Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тільки у Львові...Ч.18

Один з варіантів прогулянки містом-це коли виходиш на станції "Підзамче"(за умови,що прикотився потягом) і чвалаєш собі куди ноги несуть.А в одному з п*яти-шести випадків вони понесуть мимо палацу культури ім.Г.Хоткевича,біля вічно смердючих смітників,які передують цій будівлі,мимо страшнуватого чорного мученика на меморіалі пам*яті жертв Львівського єврейського гетто..
1. Лютий (24)

 Щодо самого палацу культури: 1924 р. у Львові стався масовий страйк робітників, котрі не мали приміщення для своїх зібрань. Для потреб робітничого класу ними ж було прийняте  рішення побудувати власне приміщення. Гроші на будівництво перечислювалися із надбавок до зарплат самих робітників. За кілька років було зібрано 50тис. злотих. У конкурсі на найкращий проект будівлі перемогли два архітектори: Л. Карасинський та Врубель і у 1933 р. відбулося урочисте закладання першої цеглини. Будівництво закінчили у 1934р. Фасад клубу облицювали червоною цеглою, що було тоді доволі символічно, а громадськість Львова дала будівлі назву «червона фортеця».
 В цьому приміщенні після Другої світової війни розмістився клуб Львівського трамвайно-тролейбусного управління, пізніше клуб перейменували на Палац культури ім.М.Кузнецова,а на поч. 90-х, - на Палац культури ім. Г. Хоткевича.
Палац культури імені Гната Хоткевича (1933-1934рр.)
1. Лютий (2)
 Наступна цікавинка на знимку-Празький банк, - будівля збудованав стилі пізньої сецесії в 1912-1913 рр. Автор проекту - чеський архітектор М. Блех. Фасади будівлі прикрашають скульптури майстра Е.Кодета. Протягом всього свого існування Празький банк виконує свої прямі функції. З 1932 по 1939 рр. тут працював «Загальний акціонерний банк»,а в наші дні - «Промінвестбанк».
Празький банк / Промінвестбанк (1912-1913рр.)
1. Лютий (14)
 Навпроти банку розташований давній будинок Галицької ощадної каси,в якому з 1951р. розмістився Музей етнографії та художнього промислу НАН України. Будівлю колишньої Галицької ощадної каси було зведено на місці Англійського готелю, (розібраного в 1887р.) арх-ром Ю.Захаревичем у 1889-1891рр. Під куполом встановлена скульптурна група «Ощадність»- робота майстра Л.Марконі. Інтер'єр будівлі прикрасили своїми роботами скульптори Ю.Марковський ( скульптурна група «Фортуна вінчає Працю» у вестибюлі) та С.Левандовський ( алегоричний фриз «Мистецтво і Промисловість» в залі засідань). Не збереглись до нашого часу статуї Т. Баронча, А.Попеля і картина Я. Стики - «Тріумф праці».
  Одночасно із завершенням будівельних та оздоблювальних робіт у віконних отворах будівлі було встановлено 21 вітражне полотно, виготовлене фірмою “Tiroler Glasmalerei” в 1891 р.
Купол із композицією "Ощадність.Рільництво.Промисловість" над будинком Галицької Ощадної каси / музею етнографії та художнього промислу (1889-1891рр.)
1. Лютий (16)
 Прогулянку містом перериваємо на невеличкий ароматний привал. Місце-Майстерня шоколаду, мета-попити кави із смачнющим гарячим шоколадом та помилуватись видами з вікна / даху. Результат: вдалося!
Фото
1. Лютий (24)
Фото-2
1. Лютий (21)
 Сьогодні передостанній зимовий день,-завтра 29-те лютого,а у вівторок(бо сьогодні неділя)- вже календарна весна. Погода ж весняна вже сьогодні,- трава зеленіє і сонечко пригріває..
Вид з вікна майстерні шоколаду
1. Лютий (27)
Вид з вікна майстерні шоколаду-2
1. Лютий (28)
Вид з вікна майстерні шоколаду-3
1. Лютий (34)
 "Семиповерхова шоколадна фабрика у самому центрі Львова. Тут виготовляють найсмачніші у Львові цукерки та шоколад.. "- таку фразу "нарив" в інтернеті. Не знаю чи справді це так,але смак шоколаду,який реалізують у майстерні мене повністю задовільняє (і це зовсім не реклама!).
Купол дзвіниці Бернардинського монастиря
1. Лютий (32)
Купол костелу Кларисок /музею Пінзеля
1. Лютий (31)
Вежа Корнякта
1. Лютий (29)
Купол Домініканського костелу
1. Лютий (33)
 За легендою годинник на вежі монастиря бернардинів завжди спішив на п'ять хвилин. Це зроблено у пам'ять про монаха, котрий побачив з вежі турків, що підкрадалися до міста й вже були майже під мурами. Не маючи часу бігти й когось попереджати, монах перевів годинник уперед - до часу закриття міських брам. Таким чином місто було врятоване.
 Підходимо до релігійного комплексу, на годиннику 14.34.. Турки давно пішли.
Фото
1. Лютий (42)
Комплекс Бернардинського монастиря
1. Лютий (40)
 "Його ім’я буде прославлене у віках ратними подвигами і об’єднанням земель руських. Його доля – низка зльотів і падінь на політичній і військовій аренах. Пам’ять про нього – це одне з найпрекрасніших міст східної Європи, назване ним на честь старшого сина".  Князь Данило Романович Галицький (1201 – 1264рр.) став символом Львова.
Творіння архітектора Я. Чуріла та скульпторів В. Ярича і Р. Романовича зажадало колосальних зусиль разом з 60-ма тоннами граніту і 9-ма бронзи являє собою статую короля Данила в ратному вбранні верхи на коні в похідній збруї. Сам пам’ятник, маючи загальну висоту в 10 м., складається з бронзової кінної скульптури і високого гранітного постаменту з написом “Король Данило”. Постамент по периметру оперезаний символами влади засновника Львова з тризубом в центрі.
Данило на коні
1. Лютий (39)
 Студентське містечко Національного університету «Львівська політехніка» - житлово-побутовий комплекс, що об'єднує гуртожитки для студентів, студентських сімей, аспірантів, слухачів підготовчих відділень та житлові будинки, що є на балансі університету. Студмістечко керується у своїй діяльності законодавством України, типовим положенням про студентський гуртожиток навчального закладу Міністерства освіти і науки України, Статутом Національного університету «Львівська політехніка» та Положенням про Студентське містечко. Головна мета діяльності - задоволення потреб студентів, аспірантів, студентських сімей, слухачів підготовчих відділень у забезпеченні житлом, створенні для них належних умов для проживання, занять, відпочинку, розвиткові фізичної культури та проведення просвітницької та виховної роботи.
Гуртожиток №9 Львівського політехнічного та Діва Марія біля нього
1. Лютий (47)
Гуртожиток. Без Діви..
1. Лютий (52)
Пам*ятник розстріляним професорам (2011р.)
1. Лютий (55)
 У 2005 р. в містечку біля адміністративного корпусу встановлено фігуру Божої Матері. 2006 р.- з ініціативи кількох студентів Львівської духовної семінарії Святого Духа, які розпочали свою діяльність у гуртожитках "ЛП", розпочав діяльність Центр студентського капеланства під керівництвом о. Богдана Грушевського - головного студентського капелана Львівської архієпархії УГКЦ. Незабаром виникли перші у м. Львові студентські каплиці в гуртожитках Львівської політехніки.
1 8 грудня 2009 р. відбулось освячення студентського храму блаженного священномученика Олексія Зарицького.
Студентський храм Блаженного Священномученика Олексія(Зарицького) з дзвіницею
1. Лютий (49)
Церква
1. Лютий (51)
Дзвіниця
1. Лютий (50)
 Кастелівка – мальовничий та затишний куточок старого Львова, розташований на західній околиці тогочасного міста. Серце Кастелівки – район сучасних вулиць Котляревського, Горбачевського та Метрологічної. За ранньомодерної доби Кастелівка формувалася як територія приміських садиб, будучи віддаленою периферією Львова. "Зоряний час" Кастелівки – сер.1880-х рр., коли в ролі її основних забудовників виступили двоє видатних архітекторів Львова: професор політехніки Юліан Октавіан Захарєвіч та будівничий Іван Левинський. Проект, ініційований Захарєвічем і Левинським, ставив за мету створення на теренах Кастелівки зразкової колонії однородинних будинків. Вже на поч. 20 ст. Кастелівка перетворилася на респектабельний "спальний район" для представників середнього класу.
Вілла Людвіка Вєжбіцького (1904-1905рр.)
1. Лютий (59)
Українська жіноча Вчительська семінарія № 5 / житловий будинок
1. Лютий (60)
Першу віллу в цій частині дільниці збудували для себе батько та син Захарієвичі – Юліан та Альфред.
 Захаревичі будували свою віллу ” Юлієтка ” у 1891–1893 рр. Тоді на не забудованому ще пагорбі вілла виглядала як романтичний замок. Зараз за парканом та деревами її майже не видно. Один з унікальних елементів вілли Захаревичів – виконаний на стіні сонячний годинник – єдиний збережений з часів Австро–Угорщини у Львові.
За радянських часів, після війни, тут зробили дитячий садочок. Домурували кілька стін, хоча загальне планування не дуже змінилося. У наші дні у віллі розташовано хостел.
Вілла на Метрологічній
1. Лютий (61)
Вілла-2 на Метрологічній
1. Лютий (62)
 Сучасна забудова більшої частини вулиці Котляревського походить з кін. XIX - перших десятиліть XX ст. До перетину з вул. І. Левинського ліву сторону, з непарною нумерацією, складають переважно вілли давньої Кастелівки, а праву - багатоквартирні будинки. Далі переважають багатоповерхові будинки, але суцільної червоної лінії немає. Нечисленні вільні ділянки в останнє десятиріччя інтенсивно забудовуються.
Вілла  "Юлієтка" / хостел (1891-1893рр.)
1. Лютий (65)
Вілла Служебниць Непорочної Діви Марії( 1896р.)
1. Лютий (72)
Вілла / будівля 5-ої дитячої консультації
1. Лютий (74)
Ще одна колишня вілла
1. Лютий (80)
 Виходимо на вул.Генерала Чупринки де крім решти цікавинок знаходиться й одна з маловідомих,- колишній костел і монастир кармеліток босих,збудований у 1893-1895 рр. архітектором І. Левинським за проектом Ф. Штатца.
І.Левинським проект неоготичного костелу було доопрацьовано. Скульптори А. Попель і Т.Сокульський протягом 1895-1898 рр. реалізували проект головного і двох бічних вівтарів.
1939 р. радянська влада розмістила тут НКВС,а за німецької окупації в будівлі розміщувалось Гестапо. 1943 р. на терені монастирського саду та цвинтаря нацисти розстрілювали італійських військовополонених.
Від закінчення війни, й до 1952 р. у будівлях монастиря розміщувався охоронний полк НКВС-МВС. Згодом колишній монастирський комплекс надійшов у розпорядження міської АТС. Будівлю храму львівська дирекція «Укртелекому» використовувала як операційну залу для розрахунків та обслуговування клієнтів. У 2011 р. храм із комунальної власності передали у власність громади.
Костел і монастир кармеліток босих (1893-1895рр.)
1. Лютий (69)
Церква святого Климентія Папи.Тил
1. Лютий (75)
Костел та монастир на Кастелівці
1. Лютий (71)
 Окрасою вулиці Генерала Чупринки  є будівля під здвоєним номером 50-52. Перший будинок  № 50 збудували в 1900-1901рр. Він повністю виходить своїм фасадом на вул. Генерала Чупринки. Другий - № 52  із наріжною вежею та бічним фасадом виходить на вулицю Івана Левинського, його збудовано в 1907 р. Сосновський проживав  якийсь час у цьому будинку-замку, а потім продав його відомому львівському колекціонеру-бібліофілу Бесядецькому. Тому часто цей будинок Сосновського називають палацом Бесядецьких. Будівля збудована в псевдоготичному стилі з елементами венеційської готики.Один будинок призначався для здачі в найм, а другий -   на кшталт середньовічного замку з фігурою лева в  городці, спроектував для себе Юзеф Сосновський.
"Замок" на Генерала Чупринки (1900-1901рр.; 1907р.)
1. Лютий (78)
Палац Сосновського
1. Лютий (81)
 Палац відомий передусім своїм балконом та розписами на склепіннях стелі балкону та в під’їзді, які частково збереглися. Перед головним порталом будинку колись стояли два стовпи зі скульптурами орлів. Тому його ще називали дім «Під Орлами». А помешкання власника й сьогодні охороняє кам’яний лев, що стоїть праворуч входу до брами в невеликому садку.  Над входом в будинок №50 зображені родовий герб Юзефа Сосновського Наленч (Nałęcz) та герб Лада (Łada).
За брамою будівлі досі збереглася дерев’яна бруківка. Вона була дорожча за звичайну кам’яну, тому клали її лише біля будинків львівської еліти, аби гуркіт возів чи карет, цокіт копит і просто звук кроків не заважав багатіям.
На поч. ХХ ст. будинок № 50 придбав бібліофіл і колекціонер Францішек Бесядецький, а будинок № 52 – Антон Краінський. Пізніше власники змінювалися. Нині тут житловий будинок та хостел.
У 2017р. реставратори «Оберіг груп» почали реставрацію палацу Сосновського- з будинку знімають пізні нашарування, чистять і відновлюють утрачені елементи поверхні фасаду.
Фото
1. Лютий (82)
 І трохи от такого)).
То є Львів
1. Лютий (38)
То є Львів-2
1. Лютий (83)
Tags: Львів, архітектура, мандрівки, палац, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments