Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Тригір*я-Дениші: монастир+садиба

 Вже позаду було близько 400км.дороги,а чогось вельми цікавого ми ще й не нюхали...Ну,був один пункт з розваленим костелом та непримітною церквою,та хіба це те за чим сюди варто було пертись? Ок,признаюсь,-їхали ми власне в Житомир,щоб звідти вже робити свої подальші вилазки,та все ж 400км. і всього дві невеличкі цікавинки.. "Зупиніть землю,я зійду"-сказала б добра частина мандрівників,але ми все їхали і їхали і..
 Жовтневе сонце настільки втомлене літніми подвигами,що вже близько 17год. лаштується на спочинок. На годинниках 15.40, ми підкотились до Преображенського монастиря у с.Тригір*я.
4. Дениші (12)
Преображенський Тригірський чоловічий монастир
3. Тригіря (1)
Монастирський цвинтар
3. Тригіря (2)
Храм-новобуд
3. Тригіря (4)
 Якщо хтось,начитавшись про аскетичність,магічну привабливість,"красоту неописуємую" та інші принади комплексу,вирішив кинувши усе і усіх примчатися за тридев*ять земель сюди,щоб побачити-відчути-проникнутись усім тим,про що чув-читав,то він може бути вельми розчарованим...Скажу відверто-на мене більше враження справили пейзажні види берегів та ріки Тетерів, аніж самого монастиря.Це не антиреклама,це реальні суб*єктивні враження.
А зараз трохи про історію.
Спасо-Преображенська церква(1854-1873рр.)
3. Тригіря (6)
Інтер*єр
3. Тригіря (7)
Інтер*єр-2
3. Тригіря (9)
 Монастир розташований на скелястому березі р.Тетерів. Час заснування його різні джерела вказують різний:синодик обителі стверджує, що він був заснований у 1583 р. князем В. Житомирським, А. Малевич заперечує це,припускаючи, що обитель заснована В.Ольгердовичем, який у 1362-1394 рр. керував Київським князівством до якого належав і Житомир. З часом монастир був зруйнований і відновив свою діяльність у 1613 р. завдяки братам Вороничам.
В сер. 17 ст. Київський митрополит П. Могила описав у книзі “Ліфос” (1644р.) свій візит до Тригірського монастиря, де проживали близько 80 ченців, які знаходились “у великому смиренні та суворому житті”.
Преображенський храм+келійний корпус
3. Тригіря (11)
Нова церква
3. Тригіря (22)
Панорама
3. Тригіря (20)
За часів Хмельниччини обитель зазнала розорення та руйнування. Зруйновано було й церкву Святої Трійці. Новий дерев’яний храм обителі на честь Преображення Господнього збудовано у 1685 р.
 В пер. пол. 18 ст. монастир було підпорядковано уніатам, але православні традиції збереглися тут до кінця століття. При обителі діяли латинська та руська школи. З 1777 р. монастир утримував благодійну лікарню.
 У 1839 р. монастир було передано московській православній церкві.
Ріка Тетерів
3. Тригіря (12)
Ріка Тетерів-2
3. Тригіря (13)
Ріка Тетерів-3
3. Тригіря (16)
У 1848-1852 рр. о. Леонтій спорудив у монастирі теплу муровану церкву Богоявлення, а протягом 1854-1873 рр. було зведено новий мурований Преображенський храм.
У 1930-х рр. обитель закрили, Преображенський храм використовувався як склад, а у братському корпусі знаходилася сільська школа. В 1941 р. Богоявленську церкву знесли,а Преображенський храм відкрився як парафія.
Після закінчення війни у корпусі знову розташувалася школа. У 1990 р. корпус повернули церкві. 22 червня 1993 р. парафію перетворено на монастир.
Ріка Тетерів-4
3. Тригіря (15)
Ріка Тетерів-5
3. Тригіря (14)
 Близько 45-ти хвилин вистачило на оглядини території та інтер*єру храму Преображення,а також милування-позування на фоні скелястих берегів.Попереду ще один пункт + підвечірок + дорога + пошук житла + вечеря. Плани як в маленьких Наполеонів,а часу до заходу сонця не так вже й багато. Хоча хвилюватися не було причин-до наступної цікавинки всього-то бл.4км. дороги,так би мовити-"дві пісні").
Руїни палацу родини Терещенків
4. Дениші (1)
Фасад із нішами
4. Дениші (6)
"Скелет" минулої краси
4. Дениші (9)
 Село відоме з XVIII ст., раніше носило назву Дунаєць. З 1903р. належало родині Терещенків, які в 1911р. побудували тут палац. У 1848-1901 рр. у селі працював Денишівський чавуноливарний завод.
Палац, зведений на березі річки на поч. 19 ст., будувався з урахуванням прогресивних технологій. Будинок побудований з цегли, ліпнина на фасаді виконана за допомогою штукатурки. Особливою прикрасою палацу служила триповерхова вежа, яка і зараз височіє над залишками будинку.
Збережений декор екстер*єру
4. Дениші (8)
Ангелята-меломани
4. Дениші (5)
Нутро вцілілої вежі
4. Дениші (11)
 Над його проектом проводив роботу архітектор П. Голландський. Завдяки дуже високій триярусної вежі палац має деяку схожість з європейськими замками.У даний час садиба знаходиться в занедбаному стані.
Після подій 1917р. палац був зруйнований,-його розграбували й поступово, ще до Другої світової війни перетворили на руїну.
 Ще й сьогодні багато хто намагається відшукати скарб багатого промисловця, адже так хочеться вірити, що у палацу залишилися нерозгадані секрети, один з яких - тайник із золотими монетами.
Хатина садиба край села
4. Дениші (10)
"Замок Терещенків"
4. Дениші (7)
Панорама
4. Дениші (12)
  У село Дениші дуже часто приїжджають для проведення тренувань альпіністи та скелелази,так як над річкою Тетерів розташовані мальовничі гранітні скелі.
Tags: Дениші, Житомирщина, Тригіря, мандрівки, монастир, палац, природа, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments