоніемъ Серафинъ».
Костел Успіння (Вознесіння?) Божої Матері
22. Скала-Подільська (41)
Миколаївська церква (1877-1882рр.)
22. Скала-Подільська (44)
Храм
22. Скала-Подільська (45)
  Миколаївська церква була першою кам’яною церквою в околиці. У 1886р. до Скалецької парафії прибув новий священик Олександр-Константин Левицький. За отця Левицького було розписано Миколаївський храм та організовано великий відомий в околицях хор. Левицькі перебували у родинних зв’язках з  М.Грушевським.
В 1946 р., під тиском погроз комуністів, священник Миколаївського храму І. Деревенко перейшов на православний обряд Богослужіння(?). Зараз храм належить православній громаді села.
Миколаївська і ...з Миколаєм!
22. Скала-Подільська (46)
Каплиця при дорозі (1907р.)
22. Скала-Подільська (47)
Порохова вежа (сер.16ст.)
22. Скала-Подільська (51)
 У 1370-их рр. князі Коріатовичі збудували в Скалі-над-Збручем кам’яну фортецю. В той час місто наряду з Кам’янцем, Червоногрудом, Бакотою та Брацлавом вважалася одним з найбільших і найкраще укріплених міст Поділля.
У 1516р. замок в Скалі був спалений татарами. Лянцкоронський(тодішний власник) розпочинає його відбудову за рахунок міщан, яких на 2 роки звільнили від податків. Вже 1538 . місто разом із замком знищили волохи. Того ж року сандомирський воєвода Станіслав Лянцкоронський розпочав перебудову укріплень. Кам’яний замок постав на високій скелі бл. 50 м. над рівнем річки. Первісно дитинець займав мисову частину скелі, а пізніше розширився на її напільну частину. Замок мав неправильну форму, що було обумовлено рельєфом місцевості.
З замкового подвір*я порохова вежа -прямокутна
22. Скала-Подільська (55)
Руїни замкового палацу (пер.пол.18ст.)
22. Скала-Подільська (56)
Палац.Профіль
22. Скала-Подільська (58)
  Найкраще збережена споруда замку - чотириярусна порохова вежа. Перший ярус прямокутний, зовнішня частина інших трьох ярусів із зовнішньої сторони замку заокруглюється. Всі чотири яруси мають бійниці. Дах на вежі відсутній.
 Від замкових стін збереглася менша їх частина. Більшість з них проглядається з боку річки.
Залишки стін та східної вежі
22. Скала-Подільська (60)
Фрагмент стіни з бійницями
22. Скала-Подільська (61)
Пани та селяни
22. Скала-Подільська (62)
 Останній раз замок зруйнували турки у 1672 р., після того він вже не відбудовувався. В сер. XVIII ст. скальським старостою був Адам Тарло, який перебудував замок на свою резиденцію. Він відремонтував мури і вежу, а також звів на території замку двоповерховий палац у бароковому стилі. Палац поділяв дитинець на дві частини: парадний та внутрішній двори. Між ними знаходився наскрізний проїзд, якій розташовувався у першому поверсі палацу. Палац прикрашають білокам’яні різьблення над вікнами. Він мав великі склепінчасті льохи.
Панорама зі Збручем
22. Скала-Подільська (66)
Оцінюємо товщину стіни
22. Скала-Подільська (67)
22. Скала-Подільська (68)
 З люстрації 1762 р. відомо, що резиденція існувала недовго. За декілька років в палац влучила блискавка і зруйнувала його. Наступні власники Скали Голуховські не стали відбудовувати палац і замок, а збудували свою резиденцію на південній околиці міста. В австрійський період про замок в Скалі ніхто не дбав. На поч. ХХ ст. його руїни слугували прикордонною заставою. Під час Першої світової на території замку були викопані шанці, які пізніше поросли травою.
За "віконцем" - Хмельниччина
22. Скала-Подільська (70)
На фоні романтичних(?) руїн
22. Скала-Подільська (71)
Будьмо уважні!
22. Скала-Подільська (72)
 Щодо підземель та таємних ходів... Про них мають свої історії чи не кожна із твердинь і всі вони надто банальні та мало не ідентичні.
Портал
22. Скала-Подільська (77)
Ну.. можливо це укріплення від обвалювань віконний отворів
22. Скала-Подільська (78)
Прогулянка палацом
22. Скала-Подільська (79)
 Вхід на територію вільний та безкоштовний,хоча частокіл і створює ілюзію контрольованої огорожі.
Вежа + частокіл,- поєднання не зовсім типове..
22. Скала-Подільська (80)
Панорама з видом на кар*єр
22. Скала-Подільська (81)