Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Кременчук. Великий індустріальний центр Полтавщини

 Плани трохи перекособочились,тож прийшлось імпровізувати та виходити з ситуації "по ходу".Ну не мав я ночувати у Кременчуку,аж ніяк не мав...але таки ночував. "Пробиваємо" на полтавському залізничному наявність вільних кімнат відпочинку на вокзалі в Кременчуці.Валом! Це плюс.Ціна демократична-це два "+". Потрібно буде втиснути у свій денний графік три міста(не села і не містечка),-це під знаком "?". Вкотре маю намір передати віжки у руки свого Янгола охоронця,-нехай розрулює ситуацію. Та й це буде потім,завтра,а зараз же потрібно десь заночувати.Їду.
Поселившись виходжу на вечірню прогулянку містом. Нічого велими цікавого чи "екстра" не знаходячи,звинувачую у цьому свою непідготовленість,темну пору,втому і небажання йти "вглиб" та ще 1000 міфічних факторів.З надією на завтрашній чууудовий ранок повертаюсь у номер..
6. Кременчук (9)
Залізничний вокзал.МІський фасад
6. Кременчук (1)
Перон
6. Кременчук (2)
Водонапірна біля залізничного
6. Кременчук (3)
"Ше м такого не видав"- із скількома вокзальними кімнатами відпочинку вже переспав,але щоб отак як тут- підселяючи посеред ночі шумлять неначе вдень,піднімаючи клієнта "випадково" будять решту відпочиваючих,прибирання проводять не дивлячись на те спиш ти чи ні(це все посеред ночі,оскільки вже о 6 ранку я був на ногах). Перший мінус ранку-недоспана ніч. Другий мінус, -похмура погода, "накрив" мене вже на вулиці.Звалюю це на ранкову пору і майже оптимістично вирушаю на пошуки потрібної цілі,місце знаходження якої мені ніяк не могли пояснити місцеві жителі(як виявилось згодом,правда запізно,-все потрібне було відносно поряд).
"Класичне вокзальне" з мосту
6. Кременчук (4)
Готель "Кремінь"
6. Кременчук (5)
Відділення Державного Банку Російської імперії (1900р.)
6. Кременчук (6)
Офіційною датою заснування Кременчука, за згадкою в хроніці Й. Бєльського вважається 1571р. Джерельно засвідчене безперервне існування Кременчука як урбаністичного осередку (а не рибальського уходу, згадуваного ще за ревізією Черкаського замку 1552 р.) лише з 1637 р., коли «осадив» тут місто шляхтич-поліщук Стефан Рудзький.
Період кременчуцької історії з 1571 по 1764 рр. можна назвати козацьким, адже козаки від часів давнього Черкаського староства і до територіальних полків Гетьманщини лишалися на Кременчуччині провідною верствою населення.
1590 р. королівський уряд видав М. Язловецькому розпорядження про будівництво фортеці в урочищі Кременчука чи іншому зручному місці, куди мали переселити козаків з Запоріжжя, аби вони менше дратували турків. Хоча проект цей швидко заглух, але пам'ять про Кременчук як місце однієї з козацьких Січей зберігалася довго (ще напр. XIX ст. засвідчені фольклорні перекази про цей «первісний» осідок запорожців).
Краєзнавчий музей (будівля 1916р. побудови)
6. Кременчук (7)
Житловий на перехресті (1953р.)
6. Кременчук (9)
Фото
6. Кременчук (10)
 А потім я на хвильку завагався у правильності вибору свого маршруту і ... заїхав у результаті бозна куди- з району залізничного мене занесно(завезло) у 274-ий- 278-ий-287-ий квартали..Так,пора виходити і повертатись,нерви також не залізні. А тут дорога-дорога-будинки-коробки.. проспект тягнувся і тягнувся,а час, дорогоцінний час все спливав.Пора виходити і повертатись! До всього цього розпочався дощ,злива,просто таки ЗЛИВА. Хотілося просто приїхати на автостанцію і закінчити знайомство з містом, так толком і не почавши його.
Через певний час трохи "попустило",вирішую їхати на річковий вокзал,-хоч Дніпро побачу,коли вже такі справи..
Трест «Кременчукнафтохімбуд» / будинок кондитера С. Силаєва (поч.20ст.)
6. Кременчук (11)
Цікавий будиночок
6. Кременчук (13)
Бар "Наутілус"
6. Кременчук (12)
 У 1649 р. Кременчук стає сотенним містом чигиринського полку. Полтавщина і Кременчук стають ареною кривавої громадянської війни. Після Андрусівської угоди 1667 р. місто включили до Миргородського полку, місто стає губернським.
Під час російсько-турецької війни 1787-1791 рр. Кременчук був базою російських військ, тут будувалися кораблі для Чорноморської флотилії. Саме в ці роки в Кременчуці побували полководці О.В. Суворов та М.І. Кутузов. Суворов командував Кременчуцькою дивізією. Тяжко поранений у Кінбурзькому бою, він всю зиму і весну 1788 р. лікувався в кременчуцькому госпіталі.
В кін. 80-х ррв XYIII-го століття Катерина II здійснила подорож на південь. Князь Г. Потьомкін разом з губернськими урядовцями здійснював інспекційну поїздку за маршрутом Кременчук- Єлисаветград- Херсон- Сімферополь- Феодосія- Борислав- Кременчук, щоб підготувати території та населення до зустрічі Катерини II.
Житлові будинки на Соборній (сер.20ст.)
6. Кременчук (18)
Будинок зі шпилем (1949-1956 рр.)
6. Кременчук (19)
1952 р.
6. Кременчук (21)
 На Дніпрі я таки побував і "щуку" бачив і "чебурашку" з "гєною" і інших персонажів..Це я про пам*ятники у парку. Фоткати не став-чи то ліньки було,чи мо* не надто зацепили..Певне і те і друге.
Сірі води Дніпра відгонили тугою та буденністю робочого міста..
 Примарився омріяний та бажаний затишок,-десь там він за ооось тими парковими деревами,манить до себе силуетом горнятка з гарячою кавою. Подіяло.Плентаюсь туди,ховаючи за пазухою фотоапарат та розлізлу від дощу карту міста.
Невеличкий позитив
6. Кременчук (20)
Правда. Правда? Правда!
6. Кременчук (8)
Пам'ятник воїнам-визволителям міста (1949р.,1983р.)
6. Кременчук (17)
 Сакральна архітектура Кременчука зацікавила мене однією лише спорудою,- Свято-Миколаївьким собором,збудованим 1910р. на кошти полтавської дворянки Котович у готичному стилі. Вона заповіла церкві значні кошти, яких вистачило на ремонт діючого костелу в Полтаві та будівництво нового у Кременчуці. Функціонував храм до 1919р. Після встановлення радянської влади богослужіння були заборонені, а приміщення "орендоване" більшовиками.
До 1970-х рр. у ньому розміщувались будинок культури, будинок урочистостей, будинок офіцерів, кінотеатр, ДЮСШ № 2 (1971–1991рр.).
Богослужіння відновлено 17 грудня 1991р. громадою УАПЦ. Після 1992р. храм належить громаді святого Миколая Чудотворця УПЦ КП.
Католицький костел (1910р.)
6. Кременчук (14)
Свято-Миколаївький собор.Профіль
6. Кременчук (16)
"Золотиє купола...", тху ти.. Панорама
6. Кременчук (15)
 Із відкриттям пароплавного сполучення (1850 р.), будівництвом залізниці та мосту через Дніпро (1872 р.) розширюється торгівля. Завдяки вигідному географічному положенню, розвитку торгівлі Кременчук протягом пер. пол. XIX ст. перетворюється в найбільше промислове місто Полтавської губернії. Діють пивоварні, медоварні, канатні заводи, млини, круподерні, винокурні, успішно розвивається суконна промисловість, деревообробна, тютюново-махоркова. З'являються нові підприємства: вагонні майстерні (зараз Крюківський вагонобудівний завод), механічний завод (зараз Кредмаш).
 Нас сьогодні Кременчук залишається великим індустріальним центром Полтавщини..
Крюківський міст
6. Кременчук (22)
Tags: Кременчук, Полтавщина, архітектура, вокзал, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…