Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Сутківці,особливо храм-красень

 Надворі вже 17.45, червень.Година як для літа-рання,але якщо врахувати те,що в планах маю намір ще відвідати чотири пункти,-то варто піднапрягтися. Ага,напрягайся,хоч лусни,коли стоїш при дорозі і знаєш,що маршрутки у обране село ближнім часом не буде.. А пізніше? А хто його знає..Починаю йти пішком,-благо недалеко,всього якихось 5-7км. і буду там.
 Та Доля і Ангел-хоронитель вкотре змилосердились-через хвилин 15 вдається "застопити" автівку і добрі люди підвезли мене до самісінького храму. Храму Покрову Пресвятої Богородиці в селі Сутківці.
6. Сутківці (10)

 Село виникло у вузькій улоговині серед вапнякових скель, що дало змогу населенню ще з давніх часів перетворити його на неприступну фортецю у південо-західній частині Поділля.Сутківці вперше згадані в історичних документах 1407р.
Після захоплення Поділля князь литовський Вітовт поділив Поділля на дві частини по р.Мурафі і західну частину віддав польському королю, своєму родичеві В. Ягайлу, який почав роздавати подільські землі своїм наближеним. Серед тих, хто одержав володіння на цій землі, були Ходько Кроат і його син Олександр. Сини Олександра поділилися маєтками: Дахно, зостався власником Ярмолинець і став називатися Ярмолинським, Федір одержав суміжне с.Сутківці і став називатися Сутківецьким. Сутківецькі володіли селом до кін. XVI ст.
"А це чия земля!?"- Карабаса-Барабаса! Хоптяра!
6. Сутківці (1)
Панорама з пагорба
6. Сутківці (22)
Направо підеш-до замку попадеш...
6. Сутківці (20)
 В сер. XIV ст. на пагорбі в селі Сутківці вже існувало городище, укріплене з північно-західного боку кам'яним оборонним муром.
Федір Сутківецький розпочав будівництво замку в пер. пол. XV ст., як одного з оборонних пунктів на шляху татарського Кучманського шляху. Фортеця знаходиться на видовженому мисі відділеному від села долиною, якою протікає невелика річка-струмок. Стародавній мур XIV ст. став основою південно-східної оборонної стіни замку. Були зведені північна і західна вежі. Будівництво завершили в кін. XV ст. спорудженням східної та південної веж.
 Фортеця була зруйнована татарами під час чергового вторгнення в Україну в 1567 р., та невдовзі знову відбудована.
Будівля господарського призначення(?)
6. Сутківці (14)
В пам*ять полеглим
6. Сутківці (18)
Панорама з пагорба-2
6. Сутківці (11)
 В 1623 р. власник Сутківців вінницький староста Олександр Балабан, через шлюб з Барбарою Сутківецькою, перебудовує замок. Деякі вежі були пристосовані під житло розширенням бійниць під вікна. В XVII ст. Сутківецький замок втрачає оборонне значення та занепадає. З п'яти веж замку вціліла лише східна, п'ятикутна в плані товщина стін якої в нижньому ярусі складає три метри. З чотирьох ярусів збереглися лише три. Перший засипаний землею, на другому є 10 бійниць, на третьому 6 бійниць, розширених під вікна. По периметру замкового дитинця можна розпізнати залишки мурів фортеці.
Вдалині-залишки замку,а саме-східна вежа
6. Сутківці (12)
Руїни твердині (15-17ст.)
6. Сутківці (13)
Храм Покрову Прсв.Богородиці (14-15ст.;друг.пол.18ст.)
6. Сутківці (3)
  Напр. XVII ст. Сутківці стають власністю роду Грабянків. У Тадея Грабянки в Сутківцях гостював Джузеппе Бальзамо (граф Каліостро).
Оборонний храм за оборонним муром
6. Сутківці (19)
Церква-фортеця
6. Сутківці (8)
Попередній купол скромно стоїть в куточку двору
6. Сутківці (7)
 Оборонна Покровська церква в селі - унікальна, й аналогів не лише в Україні, але й у решті Європи не має. Крім своєрідної зовнішності,храм вирізняється ще й своїм надзвичайно рідкісним для України плануванням – вона належить до споруд тетраконхового типу. Особливістю цих храмів є наявність центрального (зазвичай квадратного) об'єму, до якого з чотирьох боків прибудовані склеплені циліндричні апсиди – «конхи».
 Народження церкви офіційно датують 1476 р. Про це сповіщав напис на одному з її дзвонів . Давній вік споруди підтверджують і бійниці другого ярусу церкви, облаштовані спеціально для стрільби з лука, а не вогнепальної зброї. Їх зроблено так, аби можна було обстрілювати ворога під самісінькими стінами храму.
Храм-красень
6. Сутківці (9)
Храм-фортеця-музей.Фасад
6. Сутківці (4)
Фото
6. Сутківці (2)
Протягом XVI – XVII ст. храм неодноразово горів, а тому багато перебудовувався. У друг. пол. XVIII ст. над притвором встановили двоярусну дерев'яну дзвіницю з барочним куполом. Найпотворнішої перебудови церква зазнала у 1894 р.: гонтові дахи поміняні на залізні, а високий двоскатний дах з барочною главкою та кам’яними фронтонами замінений дерев’яним барабаном з шатровим верхом. А дерев’яна дзвіниця взагалі була спотворена до невпізнанності.
З 2007 р. було розпочато ремонтні роботи із повернення храму історичного вигляду, які було закінчено лише у 2011 р. Навколо відновили оборонний мур, дах вкрили гонтом та зняли псевдоросійську дерев'яну надбудову.
Бикуємо?Ні,прощаємось)
6. Сутківці (15)
Tags: Сутківці, Хмельниччина, замок, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments