Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Миргород:про курорт і не тільки

 І нехай вас не вводить в оману заголовкова знимка-про курорт тут буде не надто більше,ніж про інші цікавинки. Та що першим спадає на думку при згадці про Миргород?Звичайно ж,місто-курорт,санаторії,лікування,бювети,якщо підзадуматись то ще Гоголь у когось вирине ,а от таке як чоловіча гімназія чи будинок міської управи-то вже точно ніхто (чи одиниці з тисячі) не назове.. І напевне не даремно,так як якоїсь ексклюзивно-захопливо-чарівної архітектури ви тут і не знайдете.Чи може це вже хтось та й "зажерся"?))
3. Миргород (40)
Будинок культури
3. Миргород (1)
Будинок культури. Профіль
3. Миргород (41)
 Отож,почнемо з початку. Попри велику кількість новобудов(і відповідно-незначну історичних об*єктів) Миргород - одне з найдавніших поселень Лівобережної України. Історики припускають, що його було засновано у XII-XIII ст. як сторожовий пункт східної околиці Київської Русі. Перші згадки про Миргород трапляються у XVI ст. Зокрема 1576 р. за рішенням польського короля Стефана Баторія Миргород став центром реєстрового козацького полку. Протягом XVII ст. місто кілька разів змінювало своїх власників (польських магнатів).
Літературно-меморіальний музей Давида Ґурамішвілі
3. Миргород (2)
Міська бібліотека для дорослих
3. Миргород (3)
Краєзнавчий музей
3. Миргород (4)
 В кін. XVI - поч. XVII ст. Миргород - невеличке містечко, населене реєстровими козаками, які були на службі у польського короля. Згодом реєстровці брали участь у повстаннях проти польської шляхти: 1637 р. під приводом Павлюка, 1638р.- на чолі з гетьманом Яковом Остряницею. За часів Визвольної війни проти шляхти 1648-1654 рр. Миргород знову став полковим містом (після ліквідації полку у 1638р.). 
 На поч. XVIII ст. Миргород був значним торговельним і культурним центром. За ініціативи народних майстрів тут засновано художньо-промислову школу імені М. Гоголя.
Будинок Миргородської міської управи (1912р.)
3. Миргород (7)
Райдержадміністрація. Кут з балкончиком
3. Миргород (6)
Цікавий будиночок
3. Миргород (15)
З відновленням гетьманства у 1727 р. миргородського полковника Данила Апостола було обрано гетьманом Лівобережної України. На цій шанованій козаками посаді він пробув до 1734 р. Данило Апостол похований у Великих Сорочинцях в закладеній ним Преображенській церкві.
Чоловіча гімназія.Фасад
3. Миргород (17)
Гімназія чоловіча / СШ №1 ім.Панаса Мирного (1910р.)
3. Миргород (19)
Будівля.Тильний фасад
3. Миргород (20)
 У 1896 р.у Миргороді було засновано художньо-промислову школу імені М.В. Гоголя. Нині Миргородський державний керамічний технікум імені М.В. Гоголя є визнаним на всю Україну центром художньої кераміки. З того часу як  письменник М. Гоголь вигукнув на увесь світ: "Дивне місто Миргород!", його і називають Гоголівським. Письменник прославив місто своїми повістями.
У 1902 р. у Миргороді на привокзальній площі було встановлено бронзовий бюст Гоголя. Відтоді і головна вулиця міста називається іменем Гоголя.
Будинок дворянського зібрання (1909р./2002р.)
3. Миргород (22)
Міський центр естетичного виховання
3. Миргород (23)
"Транс"-будка
3. Миргород (24)
Навесні 1648 р. за наказом полковника Війська Запорізького Матвія Гладкого миргородці почали будувати православну церкву на честь визволення з ярма польсько-литовських феодалів.  Незабаром будівництво було завершено, церкву освятили і назвали Соборною Успенською, тобто головною церквою полкового міста Миргород.
Перша церква була дерев'яною і згоріла. На поч. 1880-их рр. почалося відновлення храму, до якого доклав зусилля А. Ф. Зубковський, батько засновника Миргородського курорту І. А. Зубковського. Будівництво було завершено в 1887 р., через два роки після смерті благодійника. А в 1914 р. поблизу церкви почалася забудова курорту, вода якого була визнана цілющою.
Пам*ятник Т.Г.Шевченку
3. Миргород (16)
Вічний вогонь
3. Миргород (14)
Пам’ятний знак на честь учасників бойових дій в Афганістані
3. Миргород (11)
 Богослужіння в церкві велися до 1937 р., потім до 1941р. храм був закритий. Служби відновилися в 1941р. і тривали до 1957 р.,в якому храм знову закрили, дзвіницю та куполи зруйнували, іконостас був розібраний і демонтований (частково він зараз зберігається в музеї Миргородського керамічного технікуму), фрески і розписи зафарбували або знищили. Церква спочатку використовувалася як склад заводу мінеральних вод, а пізніше - під питний бювет для відпочиваючих курорту.
Тільки в 1990 р. ЗАТ "Миргородкурорт" передав будівлю храму релігійній громаді, і після ремонту та переобладнання 30 грудня того ж року церква знову була відкрита.
Алея Вічної Слави. Меморіальний комплекс
3. Миргород (12)
Пам’ятник-бюст повному кавалеру ордена Слави І.С.Кріпаку
3. Миргород (13)
Центральна колонада (1935р./2001р.)
3. Миргород (40)
 Видатний український письменник А.Я. Рудченко (Панас Мирний) родом із Миргорода. Ви можете побувати біля його колишньої садиби, перейшовши міст через Хорол. Там встановлено пам’ятний знак і меморіальну дошку на будинку. Пройшовши вулицею Гоголя, дістанетеся до школи №1, яка носить ім’я письменника, тут встановлено погруддя письменника.
У 1845р. Миргород відвідав Т. Шевченко. Тут поет написав відому поему «Великий льох» та ін. твори. На розі вулиць Шевченка та Гоголя встановлено пам'ятник Кобзареві.
Пам*ятник М.В.Гоголю
3. Миргород (8)
Літературні герої Гоголя: Хлестаков Іван Олександрович
3. Миргород (9)
Літературні герої Гоголя: коваль Вакула і Оксана
3. Миргород (10)
 Кожному миргородцеві пам’ятні іронічні гоголівські слова з опису нашого міста в «Повісті про те, як посварився Іван Іванович з Іваном Никифоровичем»: «Чудный город Миргород! Каких в нем нет строений!.. Если будете подходить к площади, то, верно, на время остановитесь полюбоваться видом: на ней находится лужа, удивительная лужа! Единственная, какую только вам удавалось когда видеть! Она занимает почти всю площадь. Прекрасная лужа! Домы и домики, которые издали можно принять за копны сена, обступивши вокруг, дивятся красоте ее».
З легкої руки Гоголя калюжа на всю площу, а точніше, симпатичний ставок, стала однією з головних визначних пам'яток Миргорода. Ця водойма є ідеальним місцем для прогулянок. У ставку живуть лебеді, а поруч знаходиться Успенська церква. У 2009 р. неподалік від ставка звели пам'ятник Гоголю в честь його 200-річного ювілею,а на березі "калюжі" встановили скульптури героїв гоголівських творів.
Літературні герої Гоголя: Іван Іванович та Іван Нікіфорович
3. Миргород (26)
Літературні герої Гоголя: Солоха і кум
3. Миргород (27)
Літературні герої Гоголя: козак Пацюк
3. Миргород (28)
 Миргородкурорт ( ЗАТ лікувально-оздоровчих закладів «Миргородкурорт») - це об'єднання чотирьох курортів («Березовий гай», «Полтава», «Хорол» та «Миргород»), які розташовані у центрально-західній частині Миргорода. До території Миргородкурорту окрім самих курортів також входить значна частина лісу західної частини міста.Також тут розташований приватний курорт «Райдужний».
А починалося все з 5 ванн у пристосованому приміщенні на початку минулого століття. Якщо вже говорити про історію, то не можна не згадати, що все починалося з нестачі питної води у Миргороді. У 1912 р. було пробурено артезіанську свердловину, з якої і почало бити потужне джерело. Свердловину вирішили спочатку засипати, тому що вода була солонувата і з неприємним запахом. А потім почали використовувати воду для пожежного двору та лазні. Користуючись водою, мешканці міста помітили, що після прийому декількох ванн, у них почала пропадати ломота в суглобах, покращувалось загальне самопочуття. І ці чутки швидко розповсюджувались по всій окрузі.
Успенський собор (1889р.)
3. Миргород (30)
Храм.Фасад
3. Миргород (29)
Фото
3. Миргород (31)
 Видатний лікар і громадський діяч Миргородщини І. А. Зубковський неодноразово направляв воду на дослідження до лабораторій Харківського, Катеринославського, Київського політехнічних інститутів та у військово-медичну академію Петербурга. 11 серпня 1915 р. медична рада визнала мінеральну воду миргородської свердловини лікувальною і дозволила використовувати її для зовнішнього застосування (у вигляді ванн), а через кілька місяців у 1916 р. було отримано дозвіл вживати воду з миргородської свердловини як внутрішній лікувальний засіб та розливати її для вивезення в інші місця. Дослідження показали, що вода миргородського джерела відноситься до слабомінеральних хлоридно-натрієвих вод і близька по складу до мінеральних вод відомих європейських курортів Соден, Баден-Баден, Аахен.
Пляж на території Миргородкурорту
3. Миргород (35)
Панорама з видом на річку Хорол
3. Миргород (38)
Набережна з прапорами
3. Миргород (36)
 Завдяки ініціативі й наполегливості І. А. Зубковського 15 квітня 1917 р. було відкрито водолікарню у пристосованому для цього приміщенні міської лазні. Відкрилось ванне відділення і розпочався перший курортний сезон. З цього часу і пішла історія та слава миргородської оздоровниці. Із 1947 р. санаторій почав спеціалізуватися на лікуванні захворювань травної системи,а з 1953 р. санаторій стає спеціалізованою оздоровницею шлунково-кишкового профілю.
У 2017 р. на державному рівні в Україні відзначався ювілей – 100 років з часу заснування приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів "Миргородкурорт" (квітень 1917).
Декоративний млин на березі ріки Хорол
3. Миргород (34)
"Миргородкурорт"
3. Миргород (39)
Погляд позад себе..
3. Миргород (32)
Tags: Миргород, Полтавщина, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments