Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Лубни. Чим цікаве древнє місто

1. Лубни (26)
 Виглядає сірим,абсолютно нетуристичним,скучним? А насправді ж,-це одне з найдревніших українських міст, один з найбільших економічних та культурних центрів Полтавщини, справжня перлина Посульського краю. Місто обласного підпорядкування, розташоване в центральній частині України на правому березі р.Сули.
Засновані Лубни 988 р. за указом київського князя Володимира Святославовича як одна з фортець Посульської оборонної лінії для захисту південних кордонів Київської Русі від нападів степових завойовників. Перша літописна згадка про місто відноситься до 1107 р., коли біля древнього міста Лубни руськими князями були розбиті війська половецьких ханів. Пізніше місто було захоплене половцями, а в 1239 р. зруйноване монголо-татарами.
Будівля залізничного вокзалу (1951р.)
1. Лубни (2)
Пожежна частина
1. Лубни (5)
 У кін. XVI- пер. пол. XVII ст. Посуллям володіли князі Вишневецькі. Лубни були їхньою східною резиденцією, «містом столичним» на території лівобе­режної «Вишневеччини».
У 1591р. місто отримало магдебурзьке право, печатку, герб, що дало можливість широкому розвитку міського самоврядування, торгівлі, різних ремесел. Тоді ж Лубни стали центром багатьох селянсько-козацьких повстань. У 1596 р. в урочищі Солониця за містом кривавою битвою трагічно завершився один з перших виступів українського народу за волю під проводом Северина Наливайка. У 30-ті роки XVII ст. територією Посулля прокотилася хвиля селянсько-козацьких повстань. За часів Б. Хмельницького місто стає центром Лубенського козацького полку - одного з найбільших в Україні.
Колишня міська управа (1910р.)
1. Лубни (7)
Житбуд, він же "Канцлер"
1. Лубни (10)
 Лубенські козаки брали участь у боротьбі проти турецьких і татарських завойовників, у Північній війні.
Поряд з містом, за фінансової підтримки Раїни Вишневецької, у 1619 р. Ісайєм Копинським засновано православний Лубенський (Мгарський) Спасо-преображенський монастир.
Жіноча гімназія / Будівля колишнього гуртожитку (1892р.) ?
1. Лубни (9)
Фото
1. Лубни (6)
 З поч. XVII ст. в Лубнах діяла найстаріша з церков міста - Троїцька. Тоді ж на території міста знаходився католицький бернардинський монастир, ченці якого започаткували на Лубенщині культуру вирощення лікарських рослин.
В 1707 р. за указом Петра І в Лубнах було засновано першу в Україні польову запасну аптеку. Традиції вирощення лікарської сировини та виготовлення ліків з неї продовжуються на Лубенщині й донині.
Духовне училище / Фінансово – економічний коледж Полтавської державної аграрної академії (1885р.)
1. Лубни (12)
Червоний будинок
1. Лубни (14)
 До Полтавської битви 1709 р. місто Лубни було найбільшим на теренах сучасної Полтавської області. На поч. XIX ст. тут було сформовано гусарський полк, який відзначився у війні 1812 р. У XIX ст. Лубни часто називали «Українською Швейцарією», саме тоді тут жила Анна Керн (Полторацька), яка надихнула О. Пушкіна на створення знаменитої поезії «Я помню чудное мгновенье...».
У 1803 р. тут було засновано лікарню, 1872р. - чоловічу гімназію, 1878р. – жіночу гімназію, 1891р. - сільськогосподарську школу. 1905 р. зусиллями братів Шеметів у місті видавалась перша в Наддніпрянській Україні газета українською мовою «Хлібороб», тоді ж було проголошено «Лубенську республіку».
Будівля духовного училища з торця
1. Лубни (17)
Фото
1. Лубни (13)
 Велична, монументальна будівля жіночого єпархіального училища (1907р.) зведена на кошти, що надходили від єпархіального свічкового заводу. Архітектор - зодчий О.М. Бекетов. Єпархіальне училище має три поверхи та складний план у формі букви "Ш". Крило, що розташоване у внутрішньому дворі, має домову церкву. Архітектурний стиль - російський модерн.
До революції в училищі навчалися, переважно, доньки священиків та керівництва єпархії. У 1920р. реорганізоване в Лубенський педагогічний інститут. З 1960 р. - школа-інтернат для дітей-сиріт, а з 1980 р. – загальноосвітня школа №10.
Жіноче єпархіальне училище (1907р.)
1. Лубни (25)
Училище / ЗОШ №10
1. Лубни (26)
Модернова споруда. Тил
1. Лубни (27)
 У 1870-х рр. в Лубенській чоловічій гімназії  відкрито музейну кімнату. В 1885 р. у Круглику під Лубнами К.М. Скаржинська відкрила один із перших приватних музеїв на Україні.
Земська лікарня (1914р.)
1. Лубни (30)
Модернова будівля
1. Лубни (33)
«То був дім, що відзначався особливою красою і міцністю потинькованого муру, білизна якого добре контрастувала до сіро-зелено-блакитного черепичного даху, прикрашеного добре намальованою і пластично виліпленою водонапірною баштою, яка добре виділяла головний вхід з трапеційним порталом і різьбленими дверима. Над ними жвавою лінією закучерявився фронтон барокового малюнку. На причілку сяяв ще один пишний фронтон, а над вікнами красувались майолікові вставки з квітами і птахами. На головному порталі було вирізане знамените Шевченкове гасло: «В своїй хаті — своя правда, і сила, і воля!»- так пишуть про земську лікарню в Лубнах. Будинок цей згорів під час Другої світової війни, у 1950-ті його було відбудовано з багатьма втратами - без башти, без більшого фронтону, без кольорового даху, без вислову Т. Шевченка. Змінили також його призначення - перетворили на школу.
Зараз у будівлі діє поліклініка. Архітектор споруди- Д.Дяченко.
Лікарня / поліклініка
1. Лубни (32)
Державний банк / будинок госпіталю інвалідів ВВВ (1938р.)
1. Лубни (19)
 У 1920-30-ті рр. в місті високими темпами розвивається промисловість - працюють верстатобудівні заводи «Комунар» та «Комсомолець», одіяльно-повстяна та деревообробна фабрики, завод ефірних масел, запущено міську електростанцію. З 1923 р. Лубни стають райцентром. При газеті «Червона Лубенщина» було створено одне з найстаріших, нині діючих, в Україні літературних об'єднань.
Краєзнавчий музей
1. Лубни (18)
Церква Різдва Прсв. Богородиці (1899р.)
1. Лубни (23)
Одним із найстаріших навчальних закладів Полтавської обл. являється Лубенський фінансово-економічний коледж,- структурний підрозділ Полтавської державної аграрної академії.
Приміщення головного корпусу коледжу відноситься до найкрасивіших будівель міста. Збудоване воно у 1886 р. за проектом архітектора М.Ємбулаєва в стилі пізнього бароко. З часу свого заснування використовувалось лише як навчальний заклад. У 1886-1917 рр. у ньому розташовувалось Лубенське духовне училище.
Храм
1. Лубни (22)
Церква.Профіль
1. Лубни (20)
Стара водонапірна вежа (1911р.)
1. Лубни (15)
 У 1988 р. Лубни відзначили своє 1000-ліття. До цієї дати було відкрито два чудових пам'ятники, які прикрасили центральні міські майдани. Це пам'ятний знак на честь 1000-ліття заснування Лубен на Володимирському майдані (автор -  А.Кущ) та пам'ятник давньоруському воїну-захиснику Київської Русі на Ярмарковій площі (автори - брати Чаркіни).
Пам*ятник 1000-літтю заснування міста (1988р.)
1. Лубни (3)
Патріотична композиція на місці...ну ви самі додумайте
1. Лубни (11)
 Скучати чи вивчати,- вирішувати кожному особисто.
П.С. Думаю у сонячну днину місто виглядає привабливіше. Впевнений!
Пам*ятний знак воїнам-афганцям
1. Лубни (16)
Пам*ятний знак воїнам 337-ї стрілецької дивізії
1. Лубни (8)
Tags: Лубни, Полтавщина, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments