
Диканька – смт., районний центр, розташований на правобережжі річки Ворскли за 30 км на північ від Полтави. Походження назви селища пов’язують з тією обставиною, що раніше Диканька була оточена густими лісами, віковими дубами, якінадавали цій місцевості дикого вигляду. Існують також твердження, що ця назва походить від прізвища першого поселенця – Диканя. На території сучасної Диканьки виявлені сліди 3-х поселень ранніх скіфських часів.
У лісовій хащі під Диканькою до 1602 р. існував печерний скит, залишки якого збереглися донині. Це було ціле підземне містечко з 8 печер, з’єднаних розгалуженими ходами з системою життєзабезпечення.
Тріумфальна арка (1820р.)
Пам*ятник Гоголю

Гоголь і бурульки

Вперше в письмових джерелах Диканька згадується в 1658 р., коли поблизу неї стався бій між загонами полтавського полковника М. Пушкаря і військами гетьмана І. Виговського. Через десять років на тому ж полі відбулась ще одна битва, тепер між гетьманами П. Дорошенком та І. Брюховецьким (до речі, він народився неподалік від Диканьки).Царською грамотою від 28 квітня 1688 р. Диканьку затверджено за Василем Кочубеєм.
"Скорботна мати" (1967р.)

Картинна галерея ім. М.К.Башкирцевої / "Четырехклассное училище Министерства просвещения" (1904р.)

"Вирвиглаз". У центрі

Проїжджаємо поряд з Тріумфальною аркою,яка була споруджена у 1820 р. на честь приїзду до Диканьки імператора Олександра І (у 1817 р.) і слугувала парадним в*їздом до садиби Кочубеїв. Автор проекту - академік архітектури Луїджі Руска. Фоткаю з вікна маршрутки знаючи,що з автостанції сюди повертатися точно не буду.
І якщо вже згадали про садибу: до 1917 р. Диканькою володіли нащадки Кочубеїв,а композиційним центром поселення була родинна садиба: ансамбль мав палац, побудований напр. 18 ст. за проектом італійського архітектора Джакомо Кваренгі, Тріумфальну арку, муровану церкву. На поч. 20 ст. у маєтку Кочубеїв були: палац (на той час князя В. С. Кочубея), Тріумфальна арка, Миколаївська церква з мурованою дзвіницею, літній палац, будинок пошти,броварня, конюшні й манеж кінного заводу,розарій, парники, оранжереї, тенісний корт, каштанова алея, Пивоварські ставки.
Панорама

Панорама-2

У січні 1918 р. у Диканьці проголошено радянську владу. Палац Кочубеїв взимку 1919 р. було пограбовано, спалено, а пізніше - зруйновано і розібрано.Експонати картинної галереї, бібліотеку та архів було вивезено.
В крижаному полоні.А можливо-обіймах

Панорама-3. Загальна

Церква Св. Трійці побудована у 1780 р. у стилі пізнього бароко. Саме Троїцьку церкву пов’язують із письменником М. Гоголем: нібито, саме тут бував коваль Вакула з повісті «Ніч перед Різдвом».
На той час відвідували церкву переважно козаки, а також багаті міщани, що жили недалеко від Диканьки. Поруч з церквою було відкрито й церковно-приходську школу.
Церква мала таємні входи у підземелля. Один з'єднувався з системою підземних ходів, виритих під поселенням для захисту від спустошливих татарських набігів,другий пролягав до збудованого під церквою біля правого крилосу склепу, в якому у 1786 р. був похований П.В.Кочубей разом з дружиною Уляною Безбородько. Її брат - граф О.А. Безбородько, допоміг своєму племіннику В. П. Кочубею розбудувати Диканьку.
Свято-Троїцька церква з дзвіницею
Троїцька церква (1780р.)

Оцей храм розписав гоголівський коваль Вакула

Багата Диканська земля природою. Це й призвело до створення у 1994р. Регіонального ландшафтного парку «Диканський», на території якого знаходиться сім пам’яток природи:
1.) Фесенкові Горби - загальнозоологічний заказник, біля с. Писарівщина; 2.) Ялиновий гай - ботанічна пам'ятка природи, у смт Диканька; 3.) Бузковий гай - ботанічна пам'ятка природи, у смт Диканька; 4.) Кочубеївські дуби - пам'ятка природи вікових дерев, біля смт Диканька; 5.) Писарівщанський парк - пам'ятка садово-паркового мистецтва, біля с. Писарівщина; 6.) Відслонення пісковиків - геологічна пам'ятка природи, у с. Михайлівка (Брусія); 7.) Парасоцький ліс - ботанічна пам'ятка природи загальнодержавного значення, поблизу с. Михайлівка.
У Диканьці створений Парк Кочубеївський, на території якого розташовані Бузковий та Ялиновий гаї, Пивоварські ставки, Кочубеєвські дуби, Березовий гай, посаджений до десятиріччя створення РЛП «Диканський».
Дзвіниця
Надбрамна дзвіниця з арковим проходом

А от Миколаївської церкви я не знайшов.Як не знайшов? А от так,сам не знаю як-водило мене по ярах і долинах,метало по вуличках і провулочках.. І в карту дивився і на годину поглядав (повертатися теж потрібно,а тут ще й рейси повідміняли) та й вирішив плюнути(в прямому і переносному значенні) на це діло та повертатись на станцію. Тож я у не насиченій пам*ятками Диканьці та умудрився ще й всього не побачити..
Плебанія(?)

Декор храму

Декор храму-2
