Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Звенигородка

 Прибувши на автостанцію цього районного центру одразу ж поверхнево уявив його масштаби. Як садиба зустрічає гостя воротами,так і населений пункт-зустрічає авто-чи залізничним вокзалом,по якому вже можна собі скласти певну думку про самого "господаря". Власне очікування й оправдалися-невеликий населений пункт з ще меншою кількістю населення,провінційна атмосфера,місцями підсолоджено архітектурою кін.19-поч.20ст.,місцями-"совок" Симпатичний центр,без пафосу та кітчу,як це можна зустріти в окремих представників.З найцікавішого- костел біля автостанції (будівля поч.19ст.), колишній корпус ПТУ та будинок Кримських( двох останніх я бачив лише на моніторі).
17. Звенигородка (17)
Спека серпневого дня заставляє переодітися в щось легше для тіла,чим я і зайнявся одразу біля храму. З перших хвилин перебування у містечку привертаю на себе увагу місцевих. Вважаю це досягненням і,гордо піднявши голову,в легкій футболці взамін сорочки,крокую в нікуди,оскільки конкретного маршруту я не складав..
Вже через декілька хвилин шукаю затишну місцину,де б можна було зробити ще один обмін : "штани-шорти". Територія якогось напівзакинутого підприємства підходить для цієї місії. Тепер-вперед,за трофеями!
Костел Преображення Господнього (1799-1808рр.)
17. Звенигородка (1)
Пошарпана святиня
17. Звенигородка (2)
Костел-автостанція
17. Звенигородка (3)
 На автостанції(одразу ж по прибутті) взнаю коли відправляється потрібен мені рейс. У мене в запасі орієнтовно 25хв.,або 1год.45хв, або близько 3-ох годин.Вибираю другий варіант.
За легендою в часи Київської Русі місто було розташоване за 3 км від сучасного, навколо конусоподібної гори. На одній з його веж висів дзвін, яким населення повідомлялось про напад ворогів. Згідно з легендою, назва міста походить від назви гори (Звенигора - Звенигород). Під час монголо-татарського нашестя місто було вщент зруйноване і перша згадка про Звенигород на Гнилому Тікичі відноситься до 1394р.
В пам*ять про воїнів Армії УНР
17. Звенигородка (4)
Юний Тарас
17. Звенигородка (5)
Будинок, в якому перебував штаб 80-ї гвардійської стрілецької дивізії 1944 р. / Будинок дитячої творчості
17. Звенигородка (6)
 1498р. Олександр Ягеллончик назначив князя Констянтина Острозького намісником в Звенигородці, Вінниці та Брацлавлю. В цей час посилились татарські напади, старі торгові шляхи між містами перетворились  на Чорний шлях. Звенигородка стояла на самому Чорному шляху. 1541 р. татари вщент знищили Звеногородку.
 У люстрації 1545р. Звеногородський замок не існував. Згодом він був відбудований, але на іншому місці. В 1616 р. Звенигородка стояла пусткою і ці землі привласнив собі руський воєвода Ян Данилович. В 1633 р. король надав Звенигородку подільському воєводі Марціну Казановському.
Кінотеатр "Україна". В минулому..
17. Звенигородка (7)
Районний будинок культури
17. Звенигородка (8)
Міська рада і квіти
17. Звенигородка (9)
В районі Звенигородки діяв гайдамацький загін на чолі з козаком Медведівського куреня Гнатом Голим, який двічі, 1737р. і 1743 р. брав штурмом Звенигородський замок. Для захисту від гайдамаків польський уряд почав зводити укріплення навколо міста. 1765 р. Звенигородський замок було обнесено дубовим частоколом, побудовані нові башти і казарми для охорони.
1792 р. король Понятовський Станіслав-Август затвердив Звенигородці герб і надав статусу міста за магдебурзьким правом,а вже у 1793 р. правобережні землі України приєднано до лівобережних в складі Росії.
Спасо-Преображенський собор (1992-1998рр.)
17. Звенигородка (13)
Храм.Тил
17. Звенигородка (12)
Фото
17. Звенигородка (10)
 Парафія у Звенигородці була заснована 1766 р. коштом Фелікса Солтика, 1776 р. додаткові кошти на її забезпечення виділив король Станіслав Август. Тоді ж і розпочали будівництво дерев'яного костелу.
У 1799 р. Соломія Солтик виділила кошти на спорудження на місці дерев'яного нового мурованого храму та семінарії при ньому. Будівництво затягнулось через брак коштів і завершилось у 1808р. Спорудили також і семінарію, але її закрила царська влада 1839 р., а в 50-их рр. ХХ ст. цю будівлю зніс комуністичний режим.
Танк на постаменті (1957р.)
17. Звенигородка (11)
Комерційне училище / школа №3 (1905р.)
17. Звенигородка (16)
Історична будівля на перехресті проспекту Шевченка та вулиці Шевченка
17. Звенигородка (15)
 У радянські часи костел закрили. Під час німецької окупації його використовували у якості православної церки, потім - як інтернат для бездомних дітей, на поч. 60-их рр. - як спортзал, а через деякий час відремонтували та перебудували на автостанцію, поділивши будівлю на два поверхи. У 1999 р. колишній костел повернули римо-католикам та заново освятили. Проте вірянам віддали лише другий поверх, тому вони не можуть повністю реставрувати храм.
Пам’ятний знак на місці, де з'єднались війська 1-го і 2-го Українських фронтів 1944р.
17. Звенигородка (18)
Пам’ятний знак.Вид з сторони проспекту
17. Звенигородка (19)
 На потрібен автобус я звичайно ж встиг,навіть ще й очікував його у скверику,поряд з автостанцією.
Tags: Звенигородка, Черкащина, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments