Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Сусідовичі.Особливо монастир

Назву Сусідовичі село носить з 1939 р., до цього часу воно мало польську назву «Sasiadowice». Населений пункт був повністю заселений поляками.
Перша письмова згадка про село належить до 1373р. Сусідовичі розташовані по двох сторонах потічка Глибокий, який впадає в р.Стрв*яж, ліву притоку Дністра.За розповідями, у нижній частині території теперішнього села, були непрохідні болота, оскільки, р.Стрв*яж часто розливалася. Там, де розміщена верхня частина села, були густі ліси з глибокими ярами. Ці природні умови сприяли захисту від нападу ворога.
4. Сусідовичі (8)
Старий будинок з колонами
4. Сусідовичі (1)
Церква
4. Сусідовичі (2)
Брама монастиря кармелітів
4. Сусідовичі (26)
 Римо-католицьку парафію в Сусідовичах заклали у XV ст. Збереглось обмаль документів про перші десятиліття існування парафіії та костелу Св.Миколая. 27 жовтня 1600р. згідно заповіту каштеляна львівського Станіслава Гербурта його син Еразм Гербурт надав фундацію на будівництво нового костелу Св. Миколая, спаленого татарами вже 1624 р. Його відбудували того ж року з дерева. У візитації єпископа 1721 р. згадано алебастровий головний вівтар, перенесений з костелу Св. Ганни кармелітів. Згадки про костел Св. Миколая фігурували ще у документах 1730-их рр. Після цього він, напевно, був покинутий чи розібраний,-дані відсутні.
Папа Іван Павло ІІ
4. Сусідовичі (25)
Інформаційний щит
4. Сусідовичі (3)
Дзвіниця
4. Сусідовичі (4)
За легендою, 1585 р. селяни на Ласкавій горі виорали із землі барельєф Св. Анни Самотретьої та передали його до парафіялього костелу. Та барельєф декілька разів покидав костел і повертався на місце знахідки, тож зрештою там заклали каплицю,а згодом- мурований костел Св. Анни. Його звели у 1589р.з допомогою Еразмома Гербурта,а консекрували 1591р. архиєпископом Соліковським. Ян Щасний Гербурт у 1603 р. надав фундацію на закладення при костелі монастиря кармелітів босих і пріор Б.Пшеворський збудував тут з дерева монастир з 12 келіями.У 1609р. Гербурти передали костел кармелітам, а ці в свою чергу зобов'язувались в 1612р. вимурувати монастир.Та цього не було реалізовано,зате через рік монастир обвели цегляним оборонним муром з чотирма бастіонами і ровом.
Дзвін
4. Сусідовичі (6)
Мурована дзвіниця - колишня сторожова вежа
4. Сусідовичі (7)
Монастир кармелітів з костелом Св.Анни
4. Сусідовичі (5)
 Пріор о.Д. Альбіновський провів 1649р. велику реконструкцію дерев'яного монастиря, збудувавши двоповерховий корпус зі шпиталем, каплицею Матері Божої Святого Скапулярію. Друга каплиця Св. Йосифа була добудована до 1710р. До цього на поч. XVIII ст. було ініційовано будівництво з дерева нової будівлі монастиря, яку вже 1725р. заново збудували.Через декілька років староста жидачівський Ф. Боржецький надав фундацію, завдяки якій бл.1742р. зрештою вимурували монастирські келії.
 Грунтовний ремонт костелу виконали 1827р.,оновивши фасад,розписи,встановивши новий дах.Та у грудні 1828р. пожежа пошкодила склепіння, вівтарі та орган костелу,а також прилеглий монастир. Відбудова комплексу тривала до 1834р.
Костел(1589-1591рр.).Фасад
4. Сусідовичі (9)
Коридори комплексу
4. Сусідовичі (10)
Коридори комплексу-2
4. Сусідовичі (11)
 У Першу світову війну костел втратив свої дзвони. 1934р. кляштор визнали пам'яткою, але після першої окупації СРСР до жовтня 1940р. прогнали ченців, відкривши у будівлях військову школу старшин. Ченці повернулись у липні 1941р.,та на поч. липня 1946р. вони знову покинули Сусідовичі, забравши з собою літургійні речі та архіви, які зрештою потрапили до монастиря кармелітів у Кракові. До 1958р. у монастирі розміщувались правління колгоспу, згодом склади мінеральних добрив, костел стояв порожнім. До кін.1980-х рр. будівлі втратили дахи, мури через замокання були значно пошкоджені.
Віруючим будівлі повернули у 1989р., ремонт їх тривав до 1995р.
Їдальня(?)
4. Сусідовичі (12)
Фото
4. Сусідовичі (18)
Кімната
4. Сусідовичі (13)
Кімната-2
4. Сусідовичі (14)
У серпні 2011 кармеліти повернулись до монастиря Сусідович. 26 липня 2012р. архієпископ М. Мокшицький освятив у головному вівтарі точну копію чудотворного барельєфа Св. Анни, а 2016 р. оголосив костел санктуарієм Святої Анни.
Котельня
4. Сусідовичі (21)
Інтер*єр костелу
4. Сусідовичі (15)
Інтер*єр костелу-2
4. Сусідовичі (17)
  В селі є церква Різдва Пресвятої Богородиці, збудована громадою в 1989-1990 рр. на сьогоднішній день в ній правлять дві конфесії: греко-католицька і православна.
Вівтар
4. Сусідовичі (16)
Фото
4. Сусідовичі (19)
Храм.Тил
4. Сусідовичі (23)
 Внизу від монастиря(в сторону Скелівки) можна чудово пасивно відпочити,сидячи біля ставочка (для купання він на жаль не годиться),там є й альтанка. Або на траві. Навколо- природа та спокій,-прекрасне місце,якому варто виділити трохи часу,згадуючи свій день..
Костел Св.Анни
4. Сусідовичі (24)
Місце відпочинку
4. Сусідовичі (27)
Tags: Львівщина, Сусідовичі, мандрівки, монастир, храми
Subscribe

 • Млинів: садиба і не тільки

  Не зважаючи на те, що Млинів уперше згадується на поч. XVI ст., люди в цих краях мешкали віддавна. Один з районів містечка – Муравиця…

 • Маєток у Качанівці. Ч.2

  Про рід Тарновських існує чимало легенд, але як історичний факт встановлено, що Качанівка була одним з перших маєтків, котрий відмовився від…

 • Унтервальден / Підгайчики

  Унтервальден - давня німецька колонія в Галичині, зараз землі колонії є частиною с. Підгайчики, у Золочівському районі Львівської обл. Утворена…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment