Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Брацлав: боротьба,хасиди та ... польова кухня

3. Брацлав (16)
У письмових джерелах Брацлав вперше згадується в литовському літопису під 1362 р. у зв’язку з розгромом татарських військ литовцями на чолі з князем Ольгердом. Передаючи землі Поділля своїм племінникам Коріатовичам, Ольгерд наказав відбудувати старі фортеці й спорудити нові. Серед нових фортець згадується й Брацлав (Браслав).
Особняк / селищна рада
3. Брацлав (1)
Бібліотека
3. Брацлав (3)
Погруддя Т.Г.Шевченко
3. Брацлав (5)
 Невдовзі литовський князь Вітовт з допомогою польського короля Ягайла відібрав у князя Ф. Коріатовича подільські міста, у т. ч. Брацлав. Вітовт призначив до міста свого старосту і наказав усю натуральну данину й грошові податки відправляти в Брацлавський замок. У 1432 р. Брацлав відійшов до Польщі, але скоро його повернули Литві.
 1497 р. на місто напали татари й сильно зруйнували його. Проте того ж року замок відбудували.
Гімназія (1913р.)
3. Брацлав (4)
Гімназія / Брацлавська СЗШ I-III ступенів №1
3. Брацлав (11)
Лісництво
3. Брацлав (13)
 Після Люблінської унії 1569 р.,коли Брацлав разом з іншими українськими землями потрапив під владу польських магнатів і шляхти, місто стало центром Брацлавського воєводства, яке складалося з Брацлавського і Вінницького повітів. На Брацлавщину ринула польська шляхта. Вона захоплює землі, накладає на селян і міщан безліч податків: снопове, чопове, сторожове, медове, ройове, ставщина тощо. Соціальний гніт посилюється релігійним - у Брацлав проникають католицькі ксьондзи та єзуїти.. В 70-80-их рр. XVI ст. брацлавські селяни кілька разів повставали. їх виступи жорстоко придушували.
 Тоді ж місто одержало магдебурзьке право(1564р.?;1569р.?). І хоч воно було обмеженим, все ж міщани отримали право на організацію магістрату, вибори бурмистра, війта та радників. Був створений також міський суд.
Погруддя Тулуб З.П. (прозаїк)

3. Брацлав (14)
"Сцена" і "лавочки" біля гімназії
3. Брацлав (15)
Маєток Шойхета (поч.20ст.)
3. Брацлав (16)
Маєток / музична школа
3. Брацлав (17)
 Навесні 1594 р. брацлавські міщани вкотре повстали. Безпосередньою причиною Брацлавського повстання були здирства і знущання королівського старости магната Єжи Струся з міщан Брацлава. Під впливом селянсько-козацького повстання, очолюваного Северином Наливайком, весною 1594 р. брацлавські міщани повстали і вигнали з міста старосту Струся і польських жовнірів. Восени 1594 р. вони за допомогою С. Наливайка розгромили на р. Пд.Буг шляхетське ополчення, яке наступало на Брацлав. Лише влітку 1595 р. королівському війську вдалося захопити Брацлав і придушити Брацлавське повстання. Одиного з керівників - брацлавського війта Р. Титченко (Тищенко) - весною 1596 p. стратили.
У тому ж році у зв’язку з повстанням центр Брацлавського воєводства був перенесений у Вінницю.
Погруддя козака Нечая
3. Брацлав (20)
Психоневрологічний інтернат / тюремний замок
3. Брацлав (21)
 Населення Брацлава брало активну участь у визвольній війні українського народу 1648-1654 рр. Влітку 1648 р. загін повстанців під командуванням Ганжі, об’єднавшись з козаками Кривошапки, звільнив місто від військ польської шляхти.  Першим полковником Брацлавського полку був сподвижник Б. Хмельницького Данило Нечай. 1650 р. Брацлав відвідав Б. Хмельницький, який разом з генеральним старшиною здійснював інспекційну поїздку по полках.
1663 р. ставленик Польщі Тетеря, оголосивши себе гетьманом Правобережної України, разом з родиною і гетьманським скарбом перебрався у Брацлав. Тоді ж кошовий отаман запорізьких козаків Іван Сірко зненацька напав на Брацлав і захопив архів, клейноди, цінності та гроші гетьмана-зрадника. Посилення антифеодальної боротьби народних мас змусило Тетерю 1665 р. втекти з Брацлава у Польщу.
Костел Шкаплерівської Божої Матері ( 1743р.; 1865-1884рр.)
3. Брацлав (23)
Храм
3. Брацлав (25)
Костел
3. Брацлав (27)
 Брацлавці не визнавали гетьманом і П. Дорошенка, який уклав союз з Кримським ханством. 1665 р. Брацлавський полк разом з іншими полками Правобережжя, невдоволеними протурецькою орієнтацією гетьмана, двічі завдав поразки гетьманським військам під Уманню та Брацлавом. У жовтні Дорошенко знову підійшов до Брацлава. Перші сутички були успішними для брацлавців. Однак переважаючим гетьманським військам вдалося оточити полк у місті. Після двадцятиденної облоги козаки Брацлавського полку, прорвавшись через вороже кільце, відступили на Лівобережжя.
 За Андрусівським перемир’ям 1667 р. Брацлав відійшов до Польщі. 1672 р. Брацлав разом з Поділлям відійшов до Османської імперії, але уже через три роки був повернутий. 1674р. польський король Ян III стояв під Брацлавом цілу зиму.Татарський хан, стягнувши сюди багато війська, протримався, але після нападу на замок, його було вигнано.
Миколаївська церква (1817-37рр.).Фасад
3. Брацлав (34)
Миколаївський храм. Профіль
3. Брацлав (30)
Церква та дзвіниця
3. Брацлав (32)
 1711 р. Брацлав без бою було зайнято армією гетьмана Пилипа Орлика, під час його походу на Правобережжя проти московської влади (через неналежну підготовку, невдало обраний час, та через зраду татарських союзників, похід завершився поразкою військ Орлика та призвів до втрати підтримки гетьмана серед українського населення).
У 1711–1712 рр. за наказом московської влади більшу частину козаків та цивільних мешканців міста було силою переселено на Лівобережжя.
Цікавенький магазинчик
3. Брацлав (35)
Універмаг
3. Брацлав (36)
Пам'ятник винахіднику польової кухні - Турчановичу А.Ф.
3. Брацлав (73)
 В центрі містечка розташований костел Шкаплерівської Божої Матері, спорудження якого розпочали у 60-ті рр. ХVII ст.,а завершили у 1743 р.
У 1865-84 рр. костел був грунтовно перебудований. По обидві боки фасаду височіли дві готичні вежі, покриті позолоченим залізом, на яких було встановлено два залізні позолочені хрести. Між вежами костьолу знаходилися три кам'яні статуї: Матері Божій із Спасителем, Св. Йосипа і Св. Іоанна. У 1889р. костел освятив єпископ Ц. Любовидський. В храмі знаходився чудотворний образ Божої Матері святого Скапулярія.
У 1930-х роках радянська влада закрила костел. Високі розкішні вежі були знищені. Лише під час німецької окупації костел певний час діяв.Згодом в храмі відкрили кінозал. У 1990 р. костел повернули католикам.
Особняк / лікарня
3. Брацлав (75)
Амбулаторія
3. Брацлав (77)
Братська могила 242 радянських воїнів, загиблих при звільненні селища (1960р.)
3. Брацлав (71)
 Поруч з костелом розташована кам'яна церква Св. Миколая. Попередній храм був зведений у 1729 р. на обійсті колишньої Спаської церкви. Він згорів в 1817 р., а дзвіницю розібрали в 1854 р. через її аварійний стан.Нова кам’яна церква збудована в 1837 р. на новому місці. В 1861 р. окремо від церкви збудована дзвіниця.
Скелі біля пивзаводу
3. Брацлав (41)
Пивоварний завод (кін.19ст.)
3. Брацлав (39)
Закинуті будівлі
3. Брацлав (69)
 Економічне життя Брацлава дещо пожвавилося на поч. XX ст. в зв'язку із загальним промисловим підйомом в Південно-Західному краї.
Євреї, що складали в цей період більше половини населення Брацлава, практично всі були зайняті в торгово-промисловій сфері. Одним з найбільш процвітаючих брацлавських підприємців був Яків (Янкель) Солітерман. На млині Солітермана, що приводився в дію трьома водяними турбінами і дизельним двигуном, працювало близько півтора десятка постійних робітників.
Південний Буг. Панорама
3. Брацлав (45)
Вид на пивзавод та містечко
3. Брацлав (46)
Вказівник
3. Брацлав (48)
 Яків Солітерман був ортодоксальним євреєм, великим підприємцем, якому належали  промислові споруди. Загинув він під час погрому в 1919 р. Вгорі, над  скелястим урвищем розташована могила сімейства Солітерманів.
Оминаючи порожній пивзавод (кін.19ст.), за кілька хвилин бачимо першу будівлю з комплексу водяних млинів - колишню сушарку, а нині діючий млин для помелу зерна. На ньому видно рік заснування - 1903. Далі вже стоїть величезна кам'яна споруда, віконні рами якої обрамлені червоною цеглою - ліва розвалена частина млина, а одразу за ним знаходиться діюча Брацлавська ГЕС 50-х років. Раніше це також був млин.
Склад-сушарка / млин (1903р.)
3. Брацлав (51)
Комплекс млинів Солітермана
3. Брацлав (52)
Фото
3. Брацлав (53)
Окрім могили родини Солітермана, що на пагорбі, на єврейському цвинтарі також похований рабі Натан - учень засновника брацлавського хасидизму рабі Нахмана. Старовинне єврейське кладовище розкинулося праворуч від річки на великих кручах. А трохи поодаль - нове.
Всередині закинутого млина
3. Брацлав (54)
Брацлавська ГЕС: старий корпус,збудований на основі будівлі старого млина та новий-зведений у 1950-их рр.
3. Брацлав (58)
Єврейський куточок
3. Брацлав (57)
 Всього за два роки – з 1919р. по 1921р., Брацлав пережив 14 погромів, у яких брали участь всі сили – «червоні» та «білі», польські месники та місцеві отамани. Брацлавщина вважається регіоном, який найпершим постраждав від Голодомору 1932-1933 рр. Вже після нього, в 1934 р., будівлю Великої синагоги знесли, і єврейська громада офіційно перестала існувати. Друга світова війна принесла багато лиха всім мешканцям Брацлава – неподалік у с.Печора існував концентраційний табір «Мертва петля». На початок війни у Брацлаві нараховувалось трохи більше 700 євреїв, більшість з яких потрапили до концентраційного табору, а деякі були втоплені у Пд. Бузі. Таку ж долю мали єврейські вихованці дитячого будинку, яких до річки привели місцеві поліцаї у лютому 1942 р. Про це нагадують пам’ятні знаки на березі…
Старий кірхут
3. Брацлав (64)
Усипальниця родини Солітерман
3. Брацлав (63)
Сон-трава
3. Брацлав (60)
  У Брацлаві є незвичайна пам’ятка архітектури – колишня тюрма, яка вважається другою найстарішою будівлею Брацлава (після костелу). Тепер тюрма знаходиться на території психіатричної лікарні неподалік від Ринкової площі Брацлава.
Брацлав відомий ще й  тим, що саме тут жив винахідник «польової кухні на колесах» Антон Федорович Турчанович. Цікавим є те, що після демонтажу памятника Леніну ( в 1991 р.) на тому ж місці, хоч і на новому постаменті, встановили памятник «польовій кухні».
Пухнастики
3. Брацлав (61)
Фото
3. Брацлав (62)
Мацеви на Замковій горі
3. Брацлав (67)
 На вулиці Гагаріна зберігся будинок Шойхета – попри те, що дане прізвище з мови їдиш перекладається як «різник», пан Шойхет був архітектором. Припускають, що цей, і ряд інших відомих будинків Брацлава збудовані за його проектами. Будинок Шойхета, попри втрату симпатичних веж, є архітектурною окрасою Брацлава. У ньому була в свій час музична школа, після чого він тривалий час пустував.  А у 2017 р. життя в домі Шойхета пожвавилось: тут проводився фестиваль «Брацлав-Ренесанс», містяни планують зробити арт-простір для мешканців Брацлава.
Панорама
3. Брацлав (66)
Tags: Брацлав, Вінничина, архітектура, кладовище, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments