Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Суботів. Особливо храм

Стоїть в селі Суботові на горі високій
 Домовина України, широка, глибока.
  Ото церков Богданова. Там-то він молився,
   Щоб москаль добром і лихом з козаком ділився. .
                                                Т.Г.Шевченко (1845р.)
4. Суботів (1)
Перша письмова згадка про Суботів належить до поч. XVII ст.: він, як хутір, був власністю дрібного шляхтича, козацького сотника Михайла Хмельницького. За часів Михайла Хмельницького тут був дерев'яний двір.Після його загибелі у 1620р. його син Богдан Хмельницький по 1648р. сприяв будівництву у Суботові палацу-фортеці, яка стала однією з його резиденцій (1664р.), згодом зруйнованою поляками.
Дзвіниця (1869р.)
4. Суботів (2)
Дзвіниця.Фасад
4. Суботів (4)
 Від свого заснування у 1616р. Суботів належав до Корсунського, з 40-х років XVII ст. - до Чигиринського староства у складі Речі Посполитої.
За Б.Хмельницького Суботів став значним осередком культури: у гетьмана була велика бібліотека. Чималий інтерес становили тут будівлі і архітектура - у Суботові, як і в Чигирині, був будинок гетьмана, а поряд будинки козацької старшини. Проте після смерті Б. Хмельницького Суботів втратив своє значення. Після того, як гетьманом став Іван Виговський, він забрав Чигирин і Суботів. Суботів був наданий Юрію Хмельницькому знов у 1659 р.
Храм + дзвіниця
4. Суботів (5)
Іконостас
4. Суботів (6)
 У 1667р. за Андрусівським перемир'ям Правобережжя залишалося за Польщею, козацький устрій у Суботові ліквідовано, його селяни стали кріпаками. Суботів, як містечко у складі Польщі, перебував до кін. XVIII ст.
За домовленістю Речі Посполитої та Росії, Суботів був на кордоні між країнами; тут заборонено було поселятись.
Не обійшов Суботів і гайдамацький рух. Так у 1734 і 1741 рр. гайдамаки здобували містечко.
Іллінська церква.Профіль
4. Суботів (7)
Фото
4. Суботів (8)
 В липні 1843 р. Суботів відвідав Тарас Шевченко, а у вересні 1845р. побував тут удруге, де написав знамениті малюнки «Богданові руїни в Суботові», «Богданова церква в Суботові», «Чигирин з Суботівського шляху», а 21 жовтня 1845 р., перебуваючи в с. Мар'їнському на Полтавщині, поет написав вірш «Стоїть в селі Суботові».
Кам*яні хрести біля храму
4. Суботів (9)
Споруда.Тил
4. Суботів (11)
 Поруч із замчищем - Іллінська церква, будована в 1653р. коштом гетьмана. Ранньобароковий храм мав очевидне оборонне значення. Двометрові стіни, вікна-бійниці, пристосовані навіть для гармат. Крім того, церква служила за родову усипальницю - першим тут ховають загиблого Тимоша Хмельницього в тому ж, 1653р.
Церква святого Іллі стане усипальницею і для самого Богдана, який помер у Чигирині в 1657р. Та незабаром тіло гетьмана таємно перепоховають, аби уникнути наруги.
За іншою версією, наруга все ж сталася. В 1664р. Суботів захопить військо київського воєводи С. Чарнецького. Гетьманське поселення спустошать, а домовину з прахом дістануть зі склепу, тіло спалять, а попіл вистрелять з гармати.
Загальний вид замчища з сторони Іллінської церкви: павільйон( всередині всього-лиш фундамент вежі)-частокіл-вежа
4. Суботів (10)
 За радянських часів у Богдановій церкві облаштують клуб, згодом - склад і зерносховище. В 1954р., до 300-річчя Переяславської ради храм обладнають під музей та встановлять символічний гранітний надгробок. Церкву відреставрують наприкінці 1970-их рр. Тоді ж розібрали галерею, збудовану при спорудженні в 1869р. дзвіниці. В 1990р. храм повернули релігійній громаді.
Панорама: храм та дзвіниця
4. Суботів (3)
Tags: Суботів, Черкащина, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments