Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Садиби Тернопілля: Хоростків

Почнемо з початку,а саме: Хоростків - найбільше промислове місто Гусятинського району Тернопільської області. Центр міської ради.Стоп! Йдемо далі: площа 9,51 км², населення-бл.6880чол. Зрозуміло,мегаполісом тут і не тхне..А нам і не потрібно,-чим менша територія,тим легше зорієнтуватись та знайти потрібне!
26. Хоростків (11)
Церква Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці (1837р.?;1887р.?)
26. Хоростків (1)
Церква Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці.Профіль
26. Хоростків (3)
 Засноване в 1564 р. У 1578 р.Хоростків отримав обмежене Магдебурзьке право,а з 1628 р. він вже згадується, як приватне місто, яким володіли Єжи і Марцин Калиновські.
Напр. XVI - поч. XVII ст. тут набули розвитку окремі види ремесла, особливо ткацтво і кравецтво. Значних розмірів досягла торгівля. Основним заняттям населення було землеробство.
В XVII ст. у місті Хоросткові вже був оборонний замок,який неодноразово зазнавав руйнувань під час татарських навал, постраждав від українських козаків під час Визвольної війни в 1648 р. Зараз від нього немає і сліду.
Костел(2008р.)
26. Хоростків (2)
Церква Св. Володимира та Ольги (1996р.).Фасад
26. Хоростків (4)
Храм
26. Хоростків (5)
 В XVIII ст. Хоростків, та навколишні землі, перейшли у власність  роду Сангушків, а напр. того ж століття місцевість купив граф Юзеф Каласантій Левіцький гербу Рогаля, який і заклав помістя у місті. Новий власний почав перший етап розбудови садибного комплексу, збудувавши палац у класицистичному стилі і будинок служб. Скромний палац мав всього один поверх, а єдиною його прикрасою були шестиколонні портики на парадному та парковому фасадах. В радянський час в палаці розташовувався музей природи. До недавнього часу палац пустував і руйнувався, але станом на 2013р.був викуплений місцевим підприємцем, і вже має нову покрівлю та частково відремонтований.
Будинок служб відреставрували,зараз тут комплекс,який складається з ресторану,пабу,кафе,нічного клубу,більярду та хостелу(Graf Palace).
Будинок служб: господарські приміщення + кінний манеж (сер.18ст.)
26. Хоростків (6)
Одна з відреставрованих будівель палацового комплексу
26. Хоростків (16)
Одночасно з двома садибними будинками звели в'їзну браму маєтку, яку прикрасили обеліски з барельєфами із зображеннями закоханих.
 В сер. ХІХ ст. син Юзефа Левицького граф Каетан Левицький розпочав масштабну розбудову Хоросткова: розширив помістя, фундував спорудження у місті костелу, греко-католицького храму, та неоготичної каплиці на цвинтарі, яка мала стати родинною усипальницею.
Вїзна брама з барельєфами закоханих
26. Хоростків (14)
Старий палац (18ст.)
26. Хоростків (15)
Класична будівля з колонами
26. Хоростків (10)
 Згодом Каетан передав створену ординацію у власність доньці Софії, дружині графа Вільгельма Семінського, який долучив до свого прізвища, прізвище більш знатного роду Левіцьких і став називатися ВІльгельм Семінський-Левіцький. В замку проживала родина Семінських-Левіцьких, аж до приходу московитів в 1939 р. Останнім власником помістя був граф Станіслав Ян Семінський-Левіцький.
Старий палац.Профіль
26. Хоростків (8)
Споруди старого та нового палаців
26. Хоростків (11)
 Поблизу старого палацу знаходиться й новий палац. Будівля має два поверхи та третій поверх мансардного типу. Споруда зведена за проектом італійського архітектора Боточчі, в 1837 р. Саме в цей новий палац перебралася родина Семінських-Левіцьких, з старого палацу. В старому палаці зрідка влаштовували прийоми для гостей, та інші урочистості. Палац було пограбовано та пошкоджено московитами ще у часи Першої світової війни. Додала руйнувань Друга світова війна. Однак стан палацу ще задовільний напевно завдяки тому, що у приміщенні знаходилися музична школа та бібліотека.
Будівля нового палацу.Тил
26. Хоростків (9)
Новий палац (1837р.)
26. Хоростків (7)
 Навколо палаців було розбито величезний парк, який складався з двох частин: регулярного (французького) і ландшафтного (англійського) парків. У 1972 р. стараннями В. Корчемного на площі 18 га, яку займала садиба, закладено Хоростківський дендропарк.
У 1859 р. в Хоросткові на кошти Левицьких збудовано мурований парафіяльний костел у неоготичному стилі, який 1862 р. освятили під титулом Св. Йосипа. Храм висадили в повітря у 1965 р., на його місці збудували будинок культури. У 2003 р. освячено фундамент під новий храм, а до 2008р. костел повністю відбудували.
Будівля комплексу: кінний манеж(?), будинок управителя(?)
26. Хоростків (12)
 У 1887 р. в містечку збудували греко-католицьку церкву Положення Чесної Ризи Пресвятої Богородиці.
Невідома (мені) будівля
26. Хоростків (13)
Tags: Тернопілля, Хоростків, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments