Віталій Ільницький (neo7777vitaha) wrote,
Віталій Ільницький
neo7777vitaha

Колишнє місто Янів та його принади

Прогулянка селом та дорогою через ліс тривала близько 40хв.-саме за стільки часу я дійшов від центру Гущинців до містка через Південний Буг, перейшовши який я опинився у селі Іванів,-колишньому місті Янів...
На годиннику 11.45, позаду-відвідані Гущинці та Стрижавка,попереду-плани,які зрештою реалізувалися не у повному обсязі. Хороший сонячний день,хороший настрій!
9. Іванів (Янів) (13)
Квітковий килимок
9. Іванів (Янів) (4)
Міст через р.Південний Буг
9. Іванів (Янів) (6)
Південний Буг біля с.Іванів
9. Іванів (Янів) (7)
 В 15 ст. поселення Янів належало родині Мишків гербу Корчак. 1410 р. Адам Мишка розпочав будувати в Янові великий обороний замок, який добудував його батько Миколай. У 1452 р. король Казимир IV Ягеллончик надає Петру Мишці володіння у повіті Холонів, від назви якого потомки Петра почали називатися Холоневські.
Південно-східна вежа замку графів Холоневських
9. Іванів (Янів) (9)
Палацово-замковий комплекс графів Холоневських.Загальний вигляд
9. Іванів (Янів) (13)
Палацово-замковий комплекс графів Холоневських.Загальний вигляд-2
9. Іванів (Янів) (19)
 Оборонний стан Поділля змусив власника Янова Гнєвоша Стрижевсього побудувати замок в 1596р. Зміна зброї на вогнепальну диктувала умови будівництва та архітектури- Янівський замок був зведений за поширеною на той час в Європі бастіонною формою, регулярною в плані. Замок будувався на рівнині, оточений валами та ровами. Двір, оточений стінами житлових та господарських будівель, піднімався на 7 м. над навколишньою територією. Замок в Янові прямокутний в плані, на рогах чотирикутні висунуті за контур мір двоярусні вежі, побудовані з червоної цегли с використанням дикого каменю. Головний в’їзд був з південного боку. Напроти нього був колись палац. У північно-східній частині була велика каплиця з 12 готичними вікнами. Знизу на кожній із сторін вежі було по дві невеликі бійниці. Південно-західна вежа досить добре збереглася. В друг. пол. XVIII ст. її отвори були розділені стрілчатими арками.
Будівля палацу-інтернату з мурами
9. Іванів (Янів) (11)
Палац.Тил
9. Іванів (Янів) (15)
Господарська будівля комплексу(?)
9. Іванів (Янів) (16)
У пер. пол. XVIIIст. Яновський замок був вже занедбаний і не придатний для реставрації. Так було знищено старий палац і побудовано новий.
За наступні сто років замок в Янові переобладнали під бастіон. Споруда набула форми квадрата, в кутах якого розташувалися вежі.Із часом потреба в оборонному замку відпала. У XVІІІ ст. тодішній господар Янова Адам Холоневський вирішує побудувати на підмурках замку розкішний палац. Споруда збереглася до наших днів майже незмінною. Це двоповерхова будівля, але центральна частина має три поверхи. В палаці вдало поєднуються риси пізнього бароко та класицизму. Цікаво, що свого часу, палац відвідував останній король Речі Посполитої Станіслав Август Понятовський.
Колись-брама,зараз - вхід в бібліотеку
9. Іванів (Янів) (21)
Фото з бібліотечних джерел
9. Іванів (Янів) (22)
Фото з бібліотечних джерел-2
9. Іванів (Янів) (23)
Палацова бібліотека містила близько 10 тис. томів. Серед видань траплялися і дуже старі і рідкісні екземпляри. Ксьондз з Холоневських вніс сюди багато книг з філософії та теології, тут також містився сімейний архів. Нажаль, під час революції бібліотека зникла по дорозі у Кам'янець Подільський. Через рів перед брамою був високий укріплений міст, що піднімався на ланцюгах. Біля двору знаходилися кухня і різні господарчі будинки. Парк та палацову територію розділяв мур. Нижче парку знаходився невеликий прямокутний став, за яким тягнулися фруктові сади та городи. Через парк можна було пройти до костьолу Непорочного зачаття Діви Марії та монастиря св. Бернардинів.
Фото з бібліотечних джерел-3
9. Іванів (Янів) (24)
Фото з бібліотечних джерел-4
9. Іванів (Янів) (26)
Фото з бібліотечних джерел-5
9. Іванів (Янів) (27)
 У XIX ст. у Яновському маєтку жив лише управитель. Палац був оновлений остаточно в 1901р.
Після встановлення радянської влади, у палаці з 1920р. розміщувалася заготконтора, але через три роки приміщення віддали під дитячу колонію Макаренка. Майже перед самою війною на базі колонії утворено дитячий будинок. Тут жили діти-сироти, а також діти репресованих батьків. В 1963р. дитячий будинок було перетворено на школу-інтернат, яка функціонує і досі. Великі приміщення, в яких колись жили графи, тепер тішаться дитячому гомону,бальна зала служить актовим залом. Відремонтований головний фасад, парковий чекає на свою чергу.
Палац та внутрішній двір
9. Іванів (Янів) (36)
Брама
9. Іванів (Янів) (32)
Фасад
9. Іванів (Янів) (34)
  Костел Непорочного Зачаття Діви Марії та монастир Бернардинці було зведено на кошти Соломії Холоневської у 1780р. У 1832 р. після ліквідації царською владою францисканського монастиря храм став парафіяльним.
В 1935р. костел було закрито,в храмі діяв клуб,потім спортивна школа. Досі на фасаді "горить" п'ятикінцева червона зірка. За радянські часи в приміщеннях монастирю розміщався дитячий будинок для послаблених розумом дітей. В 1991р. храм було переосвячено. Зараз місцева громада піклується про храм своїми власними силами.
 Головний вхід костелу прикрашають колони коринфського ордена і барокові вази. До правого боку храму прибудовано будівлю келій Г-подібної форми,яку за часів СРСР облицювали кахлем.
Третя вежа комплексу
9. Іванів (Янів) (41)
Огорожа
9. Іванів (Янів) (42)
Панорама комплексу + туалет
9. Іванів (Янів) (68)
 Спочатку на території інтернату мене прийняли насторожено,та після спілкування з директором закладу ситуація змінилась,-мене "передали" у підпорядкування працівниці бібліотеки,яка й проводила мені подальшу екскурсію коридорами-кімнатами колишнього палацу,розповідаючи при цьому історію маєтку та цікаві факти.Після цього був кінцевий пункт-їдальня,у якій мене нагодували-напоїли(попри усі заперечення) смачним обідом,присмачивши його історією про замкового привида,який живе у школі й тепер...
Братська могила 136 воїнів Радянської Армії, загиблих при звільненні села(1959р.)
9. Іванів (Янів) (43)
Монастир бернардинів з костелом Непорочного Зачаття Діви Марії (1780р.)
9. Іванів (Янів) (54)
Костел.Профіль
9. Іванів (Янів) (44)
 Після оглядин монастирського комплексу я направився в сторону сільського кладовища,на якому знаходилася ще одна цікавинка-храм Св.Миколая.Новобуд зведений у 2005р. на місці старої церкви XIXст., зруйнованої у 1935р. На самому кладовищі можна оцінити надгробні плити на циганських(?) похованнях.
Монастирський комплекс.Тил
9. Іванів (Янів) (45)
Монастирські келії "прикрашені" плиткою
9. Іванів (Янів) (51)
Фото
9. Іванів (Янів) (52)
  По лівий бік при в`їзді у село дорогою від Калинівки розташований Іванівський кар`єр,який спеціалізується на добуванні будівельного і декоративного каменю, піску та гравію.
Надгробки на циганських могилах(?)
9. Іванів (Янів) (61)
Надгробки на циганських могилах(?)-2
9. Іванів (Янів) (62)
Надгробки на циганських могилах(?)-3
9. Іванів (Янів) (63)
 Пасажирську залізничну станцію в Іванові названо на честь графа Холоневського. Відкрита вона була в 1938 р. і отримала свою назву від прізвища графа, який володів тутешніми землями. Коли на поч. ХХ ст. тут будували вузькоколійну залізницю, граф поставив умову, що дозволить будувати станцію тільки тоді, якщо її назвуть на його честь. З тих часів збереглася і стара будівля вокзалу. Вузька колія була остаточно розібрана в 1957 р., а в 1958 р. широка колія була вже повністю функціональною.
Церква Св.Миколая (2005р.)
9. Іванів (Янів) (64)
Храм-новобуд
9. Іванів (Янів) (66)
 Були плани ще потрапити у Хмільник,але як виявилося-маршрутку відмінили,тож простоявши більше години я повернувся у Вінницю (через Калинівку).
Розп*яття
9. Іванів (Янів) (67)
Будинок з колонадою-сільрада
9. Іванів (Янів) (70)
Tags: Іванів, Вінничина, мандрівки, палац, памятники, храми
Subscribe

 • Звітуємо-2020

  Хороша новина: 2020-ий нарешті закінчується! Він був нелегким,непередбачуваним та досить своєрідним(о,ця своєрідність може стати вже скоро звичною).…

 • Звітуємо-2019

  Ні, ні, ні і ще раз НІ! Як то кажуть : "Як не наївся,то вже й не налижешся", а я навіть і не їв,а лише так,-покушував час від часу. І не…

 • Не те щоб... та все ж!))

  Невігласи,читайте книги, Щоби побачили й незрячі Що в "полюванні" цім "на відьом" Вам не звитяжити! Тим паче, Що правда…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments