Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Візит худого у Товсте

 Над Тупою розкинулось Товсте...Ні,без жодних натяків на образу- такі вже тут назви.
Мова піде про селище Товсте Заліщицького району (в Гусятинському районі є своє Товсте із своїм цікавинками,тому не переплутайте),перша письмова згадка про яке датується 1414 р.
12. Товсте (13)
Вілла з балкончиком і шпилем (1930 р.)
12. Товсте (6)
Будинок народної творчості-кінотеатр-один з фортів М.Хмельницького
12. Товсте (5)
 1430 р. помирає князь литовський Вітовт. Скориставшись нагодою у 1434 р. поляки перебирають владу на Поділлі, яка до того належала його намісникам. Згідно з новим територіально-адміністративним поділом, прийнятим в 1435 р., Товсте входить до новоутвореного Червоногродского повіту, з центом у Червоногороді. Тоді ж Товсте отримує нову назву - Тлусте. З сер. XV ст. в історичних документах Тлусте вже згадується не просто як село, а як поселення, що має певне воєнно-стратегічне значення. Ймовірно саме тоді тут зводиться замок, що контролював важливий торговий шлях зі Львова в Волощину.
1548 р. король Сигізмунд II Август надає Тлустому Магдебурзьке право.
Господарське приміщення садиби (?)
12. Товсте (1)
Під плитковою "шубою"
12. Товсте (2)
Маловідомий факт - Хмельницький-старший був не лише Чигиринським підстаростою, але і старостою Товстенським та Язлівецьким. Коли конкретно пан Михайло оселився в Тлустому - невідомо. Перша згадка про його маєток у цьому містечку датується 25 січня 1579 р. Наступного, 1580 р. Михайло Хмельницький, отримав від короля Стефана Баторія прівелей на проведення в містечку щорічних ярмарків і щотижневих торгів.
М. Хмельницький господарював в Тлустому до 1594 р. аж поки не вчинив страшний злочин (який, історія мовчить). За це його піддали баніції (позбавлення всіх прав та шляхетської честі), а сам пан Михайло був змушений тікати до Чигирина.
Народний дім- краєзнавчий музей (поч.20ст.)
12. Товсте (4)
Ратуша (1925-1929рр.)
12. Товсте (16)
 За часів Хмельниччини Товсте було однією з баз повстанців на Поділлі. В ті часи тут було збудовано чотири форти, які були з'єднані між собою довгими тунелями. Один з таких тунелів довжиною 255 м. було відкрито у 1993 р. під час прокладання газопроводу. Залишки фортів збереглися до наших часів у сильно перебудованому вигляді.
Один з фортів було використано для розбудови садиби магнатів Солонецьких у XVIII ст. від якої до наших днів дійшов невеликий класицистичний палац ХІХ ст. і  пансіонний парк навколо нього.
Пам*ятник Б.Хмельницькому (1954р.)
12. Товсте (3)
Пам*ятник загиблим у роки ВВВ
12. Товсте (12)
 У 1734 р. у Товстому оселився засновник хасидизму Ісраель бен Елізер. Вважається, що саме тут він отримав своє друге ім'я Баал Шем Тов (Бешт) і став відомий як цадик і цілитель. На момент, коли Ісраель бен Елізер оселився в Тлустому, місцева юдейська громада була ще дуже маленькою. Адже євреї почали селитися в містечку лише з XVIII ст., одразу після турецької навали.
Реліквій чи пам'яток, пов'язаних з фундатором однієї з найпотужніших течій в сучасному юдаїзмі в Товстому не збереглося. Синагогу, де молився Баал Шем Тов, знищили нацисти за Другої світової війни. Будинок, де жив Бешт, теж не зберігся. Лише на старому єврейському цвинтарі можна побачити могилу його матері Сари.
Храм Св.Михаїла (1912-1939рр.)
12. Товсте (11)
"Пахне" Візантією?
12. Товсте (8)
 Місцева парафія була заснована 1717 р. завдяки родині Лосів. У 1741 р. тут збудували мурований костел, який було освячено 1871 р. під титулом Пресвятої Трійці.
У 1912 р. споруду грунтовно перебудували за проектом польського архітектора Т. Тальовського. Після перебудови костел отримав класичний готичний вигляд. На вході в костел була побудована вежа висотою 30 м. Зараз її немає, -розібрали  в 1944 р. Повторно храм освятили у 1932 р. Після Другої світової війни колишній храм рік слугував пологовим будинком, а починаючи з 1947 р. - домом культури. Святиню повернули віруючим у 2000 р. і переосвятили на костел Св. Анни. Зараз його обслуговують отці-домініканці з Чорткова.
Храм
12. Товсте (7)
Церква Св.Михаїла з дзвіницею
12. Товсте (13)
 З осені 1948 р. по 7 травня 1951 р. в Товстому (з 1944 р. містечку повернули неполонізовану назву) діяла потужна друкарня ОУН імені Ярослава Старуха - «Стяга» (з 1950 р. їй дали ім’я В. Міхновського) . Знаходилася вона в підземній криївці на обійсті родини Мотичків на вул. Головній. Це був тісний  бункер бл. 3 м. завширшки та 4 м. завдовжки. З обладнання - чотири звичайнісінькі друкарські машинки та примітивний саморобний верстат.
Крім традиційних для підпілля листівок і прокламацій у товстянській типографії друкувалися сатиричні журнали “Хрін” та “Перець”, журнали “До волі”, “Підпільне слово”, і “Революціонер-пропагандист”. Також в Товстому передруковувалося видання Проводу ОУН “Ідея і чин”. Продукція підпільної типографії потім розповсюджувалася по усій Україні від Карпат до Донбасу. Друкарнею керував Мирослав Гук - “Косач” - референт пропаганди Чортківського окружного проводу ОУН.
Костел Св.Анни (1912р.?; 1910-1915рр.?)
12. Товсте (17)
Святиня.Фасад
12. Товсте (18)
 Окрасою центру містечка є церква св. Архистратига Михаїла.  Храм звели за проектом товстенського уродженця Яна Кароля Зубжицького-Саса - відомого архітектора та історика.
Храм Архистратига Михаїла зведено на місці однойменної дерев'яної церкви 1730 р. Будівництво тривало досить довго з 1912р. по 1939 р. Спочатку завадила Перша світова війна. Пізніше - повоєнне безгрошів'я. Добудувати храм вдалося лише зусиллями пароха А. Навольського.
Храм в Товстому славний не лише своєю архітектурою, але й внутрішнім оздобленням. Його стіни розписав видатний галицький художник Теодор Вацик. Ця робота була завершена 1942 р.
Готичний храм.Тил
12. Товсте (19)
Tags: Тернопілля, Товсте, мандрівки, памятники, ратуша, храми
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments