Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Коропець

 О шостій годині ранку навіть примітивний краєвид здається неповторним..У нашому випадку,я впевнений, краєвид був би чудовим і у вечірніх променях сонця. Легенький туман над Дністром,насичені,ще не випалені сонцем кольори,щебетання та цвіркотіння і ранкова свіжість.Ех,доброго ранку,Україно,ми починаємо свій новий день!
4. Коропець (20)
Десь на Тернопільщині ( с. Вістря)
3. Вістря (3)
Закружились на схилах зелені ліси,і намистом біліють Карпати,
Не побачиш ти більше такої краси ,не захочеш цей край покидати.
Вже ранкові тумани блукають в садах,над Коропцем проноситься осінь,
Бачу радість і смуток в знайомих очах,зупинити цю мить вони просять.
                                       Уривок з "Пісня про Коропець".Слова П.Шмігельський
Стела при в*їзді у селище(зрозуміло яке)
4. Коропець (1)
Костел Св.Миколая (1860-1870рр.? 1863-1899рр.?)
4. Коропець (3)
Храм.Тил
4. Коропець (2)
 Неподалік від центра села Коропець, на узгір’ї, де колись знаходилося поселення трипільської культури, височить костел Святого Миколая.  У 1421 р. польським королем Владиславом II Ягайлом була утворена фундація для будівництва в Коропці костелу. Скоріш за все храм був зруйнований турецько-татарськими загарбниками в 1672 р. В 1860-их рр., коштом родини Мисловських, які в ті часи володіли Коропцем, будується та освячується новий мурований храм Святого Миколая.В 1882 р.споруду було консекровано. Протягом 1944 -1992 рр. храм не діяв, але зберігся до наших днів у доброму стані.  З 1992 р. костел відновив діяльність та належить римо-католицькій громаді села. 
Різьблена скульптура у храмі
4. Коропець (12)
Образ Богородиці
4. Коропець (11)
Інтер*єр костелу Св.Миколая
4. Коропець (14)
Власне,перша писемна згадка про поселення належить до 1421 p.,- саме в рік коли було закладено костел. У 1427 р. містечко мало магдебурзьке право, а 1453 р.,коли Коропець був у посіданні Міхала Бучацького, воно отримало підтвердження своїх прав. У сер. XV ст. Коропець - повітовий центр Галицької землі Руського воєводства . З 1461 р. Коропець належить родині Кієрдеїв - володарів Золочева і Гологір, що на Львівщині. У 1589р. володарем давнього замку в Коропці був подільський воєвода Ян Сенінський.
Костел Св.Миколая
4. Коропець (4)
Міська комунальна лікарня(?)
4. Коропець (5)
Міський БК- Історико-краєзнавчий музей- Аматорський чоловічий хор- Бібліотека-Аматорський духовий оркестр
4. Коропець (6)
 У 1615 р. власником коропецьких земель стає брацлавський воєвода С. Потоцький. Після смерті Яна III Собеського Коропець з  77 селами  і 6 містечками переходить королевичу Костянтину.
В результаті війни між Річчю Посполитою і Османською імперією в 1620-1621р. Коропець став прикордонним населеним пунктом.
 Поступово втрачаючи своє значення, Коропець у документах за 1664р. згадується вже як село. Руйнівні польсько-турецькі війни друг. пол.XVIIст., постійні напади турків і татар, реквізиції та постої польських військ вкрай розорили село.
Адмінбудівля
4. Коропець (7)
ЗОШ І-ІІІ ступенів ім. М. Каганця
4. Коропець (8)
Селищна рада
4. Коропець (9)
В сер. XVIII ст. довколишні землі належать родині Мисловських гербу Равич,які на поч. ХІХ ст. зводять тут палац.
У 1893 р.Коропець переходить у власність графа Станіслава Марціна Бадені. Станіслав одразу почав перебудову замку у родинну резиденцію. Новий палац звели у стилі віденського ренесансу. Будівельні роботи завершили в 1906 р. Палац повстав двоповерховим, прикрашений трьома ризалітами та фігурним дахом. Поруч з королівською залою знаходилися їдальня, бібліотека та каплиця. З іншого боку тягнулися житлові приміщення.
В Першу світову війну  палац було сильно пошкоджено та пограбовано,та в міжвоєнний період родина Бадені відновила палац майже у його первісному стані.
Меморіальний комплекс воїнам-односельцям, полеглим у німецько-радянській війні (1975р.)
4. Коропець (10)
Церква Успіння Пресвятої Богородиці (1795р.)
4. Коропець (15)
Дзвіниця
4. Коропець (16)
 За Станіслава Бадені парк було розширено до 200 га. Автором паркової реконструкції був творець Стрийського парку у Львові Арнольд Рьорінг. Через парк протікали дві річки, Коропчик і Млинівка. Їхні береги сполучали красиві містки. Також був став на березі якого знаходилась оранжерея та теплиці.
У будівлі вже за радянських часів на довгі роки оселилася обласна школа-інтернат для дітей-сиріт та позбавлених батьківського піклування. У 2009 р. палац передали ліцею-інтернату з посиленою військово-спортивною підготовкою. Але через аварійний стан він не використовувався й пустував.
Інтер*єр
4. Коропець (17)
Храм бляшано-дерев*яний
4. Коропець (18)
Церква Успіння
4. Коропець (19)
 Палац на сьогодні перебуває в комунальній власності територіальних громад області. Наприкінці 2013 р. сталося руйнування пам'ятки: впала частина конструкції центрального купола, обвалилися міжповерхові перекриття..
У 1998 р. на вході у парк встановлено пам’ятну стеллу, яка нагадує про Магдебурзьке право, яким володів Коропець з 1453 р.
Палац графа Бадені
4. Коропець (20)
 Будівля.Фасад
4. Коропець (22)
Ренесансна перлина
4. Коропець (23)
 В селищі, з правої сторони від дороги, на пагорбі, знаходиться дерев’яна церква Успіння Пресвятої Богородиці,споруджена  в 1795 р. В 1992 р. церква була відреставрована. Верхню частина храму та куполи  покрили залізом.
З лівої сторони, на початку сходів, стоїть камінь з написом: «Збудовано на кошти Данчук Михайла Матвійовича з Німеччини уродженця села Коропця та громади селища».
Частина палацу
4. Коропець (26)
Тильна сторона
4. Коропець (27)
Тильна сторона-2
4. Коропець (28)
 На поч. 1900-х рр. українці села побудували Народний Дім, заснували кооператив і виробляли вогнетривке покриття для дахів, організували пожежне товариство «Січ». Крім того, три аматорські гуртки та хори, та ще й мандаліновий оркестр. «При читальні «Просвіта» створили аматорський гурток і у 1910 р. показали першу виставу «Ой, не ходи Грицю» ( з спогадів жителя села).
Панорама одного села
5
Tags: Коропець, Тернопілля, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments