Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Ряшів, він же Жешув

 Приїхав у місто орієнтовно о 3 ночі.Що робити? Іду в центр.
Центр живе своїм життям-купа шумних клубів,барів,підозрілих закладів із кебабом,групи п*янучої молоді,веселі компанії,якісь "чурки" та різкий запах близької бійки.Певний час провокую долю,-ану,чи покине вона мене на поталу цим батярам.Навмисне кружляю площею туди-сюди,визиваючи інтерес. Інтерес не визвався і тоді я,з спокійною душею і почуттям виконаного обов*язку,гордо(ні,не тікаю з "поля бою") віддаляюсь із шумної зони у більш спокійну частину міста.
 Потрапляю на дискотеку на березі ріки... Я в Ряшеві,він же Жешув.
2. Жешув (50)
Площа з фонтанами біля літнього палацу Любомирських
2. Жешув (13)
"Косметика естетична"
2. Жешув (11)
Вілла (1903р.)
2. Жешув (14)
 Дископляски власне підходять до завершення,-скоро зійде сонце і відповідно уся "нечисть" і нічні істоти поспішають по своїх домівках. Знаходжу 10 злотих,-"на удачу",-думаю собі. Або ж на каву + сходити в туалет.
О четвертій ще зовсім сіро,-фотки вийдуть ніякими(знав би я,що перша половина дня буде сірою-сірою,не залежно від години),тому я блукаю навколо своєї першої "жертви"-замку Любомирських,чекаючи світанку.
ВІлли на вул. Алея під каштанами-тут базується радіостанція
2. Жешув (16)
Вілла 1 (1900р.)
2. Жешув (18)
Вілла 2 (1899р.)
2. Жешув (17)
 Ряшівський замок - одна з головних визначних пам’яток міста, побудована в 1902-1906 рр. на місці стародавньої твердині.
Перша оборонна споруда стояла на цьому ж місці, і побудована була ймовірно, в XVI ст. Пізніше, в кін. XVI ст., вона являла собою укріплений будинок-садибу Миколи Спитек Лігежа.
Перебудова замку датується поч. XVII ст. Саме тоді він і придбав характерні риси бароко. В цей період було проведено підвищення «обороноздатності» замку - передбачені місця розташування артилерії на замкових стінах.
Саме завдяки подібній реконструкції Ряшівський замок встояв під час атак татарських військ, захисники замку не дозволили їм перейти Вислок. У володіння до Любомирським замок потрапив тільки в другій чверті XVII ст., коли дочка його засновника вийшла заміж за гетьмана Любомирського.
Літній палац Любомирських (18ст.)
2. Жешув (12)
Садиба.Фасад
2. Жешув (10)
Вілла за паскудною огорожею
2. Жешув (25)
 Друга пол. XVII ст. принесла замку гіркоту поразок. Його взяли штурмом шведські війська, потім окупували війська польського короля, серйозні руйнування були нанесені загонами козаків. Замок втратив свою зовнішню велич і неприступність, він потребував серйозної реконструкції та зміцнення, що й було розпочато в кін. XVII ст.
В ході реконструкції стіни замку укріпили, на території  відбулися серйозні зміни і перебудови, талановитими інженерами була створена ціла система таємних ходів, про існування яких стало відомо тільки в кінці минулого століття.
Пам*ятник Яну Пакославичу- "дипломату і лицарю короля Казиміра Великого"
2. Жешув (19)
Замок Любомирських (16ст.;18ст.)
2. Жешув (15)
Замок (1902-1906рр.)
2. Жешув (28)
 Десять років зайняла повна реконструкція твердині, і буквально відразу ж після її закінчення робота будівельників була «перевірена на міцність» шведськими, саксонськими, російськими та польськими військами. Після Північної Війни замок знову потребував перебудови, за якою в цей раз пильно спостерігав сам Август Сильний. Вів реконструкцію генерал Єжи Любомирський.
У подальшій долі замку були пожежі і руйнування, облоги і нові перебудови, які повністю змінили зовнішній вигляд замку. Сучасний вигляд він придбав на початку минулого століття, при цьому архітектори намагалися з максимальною точністю відтворити той зовнішній вигляд і конструкцію фортифікаційної споруди, які зберегли історичні документи. До 1981 р. в замку розташовувалася в’язниця і суд, опісля-лише установа правосуддя.
Бастіон з баштою
2. Жешув (27)
Замковий комплекс
2. Жешув (23)
Вежа
2. Жешув (21)
 Протягом 1902- 1906 рр. тривав грунтовний ремонт замку під наглядом З.Хендля. Виявилося, що замкові мури в набагато гіршому стані, ніж це уявляли,- їх розібрали і звели заново. Було знищено верхню частину оборонних мурів, маленькі вежі на бастіонах і старі вали. Замок дійшов до наших часів у вигляд прямокутника розмірами 65 x 71м. з внутрішнім подвір’ям. З давнього замку залишилася лише частина мурів бастіонів і нижні поверхи башти.
Банк (1906р.;1938р.)
2. Жешув (7)
Будівля Польського Народного банку (1906-1908рр.)
2. Жешув (6)
Псевдоготика з домішками фантазії
2. Жешув (4)
Історики доводять, що Ряшів існував з ХІ ст., а питання, ким саме був заснований, відносять до дискусійних. Напр., польські дослідники пишуть, що землі між Сяном і Вислоком були приєднанні до Руси після подолання їхньої пястовської належности до Польщі.
  Ряшів - перше руське місто, яке отримало магдебурзьке право,- отримало воно його 19 січня 1354 р. від Казимира III, який надав місто у володіння Яну Пакославу. На 1406 р. у місті існувала парафіяльна школа, магістрат складався з 5 райців, кожен з яких по черзі виконував функції бургомістра. Після вигасання роду Жешовських місто перейшло 1589 р. до старости жидачівського Миколая Спитка Ліґензи. У 1638 р. Ряшів переходить у власність князів Любомирських. В 1658 р. Єжи-Себастьян Любомирський створює колегіум оо. Піярів. На той час це була друга така школа на всю Польщу.
Будинок на вул. 3 Травня
2. Жешув (2)
Вулиця 3 Травня
2. Жешув (29)
Вулиця 3 Травня -(2)
2. Жешув (31)
Вулиця 3 Травня -(3)
2. Жешув (38)
 Напр. жовтня 1918 р. після проголошення створення Української держави на території колишніх австрійських володінь в Галичині, Володимерії, Буковині український синьо-жовтий штандарт був піднятий над українізованою військовою частиною в місті. Згодом польська влада при допомозі підрозділів польських легіонерів змогла захопити цю частину.
В кінці вулиці- барокова дзвіниця храму
2. Жешув (36)
Монастирський комплекс ордену піарів (1642-1646рр., 1703-1707рр.)
2. Жешув (9)
Будівля кляштору (передній план)
2. Жешув (35)
Ренесансний костел Св.Христа
2. Жешув (32)
Прямуючи із площі Ринок  в бік вул. Костюшко ми виходимо на парафіяльний костел Святих Войцеха і Станіслава. Вважається, що костел був заснований в 1363 р. на місці існувала раніше невеличкої дерев’яної церкви Святого Фелікса. Перша згадка про новий костелі було виявлено в листі Казимира Великого до Папи Урбана V.
Костел Свв. Войцеха і Станіслава був знищений в результаті пожеж і воєн в 15 ст. У 1427 р. почалися відновлювальні роботи з використанням старої частини храму з каменю. У 17 ст. споруда сильно постраждала внаслідок вибуху. За наказом Миколи Спитки незабаром почалася реконструкція, під час якої було вирішено розширити церкву. В 1754 р. храм був перебудований в стилі бароко, в цей період була побудована дзвіниця з куполом і шпилем, увінчаним ангелом.
Рибка на стовпі
2. Жешув (1)
Парафіяльний костел Св. Станіслава і Войцеха (1434р., 1623р., 1754р.) з дзвіницею
2. Жешув (42)
Костел Св. Станіслава і Войцеха. Тил
2. Жешув (43)
 Інтер’єр церкви, який можна побачити сьогодні, був створений у 18 ст.: вівтар з колонами 1730 р., кафедра в стилі рококо, бічні вівтарі в стилі бароко.
Під час реставраційних робіт у 2008 р. було виявлено, що головний фасад парафіяльної церкви сходить до середньовіччя і має готичні риси.Знайдені цеглини, метод виготовлення яких характерний тільки для середньовічного періоду. Також вдалося знайти сліди вузького вікна, яке може бути частиною колишньої готичної арки.
Готична фара
2. Жешув (62)
Дзвіниця (1623р.)
2. Жешув (39)
 Ринкова площа в Ряшеві розташована в центрі Старого міста, в районі Середмістя. Біля ринку функціонують безліч магазинів і кафе, там відбуваються численні культурні заходи.
Нинішня забудова площі датується 19 ст. і є результатом пожежі, від якої постраждало місто в 1842 р. Раніше тут імовірно знаходились низенькі дерев*яні, або частково муровані будиночки з підвалами, що збереглися і донині, і є туристичним визначним об'єктом. В часи процвітання торгівлі тут переховували товари з усього світу, а під час наїздів і воєн підземелля служили укриттям для місцевого населення. Ще у XX ст. тут діяли так звані земляні магазини – підвали, викопані тут же під партером кам’янички, в яких люди, особливо євреї, продавали колоніальні товари.  Сьогодні цей таємничий лабіринт є частиною музею, і його можна відвідати з екскурсоводом. Підземна туристична траса має близько 340 м. довжини і складається з 50 підвалів, а найнижчий знаходиться на глибині 10 м.
Пам*ятник Т.Костюшко на площі
2. Жешув (52)
Будиночки
2. Жешув (44)
 Домінантою  площі є ​​ратуша, яка розташована в південно-західному кутку.
 Ратушу збудував у 1591 р. власник Ряшівського замку Микола Спитек Лігеш ймовірно на місці більш ранньої споруди: в підземеллях ратуші відкрито фундаменти старих мурів і склепінь, а також довгі підвали.
У XVIII ст. ратушу перебудували у стилі класицизму, і в такому вигляді вона простояла до сер. ХІХ ст.  У 1897 – 98 рр. проведено її грунтовну перебудову у неготичному стилі, такою вона є й на сьогодні. Вершину прикрашено годинником, а понад ним поміщено орла.
Площа Ринок
2. Жешув (47)
Площа Ринок -(2)
2. Жешув (48)
Плебанія (1894-1896рр.)
2. Жешув (40)
Фото
2. Жешув (45)
 Найголовніша пішохідна вулиця Ряшева- вулиця 3 Травня,яка бере свій початок від костелу Св. Станіслава і Войцеха. Забудова здебільшого не надто оригінальна,зачепитись за щось оком не надто виходить.Але чисто,затишно і без надлишку.
Домінантою вулиці і її родзинкою по праву можна вважати комплекс конвікту ордену Піарів,який складається із будівлі кляштора (тепер Окружний музей),колегіуму (зараз перший загальноосвітній ліцей ім.С.Конарського) та костелу Св.Христа.
Літні майданчики на ринковій площі
2. Жешув (53)
Літні майданчики на ринковій площі-(2)
2. Жешув (54)
Відреставровані кам*яниці
2. Жешув (49)
Відреставровані кам*яниці- (2)
2. Жешув (57)
 Ще одна цікавинка,яка знаходиться за монастирським комплексом,-будівля Польського Народного банку,побудована протягом 1906-1908рр. для комунальної ощадної каси, закладеної у 1862р.
Вулиця Т.Костюшки
2. Жешув (60)
Вулиця Т.Костюшки -(2)
2. Жешув (61)
Криниця на площі
2. Жешув (56)
 Сірий ранок так і не випогоджувався,обіцяючи протягнути свій песимістично-сірий настрій як мінімум на першу половину дня. Додому розходились веселі і п*яні компанії,які складались із тих,хто не встиг утекти раніше.
Площа вже була прибрана,як і вулиці і тепер про нічний балаган нагадували лише поодинокі підкумарені молодики та голосні викрики то з одного то з іншого кінця..
Маючи плани на решту дня вирішую не надто затримуватись у місті - виконати "програму -мінімум " і на вокзал.Який? А будь-який,з якого швидше вдасться відчалити у потрібному напрямку).
Стара карта міста на будинку
2. Жешув (64)
Фото
2. Жешув (68)
Ратуша ( 1591р.)
2. Жешув (58)
 Ще одна святиня,-комплекс кляштору бернардинів з костелом Першого Причастя Пресвятої Діви Марії,який знаходиться навпроти будівлі театру(колишнього «Соколу»), постав в пер. пол. XVII ст. на місці старої сакральної споруди XVI ст. Первинно стояв тут дерев'яний костел, який був побудований у 1536 р.
Костел і будівлю кляштору збудували в 1624-29 рр. Засновником монастиря був тодішній власник Ряшева Микола Спитек. Згідно з його волею костел повинен був виконувати роль родового мавзолею роду. У 1898-1906 рр. під керівництвом Збігнєва Хендла святиня була відремонтована, а в 1978-79 рр. ще раз реставрувалася.
Найцікавіша будівля міста (суб*єктивно)
2. Жешув (46)
Муніципалітет
2. Жешув (59)
Панорама: Ранок і Ринок
2. Жешув (50)
 Ще у місті є цікаві будівлі двох синагог-Нової Великої і Старої ,про які я ,на жаль, дізнався вже по приїзді додому..
Будинок товариства Соків / обласний театр (1888-1890рр.)
2. Жешув (66)
Вілла Холзерувка / обласний театр (1888-1890рр.)
2. Жешув (70)
Будівля Повітової Ради / обласна бібліотека (1898-1909рр.)
2. Жешув (72)
 Дуже багато знайшов у мережі різноманітних дописів та звітів,у яких прямо таки прославляють і возвеличують ряшівську чистоту, охайність,європейськість(а це власне що за критерій?) та перспективність... Краще один раз побачити,аніж 100 разів почитати.
Рухаюсь в сторону вокзалів(не без підказок),які знаходяться поруч,- залізничний і автовокзал.Це зручно.
Церква Першого Причастя Пресвятої Діви Марії, (1610-1627рр.,1896-1906 рр.)
2. Жешув (73)
Храм.Профіль
2. Жешув (67)
Комплекс бернардинського монастиря (1610-1627рр.)
2. Жешув (75)
 П.С. Згодом таки розпогодилось,але я вже був у іншому місці і це вже зовсім інша історія).
Пам*ятник учасникам революційних боїв (1974р.)
2. Жешув (77)
Фото
2. Жешув (71)
Tags: Польща, Ряшів, архітектура, дзвіниця, замок, мандрівки, палац, памятники, ратуша, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments