Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Васильків. Місто,засноване князем

" У 995 році ізнов Печеніги прийшли до Полян і напали на город Васильєв (Васильків), що Володимир назвав на своє християнське ім’я. У тому Васильєві раніш, як ще Володимир був поганином (язичником), були його тереми, а в них жили його жінки. Володимир вийшов проти Печенігів з невеликою дружиною, але Печеніги її розбили, а сам князь, пересидівши який час під мостом, ледве втік..."
3. Васильків (27)
Перше поселення існувало на місці Василькова ще в глибоку давнину. 988 р. з волі Володимира Великого тут було збудовано фортецю для захисту Києва з півдня від набігів степових кочівників – на його думку, мала кількість міст навколо Києва робила княжу столицю вразливою. Цей рік і прийнято вважати роком заснування Василькова.
 Фортецю оточили земляними валами і ровами, й на кілька сотень років Василів стає надійним форпостом на торговому шляху з Києва до Європи. Свою сучасну назву Васильків отримав від імені сина князя  Юрія Долгорукого- Василька. У 1157р. Василів разом із Пороссям переходить в удільне володіння Василька Юрійовича та на деякий час стає центром незалежного удільного князівства. Василько Юрійович перейменовує місто на Васильків.
Сквер з каналом та місточками
3. Васильків (38)
Пам’ятний знак воїнам – землякам, загиблим в Республіці Афганістан
3. Васильків (6)
Школа мистецтв: відділення живопису
3. Васильків (8)
 На поч. ХІ ст. у Василеві народився один із засновників Києво-Печерської лаври – Феодосій.
У 1159 р. Васильків та навколишні землі віддали Києво-Печерській лаврі, у власності якої він перебував до 1786 р. Навіть коли у 1586 р. місто, що на той час було у складі Речі Посполитої, отримало Магдебурзьке право, його справами керував монастирський управитель. Тоді ж його вкотре укріпили і побудували замок.
Пам'ятний знак на честь 150-річчя повстання Чернігівського полку царської армії в 1825 році (1976р.)
3. Васильків (10)
Модернова стоматологія
3. Васильків (9)
 1686 р. Васильків відійшов до складу Московської держави та став прикордонним містом. Рівно через сто років він перейшов у казенну власність, а в 1797 р. його зробили центром повіту.
Школа №2
3. Васильків (12)
Фасадом на Соборну
3. Васильків (11)
 Спокійний плин життя повітового містечка напр. 1825 р. був порушений повстанням Південного товариства декабристів. Васильків став найбільшим центром цього виступу. В місті була розташована основна сила повстанців – Чернігівський полк. Вже під новий 1826-й рік до Василькова прибуває Сергій Муравйов-Апостол(один із керівників повстання) із сумною звісткою. За кілька днів повстання остаточно придушують.
Повітові присутні місця / штаб Чернігівського полку / відділення поліції (1817р.)
3. Васильків (14)
Меморіал та каланча
3. Васильків (13)
В пам*ять про загиблих
3. Васильків (15)
 На пагорбі, що височить над центральною частиною міста, на тихій вулиці Соборній знаходиться видатна пам’ятка архітектури – собор св. Антонія і Феодосія. Збудований собор у 1758 р. в стилі пізнього бароко. Він став вершиною діяльності видатного українського майстра Степана Ковніра, який у „зеніті кар’єри” виконував обов’язки головного будівничого Києво-Печерської лаври, брав участь у зведенні церкви у Китаєві, Андріївської церкви у Києві, дзвіниць на Близьких і Дальніх печерах. Цікаво, що Ковнір до кінця свого життя залишався кріпаком лаври.
Пожежна частина з каланчею
3. Васильків (16)
Панорама
3. Васильків (31)
 В інтер’єрі собору частково збереглися розписи кін. ХІХ ст. У 1961р. радянська влада закрила храм. До 1990 р. його приміщення або використовувалось не за призначенням, або взагалі було без всякого догляду. Після попередніх реставраційних робіт, які тривали 8 років, храм відновив свою діяльність у 1990р.
Храм Святого Рівноапостольного Великого князя Володимира (2008р.)
3. Васильків (32)
Володимирський храм-новобуд
3. Васильків (33)
Дитяча школа мистецтв
3. Васильків (34)
 Поряд розташоване стародавнє городище. За переказами, саме тут стояла Преображенська церква, яку заклав Володимир Великий. Навколо проглядаються системи земляних укріплень. Звідси відкривається чудова панорама міста. Насамперед, впадає в око мурована Миколаївська церква, збудована в 1792 р., тоді ще на околиці Василькова. Споруда поєднує елементи класицизму та бароко, має одну баню та прибудовану двоярусну дзвіницю. Інтер’єр розписано в ХІХ ст.
Церква діяла до 1937 р. і була закрита за часів сталінських репресій. Відновилося богослужіння у 1943 р.
Юний Кобзар біля школи мистецтв
3. Васильків (35)
Синагога / школа №1 (1817р.)
3. Васильків (36)
Школа №1
3. Васильків (37)
 У центральній частині Василькова є старовинні будинки, вік яких сягає 100 і більше років. Серед них вирізняється Адміністративна споруда темно-червоного кольору (збудована в 1817 р.). Тут розміщувалось управління Чернігівського полку. Неподалік розташований меморіал воїнам, загиблим у роки Великої вітчизняної війни, а на відстані невеличкої пішої прогулянки - затишний парк з каналом та перекинутими через нього містками.
Дитинець
3. Васильків (17)
Панорама міста
3. Васильків (18)
Панорама міста -2
3. Васильків (19)
Панорама -3
3. Васильків (20)
 На сер. ХІХ- поч. ХХ ст. Васильків перетворився на досить велике і економічно-розвинуте місто. У 1858 р. населення Василькова становило бл. 12 тис. чоловік. Основними заняттями були хліборобство, чумацький промисел, дрібна торгівля, ремісництво. У місті діяло 5 тютюнових фабрик, миловарне, 2 цегельні заводи, завод сальних свічок, пивоварний завод. Розвиток міста продовжував побувати темпів і у пореформений період. В економіці міста значне місце починає належати обробці шкіри. У 1885 р. в Василькові працювало 4 таких заводи.
Миколаївський храм (1792р.)
3. Васильків (1)
Церква.Профіль
3. Васильків (4)
 Однією із головних цікавинок Василькова, безумовно, є будівля на вул. Пушкіна, 1. Ще на поч. ХХ ст. місцева іудейська громада збудувала на цьому місці синагогу. У 1920-х роках радянська влада будівлю у євреїв відібрала - мовляв, комуністам синагога потрібніша. Згодом у цьому приміщенні відкрили залізничну станцію "Васильків-2". Нині вона скоріше службова, а колись сюди навіть прибували пасажирські потяги, які курсували Київщиною.
В одній із кімнат на першому поверсі колишньої синагоги були облаштовані каси для продажу квитків. Зала для служіння стала вокзальним буфетом.
Каплиця "Живоносне джерело"
3. Васильків (3)
Фото
3. Васильків (2)
 Другий поверх синагоги був відданий під житло для працівників залізниці, адже уся будівля перейшла на баланс цього відомства. Кімнати для проживання зробили з балконів, що були розташовані всередині синагоги над залою для служіння. Балкони просто "зашили" цеглою і вони перетворилися на "глухі" стіни. У різні часи на другому поверсі будівлі проживало чотири-п'ять сімей. У всіх були окремі квартирки. 
Собор Антонія та Феодосія (1755-1758рр.)
3. Васильків (21)
Бароковий красень
3. Васильків (24)
Плити біля храму
3. Васильків (26)
Плити біля храму-2
3. Васильків (25)
 У 90-х роках ХХ ст. станція-синагога припинила функціонувати - залізниця до "Василькова-2" втратила свою привабливість для пасажирських та вантажних перевезень. Якщо за радянських часів повз будівлю синагоги "бігали" вагони з різноманітним вантажем для тутешніх заводів, то наразі з усім обсягом роботи справляється станція "Васильків-1", розташована на в'їзді до міста.
Приватизувати житло мешканцям "синагоги-вокзалу" теж ніхто не дозволяє. Сама будівля перебуває на балансі "Укрзалізниці". Вже довгі роки за нею ніхто не доглядає. Цегла у фундаменті просто відвалюється. Але колишня синагога навіть у такому вигляді навіює романтичне відчуття причетності до історії.
Храм Антонія та Феодосія
3. Васильків (23)
Іконостас
3. Васильків (28)
Центральний вхід
3. Васильків (22)
 У місті знаходиться Васильківська повітряна база, заснована тут у роки холодної війни.
За огорожею
3. Васильків (30)
Спаська церква (1864р.)
3. Васильків (39)
Tags: Васильків, Київщина, архітектура, мандрівки, памятники, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments