Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Олександрія: несподівана несподіванка з цікавими цікавинками

7. Олександрія (7)
Близько 10.30,-я вже познайомився(якщо можна це так назвати) з Кременчуком і добрався сюди.
В Олександрії також було сіро,-дощик почався згодом,та він був незначним.Залишаю на автовокзалі речі(у камері схову) та відправляюсь на пошуки чогось цікавенького. Поблизу станції-базар.Власне навіть не поблизу,-він ніби огортає її з трьох сторін.Дещо плутаюсь поміж торговими рядами,та невдовзі виходжу-знаходжу потрібий мені напрямок.Прихопив із собою банку заздалегідь купленого хіматозу -"Рево". Життя поступово набуває барв,хоча кольори навколо все такі ж сірі..
Ніби просто будиночок, аж ні,-пам*ятка місцевого значення (кін.20ст.)
7. Олександрія (1)
Готовий сюжет: розфарбований ще й із ставнями..
7. Олександрія (3)
 Заснування міста датується ще 1746 р. Тоді, на місці Олександрії був всього лише козацький зимівник під назвою Усівка, яка надалі була перейменована в Бечею. Довгий час це місце залишалося усього лише невеликим селищем, поки через нього в 1869 р.не проклали залізну колію. Саме ця подія перетворила невелике селище на справжнє місто яке згодом стало перетином багатьох торговельних шляхів.
Палац спорту (1957р.)
7. Олександрія (2)
Палац спорту ще під шифером
7. Олександрія (4)
Пам*ятка кін. 19ст. "Органічно" вписались пластикові вікна..
7. Олександрія (5)
 З 1784 р. укріплення Бечея стало повітовим містом з назвою Олександрійськ. Пізніше назва міста змінилася на Олександрію. 14 березня 1806 р. було створено Олександрійський повіт, що входив до складу Херсонської губернії. Повіт складався з п'яти волостей.
У 1793 р. тут було 120 хат-мазанок,цегляні будівлі - міської ратуші, сирітського суду, казначейства, квартирної комісії з'явилися лиш на поч. XIX ст. В 1803 р.розглядався проект створення із Інгульця та інших рік України судноплавних артерій. У проекті через Олександрію повинен був пройти один із таких шляхів. Та проект не здійснили.
Будинок пожежного депо з каланчею (1897р.)
7. Олександрія (7)
Символ міста-пожежна каланча
7. Олександрія (8)
Олександрійський міський відділ ДСНС України
7. Олександрія (6)
Олександрія повинна була стати місцем виступу Південного товариства декабристів. Однак, зважаючи, швидше всього, на конспіративність, в останній момент місцем виступу обрали Тульчин.
Комплекс початкового училища: початкове училище  (кін.19ст.)
7. Олександрія (13)
Комплекс початкового училища: початкове училище-2  (кін.19ст.)
7. Олександрія (10)
Комплекс початкового училища: початкове училище-3 (кін.19ст.)
7. Олександрія (14)
Комплекс початкового училища: синагога "Бешмедріс" (кін.19ст.)
7. Олександрія (12)
Перші навчальні заклади в місті з'являються в 1816 р. Це були повітове та парафіяльне училища. 7 листопада 1847 року було затверджено перший герб міста.
В 1858 р. в Олександрії було бл. 7800 чоловік населення, 2 церкви, 2 синагоги, повітовий і земський суди, ратуша, казначейство, пошта, аптека, 3 ярмарки.
У 1850-х рр. в місті  нараховувалось три готелі й десять заїжджих дворів, два салотопних заводи, два, що виготовляли крупчатку, й один цегельний, а також 27 вітряків. На той час в місті була лише одна площа - Базарна. Проблемою було водопостачання, через мілководдя Інгульця і не дуже якісну воду в колодязях.
Громадський будинок (1910р.)
7. Олександрія (15)
Будинок банку (кін.19ст.)
7. Олександрія (16)
Будинок банку-2
7. Олександрія (17)
 Олександрія, фактично від самого заснування, була військовим містом. Тут розміщувався великий гусарський ескадрон, від якого збереглося немало будівель: штаб, дві стайні, їдальня, казарма, церква, призовні дільниці, будинки офіцерів..
 За радянських часів Олександрія вважалася шахтарським містечком, на її території велася розробка буровугільних родовищ. На шахтах і розрізах, яких у той час налічувалися близько двох десятків, була зайнята велика частина місцевого населення. Так само працювали заводи тяжкого машинобудування, фабрика діаграмних паперів, швацька фабрика, цегляний завод і безліч інших промислових підприємств. З розпадом СРСР ситуація в місті погіршала, шахти стали закривати одну за іншою, зупинилися машинобудівні заводи, закрився м’ясокомбінат і молокозавод. Нині із славного шахтарського минулого залишилися лише два буровугільні розрізи, майбутнє яких так само стоїть під знаком питання..
Міська рада
7. Олександрія (18)
Будинок торгівлі (1950р.)
7. Олександрія (19)
Не знаю, що тут було колись,але зараз-щось релігійне.Напевне...(за одним із джерел-тут знаходиться їдальня!)
7. Олександрія (20)
 Протягом 30-50-х рр. XIX ст. у місті чотири рази спалахувала епідемія холери. Населення міста фактично не мало доступу до кваліфікованої медичної допомоги. На 1858 р. функціонувала лише одна аптека.У 1866 р. все населення повіту і міста обслуговував один лікар з двома служителями. В той час працювала лише одна лікарня на кілька ліжок. У 1901 р. було збудовано приміщення для нової лікарні на 100 ліжок.
Школа Волотковського (друг.пол.19ст.)
7. Олександрія (22)
Симпатичний житловий будиночок (поч.20ст.)
7. Олександрія (21)
Будинок Труховського (кін.19-поч.20ст.)
7. Олександрія (23)
 В кін. XIX ст., на поч. ХХ ст. у місті активізується культурне життя. В 1873 р. відкрилась жіноча гімназія, у 1904 р. - чоловіча гімназія, а в 1910 р. - учительська семінарія. У 80-х рр. XIX ст. в місті з'являється театр. У першому десятилітті ХХ ст. почав діяти перший міський кінотеатр «Колізей». На початку минулого століття в місті діяло кілька друкарень. З 1909 р. видавалась газета «Известия Александрийского уездного земства».
Історична забудова на вул. Бульварна
7. Олександрія (24)
Фото
7. Олександрія (25)
Своєрідний будинок-корабель
7. Олександрія (27)
 До радянської окупації року в місті діяло п'ять православних храмів: Свято-Успенський, Свято-Миколаївський, Свято-Покровський, Троїцька гімназійна церква та церква кладовища. Найбільшою серед них була Свято-Покровська церква. Її було збудовано за чотири роки (закладена 19 липня 1892р.), на Провіантській площі міста (нині Покровська площа).
 Найстарішою була Свято-Миколаївська церква, що знаходилась на місці сучасно школи № 2. Вперше її дерев'яне приміщення було освячене 21 березня 1759 р. Воно було збудоване менш ніж за рік, закладка відбулась 12 червня 1758 р.  Після пожежі 1797 у 1799 рр. вона була відбудована (освячена 1 листопада 1800 р). У 1862 р. вона була кардинально перебудована за новим проектом колезького реєстратора Підколєзіна. З залишків будівничого матеріалу від старої Миколаївської церкви з західного боку була збудована дзвіниця.
Будинок колишньої жіночої гімназії (кін.19ст.)
7. Олександрія (28)
Царські стайні (кін.19ст.)
7. Олександрія (47)
 За радянської окупації богослужіння у всіх церквах було зупинено, а їхні будівлі знесені протягом 1930-х рр. (Миколаївська церква 1934 р., Успенська 1935 р., Покровська 1936 р., цвинтарна церква 1937 р.), вціліла лише гімназійна церква, в якій у період німецької окупації відновлювалась служба, її було знесено в 1970-х, під час будівництва нового адміністративного будинку (будівля міської ради і міськвиконкому).
У 1989 р. по вулиці Кременчуцькій почалося спорудження нового Свято-Покровського храму, 14 жовтня 1996 р. в ньому відбулась перша служба і йому було присвоєно статус собору. У 2004 р. було завершено храм святих Федора і Анастасії біля головного міського кладовища.
Земська управа.Фасад (1908р.)
7. Олександрія (35)
Земська управа / центр дитячої та юнацької творчості
7. Олександрія (37)
 Місто хоча й здається нецікавим для пересічного туриста,та насправді тут збереглося близько 100 пам*яток архітектури,серед яких-три знамениті вежі міста.
Перша з них, -це стара водонапірна башта, яка знаходиться на території Міської лікарні №1. На жаль, вона потроху розрушується вже впродовж багатьох років і ні сама лікарня, ні місцеве самоврядування не займається її реставрацією.
Друга вежа -це куранти, які знаходяться в підпорядкуванні у міської Пожежної частини №1. Можна  сказати, що ця вежа є найпривабливішим історичним символом міста.
Третя з веж в народі зветься “Дім пікової дами”. У свій час ця будівля була ігровим закладом, вікна якого зроблені у формі пік – карточної масті. Нині споруда повністю відреставрована і являє собою розважальний комплекс під назвою “Будинок Пищевича”. На першому поверсі комплексу розміщений ресторан, на другому – більярдний клуб та готель.
Комсомольцям
7. Олександрія (33)
Підпільникам
7. Олександрія (34)
 У місті ще в 1948 р. був заснований професійний футбольний клуб, згодом також було збудовано два великих стадіони, на одному з яких проходять постійні тренування  футболістів місцевого футбольного клубу, а на другому – ігри з футбольними командами із інших міст України.
Житловий будинок С. Г. Пищевича (1902р.;1918-1920рр.)
7. Олександрія (36)
Будинок де містився військово-революційний комітет міста і повіту
7. Олександрія (38)
Кафе-готель-більярд
7. Олександрія (39)
 Олександрійський театр - театр, який діяв у місті Олександрія у кін. XIX - на поч. ХХ ст., нині його будинок є Міським Палацом культури.
За спогадами Марка Кропивницького, у 1870-их рр. Олександрія була одним з небагатьох міст в Україні, наряду з Єлизаветградом та Херсоном, де діяли аматорські театральні трупи, які ставили п'єси українського репертуару.
Театр в Олександрії з'явився у 1880-их рр. Спочатку це було погано пристосоване складське приміщення. Пізніше театр придбав купець Чибісов, який у 1902 р. його повністю реконструював. У театрі грали переважно пересувні акторські трупи.
Театр (друг. пол.19ст.)
7. Олександрія (41)
Міський палац культури
7. Олександрія (40)
На вул. 6-го Грудня
7. Олександрія (42)
 В 1871 р. за новим «Уставом гимназий и прогимназий Министерства народного просвещения» вводився один тип гімназії – 7-класна класична гімназія з 8-річним курсом (останній клас ділився на два роки). Дівчатка і хлопчики навчались окремо. І що цікаво, в Олександрії відкрилась першою в 1873 р. саме жіноча гімназія, яка спочатку мала початкові класи і називалась прогімназія. Чоловіча гімназія в  місті зявилась лише через 30 років –  1 липня 1904 р.
Житловий будинок на вул. Шевченка (поч.20ст.)
7. Олександрія (45)
Житловий будинок на вул. Шевченка-2 (кін.19 ст.)
7. Олександрія (46)
Будинок Санкт-Петербурзького страхового товариства (кін.19ст.)
7. Олександрія (44)
 Довгий час існувала легенда, що в кургані, (зараз там - Братська могила) похований "козак Вус", якого вважали засновником міста. Архівні джерела вказують, що справжній засновник поселення Григорій Усик разом з братами виїхав з Усівка під час поселення тут сербів (Нова Сербія). Вони значаться в списках жителів слободи Овнянка (зараз - Новостародуб) за 1767 р. До речі, в цьому списку навіть вказано кількість років Г.Усику (61 р). У наступні роки серед жителів Бечеї Усиків вже більше не було.
Бірюзовий(?) колір в Олександрії не рідкість
7. Олександрія (43)
Щось закинуто-запущене
7. Олександрія (49)
Будинок училища (кін.19ст.)
7. Олександрія (50)
 Ще в 1874 р. Олександрія була мало схожою на місто навіть за зовнішнім виглядом. Не було галантерейних, посудних, не кажучи вже про книжковий, магазинів. Існував лише маленький магазинчик Сури Теплицької, де продавалися дрібні галантерейні речі. За гасової лампою, пальто, іншим одягом їздили до Кременчука. Тільки в 90-их рр. 19 ст. Олександрія стає схожа на місто в прямому сенсі цього слова. З'являються пристойні лавки-магазини, де торгували бакалією, мануфактурою, посудом, галантереєю, сільськогосподарським реманентом і ін. товарами.
Житловий будинок / ательє мод (поч.20ст.)
7. Олександрія (52)
Житловий будинок - ритуальний будинок (кін19ст.)
7. Олександрія (53)
Симпатичний на вул.Діброви
7. Олександрія (54)
 На місці нинішньої школи № 6 до радянських часів було початкове міське училище (школа), яке іменувалося Олексіївським - на честь Олексія (сина останнього російського царя Миколи II).
А одне з найстаріших навчальних закладів, яке розміщувалося на околиці міста (сучасна школа № 8), називалося Петровським - на честь Петра Великого.
Чоловіча гімназія (1903р.)
7. Олександрія (56)
Інфекційний корпус ЦМЛ (поч.20ст.)
7. Олександрія (58)
 У 1917–1921 рр. Олександрія та Олександрійщина пережили соціальні потрясіння, неодноразову зміну влади. У 1917 р. на території Олександрійщини виникли осередки Українського Вільного Козацтва. У травні 1919 р. місто Олександрія було центром антибільшовицького повстання під керівництвом отамана Никифора Григор'єва. 23 травня 1919 р. силами Червоної Армії повстання було жорстоко ліквідовано.
Водонапірна вежа на території ЦМЛ (кін.19ст.)
7. Олександрія (60)
Фото
7. Олександрія (59)
Неначе залишки якогось палацу...
7. Олександрія (61)
 В Олександрії є кілька паркових зон. Найбільший в місті парк імені Т. Г. Шевченка (колишній парк культури та відпочинку «Шахтар»), знаходиться біля місця впадіння Березівки в Інгулець. В східній частині міста розташований парк «Молодіжний» (колишній «Будівельник»). Парк біля міського палацу культури є найстарішим в місті, він існував ще до радянської влади й називався тоді міським бульваром. Також є сквери на Покровській площі, біля палацу культури мікрорайону Перемога, і великий сквер на центральній Соборній площі.
Одна з будівель комплексу споруд гусарського ескадрону (їдальня чи казарма?)
7. Олександрія (62)
Залізничний вокзал
7. Олександрія (63)
Занедбаний центральний вхід у парк Шахтарів
7. Олександрія (65)
 Розпогоджується.Повертаюсь на станція за речами.Зовсім скоро відправлятиметься мій автобус,попереду нові цікавинки.
Бувай,Олександріє!
Гвинтокрил...
7. Олександрія (66)
... на даху заправки
7. Олександрія (64)
Tags: Кіровоградщина, Олександрія, архітектура, вежа, вокзал, мандрівки, памятники
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 7 comments