Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Антоніни - справжня перлина Хмельниччини. Ч.1

 Вперше фото цих казкових будиночків я побачив декілька років тому і пообіцяв собі будь-що колись навідатись до них не лише віртуально а й наяву.
Плануючи маршрут Хмельниччиною вніс Антоніни як один із пунктів,в який обов*язково маю заїхати.І заїхав.І не розчарувався.І ходив-бродив цілих 2,5год. селищем,площею всього 4,6км2 (а стільки часу мені зазвичай вистачає на містечка типу Самбора чи Славути,площею 20-25км2), та не наскучило мені..
4. Антоніни (17)
Перший об*єкт фотокамери
4. Антоніни (2)
Казковий будиночок
4. Антоніни (16)
Гараж та автомайстерня
4. Антоніни (3)
 Вперше поселення згадується в 1593 р. під назвою Голодиківці, яка пізніша трансформувалась у Голодьки (Холодьки, Холодки, Холодиківці). В 1629 р. тут налічувалося 6 дворів.
Спочатку село належало князю Ю. Острозькому, який з кін. XV ст. прибрав собі ім'я князя Заславського. Протягом 1673 -1720 рр. воно перебувало у власності Любомирських, а опісля і до 1851р.- князів Санґушків.
Останніми власниками сучасних Антонін були графи Потоцькі,які володіли маєтком від 1851р. до 1917р.
Колись гараж,тепер сільрада
4. Антоніни (4)
Тил будівлі
4. Антоніни (10)
Фасад споруди
4. Антоніни (6)
 В 1760-х рр. власниця Барбара Санґушкова віддала Голодьки у довготермінове користування регенту коронної канцелярії Ігнацію Мальчевському, який був одружений на її сестрі Антоніні. Закохане подружжя оселяється в Голодьках. Ігнацій будує тут палац та закладає на берегах р. Ікопоті парк, який з часом став одним із найкращих на Волині. Парк був багатий на екзотичні дерева, кущі, мав велику колекцію квітів. Розкішну резиденцію Ігнацій  назвав іменем своєї коханої дружини. Назва згодом прижилася і від 1770р. Голодьки отримали нову назву- Антоніни.
Фото
4. Антоніни (8)
Старовинна забудова
4. Антоніни (9)
Будівля біля колишньої електростанції
4. Антоніни (7)
 Від Санґушків Антоніни переходять у власність до ще одного шляхетного роду – Потоцьких. У кін. ХІХ ст. тут розташовувалася центральна резиденція величезного маєтку Юзефа Миколая Потоцького та його родини. Юзеф Миколай розбудував Антонінський палац та заклав ботанічний сад, власне, все, що на сьогодні залишился в Антонінах зі старовини – то забудова часів Юзефа Миколая Потоцького. У 1918 р. Потоцькі залишають Антоніни та переїздять до Франції. Неймовірної краси палац руйнується більшовиками, селище занепадає та назавжди забуває про свою колишню красу та велич.
Профіль будівлі
4. Антоніни (11)
Електростанція та квартира механіка маєтку графів Потоцьких
4. Антоніни (14)
Електростанція колишнього маєтку
4. Антоніни (12)
 Будівля палацу перебудовувалась в 1897 р. під наглядом архітектора Франсуа Арво та у 1908 р.- за проектом Ф. Фелнера. А вже у 1919р. садиба була знищена більшовиками, -з нею  горіла одна з найкращих у Польщі приватних книгозбірень (бл. 20 тис. найменувань), твори живопису (портрети Острозьких, Потоцьких, а також картини Бацареллі, Ф.Ласло та ін.), оранжереї...
Флігель палацового комплексу. Вид з площі
4. Антоніни (13)
Флігель палацового комплексу. Вид з площі-2
4. Антоніни (5)
Східні ворота та вежа на куті
4. Антоніни (25)
 Палац зберігся лише на числених старих фотографіях, котрі можна знайти у мережі. Зараз на його місці  стадіон, поруч із котрим збереглося приміщення колишнього кінного манежу та чималенька будівля палацового флігелю, котру часто помилково сприймають за сам палац. Одне крило флігелю,а вірніше-його прибудова у жалюгідному стані, хоча й перекрита новим дахом.
Східні ворота. Вид з дороги
4. Антоніни (22)
Східні ворота. Вид з двору
4. Антоніни (20)
Елементи декору: пілон з гербом "Пилява"
4. Антоніни (24)
Елементи декору: пілон з гербом "Погоня"
4. Антоніни (23)
 Наступна цікавинка, розміщена в самісінькому центрі селище – це сьогоднішня селищна рада, бібліотека та відділення банку, розміщені в одному з приміщень маєтку, котре колись слугувало.. гаражем.
Юзеф Потоцький був затятим автолюбителем і на 1913р. мав у власності аж 9 автомобілів, що було неймовірною розкішшю. Поруч із колишнім гаражем збереглося приміщення електростанції та квартири головного механіка резиденції Потоцьких. При такій кількості техніки без нього було не обійтися.
Західні ворота
4. Антоніни (35)
Західні ворота. Пілони з гербами
4. Антоніни (39)
Фото
4. Антоніни (38)
 З 1797р. Антоніни входили до складу Волинської губернії. Напередодні першої світової війни селище було волосним центром Заславського повіту Волинської губернії. У містечку перебували волосні установи, поштово-телеграфна станція, однокласна школа, водяний млин, лікарня тощо. 1956 р. селу надано статус селища міського типу.
Вартівня біля західних воріт
4. Антоніни (37)
Будівля колишньої вартівні
4. Антоніни (34)
 Свого часу на кінному заводі Йозефа Потоцького вирощували арабських скакунів для забезпечення командного складу австрійської армії. Влаштовували кінні перегони. Досі збереглися приміщення стаєнь, мурований манеж, приміщення, у якому зберігалась кінська збруя.Також тут був каретний і кінний двір на кількасот коней.
Манеж біля східних воріт
4. Антоніни (19)
У будівлі манежу тепер ДЮСШ
4. Антоніни (21)
 Головною окрасою залишків резиденції є дві брами, що слугували в'їздом та територію комплексу із заходу та сходу. Пілони воріт декоровані рустом та увінчані складними капітеліями з маскаронами та гербами під широким карнизом з вазами нагорі. Герби чергуються попарно: "Пилява"  Потоцьких та "Погоня" Сангушків.
Флігель палацу. Вид з двору
4. Антоніни (17)
Флігель / будинок творчостві дітей та юнацтва
4. Антоніни (32)
Фото
4. Антоніни (33)
 Якщо вірити джерелам і переказам- Юзеф дуже добре ставився до своїх слуг. “З Чарторийським краще жити, з Радзивіллом - пити, у Браніцьких - куштувати, а в Потоцьких - служити”, - таку приказку про найбільших магнатів склала гостра на язик польська шляхта.
 А ще переказують що на галявині перед маєтком селяни ловили кротів, щоб не було кротовин,а в суботу несли кротячі хвости в касу, де їх рахували та за кількістю хвостиків видавали платню. Також на тій галявині вирізали квіточки маргариток, щоб залишалась тільки зелена травичка.
На Зелені Свята Потоцькі влаштовували бенкет. Приїжджало багато гостей,грав духовий оркестр, гості танцювали. А ввечері, після роботи, люди сходились до воріт палацу,їх пропускали на територію палацу та пригощали...
Казка? І я так думаю!))
Флігель та прибудова
4. Антоніни (30)
Стан прибудови
4. Антоніни (29)
Арковий прохід з*єднує флігель з прибудовою
4. Антоніни (31)
 Граф Потоцький  був дуже багатий. Навіть хотів підлогу в своєму кабінеті вимостити золотими монетами. Але його попередили,- якщо зможе монети поставити ребром, то має право зробити те, що хоче. А якщо не вистачить монет, - то не дозволялось, бо на монеті була викарбувана польська корона, а по короні гріх ходити. Оскільки в шляхтича не набралось стільки монет, то і забаганка не була виконана. Ось така історія.
Будинок служб
4. Антоніни (28)
Один із старих будиночків
4. Антоніни (27)
Колись-?, тепер-СТО
4. Антоніни (26)
 У пам’ять про поїздку Йозефа Потоцького до Судану у парку з’явилась білосніжна скульптура лева. Її поставили після того,як молодий Потоцький повернувся з африканського сафарі. Там під час полювання на нього вискочила левиця. Все сталось так раптово, що граф просто не втиг відреагувати. Місцевим мисливцям, які вистрелили у звіра, вдалось врятувати гостя. А коли всі заспокоїлися, то побачили, як до людей вийшло мале левеня. Його Йозеф привіз до Антонін.
Дике кошеня стало улюбленцем і в покоях і просто на вулиці. В пам’ять про свого вихованця Потоцький звелів поставити скульптуру в парку. Вона збереглась і до цього часу.
Панорама
4. Антоніни (40)
У 1902 р. в Антонінах граф Й. Потоцький відкрив лікарню. З кін. 1904 р. була створена мисливська пожежна дружина.
У 1900-их рр. довкола майдану перед головним в’їздом до палацу та на сході було побудовано близько 20 споруд призначених для господарських потреб та житла службовців маєтку, серед них будинки управляючого та рибного господарства, гараж, електростанція, «будинок маршалка», управління цукровими заводами, магазин, будинок пасічника, пральня, численні житлові будинки прислуги. Усі ці забудови були споруджені у стилістиці модерну з використанням елементів фахверкового будівництва..
Tags: Антоніни, Хмельниччина, архітектура, мандрівки, палац
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments