Тернопіллям: Кривче-Гермаківка-Нивра-Турильче

18. Кривче (1)
 Село Кривче знаходиться на заході Борщівського району, на старовинному шляху з Борщова до містечка Мельниці і далі до міста Кам'янця-Подільського. Село може похвалитися багатьма пам'ятками, але головні з них - це безперечно гіпсові печери. Найбільшими є печера Славка і знаменита Кришталева печера. Що? Ааа, ні,в печерах ми не були,але про решту цікавинок напишу.
Шевченко в центрі біля школи
18. Кривче (5)
Будинок культури
18. Кривче (7)
Монумент пам*яті з надгриженою зіркою
18. Кривче (8)
 Вперше Кривче згадується у 1565 р. в переліку поселень Подільського воєводства, як власність Закревського,а вже у 1569 р. селом володів пан Хоцимірський.
Замок Контських у селі Кривче був зведений у 1639 р. родиною польських шляхтичів Контських з оборонною метою і розташований на високій горі понад річкою Циганкою, яка є лівою притокою р. Нічлави і належить до басейну Дністра.
Твердиня була прямокутною у плані, з чотирма шестикутними вежами і в'їзною прямокутною вежею на східній оборонній стіні. До західного оборонного муру прилягав палацовий комплекс.
Церква Покрову Прсв. Богородиці (1856р.)
18. Кривче (9)
Покровський храм
18. Кривче (10)
 У 1648 р. під час визвольної війни українського народу проти польської шляхти фортецю захопило козацьке військо, вигнавши звідти польський гарнізон. У 1672 р. укріплення зруйнувало військо турецького султана під час походу на Поділля. Згідно з народними переказами, турецький паша наказав заховати свої золоті скарби у замку Контських. Упродовж 1684 – 1699 рр. фортеця була одним з форпостів Речі Посполитої у боротьбі з Туреччиною для звільнення м. Кам'янця-Подільського. Наступного разу турецьке військо захопило і зруйнувало замок у 1687 р. З того часу він перебував у руїнах до поч. XVІІІ ст. Згодом його відбудували і він продовжував виконувати роль фортифікаційної споруди.
Костел-усипальниця Голеєвських ( 17ст.)
18. Кривче (16)
Костел Непорочного Зачаття Діви Марії
18. Кривче (17)
 У 1772 р. після першого поділу Польщі тогочасне містечко переходить під владу Австрії і фортеця поступово втрачає своє оборонне значення. По суті замок перетворився на житлову резиденцію, оскільки до сер. XІX ст. тут знаходився родинний маєток поміщиків Голейовських(Гольських). Пізніше новий господар будівлі Лазар Зейдман вирішив розібрати замкові споруди на будівельні матеріали, проте йому не вдалося остаточно втілити свій план у життя, оскільки завадила влада Австрії, яка заборонила подальше руйнування споруди. Після Зейдмана господарями цієї споруди стали євреї Соломон Шуцман і Лазар Мельцер.
За мурами колишньої твердині
18. Кривче (11)
Замок Контських (1639р.)
18. Кривче (6)
 У  20-их рр. XX ст. у замку намагалися провести реставраційно-відновлювальні роботи. До початку Другої світової війни у одній із веж функціонувала турбаза-готель Подільського туристично-краєзнавчого товариства. Після закінчення Другої світової війни фортечні стіни та виїзну вежу було розібрано і нині на місці південного рову проходить автомобільне шосе. Зберігся також замковий костел з 1650 р., він знаходиться дещо нижче від башт у західному напрямку.
На поч. 90-их рр. XX ст. замкові башти розчистили від сміття і землі, відбудували між ними муровану стіну завтовшки 1,3м. і заввишки 4м., а північно-західну вежу вкрили гонтовим покриттям.
На сьогодні фортеця збереглася лише фрагментарно, східна та західна вежі – на всю первинну висоту, а оборонний мур – лише частково. Внутрішній простір колишнього замкового подвір'я заріс хвойними деревами. Під грунтом на замковому подвір'ї можна натрапити на підземні ходи. Нижче за схилом від укріплення знаходиться гіпсова печера Замкова, довжиною у 36м.
Південно-західна вежа
18. Кривче (15)
Південно-східна вежа
18. Кривче (12)
 У селі є дерев*яна церква Вознесіння Христового (1760р., реставрована 1927р.) і мурований храм Покрови Пресвятої Богородиці (1856р.). До 1939 р. діяли «Просвіта», «Луг», «Сільський господар» та ін. товариства.
Панорама з замкової гори
18. Кривче (14)
Ранково-павукове
18. Кривче (18)
 Після оглядин замку в Кривче продовжуємо нашу мандрівочку. Попереду виринає село Гермаківка,відоме з 1641 р. та знамените одним з найвідоміших дендропарків на Тернопіллі. Початок йому поклав ще за австрійських часів власник маєтку в Гермаківці граф Блюхер де Вальштадт.
 Сучасний дендропарк на місці старого маєтку заклав у 1956 р. заслужений лісівник України М.Денека. Розташований парк на північно-західній околиці села в урочищі «Дача Романського».
В центрі села височіє будівля колишнього римо-католицького костелу (1907р.). У 2009 р. поруйноване приміщення колишнього костелу, де за радянських часів розміщувався колгоспний склад, передали греко-католицькій громаді села, яка здійснила його реставрацію.
Гермаківка. Костел (кін.19-поч.20ст. ?)
19. Гермаківка (1)
Костел-церква
19. Гермаківка (2)
 Через 3(4)км. дороги,покинувши Гермаківку, потрапляємо у село Нивра, яке розташоване на березі маленької однойменної річки. Перша згадка про поселення відноситься до 1498 р.(1500р.?)
Римо-католицький костел невеликих розмірів звели в селі у 1910 р. З приходом радянської влади костел закрили. Колись у приміщенні храму був склад. Сьогодні святиня реставрована, належить греко-католицькій громаді.
Нивра. Костел + дзвіниця (1930-ті рр.?)
20. Нивра (1)
Костел-церква
20. Нивра (2)
 Наступний пункт-село Турильче,яке варто відвідати заради шикарної (хоча й закинутої) будівлі костелу.
Турильче. Костел з дзвіницею (1871р.?)
21. Турильче (1)
Апостол Павло з мечем
21. Турильче (2)
Апостол Петро з...м*ячем
21. Турильче (3)
 Турильче вперше згадується в письмових джерелах у 1462 р.(?). Входило до складу маєтків Сатанівського ключа, власниками якого були Синявські, а згодом – Чарторийські і Любомирські. Напр. XVIII ст. перейшло до Потоцьких, які незабаром продали Турильче родині Івановських, у власності яких село перебувало до 1939 р. В сер. XIX ст. Івановські спорудили в селі скромний двоповерховий палац, який був зруйнований за Першої світової війни.
Храм.Тил
21. Турильче (9)
 Костел звели 1871 р. в неоготичному стилі з елементами ренесансу. Він належав парафії, яка окрім мешканців самого Турильче об'єднувала ще й сусідні села - Вербівку, Пилипче, Слобідку та Трійцю. Враховуючи завеликі, як для звичайного села розміри костелу та чисельні архітектурні прикраси- камінні фігури, вибагливе різьблення по каменю, пишний декор, вівтарі та основа амвону з дорогого мармуру стає зрозуміло, що громаді таке було не по кишені. Тож будівництво костелу профінансував граф Ян Старженський. Це на перший погляд є досить дивним - власниками Турильче на той час був Тит Івановський.
Інтер*єр
21. Турильче (4)
Інтер*єр-2
21. Турильче (7)
Можна припустити, що Старжевському належало одне або кілька сіл, що входили до парафії (Старжевські мали досить великі маєтності на території сучасного Борщівського р-ну).
Більшість краєзнавців помилково називають костел “Петропавлівським”. Ця помилка виникла внаслідок того, що фасад костелу прикрашають фігури апостолів Павла з мечем та Петра з ключем.
За інформацією з певних джерел, костел насправді присвячено зовсім не апостолам Петру та Павлу, а Св. Яну Непомуку,- головний вівтар й досі прикрашає його фігура (він стоїть праворуч від розп'яття).
Вівтар
21. Турильче (6)
Костел діяв до 1945 р. Швидше за все припинення діяльності храму пов'язане з масовим виселенням галицьких поляків до Польщі. Тож закриття храму було пов'язане насамперед зі зникненням пастви.За радянської влади костел традиційно використовували як складське приміщення. Наразі дуже красивий та ефектний храм потребує більш ніж термінового ремонту - стіни вже вкрилися тріщинами, а фрагмент склепіння  взагалі обвалився.
В жовтні 2015р. розпорядженням голови Тернопільської ОДА костел передано місцевій громаді УГКЦ.
Дзвіниця
21. Турильче (10)