Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Старий Крим.Цікавинки містечка

 Час візиту-вересень 2015р. Так,Крим вже "визволили",та ще по-інерції сюди тягнуло(взагалі-то,-зараз також.Є причина).
Вперше у Ескі Крим я навідався у 2012-му,але тоді оглянув лише комплекс монастиря Сурб-Хач,тепер же вирішили прогулятися самим містечком,побачити його цікавинки.
 Старий Крим уперше згадується на поч. І тис. як таврське м.Карія, з кін. І тис. під назвою Сурхат; з 13 до поч.15 ст. -Солхат (дещо пізніше  Керим) - резиденція намісника золотоординського хана і важливий транзитний пункт торгівлі. Пізніше, по створенні Кримського ханства, втратив своє значення і став називатися Ескі Крим (Старий Крим).
18. Старий Крим (16)
Братська могила
18. Старий Крим (1)
В парку причаївся виленин
18. Старий Крим (2)
Літературно-художній музей
18. Старий Крим (4)
 Смачно поївши в одній із харчівень містечка (бо час був саме обідній),вирушаємо на пошуки "чогось цікавенького",імпровізуючи та блукаючи вулицями,оскільки цього візиту,якщо чесно,ми й не планували,-так вже получилось.
Спека,а моря поруч немає. Бідолашний Ілліч,заховавшись у парковій прохолоді,чекає співчуття та розуміння,а натомість отримує: "Пора его уже б знести!".Оглядаємось-за спиною стоїть татарин років 24-26,саме йому належать слова,-побачив чужаків,яких зацікавив ідол..
Наступний привал-літературно-художній музей,у якому мене через українську мову прийняли за американця(!) і пропонували перекладача).
Татарський хлопчик-сопілкар
18. Старий Крим (3)
Будинок-музей письменника Паустовського(2005р.)
18. Старий Крим (6)
Церква за муром
18. Старий Крим (8)
 Крім літературно-художнього музею у місті також розташований будинок-музей Олександра Гріна, Костянтина Паустовського та музей етнографії кримських татар.Правда у них ми не заходили.
Цікава екскурсія та екскурсовод,який щиро намагається розмовляти українською позитивно налаштовує на подальше блукання,яке й приводить нас до чергової пам*ятки,-церкви Іоанна Хрестителя,а вірніше її руїн.
Руїни середньовічного храму
18. Старий Крим (10)
В обрамлені колон
18. Старий Крим (13)
Плющ-дизайнер
18. Старий Крим (16)
 Руїни церкви знаходяться в північно-східній частині міста на покинутій території тютюнової фабрики. Вважається, що це перший християнський храм, що з'явився в місті.
Немає згоди у вчених про час зведення храму: хронологічний діапазон коливається від ХI до поч. XIV ст. Останнє археологічне дослідження, проведене в 1980-і рр. підтвердило приналежність споруди до типу сільських візантійських церков.
Церква невелика, зального типу, в плані прямокутна. Характерною особливістю споруди є наявність двох рівноцінних, південного і західного, входів. Окрім невеликих вікон, розміщених досить високо, в стінах є і арочні прорізи внизу, до середини закриті плиточною підлогою. З цього зроблено висновок, що підлога більш пізня, а рівень давнішої був значно нижчим.
У цій невеликій церкві імені Іоанна Хрестителя, служба проводилась до 1930 р.
Таблиця
18. Старий Крим (14)
Руїни церкви Іоанна Хрестителя
18. Старий Крим (12)
Руїни медресе та "мечеті Узбека"
18. Старий Крим (17)
Костянтин Паустовський був прихильником творчості Олександра Гріна. Його твори він відкрив для себе ще тоді, коли був гімназистом. Якось влітку 1924 р. йому пощастило побачити великого письменника-романтика. Ця зустріч дуже вразила Костянтина Георгійовича,який у той час починав працювати літератором. У Старий Крим він уперше приїхав у 1934 р. з бажанням побачити місто, в якому творив Олександр Грін, і відвідати його могилу (письменник помер у 1932 р.).
Музей Паустовського створено з ініціативи Н.Садовської. На її власні кошти було куплено будинок, а згодом її донька подарувала його музею,відкриття якого відбулося 23 серпня 2005 р.
Залишки медресе(текіє дервішів?),ХІV ст.
18. Старий Крим (19)
Залишки надгробків
18. Старий Крим (20)
Залишки надгробків-2
18. Старий Крим (22)
Місто за часів золотоординців мало свій монетний двір, який карбував срібні та мідні монети. Срібні золотоординські монети (дирхеми) карбувались тут з 1266р. по 1420 р. (за відомими знахідками). Пізніше тут працював монетний двір Кримського ханства. Монети карбувались в Старому Криму аж до часу правління хана Мухамед-Гірея (відомі монети 1517 р.).
Провідною національно-релігійною громадою в місті були татари (мусульмани). Для них заходами єгипетського султана Бейбарса в 1287 р. була споруджена мечеть, від якої до наших днів збереглися лише фрагменти. Прямокутна в плані, вона має параметри 20x15м. Існує думка, що стіни мечеті Бейбарса «було покрито мармуром, а верх - порфіром». В кін.18 ст. ще зберігався нині втрачений мінарет.
Будівля
18. Старий Крим (23)
"Мечеть Узбека" (друг.пол.15ст.)
18. Старий Крим (24)
Портал святині
18. Старий Крим (25)
 В період посиленої ісламізації Золотої орди (в правління хана Узбека) будується ще одна мечеть, від якої зберігся будівельний напис з датою 1314 р. та іменем хана Узбека. В цей же час будується мусульманське училище (медресе), яке в руїнах збереглось до нашого часу. Слід зауважити, що це – найдавніший на терені України будинок, спеціально побудований для освітнього закладу. В друг. пол. XV ст. до медресе була прибудована мечеть, куди перенесено напис 1314 р. Тому цю найкраще збережену мечеть Старого Криму часто звуть «мечеттю Узбека».
Окрасою споруди являється портал, оздоблений сельджуцьким різбленням та колонами з лілейними капітелями. Верх порталу перероблений у пізніші часи, це може свідчити про те, що первісно мечеть була вищою.
Інтер*єр
18. Старий Крим (26)
Медресе?Текіє?Руїни!
18. Старий Крим (31)
Фото
18. Старий Крим (35)
 Другою за значенням громадою була вірменська. Старий Крим був важливим центром вірменської просвіти і книжності. До нашого часу збереглося не менше 36 рукописних книг, переписаних в Старому Криму в 1332 – 1437 рр. Важливу роль в житті вірменської громади відігравав монастир Сурб-Хач, розташований за 3.5 км від Старого Криму. Тут були також грецькі (православні) храми, провадили торгівлю генуезці з сусідньої Кафи.
В 1370-их рр. Старий Крим був центром політичної діяльності темника Мамая. В 1381 р. він зазнав поразки від хана Тохтамиша і був вбитий десь поблизу Старого Криму. Похований він, за однією версією, у Мамаєвому кургані на східній околиці Старого Криму.
Мечеть.Тил
18. Старий Крим (33)
Мечеть.Профіль
18. Старий Крим (37)
Руїни мечеті Бейбарса ( ХІІІ ст.)
18. Старий Крим (38)
 З утворенням незалежного Кримського ханства (з 1443 р.) Старий Крим поступово втрачає своє значення на користь нового центру (майбутнього Бахчисараю). На поч. 16 ст. Старий Крим вважався належним татарському князівському роду Ширинів; разом з тим тут часто перебував хан Мухамед-Гірей.
З сер. XVI ст. роль столиці остаточно переходить до Бахчисараю; мабуть з цього часу місто Крим стає «Старим» (в російських дипломатичних документах назва Старий Крим зафіксована з 1585 р.).
Залишки мечеті чи монетного двору?
18. Старий Крим (40)
Арковий вхід-прибудова
18. Старий Крим (42)
Всередині древніх руїн
18. Старий Крим (41)
 В Старому Криму провів останні роки свого життя (1930 – 1932рр.) російський письменних О.С.Грін. Він похований на місцевому цвинтарі.
Кладовище
18. Старий Крим (47)
Панорама
18. Старий Крим (46)
Tags: Крим, Старий Крим, мандрівки, мечеть, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments