Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Миколаїв над Дністром

Промислові підприємства містечка: цементний завод, завод залізобетонних виробів, завод будівельних сумішей «Хенкель Баутехнік (Україна)».Що не зацікавило?Тоді так:найдавніші поселення людини на цих теренах нараховують 20-30 тис. років,вони представлені мисливським літнім табором біля нинішнього с. Дроговиж та зимовим поселенням у скельному гроті Прийма-1. А,ви не поціновувачі археології..Хм,ну тоді я навіть і не знаю,чим вас може зацікавити містечко Миколаїв,-один із райцентрів на Львівщині. Особисто я навідався сюди суто заради статистики,- це був передостанній районний центр Львівської області,якому я ще до цього часу не приділив уваги. Тепер це виправлено-мені "галочка",а для вас-фотозвіт)!
4. Миколаїв (28)
В центрі містечка
4. Миколаїв (4)
Вулиця
4. Миколаїв (2)
 Місто Миколаїв чітко знає свій "день народження" - 20 лютого 1570 р. Засновник міста - шляхтич Миколай Тарло, який був секретарем польського короля Сигізмунда Августа та дроговизьким старостою. На честь фундатора місто й одержало свою назву. Згідно з королівським привілеєм у Миколаєві двічі на рік проводилися ярмарки, а раз на тиждень - базари.
Вулиця-2
4. Миколаїв (5)
Вулиця-3
4. Миколаїв (15)
 У 1772 р. територія району увійшла до складу Монархії Габсбургів (з 1804 р. Австрійської імперії). Уряд заохочував переселення німецьких колоністів на галицькі землі. Так на землях с. Добряни було засновано німецькі колонії Дорнфельд та Райхенбах.
Зміна польської влади австрійською частково покращила життя народу-припинились шляхетські міжусобиці, почав наводитись лад. У 1773 р. Дроговизьке староство, в яке входили Миколаїв і 9 сіл, що були розташовані навколо, внесено в розпис державних маєтків. У 1820 р. це староство купив польський граф Станіслав Скарбек. Він став фактичним господарем Миколаєва.
Міська рада
4. Миколаїв (6)
Історико-краєзнавчий музей
4. Миколаїв (16)
Архівний відділ
4. Миколаїв (21)
 Перед початком Першої Світової війни австрійці проводять будівництво укріплень по лінії Розділ-Верин-Миколаїв-Дроговиж. Будівництво фортеці в околицях Миколаєва, яка мала прикривати дороги на Карпати було припинено після того, як інформацію про це отримала російська розвідка. В останніх числах серпня 1914 р. на території Миколаївщини розпочались запеклі бої. Спроби австрійців утримати Миколаїв у своїх руках закінчились поразкою. У запеклих боях на австрійсько-російському фронті брав участь легіон УСС.
Будинок з декором
4. Миколаїв (17)
Будинок з пенсіонерами (управління пенсійного фонду України)
4. Миколаїв (22)
Будинок з поезією
4. Миколаїв (23)
 Після розвалу Австро-Угорської імперії на початку листопада 1918 р. в Галичині проголошено створення ЗУНР.  Але польська влада прагнула приєднати Галичину до відновленої польської держави. Для захисту українських земель створюється УГА. 18 травня 1919 р. Миколаїв та Розділ були зайняті польськими військами.
У серпні 1920 р. частини Першої кінної армії вступили на землі Миколаївщини. Червоноармійці вибили поляків з залізничної станції Миколаїв-Дроговиж і захопили багато військових трофеїв. У березні 1921 р. підписано Ризький мирний договір, західноукраїнські землі перейшли під владу Польщі.
Миколаївська загальноосвітня школа І ступеня(?) / гімназія(?)
4. Миколаїв (24)
Площа Ринок, 23
4. Миколаїв (27)
Фото
4. Миколаїв (28)
 Навесні 1940 р. між Дроговижем, Розвадовом та Миколаєвим почалося будівництво цементного заводу. Цьому сприяли багатющі поклади вапняку і глини.
Будиночок в приватному секторі
4. Миколаїв (30)
Будиночок в приватному секторі-2
4. Миколаїв (29)
 Церква Св. Миколая архієпископа Мирликійського у місті закладена у 1848 р. на місці однойменної дерев'яної церкви (1733р.), збудованої на місці давнішого храму (бл.1570 р.) Освячена у 1874 р. митрополитом Й.Сембратовичем.
Іконостас роботи відомого майстра церковного живопису Т. Копистянського ,фресковий розпис К. Устияновича. В церкві встановлен барельєф і мармурова таблиця “Пам'яті поета о. Миколи Устиновича”(1935), різьблена пам'ятна дошка "Ювілей Хрещення України" (1938), барельєф “Русалка Дністрова”(1943) ,збереглися ікони з попередніх церков та розібраних церков св. Юрія Мученика та Преображення Господнього ХVІІ-ХVІІІ ст., скринька-кивот з монастиря сестер Василіянок (був ліквідований між 1688-1740 рр.) та багата церковна бібліотека із стародруків ХVІІ-ХVІІІ ст.
Шевченко на площі Ринок
4. Миколаїв (1)
Янгол на площі Ринок
4. Миколаїв (20)
Діва Марія на площі Ринок
4. Миколаїв (18)
 У 20-х - 30-х рр. XVIІ ст. у Миколаєві постав новий мурований костел. Храм був добудований та освячений 16 листопада 1636 р. Новий дроговизький староста М. Остророг дофінансував будівництво, але фасад храму так і не докінчили. Була добудована і оборонна вежа-дзвіниця, яку розібрали вже у 50-х рр. ХХ ст.  Сліди потужних конрофорсів в частині, яка примикала до валу, сьогодні наполовину засипані землею, свідчать, що споруда була задумана як оборонна. Підстави для цього були, бо у 1620 р. ординці вдерлися до міста, укріплення якого були недокінчені.
Церква Св. Миколая, архиєпископа Мирликійського (1848? 1857?-1874рр.) з дзвіницею
4. Миколаїв (11)
Миколаївська церква.Тил
4. Миколаїв (13)
У 1667 р. було зроблено перший ремонт храму. У 1721 р., крім головного, у храмі було ще чотири бічні вівтарі: Матері Божої, св.Анни, Христа Розп’ятого та св.Антонія. У 1741 р. здійснено капітальний ремонт храму.
Костел простояв, переживши ряд ремонтів (1815р., 1835р.), до 1944 р., коли був зачинений і на поч. 50-х років переобладнаний у спортивний зал.
У 1990 р. депутати Миколаївської районної ради повернули храм (перед цим відремонтований і переобладнаний під палац урочистих подій) римо-католицькій громаді.
Костел Св.Миколая (1607-1636рр.?).Фасад
4. Миколаїв (3)
Миколаївський костел
4. Миколаїв (26)
Церква Різдва Пресвятої Богородиці (1997р.)
4. Миколаїв (33)
 ПАТ «Миколаївцемент» - цементний завод розташований у південно-західній частині міста, поряд із залізничною магістраллю Львів - Чоп. Будівництво підприємства розпочалося в 1940р., а в 1950р. була введена в дію перша тех­нологічна лінія потужністю 150 тис. тонн цементу на рік. Друга піч з комплексним обладнанням введена в експлуатацію у 1951 р., після чого річна потужність склала 450 тис. тонн. Після пуску в 1957р. третьої і четвертої технологічних ліній, а у 1959р. п'ятої та шостої, у 1961р. потужність заводу становила 1,65 млн тонн цементу на рік.  У 1974р. було розроблено технічний проект з будівництва сьомої та восьмої технологічних ліній, які було пущено в дію в 1983-1985 рр. У цей період комбінат досягнув найбільшої виробничої потужності у своїй історії —-понад 3,1 млн тонн цементу за рік.
Плита
4. Миколаїв (31)
Монумент пам*яті на кладовищі
4. Миколаїв (35)
Монумент пам*яті-2 на кладовищі
4. Миколаїв (9)
 Із вересня 2013р. ПАТ «Миколаївцемент» стало частиною групи CRH (Cement Roadstone Holding) - світового лідера у галузі будівельних матеріалів. Тоді ж було прийнято рішення про зупинку тут застарілої енергоємної мокрої технології виробництва цементу і перехід на клінкер (напівфабрикат для виготовлення цементу), вироблений найбільшим підприємством CRH в Україні ПАТ «Подільський цемент», де в 2011 р. була введена в експлуатацію найбільша в Європі нова сучасна лінія виробництва клінкеру сухим способом.
На сьогодні ПАТ «Миколаївцемент» виробляє три типи цементу для різних потреб. Природним ринком збуту є західний регіон України.
Каплиця
4. Миколаїв (7)
Будиночки біля автостанції
4. Миколаїв (10)
Tags: Львівщина, Миколаїв, архітектура, мандрівки, памятники, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments