Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Сторожинець: місто-сад на Буковині

 "Місто Сторожинець, після Чернівців, одне з найбільших, найгарніших, найбагатших на визначні місця куточків області. Сторожинець — справжнє місто-сад. На одного мешканця тут в середньому припадає понад сорок квадратних метрів зелених насаджень. Цей квітучий районний центр вабить гостей тінистими парками і садами, прямими вулицями, гарними, ошатними будівлями, пам'ятниками.." (Вікіпедія)- так апетитно описують це маловідоме містечко,що хочеться одразу взяти квиток на.. та рвонути на огляд його принад.
4. Сторожинець (7)4. Сторожинець (24)
4. Сторожинець (37)4. Сторожинець (69)
Центральний Майдан Незалежності
4. Сторожинець (7)
Районний будинок національних культур
4. Сторожинець (4)
Пам*ятник Т.Г.Шевченку (2015р.) біля меморіалу "Небесної Сотні"(2014р.)
4. Сторожинець (6)
  Містечко Сторожинець розкинулося біля самого підніжжя Карпат над р.Серет. Історичні відомості свідчать, що назва Сторожинець з`явилася від давньоруського слова – «страж»,"сторожь" яке означає охорону, а на території нинішнього міста у давні часи було велике військове укріплення, яке знаходилося на лівому березі Серету. Так, виникла назва міста. До речі, на поч. ХХ ст. (1919р.) міська влада намагалася перейменувати поселення на Флондорени, на честь багатої та відомої місцевої родини, проте, нове іменування не прижилося.
Лавочка для...
4. Сторожинець (9)
Меморіал загиблим у роки ВВВ
4. Сторожинець (12)
Шахові столи в парку ім.Ю.Федьковича
4. Сторожинець (10)
 Вперше згадується про Сторожинець у грамоті в 1448 р. Серед історичних документів Сторожинець згадувався ще раз у 1476 р., де йдеться про те, що місто було власністю молдавського феодала. Із ще однієї грамоти відомо, що у XV ст. воно належало Сучавській області. Коли Буковина увійшла до складу Австрії, то в Сторожинці відбулося чимало змін, відкривалися австрійські, румунські школи. Австрійці звели у центральний частині міста Ратушу у типовому європейському стилі модерн, яка нині є міською радою.
Скульптура Ю.Федьковича (1963р.;1981р.)
4. Сторожинець (19)
Релігійний сквер на розі вулиць Шевченка та О.Кобилянської
4. Сторожинець (17)
 У друг. пол. XIX ст. місто масово почали заселяти євреї. Невдовзі тут будують заводи, на яких виготовлялася цегла та прокладають залізничну колію.
З 1854 р. Сторожинець вже згадують як містечко, але без права торгу. Лише з 1892 р. населений пункт почав користуватися такими правами. А 21 травня 1913 р. Сторожинець став містом. Цього року тут завершено прокладання водогону, діяла власна електростанція, каналізація, лікарня. Справжньою окрасою були Торговий майдан, Торгова вулиця, Буденецька вулиця, міський народний парк, культові споруди.
Храм Св.Георгія з дзвіницею (1829р.?;1888р.?)
4. Сторожинець (13)
Георгіївська церква.Тил
4. Сторожинець (14)
Дзвіниця
4. Сторожинець (15)
 Першою великою сакральною спорудою міста була церква Св.Георгія. Час побудови відносять до 1829 р. Фундатором храму виступила Катерина Гарсте, дружина місцевого багача Миколи Флондора. Храм збудований в стилі класицизму, однак зі значними вкрапленнями характерних рис буковинської архітектури православних церков. Храм декілька разів реконструювався та реставрувався, однак у цілому вдалося зберегти його історичні форми.
Костел Св.Анни (1853-1857рр.?)
4. Сторожинець (25)
Храм.Тил
4. Сторожинець (24)
 У 1794 р. у Сторожинці збудували дерев'яний костел, а в 1853-1857 рр. було споруджено мурований храм на кошти Г. Флондора, І.Барти та парафіян. 1864 р. тут заснували капеланію.
У 1880 р. святиню було розширено і 1905 р. її освятив архієпископ Йосиф Вебер. У 196?-1990 рр. храм було закрито  та перетворено на концертний зал. З 1993 р. на парафії почали працювати отці-місіонери.
Інтер*єр костелу
4. Сторожинець (22)
Костел Св.Анни.Профіль
4. Сторожинець (16)
 Євреї поселились в цій місцевості в кін. XVIII ст., проте суворі обмеження, накладені на них австрійською владою, ускладнили розвиток місцевої громади. Чисельність громади збільшувалася в основному за рахунок імміграції з Галіції та Росії.
В 1865 р. вперше євреї Сторожинця отримують право на придбання нерухомості та торгівлю. За даними на 1880 р. єврейське населення становило бл. 32% всього населення містечка.
На поч. XX ст. була побудована велика синагога. Крім того, функціонувало багато молитовних будинків, в т.ч. хасидських,в місті працювали хедери, але з 1871 р.більшість єврейських дітей відвідували також загальноосвітні школи.
З початком Першої світової війни більшість євреїв покинули місто.
Один із багатьох будиночків з декором
4. Сторожинець (2)
Будиночок з декором-2
4. Сторожинець (27)
У цій симпатичній будівлі ДНЗ №6 "Чебурашка" (?)
4. Сторожинець (33)
 Справжньою гордістю всього Сторожинця і яскравим зразком садово-паркового мистецтва для всієї області є Сторожинецький дендропарк - найбільший парк Чернівецької області, включений до списку пам`яток природи національного значення. Комплекс складається з парку і садиби Оренштайна.
 Парк був закладений представниками багатющого роду Флондеров в кін. 19 ст. Садиба з`явилася трохи пізніше, в 1880 р. і являла собою двоповерховий палац, прикрашений оригінально облаштованою сторожовою вежею і балконом на другому поверсі будинку.
Вулиця
4. Сторожинець (26)
Вулиця-2
4. Сторожинець (31)
Піцерія колись була явно чимось більш видатним
4. Сторожинець (34)
 Однак прожила сім`я тут недовго, вже на поч. 20 ст. садибу продають меценату і землевласникові Оренштайну. Саме в цей період починається розквіт парку. Оренштайн перетворює існуючий лісовий масив в чарівну паркову зону. Закладена вона була в 1912 р. і займала площу бл. 17,5 га. Парк був засаджений рідкісними та унікальними породами дерев, а також чагарниками.
У 1945 р. в історії парку відбувається ще одне доленосна подія, тут починає діяти навчальний заклад - лісовий коледж. У садибі розташовується адміністрація, а на базі дендропарку студенти починають проходити практичне навчання.
Перша школа Сторожинця (1858р.)-тепер ЗОШ №1
4. Сторожинець (40)
В цій будівлі діяв перший районний осередок НРУ
4. Сторожинець (38)
Будинок із Заповідями
4. Сторожинець (41)
 Основу колекції дендропарку складають більше тисячі екзотичних дерев і чагарників з різних куточків планети. На кожній рослині видніється табличка, текст якої українською мовою і латиною повідомляє назва виду. Прекрасним доповненням до композиції парку є: ботанічний майданчик, стави, штучно відтворені карпатські ландшафти,розсадники (бл. 5 га). Найромантичніше місце в парку - альтанка виконана в китайському стилі. Вона розташувалася біля самого ставка.
Синагога (1890-1900рр.?)
4. Сторожинець (28)
В колишній синагозі зараз декілька закладів
4. Сторожинець (29)
  На розі вулиць Хмельницького і Грушевського на захід від центрального парку міста розташована міська ратуша,збудована 1905р. в стилі модерн.
Споруда двоповерхова, вкрита червоною черепицею, з наріжною, квадратною у плані вежею. На вежі на рівні четвертого поверху розміщений годинник з чотирма циферблатами,над ним - оглядовий майданчик.Завершенням вежі є декоративна баня з ліхтарем та шпилем. За висотою серед буковинських ратуш вона поступається хіба що чернівецькій ратуші.
За час існування ратуші в ній завжди містились органи місцевого самоврядування,нині тут  міська рада Сторожинця.
Ратуша (1905р.)
4. Сторожинець (37)
Модерново
4. Сторожинець (30)
Карета для обранців?( в будівлі ратуші розміщена міська рада містечка)
4. Сторожинець (36)
 З прибуттям у Сторожинець німецьких родин переважно євангелістського віросповідання повстало питання проведення релігійних обрядів, служби Божої в своєму приміщені. Спочатку був зведений невеличкий дерев’яний приходський дім, пізніше – викуплена у землевласника Георгія Флондора земельна ділянка на Будинецькій вулиці (нині вул. Б.Хмельницького). Протягом 1909-1911рр. за проектом лейпцігського архітектора Цаулека було зведено гарну євангелістську святиню.   Керував будовою храму Фрітц Шваб.Споруда лютеранської кірхи виконана у стилі пізнього модерну. Сьогодні тут здійснює службу релігійна конфесія євангельських християн-баптистів.
Євангелістський храм (1909-1911рр.)
4. Сторожинець (42)
Дім молитви.Профіль
4. Сторожинець (43)
 На околиці міста, що має назву Майдан знаходиться найстаріший храм міста,- дерев*яна церква Святого Михайла.Споруда була збудована протягом 1796 – 1798 рр. у «хатньому» буковинському стилі. Пізніше до нави було прилаштовано бічну добудову а дах увінчано декоративною главкою з ліхтариком. Поруч з церквою – двоярусна дерев’яна дзвіниця.
До храму не дійшов; признатись чесно- чогось надто особливого у ньому ви й не побачите..
Вілла
4. Сторожинець (45)
Вілла-2
4. Сторожинець (46)
Вілла-3
4. Сторожинець (52)
Вілла-4
4. Сторожинець (53)
 Неподалік автовокзалу знаходиться двоповерхове приміщення ЗОШ № 1,-це перша сторожинецька школа, яка початково була шестикласною. Відкрито навчальний заклад  ще 1 жовтня 1858 р. На  міських вуличках збереглося чимало віл і будинків кін. ХІХ – поч. ХХ ст. Поблизу- міський парк, де встановлено пам’ятник Ю.Федьковичу та меморіал на честь загиблих у роки ВВВ.
Районна лікарня (1907р.)
4. Сторожинець (48)
Будівля.Фасад
4. Сторожинець (49)
 Після першої Світової війни Північна Буковина стала частиною королівської Румунії. У 1921 р. офіційною стала одна мова - румунська, а українську мову заборонено(!).
28 червня 1940 р. Північна Буковина була зайнята радянськими військами,а вже 5-го липня 1941 р. вулицями Сторожинця проходили війська фашистської Німеччини і Румунії. У 1941-1943 рр. усе єврейське населення міста було знищено або заслано у концтабори Трансністрії. Від німецької окупації Сторожинець був звільнений військами Першого Українського фронту у березні 1944 р.
Ряд інфощитів
4. Сторожинець (54)
В дендропарку
4. Сторожинець (56)
Сторожинецька "Січ"
4. Сторожинець (57)
 У Сторожинці певний час жила "перша жінка-лікар Австро-Угорщини" Софія Окуневська. Мабуть, з патріотичних міркувань 49-й номер "Буковинських відомостей" за 1895 р. повідомив сенсаційну новину, яка швидко стала відомою всій Галичині та Буковині: "Русинка-доктор госпожа Софія Морачевська, жінка доцента університету в Цюріху, а дочка повітового лікаря в Сторожинці д-ра Атанасія Окуневського зістала промована доктора медицини в Цюріхському університеті". В Дунайській імперії це був особливий відтінок неоабсолютистської епохи, де тривала боротьба жінок за право на здобуття освіти після гімназії. Це був один із пунктів загальних змагань за рівноправність жінок.
Озерце + місток + альтанка
4. Сторожинець (58)
Одна із паркових алей
4. Сторожинець (61)
Палац Оренштайнів (поч.20ст.)
4. Сторожинець (64)
10 березня 2015р. у місті, поблизу Алеї Небесної Сотні та Героїв Підгір’я відбулося урочисте відкриття пам’ятника Тарасові Григоровичу Шевченку. Роботи з виготовлення пам’ятника розпочато у червні 2014 р. Монумент виконано з граніту та бронзи,його висота становить 4,6 м, а вага – 5400 кг. Загальна вартість пам’ятника становить 370 тис. гривень.
Палац-адмінкорпус
4. Сторожинець (65)
Житель садиби
4. Сторожинець (63)
Фото
4. Сторожинець (62)
Споруда із сторожовою вежею
4. Сторожинець (66)
 Добратися сюди із Чернівців можна без проблем,з інших пунктів напевне це більш проблематично,оскільки їдучи із Чорториї я змушений був спочатку приїхати в ті ж Чернівці,звідки вже відправлявся автобус в Сторожинець. Активна та насичена прогулянка містом зайняла близько 2,5 годин,-цього звичайно замало,якщо ви плануєте неспішно поблукати вуличками-провулочками та посидіти на травичці чи в альтанці дендропарку. Для цього потрібно хоча б.. три години))!
Березова алея
4. Сторожинець (67)
Панорама
4. Сторожинець (69)
Фото
4. Сторожинець (59)
Tags: Буковина, Сторожинець, архітектура, мандрівки, палац, памятники, парк, ратуша, синагога, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments