Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Підволочиськ: на межі імперій,на межі областей..

3. Підволочиськ (19)
Колись давно,ще коли земля була була плоскою... ну,може раніше, десь отут проходив торговий шлях, який перетинав Збруч в районі сучасних містечок Підволочиська - Волочиська.Тоді це було одне поселення, що мало назву Волочище(Волочиська),перша згадка про яке зустрічається у 1463 р. Тоді Волочище отримав у власність князь В. Збаразький. Вже у 1553 р.(?) у Волочищі був замок, яким володів князь П.Збаразький.
Акцент на слові "маленьких"...
3. Підволочиськ (1)
Давніх кам*яниць залишилось небагато,та все ж є
3. Підволочиськ (2)
Під мостом-у центр
3. Підволочиськ (3)
 У 1631р. після смерті Ю. Збаразького, останнього представника роду, поселення вже згадується під назвою Підволочиськ та разом із сусіднім Волочиськом переходить до князів Вишневецьких, а після 1744 р. – до родини Мошинських.
В 1653р. містечко зруйнували татари.
Після поділу Польщі у 1772р. Підволочиськ стає прикордонним пунктом Австрійської імперії. Містечко за австрійських часів носило назву "Унтерволочиськ"(?). Протягом 1857–1870 рр. відбувається будова залізниці зі Львова, яка проходила через Збруч до Волочиська.  В 1871 р. розпочато постійний колійовий рух. У містечку почали селитися купці, промисловці. Розпочалося масове будівництво будинків. На цей час працювали дві фабрики, дві цегельні, пекарня, паровий млин.
Райдержадміністрацію охороняє ангел
3. Підволочиськ (4)
Готель "Одеса" (1906р.) / районний суд
3. Підволочиськ (5)
Аптека Вейбера-Цвіллінга(поч.20ст.) / редакція газети "Голос волі"
3. Підволочиськ (6)
 Місцеві римо-католики належали до парафії Токи. 22 липня 1880 р. було закладено камінь під власний костел, а 15 травня 1883 р. відбулось його освячення під титулом св. Софії. Пізніше, з невідомих причин, цей храм поляки продали євреям, а на поч. XX ст. останні перепродали його українській греко-католицький громаді. Католики візантійського обряду частково перебудували храм та освятили його під титулом Пресвятої Трійці.
Вілла Громницьких (поч.20ст.)
3. Підволочиськ (7)
Гномик на "шпаківні!
3. Підволочиськ (8)
"Слава навіки!"
3. Підволочиськ (9)
 Не зберігся у містечку неоготичний костел Св. Софії, споруджений протягом 1907-1909 рр.,- його у 1965 р. підірвали комуністи та звели на цьому місці будинок культури. У 1991 р. місцеві римо-католики пристосували під костел колишню будівлю польського народного дому поблизу автовокзалу.
Селищна рада + монумент з мечем
3. Підволочиськ (12)
Кінотеатр (1956р.)
3. Підволочиськ (15)
Магістрат (1909р.) / будинок школяра
3. Підволочиськ (16)
 У 1914 р. на східній околиці Підволочиська було зведено синагогу. Сьогодні у сильно перебудованій споруді розташовується консервний завод.
Окрім цього, на території містечка були розташовані інші єврейські храми: на місці колишнього шкільного спортзалу (на шкільній площадці були будинки євреїв), у будинку за музичною школою, у будинку на вул. 22 Січня (біля хлібзаводу), на старій автобусній, на вул. Грушевського(?).
"Червона школа"
3. Підволочиськ (17)
Можна прикупити старенький будиночок (1926р.)
3. Підволочиськ (20)
Протягом 1896-1898 рр. у Підволочиську спалахували чотири пожежі, які дуже знищили містечко.
Напередодні Першої світової війни, Підволочиськ був значним центром торгівлі живою птицею та яєць (було 32 склади яєць). Сюди усе звозили з багатьох навколишніх сіл, а потім відправляли в країни Західної Європи. Розвивались і кустарні промисли, зокрема гончарство й килимарство.
1909 р. споруджено ратушу. Тепер у цьому приміщенні розміщена музична школа. У 1910 р. було створено дві шестикласні школи – чоловічу і жіночу, а 1911 р. – збудовано гімназію.
Великі випробування випали на долю жителів Підволочиська з початком Першої світової війни...
Інформаційне джерело для тих,хто хоче глибше пізнати історію Підволочиська.
Костел Св.Софії (1880-1883рр.) з дзвіницею
3. Підволочиськ (21)
Костел-церква Прсв.Трійці
3. Підволочиськ (22)
Tags: Підволочиськ, Тернопілля, архітектура, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments