Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Без магії та нечисті,але в Диканьці!

 Завдяки неадекватності водія,який відмовлявся везти повну маршрутку пасажирівбо щось хтось йому не так сказав,чи що),виїхали з Полтави на 40-45 хвилин пізніше запланованого..Так,це не трагедія,але й не надто приємно,особливо коли розраховуєш і розписуєш свій час.Прийдеться або швидше рухатись(а я й так рухаюсь ого-го),або від чогось відказуватись.Там буде видно,а зараз,коли зрештою зрушили з місця ми...па-пам,-ще на 25(!) хвилин застрягаємо на переїзді.Ппц,Диканька,ми таки будемо,правда трішки із запізненням.
5. Диканька (10)
Диканька – смт., районний центр, розташований на правобережжі річки Ворскли за 30 км на північ від Полтави. Походження назви селища пов’язують з тією обставиною, що раніше Диканька була оточена густими лісами, віковими дубами, якінадавали цій місцевості дикого вигляду. Існують також твердження, що ця назва походить від прізвища першого поселенця – Диканя. На території сучасної Диканьки виявлені сліди 3-х поселень ранніх скіфських часів.
У лісовій хащі під Диканькою до 1602 р. існував печерний скит, залишки якого збереглися донині. Це було ціле підземне містечко з 8 печер, з’єднаних розгалуженими ходами з системою життєзабезпечення.
Тріумфальна арка (1820р.)
5. Диканька (22)
Пам*ятник Гоголю
5. Диканька (19)
Гоголь і бурульки
5. Диканька (20)
 Вперше в письмових джерелах Диканька згадується в 1658 р., коли поблизу неї стався бій між загонами полтавського полковника М. Пушкаря і військами гетьмана І. Виговського. Через десять років на тому ж полі відбулась ще одна битва, тепер між гетьманами П. Дорошенком та І. Брюховецьким (до речі, він народився неподалік від Диканьки).Царською грамотою від 28 квітня 1688 р. Диканьку затверджено за Василем Кочубеєм.
"Скорботна мати" (1967р.)
5. Диканька (18)
Картинна галерея ім. М.К.Башкирцевої / "Четырехклассное училище Министерства просвещения" (1904р.)
5. Диканька (21)
"Вирвиглаз". У центрі
5. Диканька (17)
 Проїжджаємо поряд з Тріумфальною аркою,яка була споруджена у 1820 р. на честь приїзду до Диканьки імператора Олександра І (у 1817 р.) і слугувала парадним в*їздом до садиби Кочубеїв. Автор проекту - академік архітектури Луїджі Руска. Фоткаю з вікна маршрутки знаючи,що з автостанції сюди повертатися точно не буду.
 І якщо вже згадали про садибу: до 1917 р. Диканькою володіли нащадки Кочубеїв,а композиційним центром поселення була родинна садиба: ансамбль мав палац, побудований напр. 18 ст. за проектом італійського архітектора Джакомо Кваренгі, Тріумфальну арку, муровану церкву. На поч. 20 ст. у маєтку Кочубеїв були: палац (на той час князя В. С. Кочубея), Тріумфальна арка, Миколаївська церква з мурованою дзвіницею, літній палац, будинок пошти,броварня, конюшні й манеж кінного заводу,розарій, парники, оранжереї, тенісний корт, каштанова алея, Пивоварські ставки.
Панорама
5. Диканька (13)
Панорама-2
5. Диканька (15)
 У січні 1918 р. у Диканьці проголошено радянську владу. Палац Кочубеїв взимку 1919 р. було пограбовано, спалено, а пізніше - зруйновано і розібрано.Експонати картинної галереї, бібліотеку та архів було вивезено.
В крижаному полоні.А можливо-обіймах
5. Диканька (16)
Панорама-3. Загальна
5. Диканька (14)
 Церква Св. Трійці  побудована у 1780 р. у стилі пізнього бароко. Саме Троїцьку церкву пов’язують із письменником М. Гоголем: нібито, саме тут бував коваль Вакула з повісті «Ніч перед Різдвом».
На той час відвідували церкву переважно козаки, а також багаті міщани, що жили недалеко від Диканьки. Поруч з церквою було відкрито й церковно-приходську школу.
Церква мала таємні входи у підземелля. Один з'єднувався з системою підземних ходів, виритих під поселенням для захисту від спустошливих татарських набігів,другий пролягав до збудованого під церквою біля правого крилосу склепу, в якому у 1786 р. був похований П.В.Кочубей разом з дружиною Уляною Безбородько. Її брат - граф О.А. Безбородько, допоміг своєму племіннику В. П. Кочубею розбудувати Диканьку.
Свято-Троїцька церква з дзвіницею
5. Диканька (11)
Троїцька церква (1780р.)
5. Диканька (4)
Оцей храм розписав гоголівський коваль Вакула
5. Диканька (6)
 Багата Диканська земля природою. Це й призвело до створення у 1994р. Регіонального ландшафтного парку «Диканський», на території якого знаходиться сім пам’яток природи:
1.) Фесенкові Горби - загальнозоологічний заказник, біля с. Писарівщина; 2.) Ялиновий гай - ботанічна пам'ятка природи, у смт Диканька; 3.) Бузковий гай - ботанічна пам'ятка природи, у смт Диканька; 4.) Кочубеївські дуби - пам'ятка природи вікових дерев, біля смт Диканька; 5.) Писарівщанський парк - пам'ятка садово-паркового мистецтва, біля с. Писарівщина; 6.) Відслонення пісковиків - геологічна пам'ятка природи, у с. Михайлівка (Брусія); 7.) Парасоцький ліс - ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення, поблизу с. Михайлівка.
У Диканьці створений Парк Кочубеївський, на території якого розташовані Бузковий та Ялиновий гаї, Пивоварські ставки, Кочубеєвські дуби, Березовий гай, посаджений до десятиріччя створення РЛП «Диканський».
Дзвіниця
5. Диканька (2)
Надбрамна дзвіниця з арковим проходом
5. Диканька (7)
 А от Миколаївської церкви я не знайшов.Як не знайшов? А от так,сам не знаю як-водило мене по ярах і долинах,метало по вуличках і провулочках..  І в карту дивився і на годину поглядав (повертатися теж потрібно,а тут ще й рейси повідміняли) та й вирішив плюнути(в прямому і переносному значенні) на це діло та повертатись на станцію. Тож я у не насиченій пам*ятками Диканьці та умудрився ще й всього не побачити..
Плебанія(?)
5. Диканька (5)
Декор храму
5. Диканька (8)
Декор храму-2
5. Диканька (10)
Tags: Диканька, Полтавщина, дзвіниця, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments