Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Скала-Подільська. Ч.1.: Вулицями містечка

22. Скала-Подільська (34)
В неділю рано-пораненьку завітали в місце цікавеньке...
Люди до церкви,а нам хочеться жерти. Та певне,коли о 5-ій вже не спиш,а до 8-ої вже відвідуєш п*ятий населений пункт. Я відправився шукати кави у ранковому селищі(так,здивую,-знайшов),а мій напарник надав перевагу духовній їжі-почимчикував на службу до костелу.
 Скала-Подільська,вона ж Скала-над -Збручем,доброго ранку!
Площа з "Хмелем"
22. Скала-Подільська (10)
Стара будівля школи
22. Скала-Подільська (40)
 Вулиці оживали мляво,вельми мляво.Рух і шум (як виявилось-звучав запис органної музики) був лише біля костелу.
Ані транспорту,ані шуму і ти собі такий чвалаєш неспішним кроком посеред центральної вулиці,крутячи головою та посьорбуючи гарячу кавусю.Мені сподобалось.
Будинок навпроти костелу
22. Скала-Подільська (9)
Аптека в старенькому одинаку
22. Скала-Подільська (11)
 Що одрау кидається в очі? Обідраність та непоодинокі надписи на фасадах(у вікнах)-"Продам".Песимістично?Хм,трохи,та до дідька вельми атмосферно,особливо,якщо заглибитись у двори,-там справжній будівельний рейвах:купи щебеню,піску.. А ці сходи: з вулиці-прямо у дім.. Я отак і зайшов в якийсь "недобиток",погуляв кімнатами,виглянув із вікна-виявляється я одразу за спиною Хмельницького знаходжуся. Пам*ятника,мається на увазі. З кавою в руці спостерігаю за таксистами внизу..
Вуличні фасади
22. Скала-Подільська (12)
Вуличні фасади-2
22. Скала-Подільська (13)
Дворові ремонти
22. Скала-Подільська (14)
 Перша писемна згадка про Скалу – а колись вона називалася саме так – припадає на 1394 р.(?). Але і до тих часів тут, на місці древнього городища, існувало поселення навколо дерев'яної фортеці, зруйнованої внаслідок візиту головних тогочасних шкідників-мародерів – татар. В 1370-ті подільські князі Коріятовичі звели тут вже мурований замок – вони ж, згідно низки джерел, поставили тут і першу церкву.
В 1394-1395рр. замок, а разом з ним і місто, відвоював собі литовський князь Вітовт. Місто на той час було центром однойменного повіту. В 1443-р. Скалі перейшла до польського короля,тоді ж(?) їй надали Магдебургське право. В 1515р. замок та місто перейшли у власність кам'янецького старости С. Лянцкоронського, а в 1518р. отримало право на щотижневі торги та нічний ярмарок.
 Місто активно розвивалося, було центром староства і мало статус королівського населеного пункту(отримує свою печатку).
Кам*яниця із "2" на фронтоні
22. Скала-Подільська (15)
Спокій недільного ранку
22. Скала-Подільська (16)
Не вистачає лавочок під каштанами
22. Скала-Подільська (18)
 Турецько-татарські набіги відбувалися тут регулярно. Внаслідок одного з них, у 1516р., місто було спалене дощента. У 1539 р. крім татар прийшли ще й волохи, після чого спустошене місто зі зруйнованим замком довелося на рік звільняти від податків. Наступна навала,цього разу татарська,була в 1615р. За цей час фортецю встигли добряче укріпити: на місці старих укріплень з'явився новий замок бастіонного типу, побудований за модною тоді новоголандською системою і озброєний потужним артилерійським озброєнням. Доступ до замку бів відкритий лише з півдня – з трьох боків твердиню захищали скелі. Та все ж замок зруйнували!
А у 1620р. заглянули в містечко турки... Ну це просто фатум якийсь.
Польський народний дім / БК + бібліотека (1913р.)
22. Скала-Подільська (19)
Цвітуть каштани
22. Скала-Подільська (20)
І ще одне "Продаю"
22. Скала-Подільська (21)
 Про історію замку, його пережитки та "недобитки",які залишились  для нашого споглядання,розповім у наступній частині звіту,оскільки..ну ці кам*яниці мене просто причарували!
Так,звісно,нічогісінького в них надзвичайного чи й навіть цікавого,та все ж. Напевне настрій сприяв).
У  1648р. Скала піддалася козакам Хмельницького під проводом М.Кривоноса, після чого з неї був вигнаний польський гарнізон.Замок був значно поруйнований, коли в ньому у 1657 – 1658 рр. перебувала залога трансільванського князя Д’єрдя ІІ Ракоці,який  на той час разом із українськими і шведськими військами воював проти поляків.
 А 1672р. до стін знову підійшли турки. Скала остаточно пала – відновитися колишній твердині вже не вдалося.
Будівля на розі
22. Скала-Подільська (22)
Фото
22. Скала-Подільська (23)
Монумент пам*яті
22. Скала-Подільська (24)
Зенітка
22. Скала-Подільська (29)
Турки з часом відійшли, але лиха доля місто не полишала. У 1770р. містом пройшлася чума, а за 15 років колишнє князівське місто було переведене до категорії заштатних містечок.
Колишній магістрат(?)
22. Скала-Подільська (25)
Барак(?)
22. Скала-Подільська (28)
Пошта
22. Скала-Подільська (30)
 Іудейська громада у Скалі була досить помітною. Нині можна почути легенду, начебто перед початком війни євреї промишляли контрабандою золота "за Збруч", тобто на радянський бік. Перевірити ці байки навряд чи можливо, адже слідом за "совітами" прийшли німці. Скальські євреї були винищені. На поч. 1920-х в місті проживало трохи більше 4 000 людей. Протягом 1941-1943рр. було вбито понад 1,5 тис.(?) євреїв – третина всього населення міста. Нині про них нагадує хіба що старий цвинтар-кіркут та пара синагог. Старі божниці були радикально перебудовані та пристосовані для потреб консервного заводу,нову (поч.20ст.) можна побачити біля ринку – нині це триповерховий житловий будинок.
Типове Скало-Подільське
22. Скала-Подільська (31)
Селищна рада +Ко
22. Скала-Подільська (32)
Не "будинок-корабель",та все ж..
22. Скала-Подільська (33)
 На час передачі Тернопільського округу росіянам (1809р.) власником Скали був граф С. Коссаковський. Коли ж Тернопілля повернулося до складу Австрії (1815р.), власником містечка став шляхтич В.Ґолуховський, який успадкував більшість маєтностей Коссаковського. Новий господар не відновлював стару занепалу резиденцію, яка була на території замку, а збудував нову на протилежній, південній околиці міста. Біля неї він наказав завести парк, який існує досі на площі майже 26 га й налічує понад сотню видів дерев і чагарників.
Ґолуховські володіли Скалою над Збручем до вересня 1939р.
Архітектура давнього містечка
22. Скала-Подільська (35)
Синагога “Beth Am” (поч.20ст.)
22. Скала-Подільська (36)
Божниця-житбуд
22. Скала-Подільська (37)
 Наразі Скала-Подільська, маючи чисельні пам'ятки давнини, цікаву історію та дивовижну природу – стоїть звіддаля від туристичних маршрутів. Переважно через абсолютну занедбаність. Історичний центр навіть чимось нагадує декорації до історичного кіно.. Багато “австрійських” будинків взагалі стоять пусткою. Ті ж, де ще живуть люди, здебільшого потребують термінового ремонту.
Далі буде..
Емм... Щось давнє
22. Скала-Подільська (42)

22. Скала-Подільська (38)
Монумент Б.Хмельницькому (1954р.) з булавою й угодою
22. Скала-Подільська (39)
Tags: Скала-Подільська, Тернопілля, архітектура, мандрівки, памятники, синагога
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 11 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…