Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Червоне.Особливо палац

 Червоне було засноване у 1624 р. воєводою брест-литовським Я.Тишковичем.
У XVIIІ ст. село переходить у власність  родини Грохольських. У 1851 р. тут був зведений палац у неоготичному стилі, який і зберігся до наших днів. Тоді власником села був А. Грохольський. Після його смерті дружина Ванда Радзивілл продала маєток українському цукрозаводчику Ніколі Артемійовичу Терещенку, а сама переїхала до Парижу.
11. Червоне (4)
За Терещенків Червоне розвивалося як промисловий центр,- до 1917 р. тут був цукрозавод, паровий млин, ґуральня, цегельня, електростанція, пекарня, кінний завод. А ще Червоне стало центром українського літакобудування. З кін. ХІХ ст. селом володів Федір Федорович Терещенко,який за власні кошти( у 21 рік ! ) почав спорудження майстерень для будівництва літаків. А за аеродром спочатку слугував вигін для худоби.
Так вже в 1913 р. в майстерні з двадцятьма п’ятьма професіоналами своєї справи юний конструктор Терещенко починає збірку літаків для військового міністерства російського уряду, але Перша світова вносить свої корективи: виконавши замовлення в Червоному на загальну суму близько 800тис.руб., в 1915-му виробництво евакуюється в Москву, через рік продається акціонерному товариству “Дукс”.
Будинок колишнього палацу культури з скульптурною композицією "Три грації"
11. Червоне (11)
Споруда біля палацу
11. Червоне (2)
Одна з будівель маєтку магнатів(?)
11. Червоне (3)
Восени 1916р. тут же в маєтку з’являється на світ остання модель Федіра – двомісний літак “Терещенко 7”, а після жовтневого перевороту 1917р. магнат назавжди залишає батьківщину і все своє нерухоме майно.
Палац, після встановлення більшовицької влади на поч. 1920-х, був пристосований під комуну безпритульних, під час розміщення тут якої в 1928 р. сталася грандіозна пожежа, що знищила більшу частину залишків інтер’єрів і предметів внутрішнього декору (парадні сходи білого мармуру, ліпнина, складний малюнок паркету з цінних порід дерева, люстри, мармурові статуї).
Обдертий палац
11. Червоне (1)
Осіннє. Вечірнє. неоГотичне..
11. Червоне (5)
Тут залишився лиш привид величі
11. Червоне (6)
В роки Другої світової німецькі війська, які розмістили в цих стінах військову комендатуру зі спостережним пунктом в центральній башті, продовжили розпочату при комунізмі справу руйнування, знімаючи і вивозячи залишки палацового декору, а в довершення при відступі в грудні 1943-го майже і зовсім не звернули їх на руїни – завадили місцеві жителі.
Уже в 1948р. в залах колишньої магнатський резиденції на довгі десятиліття влаштувалося школа фабрично-заводського учнівства, що змінила вивіску на ПТУ в кін. 1960-их рр.
Садиба
11. Червоне (9)
Фонтан і фасад
11. Червоне (8)
В перші роки незалежності України навчальний заклад через зниження попиту на фахівців цукрової справи закрили.
Аж до 1999 р. палац в Червоному залишався порожнім, що чимало позначилося на його зовнішньому і внутрішньому вигляді. Через кілька років колишній палац було передано жіночому монастирю Святого Різдва Христового.
 Знаменитою є скульптурна композиція «Три грації», яка прикрашала фонтан перед маєтком в Червоному. «Три грації» - це чавунна копія роботи французького скульптора із Версалю, яка була виготовлена в Парижі на замовлення цукрового магната. Таких композицій у світі лише три: в Барселоні, Луврі та в смт Червоне. Тепер скульптура знаходиться перед колишнім будинком культури.
Внутрішній двір
11. Червоне (10)
Фото
11. Червоне (7)
Tags: Житомирщина, Червоне, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments