Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Кути

 Сідаю у потяг і їду-їду,їду...Виходжу на потрібній станції та й чвалаю собі  до бажаного об*єкту. Ніби й стандартний набір дій,які передують побаченню з чимось цікавеньким,та чомусь такі відчуття,що зараз трапиться "ЩОСЬ"!
В результаті не трапилось нічого такого,що би змогло вплинути на подальший хід маршруту,та може це й на краще,оскільки крім села Кути у мене були й інші цікавенькі об*єкти для оглядин.
Отож,одного лютневого дня о 12.00 я стояв біля храму Св.Михаїла в селі Кути Буського району.
2. Кути (9)
Перша згадка про Кути датована 1441 р. За часів Речі Посполитої село належало роду Гнєвушів. Назва села пов’язана з лісистою та непрохідною місцевістю,що називалася Кут, де перші поселенці сучасного села ховалися від татар.
Храм Св.Михаїла (1697р.)
2. Кути (2)
Залишки дзвіниці (18ст.)
2. Кути (3)
Залишки дзвіниці-2
2. Кути (8)
 В Кутах збереглося дві дерев’яні церкви, які є пам’ятками національного значення,обидві будівлі стоять на центральній вулиці села. Домінантою є монументальна Михайлівська церква, побудована 1697 р. майстром Г.Саковським(  Г.Гебичим ?).
У 1865 р.до будівлі було добудовано аркадну галерею під опасанням, трохи пізніше до східного об'єму прибудовано ризницю. У 1910 р.та 1930-их рр.в храмі проведено кілька ремонтів, зокрема було замінено гонтове покриття стін на шалівку, а у 1954 р.куполи покрили бляхою. У 1974 р.  проведено реставраційні роботи, під час яких відновлено гонтове покриття та аркаду-галерею, розібрано північну ризницю, відремонтовано інші конструкції, а також піднято святиню на кам'яний фундамент. Того ж року храм попадає під опіку Українського Товариства охорони пам'яток історії та культури та Львівської картинної галереї. 
Один із храмів с.Кути
2. Кути (4)
Церква Св.Архистратига Михаїла.Профіль
2. Кути (7)
 До другої світової війни покровителькою дерев`яної церкви була місцева землевласниця Марія з Замойських Гнєвошова.
У 2000 р. церкву було пограбовано і після цього закрито.
Аркадна галерея
2. Кути (6)
Інтер*єр крізь щілину
2. Кути (5)
Зимова
2. Кути (1)
   У 2008 р. студенти Університету банківської справи НБУ завдяки благодійній акції «ІІІ Аукціон надій», яка тривала 2 роки та з допомогою  директора Львівської галереї мистецтв Б. Возницького зібрали понад 220 тис.грн. на реставрацію храму. Урочисте відкриття відновленої святині відбулося 26 вересня 2010 р. Нині у святині також діє перший в Україні Храм пам'яті.
Поряд з храмом стоїть дерев'яна дзвіниця, збудована у XVIII ст.,а вірніше-її залишки,оскільки під час проведення реставраційних робіт дзвіницю відновити не вдалося.
Центр з монументом
2. Кути (12)
Церква Собору Прсв.Богородиці з дзвіницею
2. Кути (13)
Церква Собору Прсв.Богородиці (1750р.)
2. Кути (15)
 Друга дерев'яна церква знаходиться в центрі села поблизу старовинного цвинтаря, на якому збереглося багато поховань 1830-1850 рр.
Церква Різдва Пр. Богородиці збудована в 1750 р. До 1939р. покровителькою храму(як і в попередньому випадку) була місцева землевласниця Марія з Замойських Гнєвошова.
В інтер'єрах зберігся різьблений іконостас з друг. пол. XVIII ст.
Дзвін
2. Кути (14)
Дзвіниця
2. Кути (16)
Каплиця на храмовому подвір*ї
2. Кути (17)
У 1930 р. гонтове покриття святині було замінено на бляху,того ж року поряд було зведено двоярусну дзвіницю. Протягом останніх років церква декілька разів піддавалася ремонту. Колись дочірньою церкві Різдва Пресвятої Богородиці була церква Св. Архистратига Михаїла.
Храм.Тил
2. Кути (19)
Другий храм с.Кути
2. Кути (18)
 Оглянувши об*єкти на території храму, а саме-власне будівлю церкви,дзвіницю,капличку(яка абсолютно нецікава) та старий дзвін біля дзвіниці,направляюсь в сторону старого кладовища,домінантою якого являється класична споруда з колонами "а-ля Пантеон". Гігантський за своїми мірками мавзолей-усипальня Гнєвошів різко контрастує з рештою поховань,-видно пани любили себе за життя,та й після смерті мали намір нагадувати про себе таким-от велетом.
Майже античний мавзолей
2. Кути (20)
Усипальня Гнєвошів на кладовищі
2. Кути (23)
 В самому селі дуже багато покинутих хатин,а добра третина заселених має досить убогий вигляд. Цікава специфіка-стіни багатьох будиночків у селі зашиті листами пофарбованого ДВП (деревноволокниста плита, - матеріал, що отримується гарячим пресуванням маси або сушкою деревноволокнистого килиму, що складається з целюлозних волокон, води, синтетичних полімерів і спеціальних добавок),виглядає це,ммм...досить і досить (враховуючи те,що здебільшого двп від вологи набухло і здулось,а фарба вицвіла та потріскала).
Опісля огляду цікавинок села Кути я почвалав в Олесько,головна атракція якого,-замок Конєцпольських, бовванів на пагорбі і виглядав з сторони траси вельми привабливо..
Колони
2. Кути (22)
Фото
2. Кути (24)
Tags: Кути, Львівщина, дзвіниця, мандрівки, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments