Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Немирів: твереза екскурсія,майже без реклами

  "За Немиров у всьом мірє" -якийсь такого типу слоган запам*ятався з часів,ще коли у мене був телевізор(а часи такі були в дитинстві).Що ж то за Немирів такий,що до нього увесь світ тягнеться і готовий стояти горою?А причина навіть не так у місті,як у його "начинці",а конкретніше-одній із них-місцевому спиртзаводі,продукцію якого так активно насаджували у життя і голови глядачів з "одноокого гіпнотизера"..
Так от, приїхав я сюди абсолютно не за цим і навіть не за йому подібними,прибув я щоб оглянути і помилуватись місцевим лікувально-відпочинковим комплексом,а вірніше-однією із його будівель-колишнім палацом графині Щербатової.Ну і ще дечим,що вже під руку(об*єктив) потрапить).
4. Немирів (15)
Немирів -містечко, розташоване у мальовничій місцевості, за 45 км від Вінниці. Його огинає невелика річка Устя (Замчик) - притока Південного Бугу з кількома греблями, що утворюють систему ставків.
Зрозуміло без слів)
4. Немирів (2)
Спиртовий завод
4. Немирів (10)
Плесо річки Устя(Замчик)
4. Немирів (4)
 Ще одна цікавинка,яку я побачим у мережі та й загорівся бажанням оглянути її наяву-комплекс промислової забудови:електростанція+млин,зведений у кін.19-поч. 20ст. у стилі бароко.
Брацлавський млин (Брацлавський,- бо розташований при трасі брацлавського напрямку) працював з 1862 р.,поруч з ним в 1872 р. був відкритий цукрозавод (згодом спиртзавод). Проект гідроелектростанції на основі мельничної дамби розробив чеський арх. І. Стібрал, який працював у Немирові за запрошенням княгині Щербатової. Головний фасад млина зазнав спрощень за радянських часів, коли млин використовувався як складська будівля. Прибудована електростанція до недавнього часу залишалась діючою.
Електростанція (1905р.)
4. Немирів (3)
Електростанція та млин (кін.19-поч.20ст.)
4. Немирів (7)
Барокова промисловість
4. Немирів (9)
 У письмових джерелах Немирів як населений пункт уперше згадується в ярлику Менглі-Гірея під 1506 р.
Після Люблінської унії 1569 р. Немирів відійшов до Польщі. Вигідне стратегічне положення міста спричинилося до того, що воно зразу ж стало ареною запеклих битв, його не раз спустошували турецькі загарбники й татарські орди. Минав час, і місто знову виростало з руїн та попелищ.
Територія дендропарку
4. Немирів (11)
Палац княгині Щербатової (1894-1917рр.)
4. Немирів (12)
Один із сплячих левів
4. Немирів (16)
 Після численних баталій та суперечок,поділів та битв,занепадів та відроджень,захватів та перерозподілів,після ляхівського панування,турецького гніту та козацького спротиву,після Збаразьких та Вишневецького,після Хмельницького та Дорошенка,зрештою після Собеського та Орлика містечко зрештою перестало так лихоманити,- на поч.18ст. воно стає власністю Потоцьких.
Головний фасад палацу-санаторію
4. Немирів (15)
Паркова рослинність
4. Немирів (13)
Братська могила на території парково-палацового комплексу (1969р.)
4. Немирів (14)
 Найбільше сприяв розвитку міста Вінцентій Потоцький. Він заклав тут ряд фабрик: для виготовлення полотна, перкалю, сукна, шкіряну, бляхову, фарбову. Його коштом був збудований костел та вища віськова школа для шляхетної молоді, навчання в якій він сам оплачував, відкрита бібліотека. Він вибудував тут собі палац та заклав парк. Після третього поділу Речі Посполитої Вінцентій Потоцький змушений був продати Немирів Станіславу Потоцькому з Тульчина,а той в свою чергу переписав Немирівський ключ на свого сина Юрія Потоцького. Після того як Юрій покинув край, Немирів дістався Софії Потоцькій.
Палац у Немирові з'явився в сер.і ХІХ ст. за часів Болеслава Потоцького - молодшого сина Станіслава і Софії Потоцьких.
Декор.Ваза
4. Немирів (19)
Фото
4. Немирів (22)
Парковий фасад споруди
4. Немирів (21)
 Болеслав Потоцький  біля свого палацу також заклав прекрасний парк. У 1880 р. палац Болеслава,за наказом його внучки, княгині Марії Щербатової (Строганової), було розібрано,а через п*ять років вона розпочинає будівництво нового палацу. Будівництво здійснювалося досить довго – з 1885р. по 1917р. Серед архітекторів були майстри Г. Грінер та Е. Крамарж. Зрештою Щербатова надала перевагу чеському архітекторові Іржі Стрібралу.
Напр.19 ст. - поч.20 ст. територію парку розділили на окремі частини,які розташовувалась з різних боків палацу і відокремлювалась широкими алеями. Над створенням Немирівського парку працював віденський садівник Зеннгольц, Е. Пінаерт Ван Неєрт із Брюсселя та празький садівник Ф. Томайєр.
 Площа Немирівського парку становить 85 га. Збережений палац, господарські споруди, ставки. Межі парку з часів княгині Щербатової майже не змінились. Функціонують сучасні добудови - корпуси санаторію.
Теплиця з котом..
4. Немирів (24)
... і без кота
4. Немирів (25)
Всередині теплиці
4. Немирів (29)
Кінцевого вигляду палацу графині так і не довелося побачити,-її разом з сином Дмитром, донькою Олександрою та невісткою Столипіна Оленою у січні 1920 р. розстріляв п'яний червоноармієць А.Лісовий.На той час ще не було закінчено балюстраду палацу.
 Весною 1921 р. у маєтку був створений санаторій «Авангард» для відпочинку людей, які проживали на території Подільської губернії.
Водонапірна вежа
4. Немирів (31)
Палац м.Щербатової / ДП "Клінічний санаторій "Авангард"
4. Немирів (32)
Один із корпусів санаторію
4. Немирів (34)
Нарциси
4. Немирів (35)
 Встигаю "вскочити в останній вагон" - лікарі з палацу(що,дивно звучить?) вже розійшлися і є ризик закриття центральних дверей,а тоді бай-бай інтер*єри.
Та я таки встигаю. Інтер*єри збережені і це прекрасно,відчувається що прогулюєшся коридорами палацу.То й що,нехай собі на дверях красуються номери,-а може це номер кімнат у маєтку,а не лікарських кабінетів)!
Вестибюль палацу
4. Немирів (38)
Один із коридорів
4. Немирів (39)
Коридор №2
4. Немирів (47)
 У 1803р. та 1811p. Немирів згорав дотла. Навіть палац Потоцьких перебудовувався у цей час двічі. Значні підприємства почали виникати у Немирові лише після скасування кріпацтва. Окремі з них створили великі торговці й поміщики Строганови, до яких 1860р. перейшов Немирівський маєток від Потоцьких. У 1872 р. Строганови збудували один з найбільших на Поділлі цукровий завод, великий винокурний завод, 1880-1883 pp. заснували 2 друкарні. Крім цих підприємств, напр. XIX ст. у місті працювали тютюнові фабрики, цегельня, пивзавод, 2 великі водяні млини, миловарня, крупорушка, олійня, шкіряна й екіпажна майстерні.
Інтер*єр
4. Немирів (40)
Інтер*єр-2
4. Немирів (41)
Інтер*єр-3
4. Немирів (48)
 У 1726-1727 рр. у Немирові на кошти Юзефа Потоцького було споруджено перший дерев'яний костел. Будівництво сучасного мурованого храму розпочали 1805 р. коштом графа Єжи Потоцького за проектом італійських архітекторів, завершив спорудження граф Болеслав Потоцький 1830 р. Храм освятив у 1838 р. єпископ Франциск Мацкевич. Пізніше напр. 1870 р. святиню після пожежі відреставрували завдяки зусиллям Діонісія Мацінського на кошти вірян.
Вікно у підлозі верхнього-стелі нижнього поверхів
4. Немирів (46)
Вікно між поверхами №2
4. Немирів (44)
Стіна з кранами у колишній літній спальні палацу
4. Немирів (50)
Стеля-скатертина
4. Немирів (51)
  На поч. 30-их рр. ХХ ст. костел закрили, а у 1939 р. зруйнували вежі. В приміщені храму знаходився театр, а після того, як у 1988-1990 рр. будівлі перебудували - танцювальний зал.
У 1994 р. колишній храм повернули римо-католикам, які в 1995-1997 рр зробили ремонт всередині костелу та споруджено новий вівтар. 1 травня 1999 р. єпископ Л. Дубравський консекрував Немирівський костел. В 2004 р. зроблено гідроізоляцію й підсилення фундаменту костелу, після чого ще чотири роки тривали роботи по відновленню зруйнованих дзвіниць і поверненню костелу його первісного вигляду.
Таблиця
4. Немирів (53)
Погруддя М.Вовчок (1974р.)
4. Немирів (52)
Центр. Вже без Леніна,та ще без нового "ідола"
4. Немирів (58)
 Навпроти костелу,за сірою будівлею кінотеатру,височіє храм-новобуд освячений на честь Архистратига Михаїла.
Леніна в центрі вже немає.,вивіски "Кінотеатр Іскра" також..
А ще в містечку є Троїцький жіночий монастир,про який я писати не буду,оскільки до нього мені реально ліньки було йти.
Собор Архистратига Михаїла
4. Немирів (55)
Ще один храм-новобуд
4. Немирів (63)
Церква Адвентистів Сьомого Дня
4. Немирів (60)
 В Немирові в останню чверть 18 ст. була заснована чоловіча гімназія. У 1785 в ній навчалося 12 хлопчиків, а напр.18 ст. гімназія нараховувала вже більше 200 учнів та 12 викладачів. Після низки пожеж, які спустошили місто та знищили будівлю гімназії, Болеслав Потоцький попросив архітектора Меховича спроектувати новий будинок для гімназії. І ось у 1838 р. була зведена нова двоповерхова будівля витримана в строгих рисах навчального закладу.
В різні роки тут навчалися: письменник Чалий, який потім і сам став викладачем, педагог Нечипоренко, поет-революціонер Мчтет, польський письменик Антоні (Роллє). Викладачем малювання був І.М. Сошенко,- це він відкрив талант Тараса Шевченка і потім допомогав викупити його з неволі.
Географію у гімназії деякий час викладав чоловік письменниці Марко Вовчок - Маркович. Сама ж письменниця в Немирові написала багато творів.
Костел Юзефа Обручника (1805р.).Фасад
4. Немирів (61)
Відновлена святиня.Тил
4. Немирів (59)
Вежі з годинниками
4. Немирів (62)
Tags: Вінничина, Немирів, мандрівки, палац, памятники, парк, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments