Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Лосяч та Колиндяни

 Була рання година- половина десятої,а для нас Лосяч був вже шостим у списку відвіданих (так,ми виїхали о шостій,хоча це після попереднього насиченого дня та важкої ночі було ой як нелегко!). Ми перевиконували заплановану програму,зривали "план" і з цим треба було щось робити: зупинитись,полежати,поснідати,покупатись,-та будь-що!!
І ми затримались,але ненадовго,-затримуватись у Лосячі варто лише заради одного-костелу Св.Антонія та чудової панорами,складовими якої є власне храм та сільська водойма.
23. Лосяч (7)
За народними оповідями на полях теперішнього села під лісом Сандурщина було місто Рогожна (Рогізна). Давня назва пов’язана з лозами, в яких жителі міста ховались  від нападників.
Життя на місці теперішнього Лосяча було ще в давньоруську пору. Свідченням цьому рештки знайденого городища. Як Лосяч поселення згадується з 1785р.
Відомо, що в ХІХ ст. в селі мали маєток Ґолуховські. Родина була досить заможна, адже у їхній власності також були землі і маєтки у багатьох селах і містечках Борщівщини. Оскільки на той час в селі проживала досить чимала польська громада, а до Скали-Подільської було бл. 10 км., то ГОлуховські побудувала в Лосячі свій храм.
Пейзаж,заради якого ми там...
23. Лосяч (2)
Тама-яма
23. Лосяч (4)
Костел Св.Антонія Падуанського (1889р.)
23. Лосяч (8)
 Храм зведено в 1889 р. в неоготичному стилі. Завдяки необробленим  кам’яним стінам, невеликим контрафорсам та високому  шпилю костел справляє враження середньовічної будови. Костел офіційно закрили у 50-х рр., але богослужіння тривали ще наступні 20 років.На поч. 70-х рр. його все ж таки закрили радянські "визволителі". У приміщенні святині розмістили склад запчастин для тракторів та вантажівок.  Костел повернули віруючим на поч. 1990 р. і освятили під титулом Св. Антонія. Тоді було перевезено один з бічних вівтарів борщівського костелу та встановлено в якості головного. Поруч з костелом збереглася одноповерхова плебанія.
Храм.Тил
23. Лосяч (10)
Шпиляста неоготика
23. Лосяч (5)
Фото
23. Лосяч (1)
 Наступна наша зупинка-село Колиндяни,перша документальна згадка про яке датується 1661 р. Раніше ж поселення на правому березі Нічлави  згадується у 1444 р. під назвою Райгород. Сама назва говорить, що це було містечко. У цьому ж 15 ст. шляхтичі Стражменські споруджують на пагорбі над рікою замок.
 Згодом дідичами Райгороду були Володийовські. Вони подарували містечко  домініканам і відтоді назва змінена на Колиндяни дякуючи колядкам ?)
Патріотичні Колиндяни
24. Колиндяни (11)
Храм Св.Миколая (2009р.)
24. Колиндяни (10)
Палац Городицьких та стара замкова вежа
24. Колиндяни (9)
 Замок-фортеця в Колиндянах був зведений в XVII ст.  Кому належав замок в ті часи достеменно не відомо.
В кін. XVIII ст. фортеця вже стояла зруйнована. На поч. XIX ст. замок належав до родини Альбіновських, далі фортецю успадкував Корнел Городиський. Він почав відбудову замку, та облаштував тут свою резиденцію. У 1840 р. між двома вежами було споруджено палац, для будівництва якого використали каміння з оборонних мурів та старого замку. Палац було зведено у два поверхи, прямокутним у плані.
Одна із двох шестигранних веж та частина флігеля
24. Колиндяни (7)
Центральна будівля замку-палацу
24. Колиндяни (6)
Друга вежа споруди
24. Колиндяни (5)
 Парадний вхід прикрасили великим портиком з чотирма колонами на квадратних постаментах. Дві кутові вежі, що збереглися від старого замку, були переобладнані в павільйони, та з’єднані з палацом галереями-переходами. В галереях розмістилися кухня та кімнати для гостей. З тильної сторони палацу, на пагорбі що спадає до річки, було розбито декоративний парк з квітковими клумбами. У 1898 р. палац-замок успадкував наймолодший син Корнела - Людвіг Городиський, який відбудував палац після Першої світової війни.
Під час боїв палац було зруйновано і при відбудові, з метою здешевлення реставраційних робіт, більшість зовнішнього та внутрішнього декору не відновлювалися. Під час Другої світової війни палац-замок не зазнав руйнувань. В комуністичні часи в будівлі розмістили технікум, а потім тракторну бригаду. Зараз замок стоїть пусткою і поступово руйнується.
Бічне крило будівлі Володийовських-Городиських
24. Колиндяни (3)
Колонада
24. Колиндяни (2)
Палац.Фасад ( ? ; 1840р.)
24. Колиндяни (1)
 Поблизу села було віднайдено два давньоруські городища - "Вали Великі" і "Вали Малі". У лісовому урочищі «Коло дуба» ростуть дуби Трентовського, один з них - черещатий «Межовий» (понад 360 років)
Фото
24. Колиндяни (12)
Tags: Колиндяни, Лосяч, Тернопілля, мандрівки, палац, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment