Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Благовіщенський монастир біля городища Пліснесько

 За версією львівського історика Ігоря Мицька, Пліснесько - ймовірне місце правління князя Олега  та місце народження київської княгині Ольги.
О,так потрібно починати статтю,щоб максимально привернути до неї увагу. А далі-лиєш водичку(у переносному значенні,звичайно ж). А в загальному-писатиму про монастир,розташований у долині серед лісів біля с. Підгірці Бродівського району на Львівщині. Вище монастиря лежить відоме городище Пліснесько - залишки стародавнього міста, згаданого в Літописі Руському під 1188 р., а також у Слові о полку Ігоревім.
4. Пліснесько (12)-1
Пощастило-піймав автівку,яка й підвезла мене до самої брами комплексу(я чимчикував туди від повороту на Олесько). Назад також їхав тією ж машиною,з тими ж людьми. Вийшов біля костелу в Підгірцях.Подякував.Пішов до замку-палацу. Але це вже інша історія.
Брама-дзвіниця,або ж -надбрамна дзвіниця
4. Пліснесько (4)-1
 Першу монастирську церкву Преображення Господнього і Пліснеський монастир (тепер – Підгорецький) було збудовано 1180 р. коштом княжни Єлени, доньки князя Всеволода. Внаслідок нападу Батия місто Пліснеськ, а разом із ним і чернеча обитель були знищені. Неушкодженою залишилася тільки монастирська церква, що знаходилася в лісі. Саме тут, у лісі, 1659 р. і поселилися монахи з Манявського Скиту.  У 1661р. звідти ж прибув Ілля Гостиславський, який за рік став першим ігуменом і отримав від власника Підгірців С.Конецпольського землю та кошти на розбудову. До 1665р. зведено церкву Благовіщення, трапезну, келії і господарські будівлі з дерева, а також оборонні стіни. Як і головний храм, монастир теж отримав назву Благовіщенського.
Церква Благовіщення Пресвятої Богородиці (Онуфріївський храм) (1726-1750рр.)
4. Пліснесько (3)-1
Тринавна купольна базиліка.Тил
4. Пліснесько (2)-1
  На початку Польсько-турецької війни(1672р.) обитель пограбували татари, спаливши кілька келій. Звістка про знищення турецьким військом їх рідного Скиту в 1676р. налякала ченців і вони розійшлися з Підгірців.
У 1687р. новий власник земель, король Ян III Собеський за зверненням монахів підтвердив їх права, дані попередником раніше, і забезпечив ресурси для відновлення святині. Монастир було перенесено вниз, на терасу біля джерела.  Наліт татар у 1688р. не завдав шкоди - оточену обитель нападники раптово полишили.
 В 1691р. відбудовано церкву Благовіщення, а в 1692р. постала іще одна, Усікновення голови Івана Хрестителя. Розширюється житлово-господарський комплекс, бібліотека наповнюється цінними виданнями, діє мистецька школа.
Ансамбль: храм та будинок з келіями
4. Пліснесько (5)-1
Дальня господарська будівля
4. Пліснесько (6)
Реколекційний корпус
4. Пліснесько (7)-1
Монастир у 1700р.здійснює перехід в унію. Вже в 1702р. з'явилася церква Онуфрія. В 1708р. вимурували велику дзвіницю. В 1717р. церкву Усікновення голови Івана Хрестителя замінили новою. На жаль, архітектурний ансамбль прожив недовго,- в 1726р. масштабна пожежа знищила майже всі дерев'яні споруди, багата бібліотека згоріла, і навіть кам'яні будівлі зазнали серйозних пошкоджень, через що згодом були розібрані.
Упродовж 1726-1750 pp. було споруджено сучасну монастирську церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, відтак збудовано монастир – двоповерховий будинок із келіями (1771-1786рр.). Оздоблювальні роботи велися аж до кін. 1760-их рр. Зокрема, у 1754-1759 рр.(1766-1767рр.?) виготовляли мистецький іконостас. Також у церкві знаходяться два бічні вівтарі 1750 р. з іконами та амвон, виконаний у 1761 р.
Фото
4. Пліснесько (8)-1
Інтер*єр храму
4. Пліснесько (9)-1
Як свідчить збережена у стіні храму таблиця, він отримав зразу кілька посвят: "...Христу Спасителю, Благовіщенню Пречистої Діви, під опікою святих - Йоана Хрестителя, пустинножителя Онуфрія...". Згодом це спричинило деяку плутанину, хоча тоді на довгий час за церквою закріпилася назва Св.Онуфрія. В той же період монастир, в 1739р. вступив у конгрегацію з єдиними василіянськими правилами, яка в 1743р. приєдналась до Василіянського Чину.
Майже протягом всього XVIII ст. монастир у Підгірцях був одним із провідних осередків Василіянського чину. У 70-80-х pp. у монастирі діяла філософсько-богословська чернеча школа. Крім того, монастир мав велику бібліотеку.
Один з двох бічних вівтарів-Преображення Господнього
4. Пліснесько (10)-1
Бароковий вівтар
4. Пліснесько (11)-1
Обитель, як і більшість інших, в австрійський період переживала занепад. В середині століття перебудовано дзвіницю. В 1867р. вище понад джерелом вимурувано каплицю.
У 1900р. монастир переходить у руки реформованих василіян. На поч. XXст. святиня знову починає розвиватися, поступово повертаючи собі колишнє релігійне значення.
В комплексі у 1920р. оселилися мироносиці - монахині іншого, жіночого ордену УГКЦ. В Підгірцях їм виділили приміщення монастирської дзвіниці навпроти церкви. Воно одночасно служило як келії, каплиця і робітня. Мироносиці жили тут до 1933р., поки не рушили на постійне місце в іншу єпархію.
Головна брама монастирського комплексу
4. Пліснесько (13)-1
Каплиця над джерелом ( 1867р.)
4. Пліснесько (1)-1
У 1946р. ченців арештовано та вислано, а монастир закрито. Однак у храмі, що діяв як парафіяльний, богослужіння проводились аж до 1960р. Пізніше тут створили філію туберкульозного санаторію, основний відділ якого знаходився в Підгорецькому замку. Комплекс підлаштовували до поточних потреб: у церкві зробили склад, в каплиці - дизельну електростанцію, велися ремонти та перебудови, так що дзвіниця повністю втратила автентичний вигляд і стала ще одним корпусом. В кін. 1980-их рр. філія санаторію покинула монастир. Вже в 1989-1990рр. священики тут починають відправляти літургії, і святиня повертається до життя.
 Наприкінці радянської епохи (1991р.) монастир знову відкрито. Як і храм, він отримав назву Благовіщення.
Ангел благословляє воду
4. Пліснесько (14)-1
Tags: Львівщина, дзвіниця, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments