Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Маловідомі,але не забуті. Ч.9

2. Деревляни (9)
Маю намір побачити декілька цікавих храмів Кам*янко-Бузького району. Спочатку вкотре прогулююсь районним центром,-цього разу змістовно,неспішно і з насолодою,погода сприяє. Хоч під ногами і калюжі та на небі сонце. Січень закінчується.  З Кам*янки-Бузької сідаю на маршрутку і відчалюю в потрібному напрямку. В село Деревляни потрапляю  о 16.20. Пізнувато,враховуючи те,що вже в 18.30 на землю опустяться сутінки. Та,оскільки затримуватись в обраних пунктах на довго не планую(просто нема потреби),то й двох годин вистачить.
Плебаня(?).Село Деревляни
2. Деревляни (1)
Церква Св.Параскеви з дзвіницею
2. Деревляни (2)
Дерев*яна дзвіниця
2. Деревляни (3)
 В Деревлянах(так,грунтовної інформації про село в мережі я так і не знайшов) мене зацікавив один старенький будинок біля храму(можливо плебанія,чи що) та,власне сам храм.
Ок,не кривитиму душею,- нічогісінького вельми цікавого в мурованій будівлі місцевої церкви Св.Параскеви я не побачив.Ви також напевне не знайдете,-типовий храм для свого часу побудови. Невеличка дерев*яна дзвіниця під бляхою,більш схожа на незугарну альтанку. Подвір*я вкладене бруківкою,-це плюс,особливо в таку погоду. От і все..
 Зате які навколо краєвиди! Ідилія. Синє-синє плесо Західного Бугу( тут заслуга синього неба над головою) то тут то там поцятковане білими плямами. Лебеді. Доповнює композицію розхитана, частково поламана кладка-місток,якою переходять на протилежний берег (там село Волиця -Деревлянська).
Мурований храм
2. Деревляни (5)
Церква.Тил
2. Деревляни (4)
Міст-кладка через р.Зх.Буг
2. Деревляни (7)
 Вийшов на місток і вже підсвідомо відчуваю холод зимової купелі. Бррр!! А навпроти жіночка котить коляску з малям. Екстримали! Думаю сільський голова (чи хто там "у руля") міг би підняти собі рейтинг саме завдяки цьому місточку. Тут глобального проекту не потрібно,-трішки дошок,трішки брусів..Ок,не вчитиму і не радитиму).
Затримуюсь посередині кладки. Вдалині видно наступну ціль,-церкву Вознесіння Господнього в с. Волиця-Деревлянська.
Ммм...стан "злегка" аварійний
2. Деревляни (6)
Фото
2. Деревляни (8)
Перехід з с.Деревляни в с.Волиця -Деревлянська
2. Деревляни (10)
 Дерев*яна церква знаходиться на південній околиці села, на підвищеному правому березі р. Західний Буг. Невелика тризрубна одноверха будівля розмірами 14 м. х 8 м. До квадратового в плані бабинця зі сходу прилягає вужчий гранчастий вівтар, а з заходу - бабинець. До південної стіни вівтаря прибудована ризниця. Церква оточена широким опасанням на деревяних стовпах.
За переказами, на території сьогоднішньої церкви раніше існував чоловічий монастир. Кажуть, що в середині церкви залишились стіни, прострілені під час війни з турками. Церква збудована між 1651-1667 рр. з соснового дерева на дубових підвалинах. З 1961р. по 1989 р. церква була закритою, а на поч. 1980-х її було покрито бляхою.
Панорама з лебедями
2. Деревляни (9)
Костел з дзвіницею. Село Волиця -Деревлянська
3. Волиця Деревлянська (1)
Костел / церква Найсвятішого Серця Ісуса
3. Волиця Деревлянська (2)
 Прямую сільською вулицею і неочікувано натрапляю на "бонус" про який і не знав - мурована будівля колишнього костелу(?),зараз,- церква Найсвятішого Серця Ісуса. Будівля поштукатурена,накрита бляхою,доглянута. Поряд- невеличка мурована дзвіниця
Храм.Тил
3. Волиця Деревлянська (3)
Фото
3. Волиця Деревлянська (12)
Церква Вознесіння Господнього з дзвіницею (1651-1667рр.)
3. Волиця Деревлянська (5)
 Повертаючись до дерев*яної церкви Вознесіння: в інтер`єрі церкви зберігся чудовий дерев`яний різьблений іконостас 1680 р. пензля Івана Рутковича, позолочений у 1931 р., реставрований у 1995 р. На жаль, у січні 2012 р. із намісного ряду іконостасу злодії вирізали образи св. Миколая, Богородиці-Одигітрії, Христа Пантократора та ікону Вознесіння Господнє, датовані кінц. XVII ст.
Всередину я не потрапив,тож побачити іконостас навіть без чотирьох ікон не зміг..
Фото
3. Волиця Деревлянська (8)
Дзвіниця
3. Волиця Деревлянська (7)
Композиція на фронтоні храму
3. Волиця Деревлянська (11)
 Повертаюсь на місточок. Від початку огляду пам*яток минуло аж цілих...пів години. Мегашвидко! Можна дозволити собі невеличкий привал. Виймаю з сумки обід і смачно.. вечеряю).
Опісля прямую на зупинку,звідки й почав прогулянку. 5-10-15 хв. проходять в очікуванні,а на горизонті ані фіри, ані фури. Зрозумівши,що очікуваного автобуса можна й не дочекатись вирішую потихеньку йти до більш "живої" дороги.
Довелося відмовитися від візиту в ще один пункт (с.Спас),оскільки "добрий" водій невідомого бусика не захотів зупинитись.Напевне на горбі пасажирів везе. Це на краще- ще ж 6 км. чимчикувати,а сонечка вже "тю-тю".
Церква.Тил
3. Волиця Деревлянська (9)
Всередині-шикарний іконостас(якого я на жаль не побачив)
3. Волиця Деревлянська (6)
Західний Буг і лебеді
3. Волиця Деревлянська (13)
 В селі Стрептів оглядаю два храми Свв.Косми(Кузьми) і Дам*яна (Дем*яна),-дерев*яний і мурований.
Акцентую увагу на дерев*яному,хоча й він без явної родзинки..
Панорама. Вдалині- церква в с.Спас
4. Спас
Церква Свв. Косми і Дам*яна в с.Стрептів
5. Стрептів (1)
Храм.Профіль
5. Стрептів (3)
Існуюча церква-каплиця зведена, ймовірно, замість старої дерев'яної церкви (1759 р.). Святиня розташована поміж житлових будинків, від дороги. Очевидно, раніше будівля складалася з трьох основних частин: бабинця,  нави і невеликого вівтаря. Пізніше до бабинця з півночі прибудували великий присінок, зі сходу - приміщення, можливо, господарського призначення, а  до вівтаря з двох сторін чималі ризниці.
Стіни прибудов відрізняються від основних об`ємів насамперед способом покриття: нові - вертикально шальовані дошками, старі - вертикально шальовані дошками з лиштвами. Внизу стін бабинця і нави можна побачити захисні дашки, яких немає на добудованих приміщеннях. Гребінь даху нави завершує восьмибічна вежа, накрита невеликою банею з хрестом.
Старий(?) дерев*яний храм Кузьми і Дем*яна
5. Стрептів (2)
Новий мурований храм Кузьми і Дем*яна(?)
5. Стрептів (5)
 У Кам*янці-Бузькій ще встигаю підкріпитися у кафе і задоволений поїздкою прямую на перон залізничної станції. Скоро потяг..
Tags: Волиця-Деревлянська, Деревляни, Стрептів, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments