
Сісти у автобус (автобусИК) у Добромилі,щоб добратися до Нового Міста це було ЩОСЬ! Ооо,ці сумки-тлунки-візочки, діти-бабульки-студенти...і де це все і всі помістилися? Ще й досі дивуюся коли згадаю.А їхати,стоячи на одній нозі,з витягнутими вгору руками виявляється не зовсім то й зручно)! Благо дорога недалека,та все ж... Вивалююся у потрібному мені місці. "Дальше буде легше" -переконую себе і з оптимізмом крокую в невідоме..
Моє знайомство з Новим Містом розпочалося. З селом Нове Місто.
Сільська рада

Одна із старих кам*яниць на Ринковій площі

Пошта в будівлі з колонами

Є село Старе Село-із замком,залізничним вокзалом та населенням бл. 2000 чол.,а є село Нове Місто- також із залізничним вокзалом,з ратушею та костелом,площею у 2,5 рази меншою за Старе Село та населенням бл. 900 чол. Загадка: жителі якого села більше гордяться назвою своєї маленької Батьківщини)?
В княжі часи сучасне село Нове Місто носило назву Библо. Після монголо-татарської навали 1241–1242 рр. село було знищено. Жителі,які врятувались, осіли за 3 км. від старого місця і заснували нове поселення. Згодом частина людей повернулася на старе місце і заснували село, якому дали назву Нове Місто.
Каплиця(?)
Каплиця-2(?)

Ще одна аптека(!)

Перша письмова згадка про Нове Місто міститься в грамоті галицького князя Льва Даниловича за 1301 р.(1361 р.?). За легендою, польський король Казимир Великий (засновник) заселив новостворене місто німецькими поселенцями.
У 1419 р. згадується місцева парафіальна школа, як одна з найдавніших на перемиських землях. У 1463 р. Нове Місто отримало Магдебурзьке право.
У 1419 р. згадується місцева парафіальна школа, як одна з найдавніших на перемиських землях. У 1463 р. Нове Місто отримало Магдебурзьке право.
Фото

Ветлікарня

Школа (1908-1909рр.)

Напр. XV ст. власником Нового Міста був Ян Хрицько з роду Бибельських гербу Корчак. На той час воно було досить розвинутим. У 1498 р. містечко знищено волохами під проводом молдавського господаря Штефана ІІІ. Під час цього походу знищено костел - одну з найстаріших споруд. Наступними власниками Нового Міста була родина Гербуртів. У XVI ст. село Нове Місто належало Скорутам Новоміським, а пізніше Красіньським, між якими з 1606 р. велась запекла боротьба за поділ майна.
Миколай (?) під куполом

Церква Успіння Пресвятої Богородиці з дзвіницею (1901-1908рр.)

Храм.Фасад

Роль міської фортеці у Новому Місті виконував мурований готичний костел Св.Мартина,будівництво якого почалося у 1512 р. Храм оточували земляні вали, на яких у пер. пол. XVII ст. стояв частокіл. Готичну архітектуру храму підкреслювали контрфорси, стрілчасті вікна, портали. У 1602 р. в храмі встановлено дерев'яний головний вівтар, 1606р. - вівтар Св. Анни, 1617р. - вівтар Св. Станіслава. У 1610 р. розміщено орган. Костел разом із вівтарями переосвятили у 1639 р.
Інтер*єр з іконостасом

Купол

Дзвіниця.Фасад

Дзвіниця-2

Протокол візитації 1642 р. зазначає, що до храму була добудована каплиця Добриницьких. В сер. XVIII ст. її було перебудовано у ренесансному стилі і переосвячно під титулом Св. Яна Непомуки. 1648 р. костел зазнав ушкоджень від козаків Б. Хмельницького. Перед 1721р. встановлено нові бічні вівтарі - Св. Станіслава, Св. Антонія Падуанського, Св. Хреста і Матері Божої Св. Розарію, а у 1753р. під час чергової візитації костел освятив єпископ В.Сераковський.
Між 1796 р. та 1815 р. дерев'яну дзвіницю замінили мурованою.
Храм Успіння.Тил

Фото

У 90-их рр. XVIII ст. святиню було відремонтовано зусиллями та коштом о. Й. Лісовського, а в 1874-1884рр. та 1889-1890рр. її грунтовно відновили. Протягом 1937-1990рр., завдяки парохові о. Я. Шетелі святиня залишалась діючою.
Поруч з костелом є старовинний цвинтар,де збереглося декілька надгробків з сер.19ст.
Ратуша (1910р.)

Модерново-похмуре

Модерново-сонячне

Наступною цікавинкою що привертає увагу являється новоміська ратуша,-колишнє приміщення магістрату,побудована 1910 р. у стилі модерн на місці старої дерев'яної ратуші. Нині в ратуші містяться Народний дім «Просвіта», крамниця, бар.
У червні 2010 р. новоміська ратуша отримала статус пам'ятки архітектури.
Хрест над "серпо-молотом"

Приміщення магістрату.Фасад

У 1794 р. містечко належало Шидловському. На кін. XVIII - сер. XIX ст. Нове Місто було достатньо розвинуте, про що свідчить акційний збір, який воно здавало - він був більший ніж в Добромилі. 1872 р. біля містечка прокладена залізниця, що з'єднувала Львів і Перемишль з Будапештом, так звана Перша угорсько-галицька залізниця.
31 липня 1944 р. Нове Місто зайняли радянські війська.
Костел Св.Мартина

Готичний храм з дзвіницею

Фото

На південній околиці села домінує церква Успіння Пресвятої Богородиці, зведена протягом 1901 - 1908 рр. на місці дерев*яної попередниці (1775 р.). Храм мурований,виконаний у стилі "Rohbau".
Давніше, у 18 ст. в селі існувала ще дочірня церква Прсв. Трійці.
Дзвіниця

Дзвіниця-2

Святиня.Тил

На південна околиця Нового Міста,а саме на г. Радич виявлено первісну стоянку людей, біля якої знайдено кам'яні сокири, молоти, серпи. Крім того,неподалік від південно-західної околиці села проходить Головний європейський вододіл.
Окрім всього згадано у селі ще може зацікавити стара австрійська будівля залізничного вокзалу,декілька симпатичних кам*яниць у центрі,-залишок Ринкової площі та на центральній вулиці та декілька старих надгробків біля костелу.
Костел.ФасадОкрім всього згадано у селі ще може зацікавити стара австрійська будівля залізничного вокзалу,декілька симпатичних кам*яниць у центрі,-залишок Ринкової площі та на центральній вулиці та декілька старих надгробків біля костелу.

Старий цвинтар біля храму

Готичний храм Св.Мартина

З транспортом проблематично,тож у зворотню сторону(в напрямку Добромиля) вирушаю пішком.З надією застопити,звичайно ж)! Надія виправдовується вже після 15-20хв. ходьби..
Фото
