Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Красноїльськ маланкує.Ч.1

 Біля єдиної красноїльської багатоповерхівки людно-тут гуляють табором цигани.З кіньми та ворожками,з гітарами та піснями...
Це перше,що ми побачили вийшовши із таксі.Навколо сніг, навпроти-цвинтар,на календарі 14 січня.. Буковина маланкує!
6. Красноїльськ (39)
6. Красноїльськ (1)
Тут починається хода селом,-одна із,так як інші персонажі прямують з інших кутів(їх тут декілька) для загального збору в центрі-там будуть обирати найкращу Маланку.Горівка для всіх,а для кращих ще й грошенята.
6. Красноїльськ (2)
 При дорозі стоїть чи потроху сунуть декілька імпровізованих площадок-тягнуть чим можуть: тут тобі й тракторні сцени і палата на колесах і кічеві диско-пляцки,-"до кольору ,до вибору".
Чесно кажучи,оця шумно-гамірна "харамбура" сподобалась не зовсім,а вірніше-зовсім не сподобалась,це-на любителя і справжнього поціновувача,або ж для самих учасників дійства-тащаться собі на цих площадках,а про думку приїжджих й байдуже. І мають на те право-вони у рідному селі,а хто приїхав подивитись то вже будь добрий -дивись мовчки чи прямуй собі далі.Ми попрямували.Одразу.
6. Красноїльськ (5)

6. Красноїльськ (7)
 Потроху ставало цікавіше-почали з*являтись перші солом*яні "колобки" та чорномизі а-ля цигани.Хоча насправді(ну,за ролями)-"колобки" це такі ведмеді,а от чорняві-це таки цигани,які водять на ланцюгах своїх ведмедів,періодично влаштовуючи їм взбучку чи дуелі та групові потасовки з чужими "вихованцями". В перерві між цим,всі гуртом( в такт і не зовсім) співають,горланять,курять,встигають випити(для зігріву і навіть більше) та позують для фото.
І невпинно поволі рухаються,рухаються,рухаються... І співають румунською,тому розібрати і розібратися що-де-коли потрібно заздалегідь(почитавши в інтернеті перед поїздкою).
6. Красноїльськ (9)

6. Красноїльськ (11)

6. Красноїльськ (12)
 А люди сунуть за дійством і їх стає все більше і більше.Автівки залишають на початку села і чимчикують.І разом із людьми бігають туди-сюди різні кореспонденти,блогери,телебачення,преса,аматори,любителі і напевне,навіть,професіонали. І фотографують,знімають,питають,записують...
Бо то є український карнавал,то є наше "ріо-ріо",то є ЩОСЬ! І нічого що навколо суцільна румунська мова і пов*язки та нашивки кольору не "синьо-жовтого",а "синьо-жовто-червоного",і що звичаї ці та персонажі ажжж ніяк не українського фольклору і що це навіть якось трохи дико-тягнути за собою на шнурку мертву собаку і що... "О Ріо, Наше Ріо!"
6. Красноїльськ (16)

6. Красноїльськ (18)
 А дійство справді загоплює та затягує-давненько мріяв потрапити сюди.Не жалкую ні на мить (забігаючи наперед-у 2018-му у Красноїльськ на Маланку поїхала дружина-також була у захваті). Так,це варто один раз побачити,аніж 100 разів не чути! Тут дорослі,"підігріті" дяді з сокирами та ножами,ланцюгами та булавами,а поряд з ними фоткають маленьких діток.Як мило,майже як селфі із рожевим поні на весняному лузі.
6. Красноїльськ (17)

6. Красноїльськ (21)
І є в цьому дійстві персонажі колоритні та живі,а є й такі що ніби за кару відбувають. Можливо втома дається взнаки-маланкують з ночі 13-го,ходять селом цілу ніч.
6. Красноїльськ (22)

6. Красноїльськ (24)

6. Красноїльськ (25)
 Звернув увагу що заходять не на кожне подвір*я-можливо наперед домовляються до кого йти,а мо* ходять по дворах саме учасників дійства.Гостина,пригощання-чаювання(і не лише чай) присутні.Щодо грошей-не бачив(читав що гроші також дають).Скільки ж потрібно на таку ватагу виділити,щоб хоч кожному,хоч щось..
6. Красноїльськ (29)

6. Красноїльськ (27)
 Взагалі інформації щодо буковинських маланок в мережі достатньо,тож відповіді на більшість питань можна,покопирсавшись,знайти,тому описувати-повторювати що-де-як і чому не буду.
Більше того,є люди які від подібного роду дійства просто фанатіють,тож мій опис у порівнянні з їхніми "ахами-охами" просто тьмяніє.
6. Красноїльськ (30)

6. Красноїльськ (32)

6. Красноїльськ (31)
 Виїхали ми з Чернівців-рейсовим автобусом,що їхав у Сторожинець.А звідти вже піймали таксі у Красноїльськ.Людей туди їде більше ніж досить,тому стояти довго не прийдеться(ми таки трохи чекали,оскільки знайти 4 вільні місця набагато складніше,ніж одне-два).
6. Красноїльськ (34)

6. Красноїльськ (38)
О 14.30 були в селі,а в 15 год.зайшли з ватагою на перше обійстя.
З таксистом домовились щоб заїхав за нами орієнтовно о 17-18год. надіючись,що 2,5-3 годин на перший раз вистачить.Аби не перенасититись.Тай з Сторожинця ще в Чернівці добиратись потрібно. В свято з маршрутками проблемно.
6. Красноїльськ (33)

6. Красноїльськ (36)

6. Красноїльськ (37)
 Обід взяв із собою,-хто знає,чи можна буде щось купити на місці.Якщо чесно-нічого підходящого для "підкріпитись" так і не побачив-в центрі сувенірні лавки з різним непотребом та,максимум води-соки.Гаряченьких вареників у сметані,борщу з грибами та м*ясом,голубців та печеної риби не було і близько.А просити у маланкарів поділитись заробленим харчем якось не хотілося).
6. Красноїльськ (39)

6. Красноїльськ (41)

6. Красноїльськ (40)
Дівчата порозбігалися і лише зрідка "виринали" тут-там,перекидались кількома фразами,ділились враженнями від побаченого,підказували один одному куди і звідки краще підійти.. Домовились,що зустрінемося всі у центрі,біля сцени-звідти й попрямуємо на початок села,до таксі.
 А дійство набирало обертів: ведмеді шаленіли,цигани кричали,діди стукали палицями,царі підстрибували,камери клацали..
6. Красноїльськ (43)

6. Красноїльськ (45)

6. Красноїльськ (46)
Погода сонячна,хоч лежить сніг,та не холодно.Окремі персонажі з голим торсом-їх додатково підігріває адреналін та спиртне.Періодично влаштовують привали:просто таки сідають-лягають на асфальт чи сніг,курять,розмовляють,на толпи туристів -нуль уваги.При потребі чи просьбі застигають для кадру,посміхаються чи роблять дикий вишкір та повертаються до спілкування. Їм не важко,це вже не вперше,з роками вони та,власне,дійство набирає все більшого розголосу,популярності. На ці дні село не тільки оживає,воно бурлить життям та людьми.Як воно після свят-не знаю.
6. Красноїльськ (47)

6. Красноїльськ (48)

6. Красноїльськ (50)
Діти також беруть участь в дійстві. О,ці маленькі милі ведмедики з величезними кігтями-як вони кумедно борюкаються на снігу,порикуючи та покрикуючи!
6. Красноїльськ (51)

6. Красноїльськ (52)

6. Красноїльськ (54)
 "Ма сус,ма сус!" та "Урсу,урсу!"-щось таке чується у періодичному співі-вигуках. Ми прямуємо,пливемо за течією цієї різнобарвної ріки,розбавленої солом*яними кульками,які виділяються найбільше.Пізніше підійшли крилаті ведмеді,-о,ці звичайно ж ВИДІЛЯЛИСЬ! З розмахом крил до 5 метрів вони просто змушені виділятись.Але це було пізніше.
Доречі, "урсу"-це ведмідь.
6. Красноїльськ (56)

6. Красноїльськ (57)

6. Красноїльськ (59)
 Сонце пригріває,людей прибуває,карнавал триває!
Ще декілька років тому про Красноїльську Маланку мало хто чув, проте останнім часом вона стає дедалі популярнішою, завдяки своєму незрівнянному колориту. Красноїльські народні артисти прославилися на всю країну як найчисельніша перебирія. Цікаво, що незважаючи на те, що з кожним роком красноїльчани вигадують нові номери, основні традиції залишаються давніми, ще з часів Румунії.
У селищі п'ять великих Маланок, які представляють п'ять кутів, кожна з яких нараховує понад п'ятдесят чоловік, попередньо обирають газдів - старостів перебирій, вони відповідають за організацію.Маланка кожного з кутів традиційно відрізняється своїми особливостями у костюмах та деяких сценках.
6. Красноїльськ (60)

6. Красноїльськ (61)
 Далі буде...
Tags: Буковина, Красноїльськ, мандрівки, різне
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments